Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

familie disfunctionala, fiu cu schizofrenie. Sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 Oneiros, on 12 aprilie 2013 - 06:37, said:

Softpedia nu e un forum dedicat informatiilor medicale in special psihoterapeutice. Cei care vin aici cu o problema, pot leste da peste niste indivizi suferind de delir psihiatric, naturistic, psihanalitc, care in fond sunt fie pacienti spalati pe creier de droguri psihiatrice, fie persoane meschine, mercantile, care-si castiga existenta din vanzarea de iluzii, efecte placebo s.am.d. Si au si nickname-uri si avatare sugestive, care indica ca nu ei vorbesc ci sunt proiectiile celor care le-au spalat creierele. Softpedia e un forum axat mai mult pe IT, tehnica, dar si pe interventiile sporadice ale unor filfizoni care nu au habar de nimic, nici ce-i ala proces schizofrenogen, nici ce e agresiunea psihologica. Vin si ei sa parfumeze locul cu ipocrizie cât cuprinde. Ce poti sa sti cand facultatea de psihologie dureaza 3 ani, si multi o fac la Spiru Haret, Tibiscus, s.am.d Adica termina facultatea la 21 de ani, cu examene platite, si cu experienta de viata zero. De la astia asteptati voi indrumari, solutii? Haiada de!

va recomand urmatoarele site-uri de psihoterapeuti (poate din 10 veti nimeni unul care e compentent și neafectat de lașitatea specifica mioriticilor)

www.SRAT.ro, http://www.arat.ro/terapie/, www.analizatranzactionala.com



Ti-am mai spus, dupa semnele de punctuatie se pune spatiu, asta ca sa nu te dai de gol ca esti pus la colt de cei care ti-au spalat creierul si in numele carora bati apa in piua. Acorda-ti libertatea de a nu mai scrie ingramadit. Scrie si tu ca un om care gandeste liber, nu ca unul spalat pe creier.
Omule cateodata faci afirmatii atat de cretine incat te descalifici in fata celor care ca si mine te credeau extraordinar de inteligent.Ca cel cu alegerea Nickname-urilor Uite pentru a-ti imbunatati cunostintele de psihologie criminala,pe care zici ca le ai o sa iti spun de unde vine nicknamul meu.Nu stiu cum de nu te-ai gandit si la varianta asta,dar poti sa o iei in considerare de acum incolo,poate mai sunt cazuri.Asadar am avut o iubita,o femeie cu totul speciala,care avea id de mess holograma .In amintirea si cinstea ei am folosit acest cuvant,iar 999 era asa ca sa imi fie usor de tinut minte cand ma loghez.Stii mi-a spus o tipa de pe forum pe pm care te cunoaste mai bine ca ai vb cu ea pe mess cine esti si mai ales cum esti,asa ca pentru mine nu insemni mai mult decat ceea ce esti,nu ceea ce vrei sa pari.Esti din categoria aceea de oameni despre care Voltaire spune ca nu merita sa la adresezi vreun cuvant,dar am facut-o asa de al dracu ca si tu te bagi pe toate topicele ca sa te iei de oameni.Hai pa!

#38
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 holograma999, on 06 mai 2013 - 07:49, said:

Omule cateodata faci afirmatii atat de cretine incat te descalifici in fata celor care ca si mine te credeau extraordinar de inteligent.Ca cel cu alegerea Nickname-urilor Uite pentru a-ti imbunatati cunostintele de psihologie criminala,pe care zici ca le ai o sa iti spun de unde vine nicknamul meu.Nu stiu cum de nu te-ai gandit si la varianta asta,dar poti sa o iei in considerare de acum incolo,poate mai sunt cazuri.Asadar am avut o iubita,o femeie cu totul speciala,care avea id de mess holograma .In amintirea si cinstea ei am folosit acest cuvant,iar 999 era asa ca sa imi fie usor de tinut minte cand ma loghez.Stii mi-a spus o tipa de pe forum pe pm care te cunoaste mai bine ca ai vb cu ea pe mess cine esti si mai ales cum esti,asa ca pentru mine nu insemni mai mult decat ceea ce esti,nu ceea ce vrei sa pari.Esti din categoria aceea de oameni despre care Voltaire spune ca nu merita sa la adresezi vreun cuvant,dar am facut-o asa de al dracu ca si tu te bagi pe toate topicele ca sa te iei de oameni.Hai pa!

Apropro de Voltaire ateul, eu practic crestinismul personal, iar in casa ateului Voltiare, dupa moartea sa, au fos tiparite biblii in mod gratuit. Cat despr tine Hologramo, era mai bine sa ti se fi legat o piatra de maora de grumaz si sa fi aruncat in Dunare , ca sa te raintalnesti cu obsesia feminina a vietii tale. Esti ridicol, bantui aria de pihiatrie fara a aferi o informatie relevanda. terapeutica. Asta insemand ca esti internat pe undeva pe la domiciul de unde scrii ode dealer-urilor de droguri psihiatrie care te ajuta sa functionezi ca un zombie din care emana un scuipat veninos de vipera. Una din pasiunile mele e sa-i calc pe cap pe cei ca tine. Asa ca iti fac o proponere: vrei sa te calc pe cap la proriu, si astfa sa te "put out of your misery", ....sau sa-ti servesc niste argumente fara de sfarsit pe care creierul tau spalat nu le poate pricepe? Eu ca om credincios, nu am  nici un dubiu cum vei sfarsi tu si toti mincinosii ca tine. Cine s-a întânat, să se întineze și pe mai departe!

Edited by Oneiros, 11 May 2013 - 12:25.


#39
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 Oneiros, on 11 mai 2013 - 12:15, said:

Apropro de Voltaire ateul, eu practic crestinismul personal, iar in casa ateului Voltiare, dupa moartea sa, au fos tiparite biblii in mod gratuit. Cat despr tine Hologramo, era mai bine sa ti se fi legat o piatra de maora de grumaz si sa fi aruncat in Dunare , ca sa te raintalnesti cu obsesia feminina a vietii tale. Esti ridicol, bantui aria de pihiatrie fara a aferi o informatie relevanda. terapeutica. Asta insemand ca esti internat pe undeva pe la domiciul de unde scrii ode dealer-urilor de droguri psihiatrie care te ajuta sa functionezi ca un zombie din care emana un scuipat veninos de vipera. Una din pasiunile mele e sa-i calc pe cap pe cei ca tine. Asa ca iti fac o proponere: vrei sa te calc pe cap la proriu, si astfa sa te "put out of your misery", ....sau sa-ti servesc niste argumente fara de sfarsit pe care creierul tau spalat nu le poate pricepe? Eu ca om credincios, nu am  nici un dubiu cum vei sfarsi tu si toti mincinosii ca tine. Cine s-a întânat, să se întineze și pe mai departe!
Sa ma calci pe cap la propiu?Interesanta propunere?Asta cred ca inseamna sa ma cauti si sa ma ucizi nu?O sa ma mai gandesc si iti dau un raspuns,poate personal,cand ma gasesti!Nu ma indoiesc ca o poti face!

#40
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 holograma999, on 06 mai 2013 - 07:49, said:

Omule cateodata faci afirmatii atat de cretine incat te descalifici in fata celor care ca si mine te credeau extraordinar de inteligent.Ca cel cu alegerea Nickname-urilor Uite pentru a-ti imbunatati cunostintele de psihologie criminala,pe care zici ca le ai o sa iti spun de unde vine nicknamul meu.Nu stiu cum de nu te-ai gandit si la varianta asta,dar poti sa o iei in considerare de acum incolo,poate mai sunt cazuri.Asadar am avut o iubita,o femeie cu totul speciala,care avea id de mess holograma .In amintirea si cinstea ei am folosit acest cuvant,iar 999 era asa ca sa imi fie usor de tinut minte cand ma loghez.Stii mi-a spus o tipa de pe forum pe pm care te cunoaste mai bine ca ai vb cu ea pe mess cine esti si mai ales cum esti,asa ca pentru mine nu insemni mai mult decat ceea ce esti,nu ceea ce vrei sa pari.Esti din categoria aceea de oameni despre care Voltaire spune ca nu merita sa la adresezi vreun cuvant,dar am facut-o asa de al dracu ca si tu te bagi pe toate topicele ca sa te iei de oameni.Hai pa!

Bravos, esti genial, ma faci pe mine cretin fara argumentatie, dar pe tine care ifi faci idoli din persoane, nu te vezi, oricum te-ai contrazis dintr-un anumit punct de vedere, cum ca ai fi o elită care nu-și permite să-și piardă timpul prețios pe forumuri, eu rămân însă la convingerea că ești fix ăla care te-ai descris in acea postare, adică un fomist care n-are bani de nimic și ultimii lei îi joacă la păcănele in gări. Si de data asta ti-am dedicat tie timpul meu, desi fac cate 5 lucruri deodata pe calculator astfel ca scriu cu litere lipsa uneori, dar logica nu m-a paraseste niciodata. Esti o holograma si nimic mai mult, un om fără identitate.

Edited by Oneiros, 11 May 2013 - 18:48.


#41
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Nu cred ca e frumos ceea ce faceti, nici unul dintre voi doi. Aici e un forum medical si ar trebui sa va ajutati unii pe altii nu sa va amenintati si sa va jigniti. Fiecare are problemele lui de sanatate sau de suflet, trebuie fiecare sa inteleaga asta. Daca unul incepe cu jignirile nu trebuie incurajat, ci facut cumva sa se opreasa, chiar daca asta inseamna sa-i intorci si obrazul celalalt, sau pur si simplu sa-l ignori, isi va da seama si se va opri.

#42
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 delores, on 12 mai 2013 - 08:19, said:

Nu cred ca e frumos ceea ce faceti, nici unul dintre voi doi. Aici e un forum medical si ar trebui sa va ajutati unii pe altii nu sa va amenintati si sa va jigniti. Fiecare are problemele lui de sanatate sau de suflet, trebuie fiecare sa inteleaga asta. Daca unul incepe cu jignirile nu trebuie incurajat, ci facut cumva sa se opreasa, chiar daca asta inseamna sa-i intorci si obrazul celalalt, sau pur si simplu sa-l ignori, isi va da seama si se va opri.
Ai dreptate,eu ma retrag definitiv incepand de azi,nu am oricum o contributie pozitiva,si in plus intru in dispute inutile,oricum sunt un anonim care se ia prea in serios,a fost o experienta,cat de cat interesanta,plina de invataminte,nu inteleg de ce reactionez asa agresiv,daca sunt atacat,si de ce atac fara sa fiu provocat pe unii.blogul acela a lui Oneiros e instructiv ce-i drept,eu nu am scris nimic din care sa invete si altii,probabil dupa aceasta experienta,voi reusi sa trag invatamintele necesare,si sa imi fi folosit.Chiar e o dovada de prostie ce am facut aici,daca candva imi voi mai face un cont pentru ca pe acesta il dezactivez,va fi cand si daca voi reusi sa fiu constructiv si pozitiv.Imi cer scuze public celor pe care i-am ofensat,va doresc o viata buna!

#43
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Cum doresti, dar sa nu-ti fie prea greu de unul singur, fara prieteni, bolnav, fara prea multi bani, etc...pentru unii intr-adevar e si asta o alternativa, sa se regaseasca si sa se impace cu ei insisi. Chiar daca ar putea trece printr-un conflict interior. Ai grija sa nu ajungi asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLvIFRNbqOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

adevarul e ca, de ce sa nu recunoastem, poate cu totii am trecut prin astfel de momente, de conflicte interioare, in sinea noastra, chiar daca asemenea manifestari nu sunt asa evidente decat la bolnavii psihic.

Edited by delores, 13 May 2013 - 19:47.


#44
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Esti o persoana deosebita @ delores chiar apreciez felul cum ai raspuns si m-ai determinat sa revin.E regretabil ca am facut remarcile rautacioase la adresa ta si la adresa lui The flooder.Ar fi fost mult mai potrivit sa nu fac altora ceea ce mie nu imi place sa m-i se faca.Si disputa mea cu @oneiros probabil pleaca de la faptul ca mi-a aratat lucruri de neacceptat dar adevarate despre mine cum ar fi minciuna de sine.Eu chiar l-am admirat si i-am citit cu interes postarile si de aici si de pe roportal.M-am simtit lezat pentru ca a facut publice pe forum detalii din discutiile pe care le-am avut pe PM cu el.Dar am gresit facand asta.Puteam foarte bine sa tac sau sa recunosc deschis ca am apelat la medicatia psihiatrica.Da am luat medicamente si o sa mai iau.Pentru mine s-au dovedit a fi eficiente.Nu sunt internat la domiciliu cum crede le iau pur si simplu lucrand ca paznic de noapte nu e nevoie sa fiu internat.Tot ce am vrut sa subliniez e faptul ca nu trebuie sa consideram medicatia ca fiind drogare.O fi buna si psihoterapia pentru cine isi permite si gaseste un terapeut competent.

#45
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Se spune ca un terapeut e talentat, inzestrat, atunci cand te face sa vezi adevaruri dureroase, mai ales ca-si asuma astfel riscul de a fii blamat(injurat, hulit, atacat) pentru asta. Poate are si mediul virtual in care ne aflam avantajul ca putem sta fara teama unor amenintari reale, cat de cat, cu toate ca ne mai ranim si pe aici.

Cati dintre noi, daca am fi terapeuti am avea curajul sa-i spunem cuiva in fata un lucru care l-ar putea face sa ne injure, scuipe, stranga de gat,sau sa-l pierdem de client?

Poate doar sa-l lasi o vreme sa ia medicatie, si cand il vezi ca e mai linistit, calm, lucid, atunci ii spui ce ai de spus, dar nici sa nu fie prea sedat, ca poate nu pricepe.

Ma intreb insa daca cei aflati pe medicatie psihotropa mai pot fii suficient de eficienti la locul de munca( cu siguranta sunt mai eficienti ca atunci cand sunt bolnavi, dar fata de cum erau inainte , cand erau sanatosi).

Si mai au un singur mare neajuns medicamentele, dupa umila mea parere : la un moment dat, din nefericire , le trece efectul...si atunci nu e bine.

#46
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Cand medicamentele nu mai au efect ne ducem grumos si elegant la sfanta Parascheva stam o noapte in frig ne bucuram dimineata ca ne da sfanta biserica ceiut cald si dupa 12 ore de astptare ajungem la sfanta racla care contine sfintele moste si vine momentul nostru de glorie.Pupam sticla ne rugam fierbinte sa ne vindecm si plecam sanatosi de acolo.Cine nu se insanatoseste insemna ca nu a avut credinta nici cat un bob de mustar.Altfel muta muntii daramite sa scape de un betesug.Asta e adevarul frati crestini puneti va toata nadejdea in Domnul Dumnezeu care va iubeste si ai carui copii sunteti si totul va fi desavatsit precum El insusi desavatsit este.Amin fratilor!

Cand medicamentele nu mai au efect ne ducem grumos si elegant la sfanta Parascheva stam o noapte in frig ne bucuram dimineata ca ne da sfanta biserica ceiut cald si dupa 12 ore de astptare ajungem la sfanta racla care contine sfintele moste si vine momentul nostru de glorie.Pupam sticla ne rugam fierbinte sa ne vindecm si plecam sanatosi de acolo.Cine nu se insanatoseste insemna ca nu a avut credinta nici cat un bob de mustar.Altfel muta muntii daramite sa scape de un betesug.Asta e adevarul frati crestini puneti va toata nadejdea in Domnul Dumnezeu care va iubeste si ai carui copii sunteti si totul va fi desavatsit precum El insusi desavatsit este.Amin fratilor!

#47
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Concluzia mea e ca totul e vrajeala si cu credinta si tot, daca ai nenoroc sa ai o boala psihica gen TAB sau schizo, ai pus-o, ramai asa toata viata si nimic nu te mai scoate, sa fie clar.
Nu le arata faptele ca asa e ? Ce se mai mint singuri atat. Cred ca si asta e o psihoza sa crezi ceva ce n-are legatura cu realitatea si cu faptele, vezi ca nu e asa, si tu tot persisti aiurea fara nici o baza.
Ca pana la urma si sa vezi ceva ce nu exista e halucinatie, si sa simti ceva si sa ai convingeri ce nu au legatura cu realul cam tot un fel de halucinatie e, doar ca de alt tip.
E exact cum iti spun 100 insi "ma acolo nu e nici un scaun", si tu insisti ca da, ca e, desi cand cineva trece prin locul unde ar fi scaunul, trece ca si cum el nu exista, dar tu tot zici ca exista desi stii ca daca ar fi existat, omul ala nu putea trece pe acolo asa ca si cum scaunul nu ar fi.

Edited by TheFlooder, 19 May 2013 - 13:09.


#48
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 TheFlooder, on 19 mai 2013 - 13:07, said:

Concluzia mea e ca totul e vrajeala si cu credinta si tot, daca ai nenoroc sa ai o boala psihica gen TAB sau schizo, ai pus-o, ramai asa toata viata si nimic nu te mai scoate, sa fie clar.
Nu le arata faptele ca asa e ? Ce se mai mint singuri atat. Cred ca si asta e o psihoza sa crezi ceva ce n-are legatura cu realitatea si cu faptele, vezi ca nu e asa, si tu tot persisti aiurea fara nici o baza.
Ca pana la urma si sa vezi ceva ce nu exista e halucinatie, si sa simti ceva si sa ai convingeri ce nu au legatura cu realul cam tot un fel de halucinatie e, doar ca de alt tip.
E exact cum iti spun 100 insi "ma acolo nu e nici un scaun", si tu insisti ca da, ca e, desi cand cineva trece prin locul unde ar fi scaunul, trece ca si cum el nu exista, dar tu tot zici ca exista desi stii ca daca ar fi existat, omul ala nu putea trece pe acolo asa ca si cum scaunul nu ar fi.
Floodere e o psihoza colectiva,daca iti baga de mic in cap povesti din astea sau t-i le bagi singuri ca nu ai altceva mai bun de facut,ala esti!Nu te mai scoate nimeni de sub vraja.Si in plus ofera un material imens pentru delir.Delir structurat si organizat.
Stii cum ma uit la astia care iau foarte in serios treburile astea asa incat se simt datori sa le bage in cap tuturor din jur convingerile lor[care de fapt au fost ale altora,pe care ei ii iau in serios]?
Ma uit cum m-as uita la un computer performant,care are un sistem de operare rudimentar si compromis de virusi.Desi poate mai mult,din punct de vedere tehnic,softul e jalnic si virusat asa incat nu ai ce sa-i mai faci.
Decat sa instalezi un soft performant.
La oameni nu marge faza,nu poti instala o minte mai buna,o faci pe cea care o ai mai buna sau mai putin buna,alegand ce informatii bagi in ea.
Bagi basme evreiesti din epoca bronzului,in epoca explorarii spatiului cosmic,asa vei vedea lumea si viata ca cei care au scornit povestile alea.Ei au o scuza,asta era nivelul de cunoastere al acelor vremuri.
Cei de acum ce scuza sa aibe?De fapt este orgoliul personal al antropocentristilor.Nu vor sa accepte ca sunt ceea ce sunt,nu fiinte speciale si superioare create.
Daca asta le ajuta treaba lor.Dar e o limitare o plafonare la un nivel de cunoastere rudimentar si arhaic.Nu isi vor depasi poate niciodata conditia,traind cu iluzia vietii vesnice.

#49
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Nu mă refeream la medicație în general. Dacă faci hipertensiune, hipotiroidism, diabet, etc, e clar că nu mai faci față fără medicație forever. Cînd nu mai merge ți-e rău, tbsă iei altceva, cînd nu mai merge nimic...asta e,te duci. Dacă te rogi sau nu, asta nu prea are legătură cu starea de sănătate sau de boală, sunt oameni bolnavi care cred și se roagă și alții care nu, după cum sunt și sănătoși care cred sau nu.

Altceva voiam să zic. De ex ieri m-am enervat rău și pînă la urmă a trebuit să iau un xanax. M-a ajutat cît de cît, pe moment. Însă "azi" crezi că e ok? De unde, i- a trecut efectul, o luăm de la început. Și mai luăm și azi una, și mîine, pînă le terminăm pe toate. Și mă întreb ce rost are, dacă tot ne simțim rău?

Alt exemplu, vecina de alături ia Cipralex, pt atacuri de panică. Zice că nu mai face chiar așa rău, dar tot se poartă ciudat, și tot a reclamat-o cineva că se ceartă cu clienții și au dat-o afară.

Deci cu toată medicația nu a reușit să facă față nici măcar ca vînzătoare la pîine, ce-i mai rămîne, să se pensioneze și să mai încerce femeie de serviciu, ceva, deși și acolo e muncă fizică grea, dar măcar nu mai trebuie să interacționeze cu atîta lume.

Dacă se va duce sau nu la sfînta Parascheva, asta probabil nu-i va schimba viața în mod radical. Poate se va simți mai bine o vreme, se va bucura că a fost pînă acolo, ca și cum și-ar fii vizitat o veche prietenă, dar ... Acum pe bune: dacă ieși cu mine la o cafea, nu înseamnă că (sau sunt șanse mici) să-ți devin soție, de exemplu, sau să-ți influențez viața în vreun alt fel radical.

Mă rog, nu m-am exprimat corect, cu o tipă normală vreau să zic , eu mă exclud pr că probabil am o imagine respingătoare.

Și chiar și aș a, cu Ileana Cosînzeana sau cu Făt Frumos dacă te însoțești, tot nu-ți va rezolva problemele pe care le ai, (nici n-ar fi corect să aștepți asta de la cineva) și viața ta, probabil, tot de rahat va rămîne.

Eu am înțeles ce susțineți voi, că cei care se duc la sfînta Parascheva ar fi bolnavi psihic care nu și-au luat sau nu le mai funcționează medicația. Cu siguranță sunt și din ăștia printre ei, cu siguranță sunt și mulți care se duc acolo special ca să primească vindecare sau știu eu, să cîștige la loto. Ceea ce pe lîngă faptul că e nerealist e și cam impertinent, după părerea mea. Ca și cum ai avea pretenția că dacă ai scos-o pe una în oraș și i-ai dat un cico să-ți dea și ea ce vrei tu. Însă sunt și oameni care știu că nu se mai fac bine și cu toate astea tot se duc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate