Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3079
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Eu am cauta-o destul, asa ca de un an m-am mutat in cuibusorul lor, in zona de nord.

#3080
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
am mai facut un pantofar, pt. sotie, de data asta mi-a iesit mai bine, decat testul pt. mine:
- am mai castigat vreo 10 cm la rigle
- imbinand "nut feder"
- si aplicand "treapta" de sus pe "picioarele" suportului

a iesit ok, precizia la taieturi e ..ceva de lucrat, dar cu scule de mana cred ca e ok pt. o treaba de 2 ore :)

Attached Files



#3081
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
musai trebuie sa fac ce zic aici la @kpk1, sa implementez "automatizarea pe zone"
imi cam tremura mana pe fire :) , ca as face intai niste teste cu acele relee de 12v si 220v sa vad ca merge treaba, inainte de a alerga in sus si-n jos pe scari

#3082
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
cred ca totusi urmatorul proiect ar putea va fi ceva de genul:
- nu-mi mai fac gardul anul asta
- si o sa ...donez Primariei Berceni urmatoarele chestii, doar sa le pazeasca
- o camera in varf de "batz" / stalp, care sa numere masinile pe intervale de timp

si ...sa scoata in evidenta faptul ca cele 45 min pe cei 5 km, minute pe care le-am stat azi in trafic, ...nu sunt o intamplare,

iar "minunatii nostri" trebuie sa faca ceva in acest sens, cat mai rapid;
asta doar daca nu cumva sunt planuri ca Berceni si PL sa ramana tot zone in care vii daca vrei "pamant ieftin" intr-un cadru mirific de munti ...de gunoi, asezonate cu miros de cacat de porci;
dar totusi nu este cu nimic deosebit fata de alte zone gen ...Chiajna, doar ca acolo sunt 4 benzi pe Centura si tot vreo 5 km pana la metrou!


deci, ceva cam ca aici

[ http://makerzone.mathworks.com/files/2015/08/IOT123.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zQ9HAlECqyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa ...mai simplu (nu-mi dau seama ce se intampla cand o betoniera plina sta pe tub :) )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ytqqz0A9yus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by szg, 11 October 2016 - 13:32.


#3083
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Un proiect interesant de facut in weekend:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WMWcgyiRohg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3084
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
mda interesant, pt. cand o sa mi se reduca lista de ToDos :)
pana atunci am mai scos cateva din ea:
1) "drenuri verticale" la fiecare scurgere de la burlane (mai am la un burlan de facut)
2) spalat calumea un covor ...de vreo 5 ani a fost "mangaiat" cu periutza doar
3) muraturi !!
(nu mai stim ce sa facem cu atatea rosii :) , sacusca vreo 8 borcane, bulioane vreo 4 sticle, acum sper sa iasa muraturile bine, ca cu rosiile astea mici doar le bagi in gura si ...poc mmmm dulce acrisor ...vedem in Iarna)

Attached Files



#3085
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,726
  • Înscris: 11.03.2006
Am strans si eu gogonelele acum vreo saptamana si nu am timp sa le pun la borcan. O parte s-au si copt.Posted Image

#3086
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
cam asa si noi, ne-am facut curaj vreo saptamana, si cand am vazut ca incep sa se strice ...ne-am suflecat manecile
si, inca mai sunt in gradina !! anul urmator o sa punem doar un strat de rosii :)

#3087
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
O sa pui o laie doar un strat.
Cind se termina bulionul/sucul asta si iei iar de la Supermarket si vezi diferenta de gust....o sa pui un strat in plus anul viitor.

#3088
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 02.02.2014
Anul asta avem si noi ketchup dulce si picant home made. Yummi!!
Deja copiii mustacesc la Heintz...

Edited by MKdens24kw, 19 October 2016 - 16:32.


#3089
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Și noi am făcut de casă. Chiar dacă nu i-am scos semințele l-am dat prin blender și e o minunăție. Eu nu mă ating de cel din comerț dar la cel de casă i-am pus gând bun :D

#3090
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
eu zic ca niciodata nu va fi prea mult "home made ketchup" ca sa tot "exersezi" ...bloody mary :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dlZjVihQbqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3091
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 02.02.2014
Pt castravetele ala murat ma obligi sa dublez km de alergare :)))

#3092
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 viotl, on 18 octombrie 2016 - 07:51, said:

O sa pui o laie doar un strat.
Cind se termina bulionul/sucul asta si iei iar de la Supermarket si vezi diferenta de gust....o sa pui un strat in plus anul viitor.
Ca sa nu mai spun ca sucul sta cel mai bine in sticlele de grolsch asa ca ai motiv sa le golesti toata vara :)
Anul asta am facut ~120 de sticle + cateva borcane de bulion

#3093
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sa mai noteze cate ceva, nu am mai facut chestii ci doar am reparat solarul vertical, pt. ca de la ultima furtuna i s-a facut varza tot "celofanul" asa ca i-am captusit lateralele si ferestrele cu policarbonat (cel mai subtire si ieftin, 4mm), aplicat peste folia existenta acolo unde s-a mai putut prinde cat de cat frumos (doar la ferestre)

de azi a venit si pe strada mea ....fibra optica !!! Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 31 October 2016 - 19:29.


#3094
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
din lipsa de subiecte va prezint ...India, Bangalore - al 5-lea oras din India (ca populatie) si de cel putin ...3 ori mai populat decat Bucuresti (8.5 mil vs 2.5 mil !?)

probleme:
...traficul, dar pe o distanta centru (Lipscani) -> semi-periferie (IMGB) nu am facut mai mult de 1-1.5 ore (10 km)
...bani la saltea: am nimerit exact in mijlocul unei "revolutii cu' cash", abia am putut sa scot (avantaj de strain) 2500 rupii (40eur)
(daca am inteles bine, au strans 20 miliarde USD, tinutzi in acele doua tipuri de bancnote, la saltea, in doar 5 zile ...de acum sunt bani impozabili :) )

impresionant:
...au bani gramada (pompati in tzara lor), se construieste un cartier de blocuri imense si frumoase sau vreo cladire de birouri cu locuri suficiente de parcare ....pe orice straduta intorci capul (!?!)

...cel mai tare m-a impresionat ....taxiurile: nu gasesti nici un taxiu liber, atarnand pe strada aiurea dupa clienti, toate au insemne clare (numere galbene), toate functioneaza cu Uber sau OLA, nu ai "net pe scula" stai si te uiti sau te rogi de vreun trecator sa faca o rezervare pt. tine ...in OLA

...traficul, si mai ales claxoanele si mai ales mai ales mai ales ....ca nu injura ca tziganii de romani, de fapt nu injura deloc, nu arunca priviri dusmanoase, nu conteaza marimea masinii, si nici a muschilor, esti doar un soarece intre soareci ..si toti claxoneaza si nu ca sa se dea la o parte ca trece vreun bou calare, ci ca sa-si ...semnalizeze prezenta

...am zis ca nu injura ca ...tziganii ? si nici macar nu le ies ochii din cap de indignare ca li s-a "taiat calea" si i-a stricat careva ziua ? Posted Image
pe semne ca la Politie la ei, daca ajung doi incaierati, nu prea gasesc mediere, ci doar cafteala ...deci prefera sa coexiste; sau pur si simplu vine din faptul ca ...nu mananca carne, sunt extrem de multi vegetarieni (carnea o fi fost un lux pana acum)

...am zis pe undeva ca isi construiesc metrou suspendat, intr-un ritm mai bun decat construiam noi inainte de '89; si doar le trebuie un drum cu 2-3 benzi pe sens, pt asta, iar in loc de "parapeti" trantesc niste "suporti de metrou/autostrada suspendata" , iar zona poate fi si zona verde la o adica

...mesajele de genul "be proud", "be smart" etc. ; armata pune niste elicopetere avioane tancuri itnr-o poza si ...ii intreaba cum se simt privind imaginea, multinationalele pun mesaje in buda barbatilor de genul "are you feeling smart today" si alte mici stickere "mobilizatoare" pe birouri etc.

concluzie:
..."nu stiu de ce" am ramas cu impresia amara ca noi regresam si altii ...avanseaza intr-un ritm fantastic;
(cu siguranta doar niste tzigani ii numesc pe astia "tzigani")

Attached Files


Edited by szg, 22 November 2016 - 13:05.


#3095
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 szg, on 22 noiembrie 2016 - 12:52, said:

din lipsa de subiecte va prezint ...India, Bangalore - al 5-lea oras din India (ca populatie) si de cel putin ...3 ori mai populat decat Bucuresti (8.5 mil vs 2.5 mil !?)

probleme:
...traficul, dar pe o distanta centru (Lipscani) -> semi-periferie (IMGB) nu am facut mai mult de 1-1.5 ore (10 km)
...bani la saltea: am nimerit exact in mijlocul unei "revolutii cu' cash", abia am putut sa scot (avantaj de strain) 2500 rupii (40eur)
(daca am inteles bine, au strans 20 miliarde USD, tinutzi in acele doua tipuri de bancnote, la saltea, in doar 5 zile ...de acum sunt bani impozabili :) )

impresionant:
...au bani gramada (pompati in tzara lor), se construieste un cartier de blocuri imense si frumoase sau vreo cladire de birouri cu locuri suficiente de parcare ....pe orice straduta intorci capul (!?!)

...cel mai tare m-a impresionat ....taxiurile: nu gasesti nici un taxiu liber, atarnand pe strada aiurea dupa clienti, toate au insemne clare (numere galbene), toate functioneaza cu Uber sau OLA, nu ai "net pe scula" stai si te uiti sau te rogi de vreun trecator sa faca o rezervare pt. tine ...in OLA

...traficul, si mai ales claxoanele si mai ales mai ales mai ales ....ca nu injura ca tziganii de romani, de fapt nu injura deloc, nu arunca priviri dusmanoase, nu conteaza marimea masinii, si nici a muschilor, esti doar un soarece intre soareci ..si toti claxoneaza si nu ca sa se dea la o parte ca trece vreun bou calare, ci ca sa-si ...semnalizeze prezenta

...am zis ca nu injura ca ...tziganii ? si nici macar nu le ies ochii din cap de indignare ca li s-a "taiat calea" si i-a stricat careva ziua ? Posted Image
pe semne ca la Politie la ei, daca ajung doi incaierati, nu prea gasesc mediere, ci doar cafteala ...deci prefera sa coexiste; sau pur si simplu vine din faptul ca ...nu mananca carne, sunt extrem de multi vegetarieni (carnea o fi fost un lux pana acum)

...am zis pe undeva ca isi construiesc metrou suspendat, intr-un ritm mai bun decat construiam noi inainte de '89; si doar le trebuie un drum cu 2-3 benzi pe sens, pt asta, iar in loc de "parapeti" trantesc niste "suporti de metrou/autostrada suspendata" , iar zona poate fi si zona verde la o adica

...mesajele de genul "be proud", "be smart" etc. ; armata pune niste elicopetere avioane tancuri itnr-o poza si ...ii intreaba cum se simt privind imaginea, multinationalele pun mesaje in buda barbatilor de genul "are you feeling smart today" si alte mici stickere "mobilizatoare" pe birouri etc.

concluzie:
..."nu stiu de ce" am ramas cu impresia amara ca noi regresam si altii ...avanseaza intr-un ritm fantastic;
(cu siguranta doar niste tzigani ii numesc pe astia "tzigani")

Salut! Am fost in Bangalore de 2 ori. Statisticile oficiale privind populatia sunt fara periferii. In realitate sunt peste 10 milioane. Bangalore are un mare avantaj si anume clima (cind e frig sunt 21 de grade).  Poti vedea sedii Oracle, Microsoft si alte corporatii in zone cu case vai de mama lor. Sunt si constructii o gramada dar dupa parerea mea Doreii lor sunt mai de groaza decit ai nostri. Cu traficul ce sa zic eu nu am curaj sa conduc acolo si in tuck-tuck ma uitam in lateral ca sa nu tip cind intram pe contrasens.
Ce am apreciat este ca indienii nu sunt rromi. Bine seamana asa pe dinafara dar cei mai multi se spala si sunt civilizati. Nu m-am simtit 1 secunda in pericol sau hartuit. Acolo am aflat ca ce zicem noi ca e iute e o gluma. Si au bautura buna si nu e scumpa, bine ca ei nu prea beau. Berea cea mai buna King Fisher Strong la 660 ml era cam 72 rupii deci sub 2 USD. La tarie sticla de Jonny Plimbaretul Black Label era vre-o 14 usd.
Cu apa trebuie sa ai grija, doar minerala sau si mai simplu bei bere. Daca mai ajungi in zona mergi si la fosta capitala a provinciei Karnataka, Maisoure. Este acolo palatul imperial care e frumusel. Una peste alta eu am amintiri placute din sudul Indiei.

#3096
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@picomouse, fusai cam peste tot acolo, inclusiv la Mysore
ne-a dat cineva masina ei (mai primitori indienii decat romanii Posted Image ), ne-a inchiriat un sofer de pe DriveU (au inclusiv asta), si am vizitat Bangalore o zi si Mysore o zi, si o zi de cumparaturi extreme (nu io, ci doamnele din grup, vreo 10 ore de "commercial street"), spre Mysore nu-ti zic ce a insemnat mersul pe autostrada aia la 130km ore cu depasiri pe banda de siguranta ...drumul a durat 4 ore dus si 4 intors, de la oboseala ultima ora din fiecare sens o faceam exact cum ziceai ...cu privirea in lateral, oricat ii ziceam indianului sa se calmeze el parca era la curse; sofer pt. o zi intreaga (8 am - 10 pm, cam 400km) = 1900 rupii = cam 30 eur (!?)

bautura = n-am dat noi bani, apa = a dat hotelul, mancare = doar odata am mancat din proprie initiativa (la un restaurant de hotel din Mysuru, 4 persoane si soferul - startere + fel principal + bauturi = 2400 rupii = 33 eur)
am facut si o mini betie cu niste clienti (nu in imagine, intr-un club, pe langa VR Mall), s-au rupt toate barierele Posted Image cu d-alea de care zici tu, si cu tequilla pe final sa ne duca altii acasa Posted Image ; strigam la sofer (Uber / OLA) sa mearga mai incet si sa ...stinga luminile de pe strada Posted Image)

ca sa nu fac neamu' de ras, am umblat vreo 2 ore prin hotel (sa se miste sangele) si am baut vreo 2.5 litri de apa, asa ca ...a fost doar mahmureala de a doua zi, nimic groaznic Posted Image

in Mysore, pe langa palat, am vizitat gradina zoologica ...supppeeerrrrbbbb !!!!!!!!! bine ingrijite animalele, conditii pt. animale, indicatoare si trotuare si adaposturi pt. vizitatori, "titicar" pt. vizitatori, sau umblai 4-5 km pe jos (am mers pe jos) ..si evident ca mai construiau in zoo, un fel de amfiteatru pt. spectacole ....baga bani multi in ei !!! enervant, dar adevarat. cred ca si in noi se baga bani, dar jeguri umane ii fura; suntem mai rau ca indienii
(rromii/rromii sunt in nord)

chestii importate din RO ...ciocolata Heidi (era cea mai ieftina) Posted Image , credeam ca si Duster/Logan, la cate erau acolo, dar se pare ca sunt produse tot in India, Logan de Mahindra (un fel de Dacia+Aro+Tractorul ... x 2), iar Duster tot in India dar la o fabrica Renault

Attached Files


Edited by szg, 27 November 2016 - 15:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate