Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Retea noua de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Salut,

Stau intr-o zona in care  RDS nu are retea de net. Am obtinut accept de la asociatia de proprietari si maine (au program?) o sa le duc. Cum fac retea noua,mi-e frica sa nu ma trezesc cu tampenia de EoC (oricum merge mai ok decat netul mobil de acum,dar ma astept la viteze mai mari pe fix). Daca da,voi avea posibilitatea sa aleg abonamentul popular (EoC oricum atat duce)?
PS:Maine gasesc deschis sediul?
Cam cat dureaza tot?

#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Salut,

Nu o sa ai EoC. O sa se construiasca retea la tine in bloc si o sa ai ONT pe scara blocului. Abonamentele disponibile vor fi Fiberlink 1 la 29 de lei cu 50 Mbps si Fiberlink 2 la 39 de lei cu 100 Mbps (plus stick de net mobil de 7.2 Mbps oferit gratis).

Maine sunt inchise casieriile. Prima zi lucratoare o sa fie 3 ianuarie 2013.

Din momentul in care predai acceptul si pana se va face reteaua dureaza 2-3 luni (asta daca nu se intampla ceva neprevazut).

Bafta! :D

#3
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Si instalarea se va face imediat dupa ce-i gata reteaua sau mai dureaza si aia 2-3 luni?
Daca da,pot sa semnez contractul cand duc acceptelemsa fiu printre primii? :D
Nu de alta,da' m-am saturat de 4 ani de net mobil. :)

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Nu poti sa semnezi contractul inainte sa aveti retea in bloc. In schimb, dupa ce s-a facut retea si ai semnat ctr cablu tv o sa se instaleze intr-o saptamana, iar internetul in 2 saptamani. :)

#5
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Calitatea CaTv o sa se imbunatateasca prin acest "upgrade"? Momentan am purii la greu si nici decodorul nu-l pot folosi (se blocheaza)

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Da, am impresia ca acum aveati HFC, o sa treceti pe GPON. Practic, fibra optica ce intra in bloc.

#7
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Bun asa. Multumesc :D

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006
Cu placere. :D

#9
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
E bine ca n-o sa am EoC. Am deja un router,nu-mi mai trebe un modem ca am avut vreo 4 pe USB din care 3 s-au stricat :(.
In plus,zicea lumea ca am 2 routere :lol:

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,436
  • Înscris: 14.10.2008
[ http://www.speedtest.net/result/2403613962.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@deiuma, asa spuneai ca ti-a mers in 4 ani de zile netul Annoying Orange mare parte din timp? Posted Image Sunt la Sambata de Sus, Digi Mobil a fost un bun tovaras de drum dar aici se prinde doar pe balcon si acolo greu, asa ca am trecut pe un router 3G/LAN/WLAN Huawei B560. Este limitat la 128 kbps, cu Digi pe balcon prind 200-400 kbps cu varfuri de 700. Dar macar citesc si scriu din camera la tricou fara sa mai iau geaca pe mine. Au astia vreo 4 routere din astea pe care le dau in camere la cerere.

Edited by Neaceasca85, 30 December 2012 - 18:32.


#11
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Ce mare parte? 99,9%. Eu eram limitat si nu se mai ridica limitarea deloc pana am facut scandal aici si la eiPosted Image. Ce net e asta? Nu pot sa descarc nici 132 MB ca se opreste la 86.6 si nu mai pleaca mai departe.Posted Image Asta dupa 3 ore de asteptat! Si am incercat de 2 ori aseara,deci am pierdut 6h pt 132 Mb  Posted Image .

Edited by deiuma, 30 December 2012 - 18:40.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,436
  • Înscris: 14.10.2008
Cand am fost cu baiatul patronului sa fac proba la router pentru ca anul trecut nu a functionat i-am zis "Si ce viteza are, 128 kbps, nu?", "Nu stiu ce viteza o sa aveti, dar nu va asteptati la cine stie ce".

N-a mers anul trecut pentru ca nu avea semnal 3G in coltul din camera in care il puneam, era seara de 31 cand mi l-a adus si n-am mai avut chef, ma obisnuisem cu Digi pe balcon. Acum l-am plasat langa geam pe conu' Huawei B560.

#13
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Tu ai rezista non-stop cu netu' asta,de 4 ani?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,436
  • Înscris: 14.10.2008
Nu. Te felicit pentru asta si pentru ca nu te-ai abonat la Romtelepom. Astia aici au doar telefonie de la ei, net din parti.

#15
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Mersi ca "mi-ai deschis ochii" cu privire la RDS. Ii multumesc si lui catalinman.
La RTC n-o sa ma vezi curand :D

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,436
  • Înscris: 14.10.2008
Da, postam eu si cu vladul care este o gramada de sloganuri si nume pocite ale RTC in topicul Sa pocim sloganuri (creat de djl care nu cred ca dorea sa se intample asta fiind fanul telefoniei fixe clasice) iar deiuma zice "Hmm, si eu care ma gandeam sa trec de la Orange la RTC", hooo, stai asa, baiat bun, pasionat de muzica comerciala, merita GPON si nu sarma de rufe.

Edited by Neaceasca85, 30 December 2012 - 19:00.


#17
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Era cat-pe-ce sa trec la RTC. Uite,am facut si rima :D

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,436
  • Înscris: 14.10.2008
Rima de strofe si nu rama-vierme, Digi Rama am avut eu 6 luni de zile pe net mobil si nu 4 ani ca tine. Macar un Wi-Fi neparolat de la un vecin cu Romtelefon sa fi avut si tu cum am avut eu HG520s, care acum ma enerveaza ca nu dispare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate