Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Impozit pe profit intreprindere individuala

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Carcanat

Carcanat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2013
Buna! O cunostinta de a mea are o intreprindere individuala ( este bar) care a infiintat-o in vara anului 2012.Din cate stiu eu se ar trebui sa plateasca impozit pe profit pentru anul 2012.A intrebat la finante si o doamna de acolo i-a zis ca trebuie sa plateasca impozit pe venit 160 lei.Aceasta suma este fixa in fiecare an sau cum este?
As dori niste opinii daca se poate.Multumesc!

#2
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Cunostinta ta trebuie obligatoriu sa mearga la un contabil. Asta ar fi prima chestie si cea mai normala.

Impozit pe venit nu-i totuna cu impozit pe profit. Repet, trimite-l la contabil pt ca bag de seama ca nici tu nici el nu va pricepeti deloc la contabilitate si basca , nici cunostintele elementare nu le aveti.

Impozitul pe profit (sau sistemul real la intreprinderile individuale) este groso modo 16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli.(exita cheltuieli care nu se deduc). Procentul este deocamdata fix 16%. Suma evident ca nu este fixa, doar nu faci in fiecare an exact acelasi profit, ce naiba.

#3
Carcanat

Carcanat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2013

View Postedbica2000, on 16 februarie 2013 - 01:40, said:

Cunostinta ta trebuie obligatoriu sa mearga la un contabil. Asta ar fi prima chestie si cea mai normala.

Impozit pe venit nu-i totuna cu impozit pe profit. Repet, trimite-l la contabil pt ca bag de seama ca nici tu nici el nu va pricepeti deloc la contabilitate si basca , nici cunostintele elementare nu le aveti.

Impozitul pe profit (sau sistemul real la intreprinderile individuale) este groso modo 16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli.(exita cheltuieli care nu se deduc). Procentul este deocamdata fix 16%. Suma evident ca nu este fixa, doar nu faci in fiecare an exact acelasi profit, ce naiba.
Exact...stiu ca nu ii tot una
Deci ce inseamna impozit pe venit?Acei 160 de lei ce reprezinta?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCarcanat, on 16 februarie 2013 - 14:17, said:

Deci ce inseamna impozit pe venit?
http://static.anaf.r...e_2013.htm#trei

View PostCarcanat, on 16 februarie 2013 - 14:17, said:

Acei 160 de lei ce reprezinta?
Habar nu am ce ati declarat la finante, cum sunteti luati in evidenta. Daca-i o norma de venit ? Asa ca revedeti declaratiile date la ANAF.

#5
bromius

bromius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2013
Buna seara,nu stiu unde sa ma adresez....pe care forum....asa ca voi scrie aici.Am cumparat un apartament acum 5 ani cu credit de la banca...eu find persoana fizica autorizata...ca sa pot lua apartamentu a trebuit sa-mi bag un venit de 5x mai mare...ca sa imi accepte banca..actele...dupa cinci ani ...an de an mi-au venit somati...peste somati ca am de platit.. ipozitu pe venit....si cu restante... am ajuns la 20.000 ron+ .daca am apartamentu cu banca...poate sa mi-l ia? sau ce se inampla dupa multi ani cand poate eu il voi achita..?! cum fac sa scap de datorie>pot sa declar firma in faliment??si apartamentu mai trz sa-l trec pe numele copilului care are nume diferit de al meu dupa taicasu...!multumesc

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Tu persoana fizica vei avea popriri pe conturile bancare, pe unde vei lucra cu carte de munca etc. Esti dator la stat, va trebui sa restitui banii datorati. PFA (conform statutului) raspunde cu averea personala a titularului, falimentul nu te ajuta.

Aici ai detalii despre proceduri: http://static.anaf.r..._norme_2013.htm

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2013 - 08:05.


#7
bromius

bromius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2013
Precizez ca nu am carte de munca si nici conturi bancare...decat asta cu banca...dar rata la banca se face lunar si nu au cum sa blocheze contu....am o taraba in piata si vand ceva marfa....pe mine ma intereseaza daca copilu meu va plati mai trz in locu meu datoria la finante...!am citit normele dar cum sunt asa de multe..nu am gasit raspunsu exact.multumesc

#8
lousianne

lousianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2012
Poti gasi aici toate detaliile.

#9
tarabuzanf

tarabuzanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2013

View PostCarcanat, on 15 februarie 2013 - 19:44, said:

Din cate stiu eu se ar trebui sa plateasca impozit pe profit pentru anul 2012

Din 2013 poti intra la impozit imm-uri, cu 3%.. E lege noua din Februarie...

#10
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Poate e CASS -ul , dar dupa cum spunea edbica 2000 mai  bine luati un contabil . Activitatea unui bar mi se pare destul de complexa .

#11
tarabuzanf

tarabuzanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2013

View Postbromius, on 20 februarie 2013 - 13:51, said:

pe mine ma intereseaza daca copilu meu va plati mai trz in locu meu datoria la finante...!

Da. http://www.realitate...mor_925621.html

#12
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
am incercat sa imi inregistrez si eu I.I. la anaf, numai ca am nimerit perioada sarbatorilor, astfel cu 2 zile inainte de 1 mai, atunci cand am primit actele de la RC am fost la anaf, insa am dat peste niste incopetenti care m-au trimis in alt oras, de acolo m-au reintors, dute pe la cateva ghisee, birouri ca in final sa imi zica una ca trebuie sa fac o cerere pentru a fi repartizat catre un inspector fiscal pentru pers fizice, am facut cererea, iar "doamna" de la registratura mi-a zis sa vin dupa sarbatori ca acum nu mai am cand... zis si facut, imi mai iau o zi libera marti dupa paste, prima zi lucratoare sa aflu al cine am fost repartizat, incerc la vreo 2 birouri nimeni nu stia nimic de mine si m-au trimis la un al treilea unde erau trecute 4 nume pe usa, doar ca nu era nimeni si usa incuiata si nimeni de la usile vecine nu stiau nimic despre respectivii, asa ca am asteptat o ora pe la usa si cum nu a aterizat nimeni, deja trecuse ora 3 am plecat cu cateva injuraturi la adresa stimabililor si le-am zis ca mai revin peste o luna...
auzi dupa ce ca eu trebuie sa le dau bani, tot eu sa ma zbat, sa indur ca sa le dau LOR bani, bag picioarele in anaf`u lor.
pot sa imi faca ceva daca ma duc mai tarziu sa finalizez inregistrarea fiscala?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostEagle Raider, on 16 mai 2013 - 12:12, said:

auzi dupa ce ca eu trebuie sa le dau bani, tot eu sa ma zbat, sa indur ca sa le dau LOR bani, bag picioarele in anaf`u lor.
Nimic nou. Abia ai intrat in hora.

View PostEagle Raider, on 16 mai 2013 - 12:12, said:

pot sa imi faca ceva daca ma duc mai tarziu sa finalizez inregistrarea fiscala?
In lege parca spune ceva de 30 zile de la data emiterii actelor de la Registrul Comertului.

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2013 - 13:57.


#14
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
eh vad eu cand imi mai iau o zi libera, acu si daca depasesc termenu nu platesc nicio amenda ii arat ca am nr de inregistrare si il iau la 3 ca de ce nu era la birou in timpul programului, bine poate sa se scoata ca a fost pe teren, dar vad eu cum o scot la mal, ii duc si eu ceva aluia si gata, ca deh, asa e mersul :P

#15
attosoft

attosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.09.2012

View PostEagle Raider, on 16 mai 2013 - 14:25, said:

....... si daca depasesc termenu nu platesc nicio amenda ii arat ca am nr de inregistrare

In mod normal la mai toate unitatile, termenul variaza intre 15 si 30 zile, timp in care poti primii avertismente.. asa e in RO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate