Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

familie disfunctionala, fiu cu schizofrenie. Sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
probabil de asta a zis cine a zis că cine nu lasă pe mama lui și pe tatăl lui nu se poate elibera, mîntui.

nu să-i lase să moară de foame, dar să se elibereze de învățăturile lor, să lase în urmă trecutul, să ierte greșelile proprii și ale celorlalți și astfel să se elibereze, să meargă mai departe să înceapă o viață nouă

dar din păcate am impresia că mulți confundă "a ierta" cu "a tolera",  a îngădui în continuare abuzurile și nedreptățile

probabil nu poți ierta un lucru decît cînd nu te mai afectează

și nu poți iubi decît atunci cînd iubirea e necondiționată

și mai este un aspect: am impresia că omul s-a obișnuit așa mult să fie sclav, încît a ajuns să-i fie frică să fie liber

poate de aici apare și conflictul interior: ar vrea să fie liber, dar nu poate pt că e dependent de restul lumii, prizonier în propriul trup, aproape ca într-un avatar, și obligat să trăiască într-o lume parcă artificială

mă rog, e exagerat spus artificială

doar că...suntem atît de dependenți de cele materiale, de confort, de control, de putere asupra celorlalți, încît aproape ne-au robit, nu mai putem fi niciodată lipsiți de griji și fericiți

#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
sau poate că sunt doar aberații inventate de oamenii inadaptați la realitățile vieții

oamenii tb să lupte pt existență, pt supraviețuirea lor și a speciei, chiar și cu semenii lor

doar că unii din noi suntem mai proști, mai slabi, mai inadaptați

și ar tb ori să murim ori să ne supunem celor puternici

însă asta nu ne convine la toți

iar un om care nu e destul de tenace și nu luptă pt viața lui nu e bun nici ca sclav și devine o povară pt semeni

posibil ca astfel de indivizi, cu ceva creier dar fără mușchi, să fii inventat și religiile care spun să nu iei ce nu-ți aparține, mai mult decît îți trebuie, să nu-ți ucizi semenii, să-ți respecți părinții, să-ți iubești aproapele, etc

ceea ce nu sunt lucruri rele, în principiu, îi protejează pe cei slabi dar oarecum îi încurcă pe cei care vor și pot mai mult

iar specia de cine are mai multă nevoie pt a evolua, de cei slabi sau de cei puternici?

în principiu de cei puternici dar cu condiția să nu fie atît de lacomi încît să distrugă alte specii și ecosisteme și să nu le mai ajungă resursele planetei, cum aproape au făcut deja

deci mai e nevoie și de puțin sau mai mult creier, înțelepciune și ascultare, nu doar de mușchi

așa că poate uneori inadaptații, poate chiar și psihoticii, pot spune unele adevăruri care deși nu convin, poate ar tb luate în seamă

#21
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Cred ca va dati seama ca tot ce postam pe aceasta arie nu are o utilitate practica decat in putine cazuri in schimb poate deruta multi naivi,care nimersc pe aici,in loc sa-si cultive gradina[aia de care scria Voltaire in Candid],o sa se umple lumea de oameni care o sa isi vada parintii ca pe niste ticalosi care i-au dereglat psihic,in loc sa-i vada ca pe niste victime de compatimit nu de urat,pentru ca asa au fost invatati de alti oameni sa fie si sa se comporte,

#22
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View Postholograma999, on 07 aprilie 2013 - 20:56, said:

Cred ca va dati seama ca tot ce postam pe aceasta arie nu are o utilitate practica decat in putine cazuri in schimb poate deruta multi naivi,care nimersc pe aici,in loc sa-si cultive gradina[aia de care scria Voltaire in Candid],o sa se umple lumea de oameni care o sa isi vada parintii ca pe niste ticalosi care i-au dereglat psihic,in loc sa-i vada ca pe niste victime de compatimit nu de urat,pentru ca asa au fost invatati de alti oameni sa fie si sa se comporte,

Hitler a fost o victima până la urmă? Un părinte ratat? Un părinte martir? Sau copiii lui (germanii) nu au fost demni de el, asta fiind concluzia lui finală? Pe logica asta ar trebui să-l reabilităm pe Ceaușescu, dar nu e cazul, sunt așa de mulți ca el în România, încât narcisismul patologic (de care a suferit și Eminescu, a se vedea semnătura lui), e o boală națională la români. Ca de altfel în tot orientul și lumea slavă.  Prostul dacă nu e fudul, nu e prost destul.

View Postdelores, on 02 aprilie 2013 - 10:46, said:

probabil de asta a zis cine a zis că cine nu lasă pe mama lui şi pe tatăl lui nu se poate elibera, mîntui.

View Postdelores, on 02 aprilie 2013 - 12:00, said:

posibil ca astfel de indivizi, cu ceva creier dar fără muşchi, să fii inventat şi religiile care spun să nu iei ce nu-ţi aparţine, mai mult decît îţi trebuie, să nu-ţi ucizi semenii, să-ţi respecţi părinţii, să-ţi iubeşti aproapele, etc

Esti confuza, incepi cu citate biblice si termini cu evolutia, ba inca le dai in cap profetilor. Evolutia nu se mai preda la scoala. Au lasat-o moarta. Pentru ca nu pot explica cum de sobolanul, porcul, maimuta, omul, au un set genetic comun in proportie de 98% si totusi sunt complet diferite. Si ca sa fie comedia si mai mare, chiar bacteriile au 90% din genomul uman. Nu pot explica cum de crocodilii si varanii, care cica exista de milioane de ani, nu au boli genetice, sunt imuni la orice virus si bacterie. Dar omul are...3 mii de boli genetice doar, unele absolut diabolice, cum este epidermoliza buloasa. Cat despre Iov al timpurilor noastre, toti stim, se numeste Stephen Hawkins. Are si el o boala frumoasa. Trebuia sa moara de mult, conform prognosticelor date de medici, dar cineva se pare ca-l tine in viata ca sa...insele omenirea.

Fanaticii evolutiei si ai atesimului, nu doar ca sunt analfabeti in materie de stiinta, dar sufera si de o patologie psihica numita sindromul Polyanna (optmismul prin negare). Cei care se cred intelectuali, in fapt apartin religiei cretinismului științific, au și perle de genul "omul încă nu a ajuns să stăpânească natura" (omul încă nu a siluit complet natura, nici ea pe el...încă, dar urmează). Deh, providența este înțelepciunea...haosului.

Asa ca pentru a nu fi OFF Topic, daca stiinta schizofrenizeaza, daca religia face la fel, cum sa fie oamenii sanatosi psihic? Nu sunt, toti au cel putin o afectiune psihica.

Edited by Oneiros, 08 April 2013 - 01:20.


#23
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
cu siguranță subt confuză și eu, de multe ori, dar în momentele de luciditate îmi dau seama că nici știința nici religia nu au reușit încă să ma schizofrenizeze.

Adică cred eu atunci cînd nu sunt prea tulburată chiar reușesc să vad adevărul din ambele (știință& religie)

între cele 2 citate de mai sus trecuseră cîteva ore, am început optimist și apoi ceva probabil m-a tulburat de am dat-o în îndoieli și poate chiar blasfemii, știu că n-am nici o scuză, o să încerc să nu mai postez cînd sunt în astfel de stări de confuzie

#24
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

View Postdelores, on 08 aprilie 2013 - 17:10, said:

cu siguranţă subt confuză şi eu, de multe ori, dar în momentele de luciditate îmi dau seama că nici ştiinţa nici religia nu au reuşit încă să ma schizofrenizeze.

Adică cred eu atunci cînd nu sunt prea tulburată chiar reuşesc să vad adevărul din ambele (ştiinţă& religie)

între cele 2 citate de mai sus trecuseră cîteva ore, am început optimist şi apoi ceva probabil m-a tulburat de am dat-o în îndoieli şi poate chiar blasfemii, ştiu că n-am nici o scuză, o să încerc să nu mai postez cînd sunt în astfel de stări de confuzie
Lasa nu fi suparata ca te-a luat tare expertul asta,si pe mine m-a luat,dupa ce l-am abordat pe pm,desi o facusem special pentru a-l induce in eroare,posteaza linistita oricum nu poti face vreun rau cuiva in comparatie cu posesorul asta de blog cu familia schizofrenogena.

#25
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Am intrat din pura curiozitate pe acest thread si vad ca esti putin dezinformat.

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Pentru ca nu pot explica cum de sobolanul, porcul, maimuta, omul, au un set genetic comun in proportie de 98% si totusi sunt complet diferite.
Complet diferite ?

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Si ca sa fie comedia si mai mare, chiar bacteriile au 90% din genomul uman.
Cam 10%

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Nu pot explica cum de crocodilii si varanii, care cica exista de milioane de ani, nu au boli genetice, sunt imuni la orice virus si bacterie.
Nu sunt imuni si au boli genetice

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Dar omul are...3 mii de boli genetice doar, unele absolut diabolice, cum este epidermoliza buloasa.
Bolile genetice au mai multe surse, sunt frecvente deoarece in secolul XXI, persoanele pot fi mascate si trimit gena mai departe si sunt expusi la multi factori care cauzeaza mutatiile.

#26
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Nu trebuie să ne supărăm pe nimeni, fiecare are problemele și necazurile lui, unii reneagă știința, alții religia, adevărul e întodeauna undeva la mijloc dar nu îl poți vedea atunci cînd ești prea înverșunat pro sau contra unei idei anume

Unii susțin că i-a nedreptățit familia, alții că i-a nedreptățit natura, sau Dumnezeu, acum ce putem face, fiecare cu soarta lui, ce ne stă în putere să schimbăm, putem încerca să  o facem, ce nu putem, asta e, "bucuroși le-om duce toate" (mai mult sau mai puțin), după cum ne duce capul pe fiecare.

Și oricine mai are puțin discernămînt nu ar trebui să ia de bun ce spune unul și altul, aici sau în altă parte, pînă nu verifică informația. Așa oricine poate spune orice trăznaie, dar nu-i de musai să fie și crezut.

#27
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

View PostOwidiu, on 09 aprilie 2013 - 13:34, said:

Am intrat din pura curiozitate pe acest thread si vad ca esti putin dezinformat.


Complet diferite ?


Cam 10%

Nu sunt imuni si au boli genetice


Bolile genetice au mai multe surse, sunt frecvente deoarece in secolul XXI, persoanele pot fi mascate si trimit gena mai departe si sunt expusi la multi factori care cauzeaza mutatiile.
Ai face un mare bine tuturor utilizatorilor daca ai urmari postarile acestui personaj sinistru,si i-ai demonta putin delirul de pseudo-mesia care nu e dezinformat,e rau intentionat sau rau pur si simplu,si incearca din rasputeri sa desfinteze cam tot ce posteaza altii cel putin pe aria asta.Citeste-i si blogul ala cu familia schizofrenogena,daca nu restrictioneaza accesul la el temporar ca sa vezi ca nu are limite in a defaima si pe urma incearca sa-i spui ceva pe pm sa vezi ce dume are.Stai sa vezi cand citeste ce ai scris si ce am scris aici cum reactioneaza,poti sa-i pui diagnosticul direct fara sa il intalnesti personal.

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Hitler a fost o victima până la urmă? Un părinte ratat? Un părinte martir? Sau copiii lui (germanii) nu au fost demni de el, asta fiind concluzia lui finală? Pe logica asta ar trebui să-l reabilităm pe Ceaușescu, dar nu e cazul, sunt așa de mulți ca el în România, încât narcisismul patologic (de care a suferit și Eminescu, a se vedea semnătura lui), e o boală națională la români. Ca de altfel în tot orientul și lumea slavă.  Prostul dacă nu e fudul, nu e prost destul.





Esti confuza, incepi cu citate biblice si termini cu evolutia, ba inca le dai in cap profetilor. Evolutia nu se mai preda la scoala. Au lasat-o moarta. Pentru ca nu pot explica cum de sobolanul, porcul, maimuta, omul, au un set genetic comun in proportie de 98% si totusi sunt complet diferite. Si ca sa fie comedia si mai mare, chiar bacteriile au 90% din genomul uman. Nu pot explica cum de crocodilii si varanii, care cica exista de milioane de ani, nu au boli genetice, sunt imuni la orice virus si bacterie. Dar omul are...3 mii de boli genetice doar, unele absolut diabolice, cum este epidermoliza buloasa. Cat despre Iov al timpurilor noastre, toti stim, se numeste Stephen Hawkins. Are si el o boala frumoasa. Trebuia sa moara de mult, conform prognosticelor date de medici, dar cineva se pare ca-l tine in viata ca sa...insele omenirea.

Fanaticii evolutiei si ai atesimului, nu doar ca sunt analfabeti in materie de stiinta, dar sufera si de o patologie psihica numita sindromul Polyanna (optmismul prin negare). Cei care se cred intelectuali, in fapt apartin religiei cretinismului științific, au și perle de genul "omul încă nu a ajuns să stăpânească natura" (omul încă nu a siluit complet natura, nici ea pe el...încă, dar urmează). Deh, providența este înțelepciunea...haosului.

Asa ca pentru a nu fi OFF Topic, daca stiinta schizofrenizeaza, daca religia face la fel, cum sa fie oamenii sanatosi psihic? Nu sunt, toti au cel putin o afectiune psihica.
Stii ce!mai taie din ele da-le dreacu!Esti deja obositor.

#28
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Nu stiu ce blog are si nu am de gand sa il urmaresc. Doar l-am corectat pentru ca a spus niste date false.

Pe profilul lui am gasit decat o adresa de youtube catre o piesa foarte foarte faina.

#29
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

View PostOwidiu, on 09 aprilie 2013 - 16:45, said:

Nu stiu ce blog are si nu am de gand sa il urmaresc. Doar l-am corectat pentru ca a spus niste date false.

Pe profilul lui am gasit decat o adresa de youtube catre o piesa foarte foarte faina.
Analiza tranzactionala blogspot.com.Uite ca-i fac reclama desi ma jigneste ca pe ultimul om.Sau scrie doar Familia schizofrenogena,pe google si dai de el.Nu zic ca nu sunt si lucruri interesante acolo,multe fiind preluate de la diversi useri de pe aici sau roportal,dar la partea cu religia,deja se duce pe camp departe,te pierzi de tot,nu mai stii care e el si cine esti tu,oricum e o combinatie destul de picanta de informatie din psihologie si misticism patologic.E si expert in psihologie criminala asa mi-a zis,dovada a priceperii sale in acest domeniu e ca dupa primele mele postari a dedus ca sunt femeie,desi am specificat la profil sexul,dar cu psihologii criminali nu te pui se iau dupa alte indicii,cum ar fi o holograma,doua holograme,deci gen feminin,logic femeie.I-am zis ca am ganduri recurente si nu ma ajuta medicatia psihiatrica pe pm,asa la misto,el mi-a dat sfaturi bune pe pm,si pe urma a inceput sa scrie aici cum sunt eu cand iau medicamente si cand nu.E tare tipul,nu ma pot abtine sa nu-i urmaresc postarile,i-am dat si multe like-uri.Daca nu era asa parsiv sa ma atace dupa ce am vb frumos cu el pe pm,imi vedeam de treaba si nu comentam,dar asa,trebuie sa comentez ca drept la replica macar.

#30
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View PostOneiros, on 08 aprilie 2013 - 01:12, said:

Hitler a fost o victima până la urmă? Un părinte ratat? Un părinte martir? Sau copiii lui (germanii) nu au fost demni de el, asta fiind concluzia lui finală? Pe logica asta ar trebui să-l reabilităm pe Ceaușescu, dar nu e cazul, sunt așa de mulți ca el în România, încât narcisismul patologic (de care a suferit și Eminescu, a se vedea semnătura lui), e o boală națională la români. Ca de altfel în tot orientul și lumea slavă.  Prostul dacă nu e fudul, nu e prost destul.





Esti confuza, incepi cu citate biblice si termini cu evolutia, ba inca le dai in cap profetilor. Evolutia nu se mai preda la scoala. Au lasat-o moarta. Pentru ca nu pot explica cum de sobolanul, porcul, maimuta, omul, au un set genetic comun in proportie de 98% si totusi sunt complet diferite. Si ca sa fie comedia si mai mare, chiar bacteriile au 90% din genomul uman. Nu pot explica cum de crocodilii si varanii, care cica exista de milioane de ani, nu au boli genetice, sunt imuni la orice virus si bacterie. Dar omul are...3 mii de boli genetice doar, unele absolut diabolice, cum este epidermoliza buloasa. Cat despre Iov al timpurilor noastre, toti stim, se numeste Stephen Hawkins. Are si el o boala frumoasa. Trebuia sa moara de mult, conform prognosticelor date de medici, dar cineva se pare ca-l tine in viata ca sa...insele omenirea.

Fanaticii evolutiei si ai atesimului, nu doar ca sunt analfabeti in materie de stiinta, dar sufera si de o patologie psihica numita sindromul Polyanna (optmismul prin negare). Cei care se cred intelectuali, in fapt apartin religiei cretinismului științific, au și perle de genul "omul încă nu a ajuns să stăpânească natura" (omul încă nu a siluit complet natura, nici ea pe el...încă, dar urmează). Deh, providența este înțelepciunea...haosului.

Asa ca pentru a nu fi OFF Topic, daca stiinta schizofrenizeaza, daca religia face la fel, cum sa fie oamenii sanatosi psihic? Nu sunt, toti au cel putin o afectiune psihica.

E adevarat ca stiinta nu ofera raspunsul la toate, la fel cum nici religia nu o face. Asta nu inseamna ca are validitate 0. Eu iti inteleg un anume punct de vedere. Tu probabil te referi la acei ,,roboti mecanici", adica genul de oameni care au stiinta in ei invatata mecanic si atat. De exemplu, un profesor retardat de fizica care vine la clasa, iti preda 10 tone de formule, iar a doua zi are pretentia sa le stii pe toate, si daca 1 singura o gresesti, ai 3 automat fara discutii, ca altfel arunca cu catalogul in tine. ,,DE CE NU-TI INVETI MA NESIMTITULE?! AI DREQ DE DERBEDEU! BINE CA INJURATURI SI SA FUMEZI STII! INSA FORMULA  SI LEGILE LUI KIRCHKOFF A CURENTULUI CONTINUU NU! NESIMTITULE! IESI AFARA! 2!". De acord cu tine, astia sunt varza rau, nici nu-si merita titlul. Insa eu am invatat o chestie foarte importanta. In viata ai nevoie de ambele pentru a intelege mersul lucrurilor/universului: filosofie + stiinta. Observi ca am pus filosofia inainte. Asta pentru ca fara putina cugetare nu ai cum sa-ti dezvolti un mecanism de intelegere si relationare cu ,,spiritul universal" in sine, iar stiinta pe de alta parte este doar un ajutor pentru a merge mai departe si a descoperi anumite lucruri asupra carora putem din nou medita. Astfel de oameni au fost Niels Bohr, Albert Einstein sau Sigmund Freud. Cauta niste citate de ale lui Einstein, sa vezi ca omul nu era de asta ,,fixist".
Un experiment din fizica a iesit in felul urmator: electronul observat se comporta ca o particula, insa daca nu era nici un observator constient se comporta ca o unda. o.O Weird shit huh? Ce sa insemne asta? Ca materia exista doar atunci cand noi o vedem?

Edited by vladutz114, 09 April 2013 - 22:04.


#31
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Oamenii aderă la anumite idei și își formează niște convingeri, fie științifice, fie religioase, care li se pare lor că la un moment dat, dacă le vor urma, le va fi bine, și își fac din ele un fel de scut, de cazemată. Atunci cînd cineva vine și le atacă ideile și convingerile se simt vulnerabilizați, poate chiar trădați(?), crezînd că acestea erau infailibile. Acum nu se știe exact cel care atacă ce urmărește: să-l salveze pe cel care e victima unor convingeri greșite, sau pur și simplu vrea să îi distrugă echilibrul fie el și precar în care se află.

sau poate unii sunt doar invidioși că unul are niște convingeri iar ei nu au

că unul știe niște adevăruri pe care ei nu le știu, dar dc cineva nu a auzit de un lucru sau nu l-a întîlnit nu înseamnă că el nu există

oamenii aceia puternici "spiritual", pe care nu i-am atacat pt că ei de fapt nu au nedreptățit pe nimeni în folosul propriu, ci s-au gîndit la binele întregii planete, dacă le-ar fi atacat cineva convingerile n-ar fi dat înapoi, ca dovadă mulți au și murit pt ele

în același timp, oportuniștii se leapădă imediat de credințele lor cînd văd că sunt în pericol să le fie desființate, dacă sunt amenințați ceva de genul "nu mă mai joc cu tine dc ții cu Steaua"

"nu mai suntem prieteni pt că ești pesedist", etc

crezi că nu te poți integra într-o colectivitate care are alte convingeri decît ale tale, etc.

însă e posibil ca cei care atacă vehement ideile tale defapt să fie disperați ca nu cumva să și le zdruncine pe ale lor.

#32
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
sau unii pot fi puțin paranoici. Dc de ex eu cred că un anume partid/politician va face bine cel puțin pt domeniul meu de activitate,  iar altul îl atacă pe respectivul, el practic n-are nici o treabă cu mine, dar indirect eu mă simt amenințat pt că mi se prăbușește sistemul pe care mi-am clădit conforul psihic

dc tot așa în activitatea mea am considerat potrivit, mi-a plăcut, am ales să urmez teoriile și principiile unui anumit profesor, doctor, om de știință, etc (sau poate numai pe ăla l-am studiat/cunoscut, sau poate a fost singurul care m-a convins, sau mi s-a părut cel mai ușor de înțeles și de urmat) și vine unul și îl desființează, cu sau fără argumente irefutabile, cu mai multă sau mai puțină violență sau vehemență, "eu" atunci am să mă simt oarecum orfan, neputincios, chiar trădat.

normal, o să îmi spuneți că nu trebuia să îi fac "chip cioplit ", dar din păcate toți cădem în capcana asta, mulți îi fac chip cioplit( după chipul și asemănarea lor) chiar și lui Dumnezeu, am întîlnit oameni care susțin că cred într-un dumnezeu dar neagă orice religie, practic e un dumnezeu numai al lor, așa cum îl vor ei.

și practic sunt mari șanse să intre într-un conflict de interese cu al tău, de unde probabil își au sorgintea expresii precum "... tăi", ai "mamei tale", și alte ritualuri și obiecte de cult.

Edited by delores, 10 April 2013 - 17:03.


#33
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

View Postdelores, on 10 aprilie 2013 - 15:40, said:

Oamenii aderă la anumite idei şi îşi formează nişte convingeri, fie ştiinţifice, fie religioase, care li se pare lor că la un moment dat, dacă le vor urma, le va fi bine, şi îşi fac din ele un fel de scut, de cazemată. Atunci cînd cineva vine şi le atacă ideile şi convingerile se simt vulnerabilizaţi, poate chiar trădaţi(?), crezînd că acestea erau infailibile. Acum nu se ştie exact cel care atacă ce urmăreşte: să-l salveze pe cel care e victima unor convingeri greşite, sau pur şi simplu vrea să îi distrugă echilibrul fie el şi precar în care se află.

sau poate unii sunt doar invidioşi că unul are nişte convingeri iar ei nu au

că unul ştie nişte adevăruri pe care ei nu le ştiu, dar dc cineva nu a auzit de un lucru sau nu l-a întîlnit nu înseamnă că el nu există

oamenii aceia puternici "spiritual", pe care nu i-am atacat pt că ei de fapt nu au nedreptăţit pe nimeni în folosul propriu, ci s-au gîndit la binele întregii planete, dacă le-ar fi atacat cineva convingerile n-ar fi dat înapoi, ca dovadă mulţi au şi murit pt ele

în acelaşi timp, oportuniştii se leapădă imediat de credinţele lor cînd văd că sunt în pericol să le fie desfiinţate, dacă sunt ameninţaţi ceva de genul "nu mă mai joc cu tine dc ţii cu Steaua"

"nu mai suntem prieteni pt că eşti pesedist", etc

crezi că nu te poţi integra într-o colectivitate care are alte convingeri decît ale tale, etc.

însă e posibil ca cei care atacă vehement ideile tale defapt să fie disperaţi ca nu cumva să şi le zdruncine pe ale lor.
In politica nu mai e vb de doctrine si ideologii la care adera si pe care le urmeaza politicieenii.Nu la noi unde acestia formeaza o casta privilegiata,detin puterea politica si pe cea economica prin oamenii care-i sustin cu sponsorizari si carora le faciliteaza accesul la banii contribuabililor.Astia de la noi nu sunt oameni de partid ci haite de hiene umane turbate si decise sa-si decimeze propiul popor.Uite fiecare pe la cate partide a fost.Tu ai putea sa fi acum ortodoxa,peste trei luni musulmana si la anul budista?Ca e vb tot de ideologie si doctrine diferite.Astia pot si orice si de acum incolo ei cu neamurile si ciracii lor ne vor carmui si ne vor ingopa inainte de vreme.

#34
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Softpedia nu e un forum dedicat informatiilor medicale in special psihoterapeutice. Cei care vin aici cu o problema, pot leste da peste niste indivizi suferind de delir psihiatric, naturistic, psihanalitc, care in fond sunt fie pacienti spalati pe creier de droguri psihiatrice, fie persoane meschine, mercantile, care-si castiga existenta din vanzarea de iluzii, efecte placebo s.am.d. Si au si nickname-uri si avatare sugestive, care indica ca nu ei vorbesc ci sunt proiectiile celor care le-au spalat creierele. Softpedia e un forum axat mai mult pe IT, tehnica, dar si pe interventiile sporadice ale unor filfizoni care nu au habar de nimic, nici ce-i ala proces schizofrenogen, nici ce e agresiunea psihologica. Vin si ei sa parfumeze locul cu ipocrizie cât cuprinde. Ce poti sa sti cand facultatea de psihologie dureaza 3 ani, si multi o fac la Spiru Haret, Tibiscus, s.am.d Adica termina facultatea la 21 de ani, cu examene platite, si cu experienta de viata zero. De la astia asteptati voi indrumari, solutii? Haiada de!

va recomand urmatoarele site-uri de psihoterapeuti (poate din 10 veti nimeni unul care e compentent și neafectat de lașitatea specifica mioriticilor)

www.SRAT.ro, http://www.arat.ro/terapie/, www.analizatranzactionala.com

View Postholograma999, on 10 aprilie 2013 - 19:44, said:

In politica nu mai e vb de doctrine si ideologii la care adera si pe care le urmeaza politicieenii.Nu la noi unde acestia formeaza o casta privilegiata,detin puterea politica si pe cea economica prin oamenii care-i sustin cu sponsorizari si carora le faciliteaza accesul la banii contribuabililor.Astia de la noi nu sunt oameni de partid ci haite de hiene umane turbate si decise sa-si decimeze propiul popor.Uite fiecare pe la cate partide a fost.Tu ai putea sa fi acum ortodoxa,peste trei luni musulmana si la anul budista?Ca e vb tot de ideologie si doctrine diferite.Astia pot si orice si de acum incolo ei cu neamurile si ciracii lor ne vor carmui si ne vor ingopa inainte de vreme.

Ti-am mai spus, dupa semnele de punctuatie se pune spatiu, asta ca sa nu te dai de gol ca esti pus la colt de cei care ti-au spalat creierul si in numele carora bati apa in piua. Acorda-ti libertatea de a nu mai scrie ingramadit. Scrie si tu ca un om care gandeste liber, nu ca unul spalat pe creier.

Edited by Oneiros, 12 April 2013 - 06:45.


#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
@H99, după părerea mea, cei care migrează de la o doctrină, ideologie, religie la alta, de mm ori în viață sau chiar de la o zi la alta, ori sunt puțin "curve"(scz expresia) și o fac din interes, ori sunt labili psihic și nu au încredere în propriile convingeri, ori puțin din amîndouă, se "prefac" din interes, pt a intra sub pielea unuia sau altuia, pînă nu mai știu nici ei ce cred de fapt.

@Oneiros: m-am tot gîndit la ce am scris, și am avut remușcări, dar pînă la urmă mi-am dat seama că s-ar putea să fie tot o "proecție": adică așa bănuiesc eu că ar putea crede cei care aparent sunt puternici, sau vor să fie, sau se cred ( vor să se creadă) puternici, și anume că religiile ar fi fost inventate de cei slabi pt cei slabi, care nu sunt destul de puternici să se apere singuri.

Sau cel puțin asta am perceput eu în decursul timpului de la unii și alții.

În mod normal oamenii ar tb să spună ceea ce cred cu adevărat, dar mai sunt și oameni perverși care spun ce vor să crezi tu. Unii o fac ca să te manipuleze, ca o formă de agresiune, alții o fac ca să se apere

(adică ceva de genul : șeful e pesedist, mă apuc și eu să înjur pdl-ul, șeful e ateu, încep și eu să hulesc, nu neapărat ca să-l impresionez, dar măcar să mă pun la adăpost)

Tot ce sper este să pot, să reușesc, cînd o să am copii, să nu transmit mesaje ambivalente, și să-i conving ,  cînd o vor face alții, să nu le creadă.

#36
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Apropos de familie disfuncțională, providența mi-a scos în cale chiar azi un exemplu: la prima oră intră în magazin un bărbat care avea tatuajul acela cu zarul pe dosul mainii, și întreabă dacă a cumpărat ieri o fată brunetă, îmbrăcată în blugi, un flacon anume de insecticid, că cică l-ar fi băut

ulterior mi-am amintit de ea, ceruse otravă de rozătoare, dar nu i-a convenit că nu era lichidă, iar eu binevoitoare, obișnuită cu tot felul de scuzați expresia retardați încep să-i explic că rozătoarele nu pot fi convinse să bea otravă, de aceea se face pe suport solid

apoi m-a întrebat dacă am de insecte, care e ce mai tare, și dc poate să o aplice ca atare, fără să o dilueze, și eu iar i-am explicat că tb să faxă măcar o jumătate de litru de soluție să acopere o cameră sau bucătărie. Îmi părea că e o fată de la țară care abia s-a măritat și s-a mutat la casa ei

și e doar neinstruită, nu că ar fi avut intenții criminale

apoi a zis taică-su că și- a făcut trei găuri în braț ca să-și injecteze aer, că de la insecticid nu a avut nimic. Eu una cred că a mințit, că măcar o ustura pe gît dc îl înghițea, chiar dc nu pățea alceva

mai zicea că ar fi ieșit pozitivă la trei droguri, că are antecedente, a mai cumpărat el un flacon cică să le arate la doctori? sau la poliție??? zicea el, dar acum mă gîndesc dc nu cumva vroia să-i mai dea să bea unul dc celălalt nu i-a ajuns. Mi-e și frică să le mai vînd insecticide la toți nebunii... și încă cîți au mai cerut să "eutanasieze" cîinele, pisica, am zis eu că nici ăia nu-s normali la cap, bine că nu se comercializează așa ceva....

și eu care ziceam că viața "reală" e anostă și plictisitoare în comparație cu cea din filme și romane...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate