Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Automatizari si dispozitive electronice in agricultura

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1427 răspunsuri în acest subiect

#163
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.618
  • Înscris: 25.11.2007
edy, da-ne o sursa / magazin din Romania.

Cum arata sursa de alimentare si de pe care gard ?

Ce-i ala breadboard ?

E chiar complicat sa ne zica cineva, asa, ca la gradinita, cum se realizeaza una sau alta si sa nu presupuna ca avem habar de ce inseamna 555 sau 74HC595 ?

#164
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.075
  • Înscris: 31.07.2007
Din pacate nu-s acasa ca sa exemplific cu poze, trebuie sa aveti rabdare pana maine.
Sursa de alimentare ii o sursa banala care poate scoate intre 7-12 Volti (recomandat) la vreo 500 mA. De genu':
[ http://roxsat.com/shop/images/categories/12V500MAR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Placa si restu' se pot alimenta si din USB da' nu prea recomand varianta.
Asta-i un breadboard:
[ http://www.ladyada.net/images/parts/breadboard-half.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asa ceva s-ar putea sa aveti novoie pentru interconectarea modulelor..

ATENTIE!
O sa incerc sa explic cat mai usor posibil pasii acestui proiect, pasi pe care ii voi urma si eu, DAR nu pot sa fiu raspunzator de rezultatele negative de care (aventual) va veti lovi! Incerc sa explic pas cu pas da' proiectu' asta e complicat pentru cineva care nu are cunostinte in domeniu. Inainte de apartitia lui Arduino un proiect de genu' asta era realizat de ingineri sau hobby-sti ce au cunostinte peste mediu in domeniul electronicii si microcontrolerelor.
De asemenea, cu toate ca in prima faza tensiunile de lucru sunt mici, produsele finite lucreaza cu tensiuni periculoase. Maaaaare atentie acolo deoarece in cel mai bun caz se distruge un aparat, da' fereasca Dumnezo de accidente ce implica tensiuni periculoase.

#165
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postjumborom, on 24 aprilie 2013 - 19:06, said:

...da-ne o sursa / magazin din Romania...
Link.

View Postedy_wheazel, on 24 aprilie 2013 - 19:34, said:

...O sa incerc sa explic cat mai usor posibil pasii acestui proiect...
Grea misie ţi-ai asumat !
Da' să vezi matale dupe ce-i iau gustu' şi se prind că cum mere şi cu notificările temperaturii în email, şi cu reglajul temperaturii de pe telefon...
Numa adresa să ne-o laşi, unde trebe' să trimitem oareşce legume şi ce-o mai rezista la transport Posted Image

#166
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumim pentru ajutor Edy!
Abia astept sa mai invat ceva nou :)
Senzori, relee etc nu comandam tot acum?
M

#167
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.075
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmeganedoi, on 24 aprilie 2013 - 20:40, said:

Senzori, relee etc nu comandam tot acum?

Releele sunt foarte usor de comandat cu Arduino printr-un tranzistor bipolar banal.
Senzori nu cred ca am acasa exceptand ceva senzor banal de temperatura. O sa ma uit sa vad.

#168
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
:) scuze Edy, cred ca am fost putin imprecis in exprimare.
Reformulez:
Senzorii, releele etc nu le cumparam deodata cu celelale?


Erata: celelalte

#169
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.075
  • Înscris: 31.07.2007
Poti sa le cumperi da' as prefera sa experimentez intai niste senzori ca sa-ti spun exact de care sa-ti iei. Releu' trebuie sa fie de 12V si sa duca amperaj cat mai mare pe contacte. Pe langa astea o sa mai ai nevoie de niste maruntisuri, gen rezistente, tranzistori, etc si nu am inca o lista exacta.

#170
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
:) esti un adevarat project manager Edy. Te-ai gandit la toate.
Asteptam cu interes etapele urmatoare.
Maine intru pe site-ul furnizorului si dau comanda de jucarii.
Apropos, am gasit Arduino Uno v3. Este ceea ce ne trebuie sau cautam ceva care sa nu aiba v3?
M


#171
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.075
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmeganedoi, on 25 aprilie 2013 - 02:16, said:

Apropos, am gasit Arduino Uno v3. Este ceea ce ne trebuie sau cautam ceva care sa nu aiba v3?

Ii ok.
Sfatu' meu ii sa nu comandati piesele deocandata. Intai o sa incerc sa explic ce inseamna/implica un proiect de acest gen cu exemple practice si pe cat posibil poze. De asemenea, o sa va explic ce inseamna scrierea unui program pentru Arduino ca sa judecati complexitatea sau simplitatea lui. Nu voi putea scrie tot programu' cap-coada deoarece nu-mi permite timpu' si am si io proiecte incepute de mult timp care asteapta definitivarea. Maine (de fapt azi) o sa pun poze cu afisaju' si tastatura ca sa va faceti o idee de cum se interconecteaza modulele si o sa pun si programul.

#172
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Arduino-i viitoru'  clar !
Tot la robofun trageam si eu cu ochishoru'......
L-am vazut la lucru la un coleg de semintareala, tinea repu' ,cu log-uri de temperature,maxime,minime,consum de energie.....
Platforma e vasta si putem face multe cu el ,control solar,irigare,deschidere solar(mai complicat dar nu imposibil,comanda vane....pentru cei cu timpul la limita e ideal chiar daca investitia initiala pare mare,pe langa beneficii...
Problema e sa ne prindem ce si cum,dar ii dam noi de cap !
Facem si un grup de cumparatori....putem lua si de pe ebay....din china....avem variante !
Ce ziceti ,ne apucam de treaba?!

#173
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
Ne apucam roadmasterule Posted Image
Daca Edy ne face un intro pe intelesul nostru si experimentam diverse sub supraveghere, vom reusi apoi si singuri sa despletim firul cunoasterii IT-agro basic.
Crezi ca merita sa facem o comanda/cumparatura comuna?

M

Editat de meganedoi, 25 aprilie 2013 - 09:27.


#174
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata ce am pus in cosul de cumparaturi:

Arduino Uno v3 - Accesorii + Cablu USB + Alimentator; 1bucati; Pret: 164; Total: 164 Lei
Breadboard 82x52x10mm; 1bucati; Pret: 18; Total: 18 Lei
Suport Pentru Arduino si Breadboard; 1bucati; Pret: 9; Total: 9 Lei
Senzor umiditate si temperatura DHT22; 1bucati; Pret: 56; Total: 56 Lei
LCD 20x4 cu conectare pe 2 fire (I2C); 1bucati; Pret: 106; Total: 106 Lei
Real time clock ; 1bucati; Pret: 59; Total: 59 Lei
Kit Releu DIY; 2bucati; Pret: 15; Total: 30 Lei
Tastatura Universala 16 butoane; 1bucati; Pret: 27; Total: 27 Lei
Sub-Total: 469 Lei

#175
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
Pe langa cele de mai sus mi-ar placea sa pun si asa ceva (minim doua bucati. unul in solar si unul in camp) Posted Image
http://dx.com/p/fc-2...r-module-184821

#176
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 849
  • Înscris: 26.10.2009
In principiu,e bine ! Stai sa vedem opinii de pro-  Edy si BadJoke(la el l-am vazut la munca) !
2 relee,8....multiplexare....e mai multe Posted Image
Am o propunere:
Facem o lista de cerinte,ce am vrea de la system,dupa ce stabilim cerintele vedem ce trebuie sa luam  !
Eu cred ca avem obiective comune,dupa ce le stabilim,putem sa purcedem la crearea softului,facem un linux al nostru,vindem rasadu'cu licenta.....fara trojeni ....Posted Image
Incepem ?!

Dam copy la lista si adaugam optiunile fiecaruia !


1.Control repicator:
plaja 10 25-grade celsius----500-1600w(p-aici suntem toti) durata timp predefinita ,2 cicluri zi/noapte
2.Control mecanism deschidere solar
de la 15grade ,comanda releu actionare motor ptr deschidere aerisire solar(ce are fiecare pe acasa,trapa,laterale....)
3.Irigatii
comanda electrovalve(9v dc,24v ac) 2 sau mai multe zone,timp predefinit 1h +,zile diferite....


Lista e deschisa !

Adaugam ce credem de cuviinta,ajungem la forma finala,dupa aia shopingu'de rigoare,meganu' face ixelu',.....

Nu se poate sa nu-i dam de cap !
Doar suntem gausieni (grupul agricultorilor urbani de pe softpedia....) !

Edy,bagi support ?!
Sa-I facem spam cu log-uri  lu' Scaiba !Posted Image

O zi frumoasa tuturor !

Editat de roadmaster969, 25 aprilie 2013 - 11:38.


#177
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
sau mai degraba asta
http://dx.com/p/fc-2...sor-blue-184798

Ca bine le zici roadmastere... Posted Image
Vaz ca ai gandit bine proiectul.

As mai pune un modul de comanda instalatie pentru ventilarea solarului (pe baza de ventilatoare electrice si tubulatura).

Cred ca putem fi buni project manageri, mai ales tu RM969 Posted Image , iar Edy sa fie foarte apropiatul nostru consultant tehnic.

Multumim Jumborom pentru initiativa, idee, shut Posted Image

Editat de meganedoi, 25 aprilie 2013 - 11:53.


#178
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 849
  • Înscris: 26.10.2009
punctul 2 !
actionarea unui motor mai puternic (trapa laterala solar) de la 15 grd(sau mai sus)
peste 28 grade o alta comanda electrica ptr ventilatie,tubulatura....o idee

#179
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Salutare

Desi frige de treaba la mine nu pot sa stau deoparte cand e vorba de Arduino asa ca in limita timpului dau si eu o mana de ajutor pe aici eventual ma angajez ca daca facem un proiect standard, la toata lumea la fel si va ocupati fiecare sa faceti legaturile corect intre componente pun umarul la partea de programare.
Pentru inceput o sugestie de lista de cumparaturi pt. cazul in care nu va grabiti foarte tare si vreti sa iasa mai ieftin. sper sa nu considere cineva ca e reclama, nu am nici un comision de la chinezi, numa' ca eu de aici cumpar si am fost multumit.

Incepem cu inceputul.......

Arduino
http://www.buyincoin...duct-10252.html

Display 20X4 caractere.
Este ceva mai scump insa este comandat pe numai 2 fire de aici avantajul ca se monteaza usor si raman mai multi pini disponibili pt viitoare adonuri.
http://www.buyincoin...duct-27844.html

Modul 4 relee 220v cu bobina comandata pe 5v. Eu asta folosesc la REP-uri si pana acum s-au descurcat vine pe o sarcina de max 1000W.
http://www.buyincoin...duct-11201.html
Se pot comanda si relee separat dar parerea mea este ca pt cativa dolari merita cumparate asa montate pe o placa cu protectie si gata de legat la pinii de comanda de la arduino.

Keypad
Asta chiar isi merita banii:
http://www.buyincoin...duct-10236.html

Breadboard

http://www.buyincoin...oduct-9102.html

Mai trebuiesc niste cabluri ca astea
http://www.ebay.com/...=item20c4d3ae83
si altele ca astea
http://www.ebay.com/...=item3a80936dee

Sensori de temperatura eu am folosit cu succes si maxima satisfactie DS18B20 se gasesc pe ebay de asemeni.

Ar mai fi si asta care este si de temperatura si de umiditate dar eu nu l-am folosit pana acum si nu stiu ce sa zic despre el.
http://www.buyincoin...duct-11619.html


In total face cam 37USD.Desigur toate aste se pot cumpara si de aici daca se vrea repede sau garantie mai ok.

Ce zici edy ce parere ai? Restul ce ziceti?

Editat de BadJoke, 25 aprilie 2013 - 12:58.


#180
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Am fi la mai putin de jumatate din pretul de la noi...cred ca merita ,dar sa vedem si plutonul ce zice !

Cum ti se par cerintele ,pot fi indeplinite,poate fi programat pentru cerintele mele,de exemplu ?!
Ale mele pot fi ale multora dintre noi !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate