Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

iPhone 5S - discutii generale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3751 răspunsuri în acest subiect

#73
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Diferenta de la 5 la 5S este mult mai mica decat diferenta intre 4S si 5.

De data asta chiar nu merita upgrade de la iphone 5.

De la orice alt iphone merita fara discutie.

#74
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 24.05.2013

 danutz96, on 10 septembrie 2013 - 21:21, said:

Cui nu ii place?

Sincer as cumpara 5s pt. citiroul de amprente. Este singura chestie care ma atrage in mod special.


Şi NSA-ul crede la fel. :))

#75
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009

 aeleden, on 10 septembrie 2013 - 21:45, said:



Şi NSA-ul crede la fel. Posted Image)
Nu am nicio problema cu asta.

#76
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca n-aveam amprentele si prin pasaport, si prin baza de date a MI, si prin bazele de date ale unor alte tari, aproape ca-mi faceam probleme ca-mi fura NSA amprentele.
Astea deja sint bazaconii, atita timp cit platesti taxe,ai cont la banca, ai telefon dastept si esti conectat la net in permanenta, stie oricine suficient de interesat si suficient de important tot despre tine.

#77
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Pentru cine vrea sa vada keynote-ul, click aici

#78
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.892
  • Înscris: 26.03.2012
Aveam de ales intre Apple si meci. Am ales un film si nu regret, procesorul ala merge pe ipad care poate deveni o adevarata consola de jocuri, ecran neschimbat ( nu 5 , 6 macar un 4'3).

Cat despre 5C asteptarile au fost mari analistii sperand la un pret de 350 de USD, iar Apple scade pe bursa ( inexplicabil ). 5C nu este o varianta ieftina, chiar merita sa dai diferenta pentru un 5S. ( deh gusturile nu se discuta )

L.E:  Raman la 20 % , ori eu nu inteleg iphone 5C. ( frumos, culori multe, dar plasticul de Apple nu este superior unui plastic Nexus 4 , in viitor 5, ce sa mai vorbim de HTC One )- 549 si si 649 USD un 5C ?

Editat de ad-bloc, 10 septembrie 2013 - 22:31.


#79
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.981
  • Înscris: 14.04.2008
Tembel sa fii sa-l cumperi daca ai deja 5,  sunt destul de sigur ca 6 va fi cu mult peste, design nou, camera mai buna, ecran mai mare, etc, e cam inevitabil. Personal, daca aveam 4s si imi permitea portofelul, tot asteptam 6.

5C e degeaba, practic si-au batut joc de cei care au cumparat 5.
30$ saracia aia de carcasa, las-o-n p......

Editat de Gh3r0m, 10 septembrie 2013 - 22:33.


#80
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
Pina la 6 mai e un an totusi. In ritmul asta doar astepti, indiferent despre ce vorbim. Tot timpul apare ceva si mai si...
Cine isi permite si il vrea, il va cumpara, asta-i sigur.

#81
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.892
  • Înscris: 26.03.2012
Pai intre 5 si 5C ( identice in afara de materiale ) ce ai alege ? Bine 5 nu mai exista precum ipad 3.

Eu m-am luat dupa analistii lui peste prajit care vedeau telefonul la 350 de USD pentru recastigarea cotei de piata , mai ales pentru castigurile din apple store, itunes.

Editat de ad-bloc, 10 septembrie 2013 - 22:36.


#82
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.981
  • Înscris: 14.04.2008
Nu-i vorba de timp, dar 5urile astea sunt de umplutura, 6 sigur va avea schimbari majore, 6s umplutura, etc. Poti tine un telefon 2 ani fara sa regreti.
Pentru mine conteaza mult evolutia design-ului unui produs, nu numai particele din interior.

Editat de Gh3r0m, 10 septembrie 2013 - 22:40.


#83
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu intre 5 si 5C strict, as alege clar 5-ul.
Prietena mea ar alege la fel de clar 5C-ul.
Au clienti pentru ambele modele, multa lume vrea chestii vesele si colorate, o sa se vinda foarte bine spun eu.

@Gh3r0m
Nu prea imi dau seama ce revolutie de design astepti, dar mno.

#84
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 dan78rom, on 10 septembrie 2013 - 22:57, said:

Eu intre 5 si 5C strict, as alege clar 5-ul.
Prietena mea ar alege la fel de clar 5C-ul.
Au clienti pentru ambele modele, multa lume vrea chestii vesele si colorate, o sa se vinda foarte bine spun eu.

@Gh3r0m
Nu prea imi dau seama ce revolutie de design astepti, dar mno.
Nu e vorba de revoluție de design. Iphone poate f bine să aibă aceleași linii. Mie-mi place cum arată 5-ul sau 4 (nu și 5 C). Ideea e să mai mărească ecranul ăla la măcar 4,3. Tastezi mult mai ușor așa. Iar dacă vor avea grijă să îl facă mai compact, s-au scos. Să încerce să-l facă compact cam ca Razr i sau S4 mini.

#85
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.376
  • Înscris: 03.12.2012

 xxz, on 10 septembrie 2013 - 22:06, said:

Pentru cine vrea sa vada keynote-ul, click aici

de curiozitate m as uita si eu la ceva secvente , sa vad fanii inrati apple cum urla la chestii banale , insa nu instalez quick player pentru asa ceva. niciodata nu mi s a cerut un asemenea plug in. doar cand e cu apple ai nevoie de el. nu vad de ce sa ma schimb eu pt apple , cand ei ar trebuii sa se schimbe dupa noi....

#86
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.117
  • Înscris: 17.05.2009
Ce sa zic, acelasi telefon si "sistem de operare" putin stilizat. Singura senazatie este acel cititor de amprente, dar Sammy are Multi View pe Note 3 deci, ce sa aleg? Sa imi citeasca amprentele sau sa vad un film pe un "ecran" alcatuit din 3 4 telefoane FHD? Apple o sa ramana cu buza umflata pentru ca utilizatorii de Android s-au desteptat si incep sa cumpere aplicatii din Play Store. O sa fie ca la Sammy, S3 si S2(iMar 4S si 5*) s-au vandut in draci si S4(iMar 5S*) nema.

PS1: + pt cine intelege " "

PS2: Pentru fanii mar acel cititor cu amprente este cea mai mare inovatie adusa iPhone de cand exista iPhone =)), un lucru total inutil. Probabil multi o sa spuna ca sunt ofticat ca nu exista pe android asa ceva, dar atata timp cat pe 4.3 poti sa iti faci profile de utilizator, ma *** pe cititorul de amprente si pe iOS 7 care arata ca niste desene animate. Infatisarea Android pot sa o schimb in fiecare zi Posted Image, la iOS trebuie sa traiesc cu aceeasi infatisare pana la iOS 14.


*Nu e comparatie(nici nu poti sa compari asa ceva).

 tzotzolyno, on 10 septembrie 2013 - 23:02, said:

Ideea e să mai mărească ecranul ăla la măcar 4,3. Tastezi mult mai ușor așa. Iar dacă vor avea grijă să îl facă mai compact, s-au scos. Să încerce să-l facă compact cam ca Razr i sau S4 mini.

Punct.

Editat de old_jhon, 11 septembrie 2013 - 01:42.


#87
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.034
  • Înscris: 27.12.2007

 aeleden, on 10 septembrie 2013 - 21:45, said:

Şi NSA-ul crede la fel. Posted Image)

Aparent, software-ul nu are acces la datele amprentei. Ea e stocată și encriptată în chipul A7, și comunică cu cititorul de amprente. Dar nu ajunge la soft Posted Image (sursa: filmul de pe apple.com)

Iar acuuuum.... *grabs popcorn* Posted Image

 old_jhon, on 11 septembrie 2013 - 01:40, said:

Ce sa zic, acelasi telefon si "sistem de operare" putin stilizat.

Aham da, același telefon. Dă-l încolo de blitz care variază temperatura pentru a scoate un ton de culoare perfect, de procesor ARM 64-bits (primul), chip-ul M7 (exemplu deja implementat: când te dai jos din mașină în timp ce ai GPS-ul rulând trece automat din driving în walking), camera nouă, etc. Same shit Posted Image  

În legătură cu OS-ul, nu cred că Androidul măsoară utilizarea aplicațiilor și face update automat la content, dând prioritate apps-urilor folosite mai des, luând în considerare și orele de folosire. Sau folosind chip-ul M7, când telefonul nu mai e mișcat o perioadă de timp, nu mai actualizează aplicațiile (i. e., când dormi Posted Image )

Singura senazatie este acel cititor de amprente, dar Sammy are Multi View pe Note 3 deci, ce sa aleg? Sa imi citeasca amprentele sau sa vad un film pe un "ecran" alcatuit din 3 4 telefoane FHD? Apple o sa ramana cu buza umflata pentru ca utilizatorii de Android s-au desteptat si incep sa cumpere aplicatii din Play Store. O sa fie ca la Sammy, S3 si S2(iMar 4S si 5*) s-au vandut in draci si S4(iMar 5S*) nema.

Air View-ul e un gimmick și atât. Nu suport să văd un film cu 4 rame între el. Dacă vreau să văd un film, oricum îl văd pe iPad și nu pe telefon. Posted Image Și nu înțeleg, îți iei 4 telefoane, și cele 3 le folosești când vrei să vezi un film? Sau cum? Posted Image


PS1: + pt cine intelege " "

Nu știam că OS X-ul (baza iOS) e un OS fals. M-ai luminat! Posted Image

PS2: Pentru fanii mar acel cititor cu amprente este cea mai mare inovatie adusa iPhone de cand exista iPhone =)), un lucru total inutil. Probabil multi o sa spuna ca sunt ofticat ca nu exista pe android asa ceva, dar atata timp cat pe 4.3 poti sa iti faci profile de utilizator, ma *** pe cititorul de amprente si pe iOS 7 care arata ca niste desene animate. Infatisarea Android pot sa o schimb in fiecare zi Posted Image, la iOS trebuie sa traiesc cu aceeasi infatisare pana la iOS 14.

Mie faptul că nu mai trebuie să scriu enșpe mii de parole, și doar ating fingerprint reader-ul ca să mă autentific mi se pare destul de util Posted Image  De ce aș vrea să fac mai multe profile de utilizator?!?! Posted Image Nu e telefonul familiei, e al meu. Design-ul nu se discută, avem gusturi diferite.

Iar în legătură cu schimbatul ROM-urilor, am avut Desire și am picat și eu în plasă. Dar am ajuns la concluzia că am nevoie de un telefon care să meargă, fără bug-uri sau crash-uri. OK? Nu mă interesează că arată nuștiucum. Trebuie să fie fiabil. Mai sunt utilizatori ca mine a căror prioritate e stabilitatea, și să știm că "it just works".

*Nu e comparatie(nici nu poti sa compari asa ceva).

Mă abțin Posted Image


Your turn Posted Image

Editat de andreigherghe, 11 septembrie 2013 - 04:00.


#88
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.340
  • Înscris: 14.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wGCetsl-srk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si o parodie misto:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1sIWez9HAbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.376
  • Înscris: 03.12.2012

 old_jhon, on 11 septembrie 2013 - 01:40, said:

Ce sa zic, acelasi telefon si "sistem de operare" putin stilizat. Singura senazatie este acel cititor de amprente, dar Sammy are Multi View pe Note 3 deci, ce sa aleg? Sa imi citeasca amprentele sau sa vad un film pe un "ecran" alcatuit din 3 4 telefoane FHD? Apple o sa ramana cu buza umflata pentru ca utilizatorii de Android s-au desteptat si incep sa cumpere aplicatii din Play Store. O sa fie ca la Sammy, S3 si S2(iMar 4S si 5*) s-au vandut in draci si S4(iMar 5S*) nema.

PS1: + pt cine intelege " "

PS2: Pentru fanii mar acel cititor cu amprente este cea mai mare inovatie adusa iPhone de cand exista iPhone =)), un lucru total inutil. Probabil multi o sa spuna ca sunt ofticat ca nu exista pe android asa ceva, dar atata timp cat pe 4.3 poti sa iti faci profile de utilizator, ma *** pe cititorul de amprente si pe iOS 7 care arata ca niste desene animate. Infatisarea Android pot sa o schimb in fiecare zi Posted Image, la iOS trebuie sa traiesc cu aceeasi infatisare pana la iOS 14.


*Nu e comparatie(nici nu poti sa compari asa ceva).



Punct.
moto atrix avea cititor de amprente de acum 2 ani. i5s nu a revolutionat nimic cu asta. cititorul de amprente e ceva cam banal si inutil... am pe laptop si nu am folosit niciodata.

e cam de pomana... adica.... exista parole sa deblochezi , nu vad utilitatea cititorului de amprente... pana acum amm trait fara si nu am avut probleme...


mie mi se pare ca 5s e doar acelasi telefon cu 5 ul plus 2 3 feature uri... nu se justifica a face un telefon doar pt 2 3 noi chestii.... mai ales ca are exact aceiasi forma si aceleasi dimensiuni.

#90
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Ba se foarte justifica, pentru aia carora le-a venit timpul sa schimbe iphonurile: 3GS, 4, 4S. Este un upgrade important, demn de luat in seama.

Daca mie mi s-ar buli maine iphonul 5, as face tot posibilul sa imi cumpar 5S, nu mi-as cumpara tot 5.

Dar atata timp cat 5-ul functioneaza perfect, nu are sens upgrade-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate