Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

soiuri de vita-de-vie pentru Harghita

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dombyy

dombyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.03.2009
Ce soiuri de vita de vie ar supravietui in zona Harghita? Moldova ar merge? Sau alte soiuri timpurii si rezistente la frig?
Ce  ziceti de Zala gyongye?
Multumesc

#2
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Moldova merge f. bine dar nu stiu daca se va coace.
Daca intuiesc corect si e o zona mai rece cu temperaturi medii mai joase, orienteazate  spre soiuri cu coacere timpurie cum ar fi Perla de Zala(cred ca asta e Zala gyongye, cum spui tu) pe care am incercat o eu, s-a copt dar n-a mers, a murit dupa 3-4 ani (probabil din cauza terenului=asta e problema mea). Ca potential soiul a fost OK.
Am o problema similara cu a ta (cred) stau la 40 km nord de Iasi, insa inclinarea pantei e spre nord. Am mari probleme cu soiurile de vita de vie, am incercat mai multe variante de hibrizi din astia moderni (rezistenti la boli si la ger), Seviard de exemplu la mine a mers f. bine dar a ramas crud.
Succes !

#3
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostValigow, on 23 decembrie 2012 - 22:57, said:

Seviard de exemplu la mine a mers f. bine.....

Adica? Ai crescut lastari multi, corzile au fost sanatoase?

View PostValigow, on 23 decembrie 2012 - 22:57, said:

.... dar a ramas crud.

Ori a mers bine, ori nu?

#4
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Da, a mers perfect, arata mai frumos ca in carte.
Din pacate dupa 5-6 ani a trebuit sa-l tai (mi s-a rupt inima) ca nu s-a copt niciodata.

#5
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View PostValigow, on 23 decembrie 2012 - 22:57, said:

Moldova merge f. bine dar nu stiu daca se va coace.
Daca intuiesc corect si e o zona mai rece cu temperaturi medii mai joase, orienteazate  spre soiuri cu coacere timpurie cum ar fi Perla de Zala(cred ca asta e Zala gyongye, cum spui tu) pe care am incercat o eu, s-a copt dar n-a mers, a murit dupa 3-4 ani (probabil din cauza terenului=asta e problema mea). Ca potential soiul a fost OK.
Am o problema similara cu a ta (cred) stau la 40 km nord de Iasi, insa inclinarea pantei e spre nord. Am mari probleme cu soiurile de vita de vie, am incercat mai multe variante de hibrizi din astia moderni (rezistenti la boli si la ger), Seviard de exemplu la mine a mers f. bine dar a ramas crud.
Succes !
incearca soiul Concord.Este hibrid direct producator. rezista pina la -30 grade.

#6
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
De acord cu propunerea lui adiboju! Si, in plus, Concord e si f productiv!
Daca vrei ceva nobil, incearca Victoria! Dezmugureste tarziu, fructifica devreme....ramane
problema temperaturilor mici de la tine!

#7
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Sper sa nu supar pe nimeni, dar stiti ca hibrizii directi sunt interzisi in Comunitatea Europeana.
Dupa umila mea parere, cred ca au si dreptate. Au avantaje dar si  dezavantaje majore, de aceea a si fost creata generatia noua de hibrizi.
Sarbatori Fericite tuturor !

Edited by Valigow, 28 December 2012 - 22:30.


#8
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni! Pun o intrebare: matale vrei struguri
sau nu (in conditiile de temperatura amintite anterior)?
Numai bine!

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostValigow, on 28 decembrie 2012 - 22:26, said:

Sper sa nu supar pe nimeni, dar stiti ca hibrizii directi sunt interzisi in Comunitatea Europeana.

Nu superi pe nimeni, decat numai pe matale insuti, pentru ca esti prost informat.

Hibrizii directi sunt interzisi a fi cultivati in plantatii comerciale pentru vin ! La struguri de masa nu e cazul.

#10
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View PostValigow, on 28 decembrie 2012 - 22:26, said:

Sper sa nu supar pe nimeni, dar stiti ca hibrizii directi sunt interzisi in Comunitatea Europeana.
Dupa umila mea parere, cred ca au si dreptate. Au avantaje dar si  dezavantaje majore, de aceea a si fost creata generatia noua de hibrizi.
Sarbatori Fericite tuturor !
poti incerca si Perla de Csaba sau Palatina.sunt foarte timpurii.apuca sa se coaca dar atentie la protejarea peste iarna.
soiul Concord ocupa primele locuri in productia de sucuri in SUA.vinul din el iese cu gust foxat si slab alcoolic ca la soiul Izabella cu care se aseamna foarte mult.uite cum arata:  http://pumosu.sunpho...i_sunt/81087159

#11
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Domnilor, mi se pare ca aceasta discutie merge in alta directie, asa ca am sa renunt primul, fara a avea pretentia ca sunt mai mult sau mai putin inteligent decat altii !
As avea argumente sa continui, dar nu mi se par constructive unele postari. Am vrut doar sa impartasesc din experienta mea de 15 ani cu soiurile de hibrizi  rezistenti la boli si la ger, credeam ca este cineva interesat. Puteam sa scriu si eu de 1001, merge bine dar mi se pare o porcarie, de gustibus non disputandum. Cercetatorii au creat noi soiuri de hibrizi din motive bine intemeiate, dar eu nu sunt unul dintre ei, nici macar un "biet matale" sunt doar un coleg de forum bineintentionat.
Cu respect tuturor, Valentin !
Sarbatori Fericite !

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i bai dacă nu-ți pare bună direcția, vino cu argumente și fii matale constructiv !

ps: gândește la modul ăsta: vreo trei scriu, zeci citesc.
Nu-i musai să-ți roage careva de sănătate în scris...

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostValigow, on 29 decembrie 2012 - 18:09, said:

eu nu sunt unul dintre ei, nici macar un "biet matale" sunt doar un coleg de forum bineintentionat.
Imi cer scuze daca te-am ofensat cumva, eu folosesc termenul "matale" ca si formula respectuoasa de adresare...

Quote

Am vrut doar sa impartasesc din experienta mea de 15 ani cu soiurile de hibrizi  rezistenti la boli si la ger, credeam ca este cineva interesat.

Suntem super-interesati, nu doar interesati si chiar te rugam sa ne impartasesti din experienta. Dar cred ca soiurile acestea au utilitate mai mult catre struguri de masa, mai putin de vin.

View PostValigow, on 29 decembrie 2012 - 18:09, said:

Cercetatorii au creat noi soiuri de hibrizi din motive bine intemeiate,

Ar fi tare frumos din partea matale daca ni le-ai detalia. Nu de alta, dar cercetarea viticola romaneasca este tare neindemanatica in postarea rezultatelor pe net, pana gasesti ceva caracteristici la un soi nou creat iti creste barba... si urechile ! Ungurii in schimb, sunt mai prompti in a impartasi propriile creatii lumii intregi, au site-uri si cu varianta in engleza etc.

#14
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Posthoria66, on 30 decembrie 2012 - 00:12, said:

Ungurii in schimb, sunt mai prompti in a impartasi propriile creatii lumii intregi, au site-uri si cu varianta in engleza etc.

Daca tot e perioada sarbatorilor de iarna.....daca toti trebuie sa fim mai "buni" .... nu ne ajuti
si pe noi cu "ceva" link-uri? Posted Image
Nu de alta, dar Ungaria nu e la antipozi.....
Multam`!

#15
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View Postdanutz_2009, on 30 decembrie 2012 - 00:37, said:

Daca tot e perioada sarbatorilor de iarna.....daca toti trebuie sa fim mai "buni" .... nu ne ajuti
si pe noi cu "ceva" link-uri? Posted Image
Nu de alta, dar Ungaria nu e la antipozi.....
Multam`!

uite Dane aici  un link eu am luat de la ei (prin reteaua Dedeman),acum doi ani mai multe soiuri.toate s-au prins. au foarte multe soiuri noi si cu calitati deosebite.in toamna eram gata gata sa merg pina la ei dupa butasi dar, dupa ce m-am gandit mai bine ,am ajuns la concluzia ca ies mult prea scump asa.merita daca aduceam cateva sute, nu 150 cate vroiam io. poate pe viitor.

Edited by scaiba, 30 December 2012 - 17:49.


#16
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Multam`! Nu stiam de ei!

Matale pari baiat "bun" .... mosul o venit pe la Cluj? Posted Image

Numai bine!

#17
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010
o venit,saracul! de doua ori.dar un pic mai devreme.mi-o facut cadou butasii de la Blaj si excursia de la leipzig care s-a lasat cu ceva si prin voliera.si mi-o pus si ceva sub bradPosted Image !  la tine a fost?

#18
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostValigow, on 28 decembrie 2012 - 22:26, said:

Sper sa nu supar pe nimeni, dar stiti ca hibrizii directi sunt interzisi in Comunitatea Europeana.
Numai unii deocamdată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate