Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#8623
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 vasile59, on 29 martie 2016 - 20:50, said:

Pe teren moale sapa a intrat adanc si astfel a ajuns reductorul pe sol si probabil din acest motiv nu a mai inaintat.
Exact asa s-a intamplat. A intrat in pamant pana la diferential..

#8624
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Roland ti-o spun pe limba ta:puha a fold!
In traducere paimntul este moale.

#8625
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai nu te astepta sa fie ca freza tractata, o mai ridici cand vezi ca incepe sa se lase, si nu lacomi sa l faca tarana din prima, fa mai multe treceri. Cand vezi ca sa se lase caemeste o stanga dreapta si ridico, aia tot schepsisu sanu ajunga pe reductor, si la pivotare sprijinu sa fie in cuiu ala, sau pinten din spate de l ai pozat, nu in reductor.

#8626
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
astazi am fost prin dedeman si m-am uitat la pro series.........noile modele de la o-mac.............am avut placuta surpriza sa observ ca sunt idem ruris.
pro series 1000 este ruris 731k.........diferenta la motor ...........proseries 1000 s este ruris 751ks............... difera la ele culorile ............designul farului si motorul daca nu cumva o fi si la ala doar inscriptia diferita

#8627
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Posted Image

Edited by scaiba, 30 March 2016 - 07:02.
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise: h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri...


#8628
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
cei din dede mi-au spus ca loncinurile nu se vor mai aduce intrucat sunt prea scumpe la chinezi............acum nu stiu cat de adevarat o fi.......cert este ca lc 90 si 135 nu vor mai exista pe piata la noi.....

#8629
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Adevarul este ca e f mare distanta de la Pitesti la Craiova. Cand vine containeru de la Constanta face o pauza la Pitesti. Impart si ei transportul.

#8630
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
oricum oferta la pro series 1000 cu roti si freze la 2000 lei mi se pare foarte foarte buna........ca si dimensiuni este ca apollo 100 iar schimbatorul de viteze functioneaza foarte misto chiar tare sistemul

eu nu stiu cum dreq isi permit astia de la ruris sa comunice ca sunt fabricate in romania.............chiar nu inteleg

#8631
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Da ce e asa greu?La ce se intampla in Romanica azi maine iti spun ca sunt fabricate pe Marte si aduse cu naveta spatiala Columbia.

#8632
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 roland_s, on 29 martie 2016 - 20:25, said:

Nu inainteaza deloc.
Cum să mai înaintezi după ce l-ai băgat 30-40cm în pămînt ?
De la bun început ține pintenul (sau bagă-l ) 10 cm în sol. Dacă ai impresia că prea te fugărește mai apeși pe coarne. Dacă începe să se afunde ridici iar. Uită-te aici la mîinile mele !
Sau aici, primul minut de funcționare în cazul meu.
Spre exemplu în al doilea clip eu nu știam care este rostul pintenului. Cît despre vecinul din spatele meu , el nici nu-l folosea. O ținea din mîini ! (Are o Honda Dragon 5,5 CP .)

#8633
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Mettre.
Ei sunt ,,elementul vital a natiunii romane"!Ei ,daca s-ar pune cu armata chineza , ar prapadi-o numai ca nu au unde sa o ingroape.Daramite sa proiectezi tehnologie pentru niste motosape......floare la ureche!

Edited by escher, 29 March 2016 - 22:23.


#8634
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 mcjohn, on 29 martie 2016 - 22:12, said:

Cum să mai înaintezi după ce l-ai băgat 30-40cm în pămînt ?
De la bun început ține pintenul (sau bagă-l ) 10 cm în sol. Dacă ai impresia că prea te fugărește mai apeși pe coarne. Dacă începe să se afunde ridici iar. Uită-te aici la mîinile mele !
Sau aici, primul minut de funcționare în cazul meu.
Spre exemplu în al doilea clip eu nu știam care este rostul pintenului. Cît despre vecinul din spatele meu , el nici nu-l folosea. O ținea din mîini ! (Are o Honda Dragon 5,5 CP .)
Mcjojh, la tine pamantul era tare. La mine era un teren arat de doua saptamani si plouat continiu o saptamana. Pamantul e foarte moale, pintenul intra la maxim in pamant. O sa incerc din nou sambata.
Multumesc mult de video. O sa fac si eu la fel.

#8635
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 roland_s, on 29 martie 2016 - 22:51, said:

Mcjojh, la tine pamantul era tare. La mine era un teren arat de doua saptamani si plouat continiu o saptamana. Pamantul e foarte moale, pintenul intra la maxim in pamant.
Unde dai și unde crapă !
Ce-ți arăt eu și ce vezi tu !!!
Deci, dacă pintenul nu te ascultă și intră singur pînă la capăt, scoate-l și aruncă-l la vreo 2 m (ca să nu te împiedici în el apoi) și dăi bătaie “fără” !
Mama lui, face cum vrea el ? I-arătăm noi cine-i șeful !
PS : folosește talerele ! Te vor ține la suprafață. (3 rînduri de freze + tarele.)

#8636
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mcjohn exact asa am folosit. 3 randuri de freza si talerele. O sa incerc si zilele urmatoare.

#8637
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca utilaju este greu poti pune si talerele ca tot se ingroapa si nu mai inainteaza cu doar 3 r de freze.
si la noi are un baiat o motosapa cu motor diesel model vechi si cind da prin vii primavara este nevoit sa scoata din freze pentru a intra printre rinduri si cu toate ca viile sint nesapate ,nearate si pamintul uscat pur si simplu se duce in pamant si nu vrea sa inainteze ...si atunci el a rezolvato legand o funie de fata si cind da un baiat mai trage de fata ..
deci neaparat toate frezele.
dar ,exista si un mare dar mai mult de 50% din arta de a freza tine de indemanarea celui care manuieste utilajul ....de ex la mine in sat nu am vazut unu care sa stie sa frezeze pamintu bine ....ca mine....nu ca ma laud ..:)), da fac o lucrare de zici ca cei..!!!.ca sa nu mai zic ca tin utilajul cu o mana....:)))
ceilanti pur si simplu efectiv ii tiraste freza dupa ea si ei se invirtesc pe loc ca prosti si fac 5  6 treceri ca sa arate pamantu frezat pe deasupra ....dar binenteles ca in jos este doar batatorit nu afinat ..
deci nu te astepta sa inveti imediat sa frezezi dar practica e mama invatatului .din tija aia de reglaj este toata smecheria de a tine freza sa inainteze constant si la o adincime constanta .
daca incepi din capat sa frezezi la o adincime de 15 cm  apai mergi cu asa viteza incit sa frezeze la 15 pe toata lugimea brazdei ...si viteza cu care inaintezi io dai tu in asa fel incit sa farime bolovani si sa aseze terenu bine.
ieri a venit si o vecina din strainatate si i a adus lui feciorsu o freza diesel de 18 hp cu viteze ...cu frezele la fel ca la a ta...deabia astept sa vina si el si sa plece maicasa sa ma dau cu ea ...sa vad si eu puterea bruta ce poate face....

#8638
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012
Este acum la promotie Pro Series 1000 7 Cp, in Dedeman 2000 ron. Cred ca o sa merg pe varianta aceasta.

#8639
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
1350 ,7cp în brico depo .

#8640
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Vad ca proseries 1000 are alta transmisie, nu-i pe curele. In locul lui cred totusi ca m-as fi aruncat la el. Are si roti in banii aia, e ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate