Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#8605
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009
Păi atunci , sînt în plus și mă retrag !
Doi contra unu. :(

#8606
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Mcjohn, nu generaliza. Solurile sunt diferite ,  in panta  se scurge apa la ses se acumuleaza, pe nisip se dreneaza, etc.

#8607
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Buna seara. Probleme. Va rog, poate sa imi spuna cineva unde am gresit?
Pe scurt, azi i-am pus frezele. Are cate 5 pe fiecare parte. Am zis ca sunt prea multe si i-am pus numai 3 (am dat doua jos). Am respectat intocmai indicatiile de pe ele (cea de stanga in stanga si cea de dreapta in dreapta). Le-am montat cu taisul in fata. Si l-am bagat la frezat, un teren relativ umed, arat acum 2 saptamani. Motocultorul merge 0,5 m si apoi se afunda in pamant. Si macina acolo cu sapele. Dar nu inainteaza deloc, sapele intra de tot in pamant. Am marit turatia ... la fel. Am incercat sa il imping, in zadar.  Am umblat la opritorul spate, l-am dat cand mai jos cand mai sus. Problema e ca oricum l-as da eu el intra tot in pamant ca e moale. Apropo acel opritor din spate cum ar trebui sa stea? Ce se intampla cand e lasat mai lung (adica il las mai jos), sau mai scurt (adica il ridic in sus)? Pun o poza de la cei de la O-mac ca sa vedeti ce inteleg eu prin opritor:
Attached File  motocultor-pro-series-1350s-cu-diferential-o-mac.ro-2_1.jpg   87.05K   42 downloads
Unde am gresit? De ce nu merge? Sper ca nu l-am luat doar sa plimb o remorca cu el ....

Edited by roland_s, 29 March 2016 - 19:40.


#8608
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Punei toate sapele ,el este greu si cu cîte sape i ai lasat nu o sa iti inainteze decit tras din fata de alta persoana .

#8609
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Opritorul din spate cum trebuie sa fie? Mai coborat sau mai ridicat? Ce se regleaza din acel opritor?

#8610
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003
Ce bine ar fi sa am si eu problema asta :)) Dar cu pamantul asta greu, motosapa de 60 de kile si patru randuri de freze... nici o sansa.

Opritorul... presupun ca trebuie pus astfel incat utilajul sa stea la orizontala cand se sprijina pe el.

Edited by til, 29 March 2016 - 19:53.


#8611
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postroland_s, on 29 martie 2016 - 19:12, said:

Motocultorul merge 0,5 m si apoi se afunda in pamant. Si macina acolo cu sapele. Dar nu inainteaza deloc, sapele intra de tot in pamant. ...... Problema e ca oricum l-as da eu el intra tot in pamant ca e moale.
Ti-ai raspuns singur.Daca e prea moale,asta se intimpla.In general,in acest caz se cam hatine intr-o parte si alta pana iese din "groapa".
Acea frana se regleaza a.i. daca este infipta in pamint pentru a-si indeplini rolul,acela de a infrina motosapa,motorul sa fie pe cit posibil in pozitie orizontala si nu aplecata in fata sau spate,in functie si de inaltimea ghidonului si a utilizatorului (acolo unde se poate)
Ex.:Daca se doreste o frezare mai de suprafata,se lasa opritorul mai jos,a.i. daca opritorul este in pamint cam 10cm atunci motosapa este in pozitie orizontala si frezeaza mai la suprafata.Daca se adinceste se ridica un pic din ghidon in timpul frezarii pentru a da posibilitatea motosapei sa inainteze 10-15cm si iar se apasa in jos,deci totul e la simt.
Daca pamintul e mai umed atunci e o problema pentru ca fiind destul de grea motosapa se adinceste mai repede decit crede utilizatorul si atunci trebuie ridcat-coborit ghidonul mult mai repede,ceea ce duce la un efort mai ridicat din partea utilizatorului,de unde si vorba de a sari peste supa direct la felul 2.
Sper ca m-am facut inteles si sper ca nu am gresit (am uitat cum am frezat in toamna :P,dar parca cu frana jos de tot ca sa intre adinc)

#8612
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003
Inca ceva: cand il salti de coarne, adica salti opritorul din pamant, ar trebui sa inainteze

#8613
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca nu,stanga-dreapta pana prinde si iese Posted Image si la anul cheama tractorul Posted Image
Te ajuta dar nu face in locul tau!Cu telecomanda ar fi si mai fain!

sic!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5qaMmpCRMek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexbjorg, 29 March 2016 - 20:09.


#8614
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Opritoru e pt adancime si se regleaza si in functie de sol. Daca e ud oricum l ai da intra. Asa m am chinuit si eu pe teren ud, pune toate sapele sau macar 4, cu 3 dai doar unde nu intra, gen randuri de vie. Tre sa te inveti cu ea, sa stii cand sa o ridici, cum iti reglezi coarnele si sa pivotezi stanga dreapta. Personal primele mele manevrari s au soldat cu plate rupte, febra musculara si bataturi. Pot sa zic ca abia acum dupa 2 ani ca stiu cat de cat sa lucrez cu ea, nu te speria ca wu lucrez xu ea sin joi in paste, tata o manevreaza mai mult. Incearca cel mai bine usurel , neturata, daca te ia taras te lasi pe coarne sau mai ridici pintenu, adica sa vina mai pe spate, si cand da sa se afunde, fie ridici nitel de coarne fie pivotezi stanga dreapta. In teren nasol inveti sa o controlezi. Rabdare ca o sa va imprieteniti. Si daca tii la maini manusi, f bune sunt cele de ciclisti cu degete daiate si pernute de protectie.

#8615
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ce fain ii sa bei dupa tuica din pahar de juma de detz :D sau sa manci supa

Sau sa faci seara dragoste in picioare :P

#8616
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Posttil, on 29 martie 2016 - 19:57, said:

Inca ceva: cand il salti de coarne, adica salti opritorul din pamant, ar trebui sa inainteze
Nu inainteaza deloc. L-am saltat. Poate e si de la pamant, pentru ca e foarte moale. O sa incerc din nou sambata cu toate sapele. Poate se mai usuca pamantul. Nu are rost sa il mai bag acum ....
Multumesc mult de info.

LE ca sa il scot din groapa singura sansa a fost sa cuplez marsarier-ul. Nu stiu cat de bine am facut ... dar numai asa am reusit sa il scot. In spate, culmea a mers.

Edited by roland_s, 29 March 2016 - 20:28.


#8617
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
P t sol , fa un cocolos in mana si baga degetu in el, daca crapa cocolosu e numa bun, daca se afunda dehetu si nu se crapa bulgarele e prea moale.

#8618
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Asta e si metoda. In spate iese ca frezele nu au tais acolo. Dai un pas in spate, apoi in fata iei groapa pe o parte si incerci sa treci. Asa e la inceput, eu dupa 20 minute ma gandeam sa sun sa-l returnez . Acum il duc cu o mana uneori. Alteori ma duce el pe mine.:)

#8619
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Pe teren moale sapa a intrat adanc si astfel a ajuns reductorul pe sol si probabil din acest motiv nu a mai inaintat.

#8620
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Mah,va rog eu mult explicati-i la pitbulurosu ca NU se poate ara la minim 20 cm cu motororo diesel de 7,5cp.
El vrea sa are un ha si intreaba de consum.Dar de timp si de picioarele lui nu.
Eu disper cind mai vad cite unul ca el

#8621
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Consumul e sub 2l/h. Depinde de ore...Posted Image

#8622
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Lasa-l sa concluzioneze. Practica e mama invatarii, sau dezvatului. O avea monoax cu scaun pe plug si timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate