Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

MISTICA SHIITĂ - EZOTERISMUL ISLAMIC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
solong_13

solong_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.01.2013

 rabelais, on 10 ianuarie 2013 - 09:48, said:

Nu e maladie in sine, insa daca faci abstractie de celelalte cai de cunoastere, daca pui ratiune deasupra tuturor celorlalte facultati ale cunoasterii, poate fi  asemeni unei "boli" ce te cuprinde si-ti limiteaza spatiul de crestere. Cred ca Tabatabai nu e fan a lui Descartes de a folosit cuvantul "maladie". Posted Image


in cazul asta, desigur ar deveni o maladie, dar nu s-a ajuns acolo...

#38
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 rabelais, on 10 ianuarie 2013 - 09:40, said:

Mi-am spus punctul personal in postul #15. In celalalte am aratat si punctul personal al unor teologi, iar daca se citesc referintele, in special capitolul din cartea la care am facut trimitere , se poate (cred) intelege de ce Tabatabai priveste rationalismul drept "maladie".

O zi buna.

Se face referire la faptul ca occidentalii au pus accent exclusiv pe ratiune si au ignorat alte facultati de cunoastere, superioare din perspectiva oricarui om religios, asa cum bine ati punctat si dvs, anume, in limbaj islamic 'aql, intelectul, in limbaj occidental, de exemplu, nous -ul lui Aristotel.

Dar cine nu are background cultural cand citeste astfel de afirmatii, interpreteaza conform intelegerii proprii limitate si face bascalie, in lipsa de cunostinte reale pentru o dezbatere constructiva. Posted Image

Pot sa va preiau citatele din Sfintii Parinti pentru a le adauga pe forumul nostru, la acest subiect? Sunt foarte frumoase si compatibile cu viziunea islamica.

Edited by poarta-cunoasterii, 10 January 2013 - 18:23.


#39
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 poarta-cunoasterii, on 09 ianuarie 2013 - 01:14, said:

e universal acceptat si apreciat in lumea academica internationala,
E acceptat si apreciat de islamofilii neo-marxisti deconstructivisti, mediul academic e plin de astfel de indivizi, din nefericire. Altfel, într-o lume normala, un musulman cu sentimente anti-occidentale n-ar putea ocupa niciodata pozitia de profesor la o universitate de prestigiu.

 poarta-cunoasterii, on 09 ianuarie 2013 - 01:14, said:

ai ramas cantonata in apologia unor constructe care au fost deconstruite
Ba, lasa vrajeala asta ieftina, motivul pt. care profu' tau respinge agnosticismul, scepticismul si rationalismul este ca aceste gândiri intra în opozitie absoluta cu ideologia islamica. Ba chiar o demonteaza! Posted Image

 poarta-cunoasterii, on 10 ianuarie 2013 - 18:23, said:

Se face referire la faptul ca occidentalii au pus accent exclusiv pe ratiune
Coyne, om de stiinta iezuit, considera rationalismului o buna metoda de cunoastere a divinitatii, si nu o maladie! Posted Image

Edited by SophistiKat, 12 January 2013 - 13:30.


#40
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 SophistiKat, on 12 ianuarie 2013 - 13:28, said:

E acceptat si apreciat de islamofilii neo-marxisti deconstructivisti, mediul academic e plin de astfel de indivizi, din nefericire. Altfel, într-o lume normala, un musulman cu sentimente anti-occidentale n-ar putea ocupa niciodata pozitia de profesor la o universitate de prestigiu.

Ba, lasa vrajeala asta ieftina, motivul pt. care profu' tau respinge agnosticismul, scepticismul si rationalismul este ca aceste gândiri intra în opozitie absoluta cu ideologia islamica. Ba chiar o demonteaza! Posted Image

Coyne, om de stiinta iezuit, considera rationalismului o buna metoda de cunoastere a divinitatii, si nu o maladie! Posted Image

Pentru ca nu ai citit si altceva, nu intelegi despre ce vorbesti si reduci totul la schema simplista din mintea ta. Te mai intreb o data, fatuca, ai auzit despre nous-ul lui Aristotel? Era Aristotel contra ratiunii? A recunoaste o instanta cognitiva superioara ratiunii, nu inseamna a o nega, ci a o pune in limitele adecvate. Asculta macar ce spune aici Hossein Nasr despre ratiune si intelect aql, si poate vei mai intelege.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qAgGB407FHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipul nu e antioccidental, dar, cum spuneam, cand mintea ta nu suporta mai mult de doua categorii de analiza, e greu sa faci distinctii, sa te concentrezi ca sa intelegi care e mesajul unui text.

#41
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 10 ianuarie 2013 - 08:16, said:

Am recitit fragmentul acesta, ca banui ca la el ai facut referire:

Nu ci la faptul ca s-a mentionat specific despre natura virgina=testamentul lui Dumnezeu
O subtilitate intradevar iar tot ceea ce ai adus din profesorul Staniloaie arata ca Testamentul lui Dumnezeu este facut in legatura cu  omul asa cum am precizat eu si nu cu natura virgina.
Deci, ori recitesti cum trebuie textul ori daca nu, ramai la ceea ce te pricepi, polemica de dragul polemicii in van

#42
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Mie imi place titlul topicului: mistic si ezoteric, adica ascuns, ceva ce se releva numai celor initiati, iluminati.
Cine umbla cu initieri pe ascuns, substituind intunericul, luminii, schimband subtil o fraza ici, o fraza colo...in nici un caz Dumnezeu
Revelatiile nu au fost destinate unui grup restrans de persoane, initiatii, misticii ce se auto-iluminau ci au fost facute tuturor, Dumnezeu nu a distins intre humani si catehumani si aici incepe povestea frumoasa a acestui totic pentru cine are ochiul cat de cat format sa priceapa subtilitatile.
Dumnezeu nu-i subtil, asta-i apanajul lui Shaitan, mistica, ezoterismul, ocultismul si mai ales infalibilitatea.

#43
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 28 ianuarie 2013 - 16:53, said:

Dumnezeu nu-i subtil, asta-i apanajul lui Shaitan, mistica, ezoterismul, ocultismul si mai ales infalibilitatea.

spuse catolica ThinkAbout ...
Recunosti ca infailibilitatea institutiei papale este apanajul Satanei?  Stii ce spun adventistii despre institutia papala,nu? :)
Deci cum e cu infailibilitatea: orice ierarh catolic cum ajunge Papa devine infailibil , aceasta (infailibilitatea) fiind divina la catolici si demonica la non-catolici?

Edited by rabelais, 30 January 2013 - 18:56.


#44
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 30 ianuarie 2013 - 18:47, said:

spuse catolica ThinkAbout ...
Recunosti ca infailibilitatea institutiei papale este apanajul Satanei?  Stii ce spun adventistii despre institutia papala,nu? Posted Image
Deci cum e cu infailibilitatea: orice ierarh catolic cum ajunge Papa devine infailibil , aceasta (infailibilitatea) fiind divina la catolici si demonica la non-catolici?
Spuse Alexandra care plagiaza de la altii si se da mare ca a scris ea.
Daca tu nu sesizezi diferenta dintre infailibilitatea institutiei si infailibilitatea unui om, nu am ce sa-ti fac.
Era evidenta.Posted Image
Papa nu se naste infailibil, pe cand toti cei 12 imami shiiti s-au nascut chipurile deja infailibili.
Oameni infailibili, mai infailibili decat Isus...ca tot se chinuie Satana sa ne convinga ca de fapt el este Dumnezeu.

#45
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 30 ianuarie 2013 - 21:00, said:

Daca tu nu sesizezi diferenta dintre infailibilitatea institutiei si infailibilitatea unui om, nu am ce sa-ti fac.
Era evidenta.
.

Siitii spun ca unii oameni sunt "pecetluiti" din nastere, sunt infailibili pentru ca asa vrea Allah, i-a ales, tu si catolicii tai spuneti ca Dumnezeu a pecetluit scaunul papal cu infailibilitate, orice om ce ajunge papa e infailibil, indiferent de cum era omul respectiv pana atunci, cum ajunge papa, hocus-pocus devine infailibil in materie de credinta si morala pentru ca asa vrea Dumnezeu. Aceeasi gandire.  Allah a lor ii vrea infailibili din nastere, nu din momentul in care sunt numiti imami,isi preiau prerogativele, Dumnezeul vostru ii vrea infailbili doar din momentul in care ajung Papa.

Edited by rabelais, 31 January 2013 - 19:50.


#46
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 31 ianuarie 2013 - 19:37, said:

Siitii spun ca unii oameni sunt "pecetluiti" din nastere, sunt infailibili pentru ca asa vrea Allah, i-a ales, tu si catolicii tai spuneti ca Dumnezeu a pecetluit scaunul papal cu infailibilitate, orice om ce ajunge papa e infailibil, indiferent de cum era omul respectiv pana atunci, cum ajunge papa, hocus-pocus devine infailibil in materie de credinta si morala pentru ca asa vrea Dumnezeu. Aceeasi gandire.
Nup
Daca de exemplu maine papa da o bula papala prin care cere tuturor credinciosilor sa se sinucida in masa iti dai seama ca ar fi internat la primul spital psihiatric.
In timp ce cu infailibilitatea din nastere a unor oameni, treaba este exact cum am spus, ce au gandit respectivii devina litera de lege ca de aceea sunt socotiti infailibili, ultimul dintre ei fiind chiar ocultat...uuuuuups ce termen nashpa, nu de alta dar Dumnezeu sta in lumina nu umbla in maniera oculta.

#47
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 31 ianuarie 2013 - 19:51, said:

Daca de exemplu maine papa da o bula papala prin care cere tuturor credinciosilor sa se sinucida in masa iti dai seama ca ar fi internat la primul spital psihiatric.

Asta e valabil in cazul oricarui cleric. Tu ca mirean il asculti, pana la pacat.
Dar doctrina infailibilitatii papale exista in BC.

Edited by rabelais, 31 January 2013 - 19:53.


#48
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

 ThinkAbout, on 31 ianuarie 2013 - 19:51, said:

Daca de exemplu maine papa da o bula papala
uuuuups ,ce termen nashpa

Edited by Ascary, 31 January 2013 - 19:57.


#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 31 ianuarie 2013 - 19:53, said:

Asta e valabil in cazul oricarui cleric. Tu ca mirean il asculti, pana la pacat.
Dar doctrina infailibilitatii papale exista in BC.
Ai probleme cu a compila ce am scris sau vrei sa ai ultimul cuvant pe motiv ca tu ai drept de impunere a opiniei chiar si peste a altora.
Doctrina exista, insa nu-l face pe papa absolut infailibil cum ti-am exemplificat
Subtilitati deh....

#50
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

 ThinkAbout, on 31 ianuarie 2013 - 20:05, said:

Ai probleme cu a compila ce am scris sau vrei sa ai ultimul cuvant pe motiv ca tu ai drept de impunere a opiniei chiar si peste a altora.
Doctrina exista, insa nu-l face pe papa absolut infailibil cum ti-am exemplificat
Subtilitati deh....
in nome del papa re,s-au ucis multi oameni
(toti crestini of course)

#51
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Ascary, on 31 ianuarie 2013 - 20:22, said:

in nome del papa re,s-au ucis multi oameni
(toti crestini of course)
Da mai, unii papi au fost dezastruosi.
Am condamnat crimele si nu vom repeta gresala
La voi nici condamnare nu vom auzi, ci o lupta continua pe motiv ca sunteti rasa superioara neprihanita.
Ograda ta cica-i curata, insa la fata locului arata vai mama ei, in secolul 21 numa musulmanii sunt capabili sa-si destructureze statele.
Pesemne apetenta pentru asa ceva.

Edited by ThinkAbout, 02 February 2013 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate