Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Recenzii companii, cele mai recomandate sau de evitat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
buna ziua tuturor

stimati colegi forumisti,

am cautat pe forum un topic despre companii, de recomandat sau de evitat unde sa lucram, negasind unul, propun acest topic.

Probabil multi isi doresc sa afle informatii "inside", altii care au lucrat sau inca lucreaza pot da informatii sau recomandari celor ce doresc sa lucreze acolo.

Poate facem si un TOP companii unde sa lucram, sau de evitat, prin voturile voastre.

Incep eu cu ultima companie la care am lucrat, Tenaris Silcotub din Zalau. Este o multinationala, producator de tevi din otel ptr diferite industrii: gaz, petrol, constructii, etc.

Dupa 5 ani petrecuti in companie, pot sa spun urmatoarele, ca propria mea parere personala:

- sistem de evaluare e performantelor - netransparent, bazat mai mult pe imaginea pe care angajatul si-o face in fata managerilor decat a performantelor propriu-zise
- posibilitate cariera - redusa, daca reusesti sa iti faci relatii bune cu managerii si conducerea HR ai ceva sanse, altfel poti sa fii cel mai bun, e degeaba.
- work-life balance, adica balanta dintre viata personala si cea profesionala - incarcarea este foarte mare, dupa mine, trebuie sa lucrezi minim 10 ore pe zi sa duci la capat sarcinile
- mediu de lucru - rau, deoarece locatia e intr-un orasel mic, fara viata, daca te muti acolo ptr job, poti sa uiti de viata sociala, posibilitati de petrecere a timpului liber sunt f reduse sau deloc. In plus multe persoane sunt venite din zonele rurale apropiate oraselului, si deci fara intentia sa jignesc pe nimeni, sunt oameni care nu stiu sa poarte o discutie civilizata, adica, argumentata, etc., deci posibilitatea de a cunoaste si a-ti face prieteni e foarte redusa sau deloc. Colegii foarte invidiosi, mai ales localnicii, contra cei veniti din orase mai mari. De aceea trebuie sa ai mereu grija, sa nu faci vreo greseala, nu vei fi iertat, de cate ori te va putea "arde" careva, o va face.
- nivel salarizare - mediu, poate putin peste. din punctul meu de vedere avand in vedere locatia, compania ar trebui sa pluseze mult pe partea de salarizare ca sa compenseze, dar ei se lauda ca platesc la fel ca celalte companii din marile orase, uitand ca una e sa traiesti intr-un oras mare si alta e sa stai intr-o "colonie".
- beneficii - destul de ok,, la nivel mediu ptr o multinationala, din cate imi amintesc: suporta o parte din chirie pe o perioada limitata pana la 1 an ptr cei veniti din afara localitatii, asigurare medicala privata slabuta(ai doar niste analiza gratuite pe an, nu e mare lucru), tichete de masa. subventie la cantina fabricii(platesti un meniu doar 6 lei, destul de consistent, nu foarte de calitate)
- dezvoltare profesionala - nivel mediu - sa asigura niste cursuri on-line, generale, plus cateva cursuri pe an la fabrica gen: comunicare, negociere, etc
- tratament din partea management-ului - rau zic eu, cei din top management se comporta ca si cum ar fi semizei, personalul HR la fel, IT-ul nu e departe.

Per ansamblu, nu recomand ptr middle management. Ptr proaspat absolventi e ok, sa lucreze pana la 2 ani, ptr experienta, dar sa nu-si faca  iluzii de cariera, sau ca firma va investi in tine sa te duca la un anumit nivel profesional.

Inca un lucru care nu mi-a placut la Tenaris, nu si-au respectat intelegerea facuta cu mine la angajare, deci atentie chiar cu un act semnat te poti trezi ca firma isi modifica politicile, si astfel te anunta ca nu mai poate respecta intelegerea cu care a fost de acord la angajare. Eu asa am patit.

Astept si parerile sau experientele altor colegi care au trecut printr-o companie sau inca mai lucreaza la ea. De recomandat sau nu?

cu bine, si succes!

P.S.: daca si moderatorii considera acest subiect ar putea fi "sticky", sau se poate crea un nou subforum, unde sa fie un topic pe fiecare companie in parte?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Astfel de site-uri (nu topicuri) s-au tot incercat de cativa ani, toate esuand lamentabil din motive naturale:
- oamenii scriau DOAR de rau; eventualele pareri moderate/pozitive, erau vazute ca artificiale.
- erau folosite ca o forma de razbunare de care angajati (actuali sau fosti)

Intr-un final balacareala a dus la procese, procesele la bani, iar site-urile s-au inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate