Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Proiectare carcasa tabla

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Momentan doresc sa realizez o carcasa din tabla pentru o sursa de tensiune etc etc mai intii as vrea sa o "desenez cu ceva 3D" i-mi puteti recomanda un program pentru "ninitiati" care sa faca asta? Respectiva cutie doresc sa o pot roti sa pot modifica dimensiuni si sa pot adauga texturi.

Ma mai "joc" citeodata cu AutoCad2007 doar 2D, pot facea asa ceva cu acesta?
Mai jos o "schita" deocamdata cu carcasa exterioara.....
Attached File  Cutie.jpg   16.38K   26 downloads

#2
katamaxx

katamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.04.2009
Google SketchUp. Ai tutoriale la greu pe net si e simplu de folosit

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Cel mai repede o faci in CATIA in modulul Sheetmetal. Vad pe schita ta ca nu ai niciun fel de dimensiune, ce grosime are tabla ? Probabil 0,5-0,7 mm.

#4
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Cred ca cu Inventor te vei descurca fara niciun tutorial, este foarte usor de folosit, dar poti folosi orice program de proiectare 3D (Pro/E, Solidworks, Catia, etc). Nu te chinui cu desenare 2D, numai daca esti mazochist. La 3D ai instantaneu si desfasurata, dupa ce termini cutia.

Uite aici si niste filmulete sa-ti faci o idee cum se face.

Edited by fezo, 31 December 2012 - 13:52.


#5
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Dintre toate Catia i-mi face cu "ochiul", bineinteles ca nu stiu nici unul din "toate" programele dar la prima vedere pe "scoala" Youtube asa pare. Momentn incerc cu Inventor unde pe site-ul lor cica au versiune de 30 zile si bineinteles ca in urma instalarii nu merge... o sa vad la care o sa incerc sa ma opresc si dupa acea mai vad.
Grosimea tablei va fi de minim 1mm, mai jos este "nesudabila", de fapt foarte greu de a suda "ceva" pe ea, se deformeaza, probabil ca o sa ma opresc la 1.5mm grosime. Cotele deocamdata cu aproximatie, L280 _ H190_ l 125, asta pina o sa incep sa "misc" cu unul din programe....

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
tabla de 1,5 e prea groasa, gindeste-te ca cea de automobil are 0,5-0,6 mm grosime.

#7
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 ionut76, on 31 decembrie 2012 - 18:01, said:

tabla de 1,5 e prea groasa, gindeste-te ca cea de automobil are 0,5-0,6 mm grosime.


Din pacate sau din fericire am lucrat citiva ani in "domeniu", nu auto ci mobilier metalic, si cunosc ca sa zic asa cum se manifesta tabla, daca "o cutie/carcasa" nu necesita sudura (eventual doar in puncte si cu utilaje dedicate) atunci sigur este recomandata tabla subtire insa in cazul meu cum am mai spus o sa necesite diverse puncte de sudura plus prelucrari mecanice (pila, burghiu, bomfaier etc) si in astfel de "regim" din experienta o spun se preteaza tabla de la 1mm in sus, si pina la urma nu este nici o "pacoste" ca e mai groasa, o sa stea pe o masa.....
Deocamdata ma "lupt" cu programe care nu vor sa mearga instalate....Posted Image

Edited by NickRvl, 31 December 2012 - 18:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate