Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Anestezia la copii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.256
  • Înscris: 01.10.2009
Am o fetita de patru ani care are permanent nasul infundat. Se pare ca este necesara operatia pentru polipi. Copilul insa are o psihoza fata de doctori datorita numeroaselor tratamente prin branula. Tipa si zbate de fiecare data cand medicul incearca o interventie banala. Asa ca singura solutie este operatia cu anestezie generala. Acum sunt ingrijorat de riscurile anesteziei generale la copii. Stiu ca sunt oameni care au murit din cauza anesteziei. Daca cineva imi poate da un sfat in aceasta problema, multumesc anticipat!

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.375
  • Înscris: 24.06.2008
Nu stiu cat de bine ma pricep,dar la un sptal ca Grigore Alexandrescu sau Marie Currie nu prea ai de sa-ti faci griji....Sunt si modernizate si cu doctori FOARTE buni!
Acum daca te duci la ala de la Bistrita Nasaud (unde a fost cazul cu fetita de 4 ani) ar fii cazul sa-ti faci griji.Ca te duci pentru polipi si ei o opereaza pe inima (Doamne fereste)......
p.s:completeaza-ti si locatia la profil,poate asa te ajuta mai bine cei de prin zona ta!

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am fost operat de polipi si amigdale cand am avut 4 ani. Am fost anesteziat general. Nu am murit, dovada ca scriu acum. :) Conditia a fost sa mi se cumpere o papusa mai mare decat mine. Nu a fost mai mare decat mine, dar am primit papusa. O mai am si acum. :)

#4
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.348
  • Înscris: 06.02.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 22 ianuarie 2013 - 15:41, said:

Eu am fost operat de polipi si amigdale cand am avut 4 ani. Am fost anesteziat general. Nu am murit, dovada ca scriu acum. Posted Image Conditia a fost sa mi se cumpere o papusa mai mare decat mine. Nu a fost mai mare decat mine, dar am primit papusa. O mai am si acum. Posted Image
Foarte bine ca ai papusa, dar cu ce il ajuta pe initiator asta?
@XORIAN_L: Cum s-a zis, daca te duci intr-un spital mai "rasarit", cu doctori ca lumea, nu ai de ce sa iti faci griji prea mari.

Editat de enoxcj, 22 ianuarie 2013 - 15:45.


#5
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.567
  • Înscris: 21.12.2012
Nu stiu ce la ce anestezie de referi, dar la copii se face cu gaz sau intravenos, nu cred ca-i asa periculos. Eu am fost anesteziat asa de doua ori Posted Image.
Adormi in cateva secunde si gata.
Acum despre deces... nu stiu ce sa zic, exista sanse sa mori oricand, daca se fac toate analizele inainte de operatie si dau unda verde pentru anestezie, n-ar trebui sa apara probleme.
Am o ruda a fost operata de 18 ori pana la 79 de ani... Ce poate sa-ti zica lumea pe forum???

Editat de echo3, 22 ianuarie 2013 - 16:57.


#6
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.256
  • Înscris: 01.10.2009
Va multumesc pentru raspunsuri! Multa sanatate la toata lumea!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate