Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2610 răspunsuri în acest subiect

#2071
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Da, se găsesc. Ca și la becuri, de la ieftine la mai puțin ieftine.

#2072
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajbobalex18, pe 13 ianuarie 2017 - 11:54, a scris:

Cred că ar fi util dacă un coleg ar face o trecere în revista a tipurilor de Leduri/diode cu CRI aferente și puterile specifice și eventual cu avantaje și dezavantaje și utilizare pentru a nu mai compara mere cu pere etc. Există o pagină pe wikipedia cu câteva informații dar ar fii necesare informații adiacente pentru a înțelege mai bine utilizarea acestora
Imposibil ce ceri. Sunt, de la un singur producator (si sunt cateva zeci de "mari" si vreo 8 "giganti") sute de tipuri, diverse puteri, diverse CRI, diverse eficiente, diverse...preturi..

#2073
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

Vizualizare mesajc-daniel, pe 13 ianuarie 2017 - 01:14, a scris:

@russianro: addy spune ca ar functiona/reduce/disparea clipocitul becurilor, daca pui in paralel pe faza si nul, pe firul care duce la fiecare bec, cate un condensator nepolarizat de 100nf/400volti; condensator care arata cam ca in poza atasata; ca site, am gasit asta https://www.tehnoele...ter_100nf_630_v
Neaparat sa ai grija, ca umblii la 220volti. Si neaparat, sa revin cu concluzii Posted image
...Necazul e ca fiecare condensator de 0.1uF e un consumator PERMANENT de 1.66W care inseamna ~1.2kWh pe luna,adaugati la factura!

#2074
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.541
  • Înscris: 17.09.2007
Pe langa asta cred ca e si nerational. Ce naiba sa faci doar cu LED-urile? Un bec/corp de iluminat poate folosi aceleasi LED-uri la valori diferite (eficienta/flux/CRI).
Ar fi frumos sa gasesti macar la un producator filtrare la becuri dupa CRI si flux luminos dar... n-am vazut asa ceva.

Editat de Hansolo, 13 ianuarie 2017 - 18:02.


#2075
russianro

russianro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 09.01.2005
salut, am fost astazi pe maica domnului si am luat cate 2 condesatoare din fiecare model... din pacate am gasit foarte putine care sa fie si curent alternativ.

Pot folosi 200nF si 400VDC ? Maine o sa ma duc la casa si o sa le incerc pe rand sa vedem ce iese :) am comandat si 5 bucati de pe aliexpress sa vedem ce contin doar ca ajung sigur in 60 zile :)

#2076
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca un condensator de 0.1uF (100nF) consuma 1.2kWh,atunci unul de 200nF (220nF e valoarea standardizata) va consuma dublu,adica 2.4kWh in fiecare luna.daca pui mai multi condensatori,consumul (inutil) creste proportional!

Editat de danpet, 14 ianuarie 2017 - 09:27.


#2077
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajdanpet, pe 13 ianuarie 2017 - 18:01, a scris:

...Necazul e ca fiecare condensator de 0.1uF e un consumator PERMANENT de 1.66W care inseamna ~1.2kWh pe luna,adaugati la factura!

De unde si pana unde??

Eu tocmai de aceea am propus CONDENSATORUL, pentru ca, spre deosebire de REZISTOR, nu consuma NIMIC INREGISTRABIL
Din punctul de vedere al furnizorului (Electrica, etc) e chiar o imbunatatire, deoarece produce energie reactiva care contrabalanseaza frigiderele si alte motoare din zona.

Fraza ta trebuie rectificata astfel:
fiecare condensator de 0.1uF e un consumator/producator PERMANENT de 1.66Var (leading var's) care inseamna ~1.2kVar pe luna, care nu se adauga la factura,si pt care Enel-ul iti zice thanks' well, nu zic ei nimic, dar asta'i alta poveste.


Vizualizare mesajrussianro, pe 13 ianuarie 2017 - 18:49, a scris:

salut, am fost astazi pe maica domnului si am luat cate 2 condesatoare din fiecare model... din pacate am gasit foarte putine care sa fie si curent alternativ.

Pot folosi 200nF si 400VDC ? Maine o sa ma duc la casa si o sa le incerc pe rand sa vedem ce iese Posted image am comandat si 5 bucati de pe aliexpress sa vedem ce contin doar ca ajung sigur in 60 zile Posted image

Poti folosi 100nF/400Vcc sau 630Vcc, sunt mai ieftine cele de cc dar trebuie sa iei de tensiune mai mare (250V nu e suficient, se cam strapung cele de 250V)
Deci nu neaparat c.a.

Editat de addysoftware, 14 ianuarie 2017 - 13:51.


#2078
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Reactanta capacitiva,in curent alternativ,echivaleaza cu un rezistor de valoare:XC=1/2*pi*f*C...deci,trece curent prin el.
Iata dovada: Un condensator de 1uF (1000nF),consuma 15.6W...asa arata contorul de energie...fara niciun truc.
In timpul facultatii (anii '80) pusesem un C de 0.1uF la pistolul de lipit,pe intrerupator,pentru deparazitare,ca sa pot lucra in timp ce faceam si inregistrari audio.M-am trezit cu o factura de energie electrica mai mare decat de obicei,exact datorita acelui condensator,pistolul fiind permanent in priza...

Fișiere atașate


Editat de danpet, 14 ianuarie 2017 - 20:37.


#2079
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Pai nu e in regula. Contorul de la Electrica este contor monofazat de energie activa, si se presupune ca nu contorizeaza energia reactiva.

Eu am multe condensatoare prin casa, am recurs la aceasta metoda de alimentare ici-colo si am in total vreo 20 uF. Nu toti acest consumatori sunt timpul in priza, desigur, dar pt ca m-am intrebat si eu daca nu o sa imi inregistreze contorul aiurea, am urmarit. Nu inregistreaza nimic, decat puterea activa a sarcinii.

#2080
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Acum m-am uitat la poza. Pai ala e un chinezism, masoara curentul mediu si face produsul cu tensiunea. Dar nu e acelasi lucru. Un  contor adevarat de energie activa, exceptand poate cazuri nefericite, e metrologic corect; daca e electronic face doar produsul curentului care e in faza cu tensiunea; ceea ce e defazat nu se inmulteste. daca e mecanic, bobinele lui invart rotorul doar cand curentul e in faza cu tensiunea sau proportional cu proportia fazei corecte.

#2081
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Parca am dat mai mult de 300 lei pe unul analogic, fără etalonare!

#2082
russianro

russianro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 09.01.2005
salutare, @eddy au mers cu condensantorii si iti multumesc pentru asta.:)

Intamplator am descoreprit ca daca pe lampa pun un led normal si un led dimabil dispare acel flashing :)

cu rezistenta eu m-am lasat pagubas cand am vazut ca functioneaza cu condensator

Multumesc,
Alex

#2083
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
Mi-am comandat http://www.ikea.com/...ducts/10311488/ spune ca suporta maxim 13W.

Citat

Datorită protecţiei încorporate împotriva supraîncălzirii, lampa se poate folosi doar cu un bec eficient energetic, max. 13 waţi.
M-am gandit ca asta ar fi un bec ok, in casa am umblat numai cu bec-uri Phillips si inca n-am LED-uri Phillips arse.
http://www.top-led.r...27-alb-cald-232
Exista riscul sa nu se aprinda sau sa se stinga repede din cauza ca e de 13.5W in loc de 13W?
Intreb ca nu mai am lustre gandite fix pt led.

#2084
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu e inutil de puternic.
Ikea recomanda un bec de 600lm, tu vrei sa folosești unul mai mult decât dublu.

#2085
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
O sa vad cum arata, cum se comporta, poate o sa fie cazul sa ii iau bec variabil si variator si sa il tin permanent aprins cu abajorul? inchis.
Si lustra e oarecum de proba, daca imi place imi iau http://www.ikea.com/...ducts/20304901/ pt o camera mai mare.
Eventual poate o si automatizez cu un motoras cu telecomanda. Poate arata mai bine cu un bec sub 2000K.

#2086
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
E un corp decorativ, o lumina prea puternica ii va strica efectul. Lumina trebuie sa fie difuza și nu prea puternică. Dacă e prea puternica o sa fie deranjanta alternanta intre zonele libere și cele acoperite. Da o lumina calda o va avantaja, din același motiv.

#2087
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.531
  • Înscris: 18.02.2014
Salutare,

In sufragerie(Llh = 5.2x3.2x2.5 m) o sa pun o lustra cu 6 brate, soclu E14(fara abajur sau chestii de genu).
Am intrerupator dublu, pt. 3 si 3 becuri.
O sa functioneze 3 becuri in mod uzual si toate 6 cand o sa am nevoie de o lumina puternica.
Ce putere ar trebui sa aiba becurile?

Pt. o bucatarie de 3x2.5x2.5 m la un singur soclu E27 cu abajur din sticla alba(mata), ce putere ar trebui sa aiba becul?

Multumesc.

#2088
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Sticla albă mata și led nu fac o pereche potrivita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate