Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Șiismul în secolul al III-lea d.H./al IX-lea d.C.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
La începutul secolului al III-lea/al IX-lea, șiismul a fost în stare să respire încă o dată.

Înainte de toate, această condiție favorabilă a fost datorită faptului că au fost traduse în arabă (din greacă, din siriacă și din alte limbi) multe cărți științifice și filosofice și că, nerăbdători, oamenii au studiat științele intelectuale și raționale.

Mai mult de atât, al-Ma'mun, califul abbasid dintre anii 198-218 A.H./813-833 A.D., a avut înclinații muta'zilite (de teologie rațională) și, odată ce în opiniile sale religioase el a favorizat demonstrația intelectuală, a fost mult mai înclinat să dea libertate deplină discuțiilor și propagării diferitelor perspective religioase.

Teologii și erudiții șiiți și-au însușit un deplin avantaj al acestei libertăți și au dat ce a fost mai bun din ei pentru a aprofunda și propaga învățăturile șiite. De asemenea, așa cum este narat în cele mai multe din cărțile de istorie standard, Ma'mun, urmând cerințele forțelor politice ale timpului, l-a făcut succesor al său pe cel de-al VIII-lea imam șiit.

Drept rezultat, într-o anumită măsură, descendenții Sfântului Profet și prietenii lor au fost liberi de presiunile venite din partea guvernării și s-au bucurat de unele grade de libertate. Totuși, lama tăioasă a sabiei s-a întors încă o dată către șiiți și uitatele moduri de-a fi tratați ale trecutului au venit iarăși asupra lor. Acest lucru este adevărat de un fel particular în cazul califului Mutawakkil (233-247 A.H./847-861 A.D.) care a menținut o deosebită dușmănie față de ‘Alī și șiiți. De exemplu, la Karbala, prin ordinul acestui calif, a fost demolat complet mormântul celui de-al III-lea imam.

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Neinteresant.:)

#3
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
poarta-cunoasterii ai putea sa-ti faci un web-site sau un blog (pe gratis) unde sa iti expui ideile!

#4
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgabi096, on 05 ianuarie 2013 - 21:28, said:

poarta-cunoasterii ai putea sa-ti faci un web-site sau un blog (pe gratis) unde sa iti expui ideile!

Am, dar aici e sectiune despre islam, despre ce ati dori sa discutati daca nu despre, macar, chestiuni elementare de istorie si doctrina islamica? Daca nu va convine, cereti desfiintarea sectiunii. :) Dar eu zic ca sectiunea e utila daca stam sa judecam dupa expozitia de prejudecati si incultura, raportat la acest subiect, a unor cititori de pe aici.

#5
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Ai uitat sa spui de revoltele din Korasan ca urmare a mortii ciudate a imamului reza, moarte care atarna ca o tinichea de coada lui al ma`mun.
ca sa nu mai mentionez ca avea si ciudatul obicei sa-si otraveasca apropiatii.

#6
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 ianuarie 2013 - 21:34, said:

cereti desfiintarea sectiunii.
Nu, Softpedia, si societatea europeana în general, protejeaza dreptul la opinie si libertatea cuvântului, contrar unei societati închise, incapabila de modernizare si tribala cum e cea islamica. :)

#7
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Nu ti-am zis sa faci un blog ca sa te ofensez pe tine sau pe religia ta... Aici se pierd topicurile, si in general nu prea sunt multi interesati de islamism (si alte credinte)
Pe un blog e alta treaba... Si ti-am recomandat asta ca am vazut ca vorbesti frumos... Alah fie cu tine !

#8
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgabi096, on 05 ianuarie 2013 - 22:04, said:

Nu ti-am zis sa faci un blog ca sa te ofensez pe tine sau pe religia ta... Aici se pierd topicurile, si in general nu prea sunt multi interesati de islamism (si alte credinte)
Pe un blog e alta treaba... Si ti-am recomandat asta ca am vazut ca vorbesti frumos... Alah fie cu tine !

Imi cer scuze, de obicei replicile sunt rautacioase si mi se spune sa nu mai postez aici, de aceea am interpretat cuvintele dvs astfel. Avem deja un forum si un site cu acelasi nume unde postam si avem si vom avea si carti publicate. Dumnezeu sa va binecuvanteze pentru intentiile bune!

View PostSophistiKat, on 05 ianuarie 2013 - 21:52, said:

Nu, Softpedia, si societatea europeana în general, protejeaza dreptul la opinie si libertatea cuvântului, contrar unei societati închise, incapabila de modernizare si tribala cum e cea islamica. Posted Image

Atunci ce aveti, bre, de tot imi cereti sa nu mai postez ?

Edited by poarta-cunoasterii, 05 January 2013 - 22:09.


#9
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postgabi096, on 05 ianuarie 2013 - 22:04, said:

Nu ti-am zis sa faci un blog ca sa te ofensez pe tine sau pe religia ta... Aici se pierd topicurile, si in general nu prea sunt multi interesati de islamism (si alte credinte)
Pe un blog e alta treaba... Si ti-am recomandat asta ca am vazut ca vorbesti frumos... Alah fie cu tine !
frumos !

#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 ianuarie 2013 - 22:10, said:

Atunci ce aveti, bre, de tot imi cereti sa nu mai postez ?
postaţ' bre, da cu cuvintele domniilor voastre. renunţaţi la limbajul de lemn şi la propaganda de 3 lei. parcă m-aş uita la sinteza zilei când toţi îl pupă-n ciur pe voiculescu & şit. sau la b1 când se schimbă treaba şi-acolea-s pupate fundurile pedeliştilor. io înţeleg că sunteţi musulmani acolo la asociaţie, da nu tre să fiţi şi trompete

#11
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 06 ianuarie 2013 - 11:17, said:

postaţ' bre, da cu cuvintele domniilor voastre. renunţaţi la limbajul de lemn şi la propaganda de 3 lei. parcă m-aş uita la sinteza zilei când toţi îl pupă-n ciur pe voiculescu & şit. sau la b1 când se schimbă treaba şi-acolea-s pupate fundurile pedeliştilor. io înţeleg că sunteţi musulmani acolo la asociaţie, da nu tre să fiţi şi trompete

Limbaj de lemn pentru tine inseamna un limbaj curat. Scuze dar uite ca nu pot sa fac bascalie si sa folosesc cuvinte vulgare ca tine doar pentru ca manelistilor asta li se pare exprimare spirituala si ludica. Ramai tu cu  cuvintele tale ... beep beep beep, injuratura beep beep atac la persoana beep beep... megalomanie ... beep beep , eu prefer sa vorbesc civilizat si pe intelesul celor cu mai mult de 4 clase.

#12
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
din pacate pentru tine, poarto, tu nu stapanesti limbajul. el te stapaneste pe tine. de aici si formularile seci, alaturarile pretios-fortate, pluralul generic sau de autoritate, bombasticul emfatic. mdah. cabotinaj oratoric in toata splendoarea.

sfatul meu? lectura libera. multa. si pagana.

cand vei putea scrie un text care sa nu para teapan ca scos din ghips inseamna ca ai invins limba de lemn. pana atunci, amesteca...fasolea fierbe.

Edited by nazdaq, 06 January 2013 - 14:24.


#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 06 ianuarie 2013 - 14:08, said:


Limbaj de lemn pentru tine inseamna un limbaj curat. Scuze dar uite ca nu pot sa fac bascalie si sa folosesc cuvinte vulgare ca tine doar pentru ca manelistilor asta li se pare exprimare spirituala si ludica. Ramai tu cu  cuvintele tale ... beep beep beep, injuratura beep beep atac la persoana beep beep... megalomanie ... beep beep , eu prefer sa vorbesc civilizat si pe intelesul celor cu mai mult de 4 clase.
stimată asociaţie, acolea la voi sunteţi toţi docenţi & şit în limbaj, da n-are cin să dea cu mopu. de unde şi curăţenia :lol:

văd că începuşi să bipăi, te scoasă imamu din priză, nu ţi-a pus bine placa cu tabtatai şi ahlul bait? atac la persoană? iaca unde-i? cu copy/paste dacă se poate. da ştiu, e a ţşpea oară când întreb unde pe cine-am atacat. pauză totală. persecutaţilor :lol: plictiseală mare pe poantacunoaşterii.com, este? :roflmao: :roflmao:

#14
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 06 ianuarie 2013 - 14:38, said:

stimată asociaţie, acolea la voi sunteţi toţi docenţi & şit în limbaj, da n-are cin să dea cu mopu. de unde şi curăţenia Posted Image

văd că începuşi să bipăi, te scoasă imamu din priză, nu ţi-a pus bine placa cu tabtatai şi ahlul bait? atac la persoană? iaca unde-i? cu copy/paste dacă se poate. da ştiu, e a ţşpea oară când întreb unde pe cine-am atacat. pauză totală. persecutaţilor Posted Image plictiseală mare pe poantacunoaşterii.com, este? Posted Image Posted Image

Te-am onorat cam mult cu atentia in conditiile in care nu ai nimic de spus, in fapt. Oricine iti citeste postarile vede cum ataci, nu ai o singura postare fara un atac. Evident, daca iti aduc postarile spui ca glumeai si ca nu am simtul umorului., dar umorul e o conventie, in functie de mediul in care te invarti. Iti repet, ce e amuzant pentru manelisti e dezgustator pentru altii, fiecare se amuza de ceea ce intelege, la nivelul la care intelege. Acum du-te la bascalia ta, noapte buna.

#15
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 ianuarie 2013 - 22:10, said:

Atunci ce aveti, bre, de tot imi cereti sa nu mai postez ?
Ah, în sfârsit te-ai mai destins putin!? Ca prea te luai în serios, iar amica ta comunist-islamofila nu apreciaza astfel de indivizi... :rolleyes:

View PostNarcotango, on 05 ianuarie 2013 - 15:03, said:

Pe mine mă enervează oamenii care se iau foarte în serios. Nu știu de ce. Da' mă enervează groaznic.


#16
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostSophistiKat, on 07 ianuarie 2013 - 00:06, said:

Ah, în sfârsit te-ai mai destins putin!? Ca prea te luai în serios, iar amica ta comunist-islamofila nu apreciaza astfel de indivizi... Posted Image
Deci trebuie sa balacaresc ca voi toata ziua ca sa fiu acceptat in club? No, thanks, am alte idealuri si alte cercuri de frecventat. Fiecare cu ale lui, nu-i rivalitate.

#17
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 07 ianuarie 2013 - 00:15, said:

Deci trebuie sa balacaresc ca voi toata ziua ca sa fiu acceptat in club? No, thanks, am alte idealuri si alte cercuri de frecventat. Fiecare cu ale lui, nu-i rivalitate.
Zise vulpea despre struguri ca-s acri cu satarul in spate gandind cum sa decapiteze proprietarul viei.

#18
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 07 ianuarie 2013 - 00:15, said:

Deci trebuie sa balacaresc ca voi toata ziua ca sa fiu acceptat in club? No, thanks, am alte idealuri si alte cercuri de frecventat. Fiecare cu ale lui, nu-i rivalitate.
Iarasi delirezi...unde am spus eu ceva de balacareala? Eram curioasa daca te-ai mai destins putin, dar e limpede ca nu! Tu înca confunzi forumul cu academia, lumea virtuala e mai mult un loc de recreatie, nu de studiu...apoi sa nu te mire ca esti luat peste picior! :console:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate