Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#667
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005

 alejandro_gsxr, on 26 mai 2014 - 16:41, said:

Foarte interesant, acest adaptor cd-rom se potrivește pentru orice model de laptop ?
Adaptoare 'caddy SATA' de 12 sau de 9mm se gasesc pe mercador (mai nou: olx) la preturi in jur de 60-80 lei.

Sunt mari sanse sa se potriveasca la multe versiuni de laptop (dar cu SATA, nu cu IDE!).
Ochiometric, daca laptopul tau are o grosime 'normala' (2-3 cm) cred ca se potriveste.
Daca ai laptop foarte subtire (si nu cred ca ai, din moment ce ai hard disk in el), s-ar putea sa nu se potriveasca.

Poti sa desfaci unitatea DVD din laptopul tau:
- de obicei e prinsa cu un surub prin partea de dedesupt a laptopului.
Surubul e vizibil din exterior la unele laptopuri, la altele e acoperit de cutia in care intra hard diskul, deci trebuie sa desfaci capacul cutiei cu hdd ca sa ajungi la surubul de DVD.
Dupa ce ai desurubat, tragi de unitatea DVD cum poti tu mai bine, cu un varf de cutit bagat pe fanta de intrare sau cum te descurci si observi daca se misca sau opune rezistenta (probabil ca nu ai nimerit surubul bun).

#668
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O varianta e sa desfaca la intamplare suruburi, pana il nimereste pe ala bun (daca nu e evident care este acela). Alta varianta e sa caute manualul de service si sa vada exact cum trebuie facut.

#669
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Manualul de service... nici nu m-am gandit la solutia asta!

Acum sa trecem peste glume:
- in manualele cu care vin laptopurile (cel putin in cele care mi-au trecut prin mana) am gasit in general schema cu suruburile de la hard disk (pentru ca e gandit sa il poti schimba), dar la DVD nu am gasit.
Totusi, cu intuitie se poate aproxima destul de bine locul surubului respectiv, iar intuitia mi-a fost confirmata pe vreo 4-5 laptopuri pana acum:
- unitatea DVD are forma unui patrat (sau dreptunghi cu laturi foarte apropiate ca lungime) si e delimitata de obicei de cutia cu hard disk
Daca te orientezi sa cauti surubul pe la granita dintre DVD si hard disk ai mari sanse sa il gasesti.

#670
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ce model de laptop ai ? eu am gasit tutoriale pe youtube cum sa demontez diverse componente la laptopul meu.
detin si eu un caddy din acela, cumparat de la chinezi (dx.com).
SSD-ul montat primary, si vechiul HDD in locul DVD--ului.
Am mai luat un cablu SATA - USB3.0 pentru unitatea DVD (cand vreau sa o folosesc) si gata. Merge struna

#671
alejandro_gsxr

alejandro_gsxr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.06.2009

 wizake, on 28 mai 2014 - 16:54, said:

ce model de laptop ai ? eu am gasit tutoriale pe youtube cum sa demontez diverse componente la laptopul meu.
detin si eu un caddy din acela, cumparat de la chinezi (dx.com).
SSD-ul montat primary, si vechiul HDD in locul DVD--ului.
Am mai luat un cablu SATA - USB3.0 pentru unitatea DVD (cand vreau sa o folosesc) si gata. Merge struna
Am un Acer 5755G i7 , 4+4 gb Ram, nvidia GT 540M, 2gb

#672
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ma bate gandul sa achizitionez un SSD pentru notebook. Cel mai bine pentru mine ar fi sa nu aiba mai putin de 120GB.

Ce mi-ati recomanda intre:

SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow la 279,99 RON
si
SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow Upgrade Bundle Kit la 342,93 RON
care include: Rack extern de 2.5 inch cu cablu USB-miniUSB, Cablu adaptor alimentare de la 4 pin Molex la SATA, Adaptor de la 2.5 inch la 3.5 inch cu suruburi, Adaptor de la 7 mm la 9.5 mm etc.

Merita diferenta de pret pentru cel de-al doilea model in ideea ca ma voi razgandi si il voi instala la desktop in loc de notebook?
In cazul in care il instalez pe notebook, acel rack extern ar fi compatibil cu HDD-ul de 2.5'' din notebook (pe care va trebui sa il scot)?
Dar adaptorul de la 2.5'' la 3.5'' in ideea ca voi monta HDD-ul din notebook pe Desktop?

Dar diferenta de pret fata de primul model in favoarea modelului SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA-III 2.5 inch la 354.99 RON se justifica pentru un spor de viteza?

Din punct de vedere calitativ care credeti ca ar fi superior?

Sau ce parere aveti despre urmatoarele doua modele (presupunand ca ar fi de calitate mai buna decat Kingston):
SSD Samsung 840 EVO 120GB SATA-III 2.5 inch la 339,99 RON
si
SSD Intel 120GB SATA-III 520 Series 2.5 inch 9.5 mm OEM Pack la 347,82 RON?
Care dintre ele ar fi mai bun?

Ati putea sa imi oferiti si alte sugestii in afara modelelor enumerate?

Despre Kingston V300 nu am citit lucruri prea bune, desi unii il lauda (chiar nu stiu pe cine sa cred). Altfel, probabil ca as opta pentru unul dintre primele doua modele, deoarece sunt mai ieftine.

#673
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cumpara Samsung-ul 840 Evo.

#674
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 _-_, on 03 iunie 2014 - 17:03, said:

Ma bate gandul sa achizitionez un SSD pentru notebook. Cel mai bine pentru mine ar fi sa nu aiba mai putin de 120GB.

Ce mi-ati recomanda intre:

SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow la 279,99 RON
si
SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow Upgrade Bundle Kit la 342,93 RON
care include: Rack extern de 2.5 inch cu cablu USB-miniUSB, Cablu adaptor alimentare de la 4 pin Molex la SATA, Adaptor de la 2.5 inch la 3.5 inch cu suruburi, Adaptor de la 7 mm la 9.5 mm etc.

Merita diferenta de pret pentru cel de-al doilea model in ideea ca ma voi razgandi si il voi instala la desktop in loc de notebook?
In cazul in care il instalez pe notebook, acel rack extern ar fi compatibil cu HDD-ul de 2.5'' din notebook (pe care va trebui sa il scot)?
Dar adaptorul de la 2.5'' la 3.5'' in ideea ca voi monta HDD-ul din notebook pe Desktop?

Dar diferenta de pret fata de primul model in favoarea modelului SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA-III 2.5 inch la 354.99 RON se justifica pentru un spor de viteza?

Din punct de vedere calitativ care credeti ca ar fi superior?

Sau ce parere aveti despre urmatoarele doua modele (presupunand ca ar fi de calitate mai buna decat Kingston):
SSD Samsung 840 EVO 120GB SATA-III 2.5 inch la 339,99 RON
si
SSD Intel 120GB SATA-III 520 Series 2.5 inch 9.5 mm OEM Pack la 347,82 RON?
Care dintre ele ar fi mai bun?

Ati putea sa imi oferiti si alte sugestii in afara modelelor enumerate?

Despre Kingston V300 nu am citit lucruri prea bune, desi unii il lauda (chiar nu stiu pe cine sa cred). Altfel, probabil ca as opta pentru unul dintre primele doua modele, deoarece sunt mai ieftine.
Problema cu V300-le se manifestă în loturile noi. Tot mai mulți user-i raportează viteze extrem de mici pentru un SSD(50-100MB/s în cel mai rău caz, dacă am citit bine).Faptul se datorează ”noilor” chip-uri NAND folosite. Un articol mai vechi.”
Deci varianta cea mai sigură acum, cât și un best-buy d.p.d.v. al raportului calitate-performanță/preț, este, aș zice, SAMSUNG-ul EVO. Mergi cu încredere pe el. Posted Image

Edited by Ally97, 03 June 2014 - 17:47.


#675
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Seb, on 03 iunie 2014 - 17:23, said:

Cumpara Samsung-ul 840 Evo.

Observ ca la viteza de scriere Samsungul este inferior modelului de la Intel: 410MB/s vs 500M/s. Si la citire este usor mai rapid.
Unii sustin ca modelele de la Intel ar fi cele mai sigure (ca ar avea rata cea mai mica de failure). Nu au neaparat dreptate.
Care ar fi argumentele in favoarea modelului de la Samsung?

 Ally97, on 03 iunie 2014 - 17:47, said:

Problema cu V300-le se manifestă în loturile noi. Tot mai mulți user-i raportează viteze extrem de mici pentru un SSD(50-100MB/s în cel mai rău caz, dacă am citit bine).Faptul se datorează ”noilor” chip-uri NAND folosite. Un articol mai vechi.”
Deci varianta cea mai sigură acum, cât și un best-buy d.p.d.v. al raportului calitate-performanță/preț, este, aș zice, SAMSUNG-ul EVO. Mergi cu încredere pe el. Posted Image

Bine. Deci sa stau departe de V300 si sa inclin balanta spre modelul respectiv de la Samsung (daca si tu zici ca este mai bun).
Totusi mai raman si celelalte doua variante: Kingston HyperX care, aparent, ar fi mai rapid si decat modelul de la Intel.
(Despre Kingston nu mi-am facut o parere prea buna, deci l-as elimina si pe acesta. Ar mai ramane Samsung vs Intel.)

Revenind, totusi si la acel Kingston care include accesoriile respective, acesta o fi din loturile noi cu probleme sau din lot mai vechi (presupus mai bun)?

#676
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dincolo de caracterisitice de pe hartie, Samsung Evo pare net superior modelului de la Intel: http://ssd.userbench...20GB/1886vs1935
Pe ici pe colo se spune ca Samsung Evo ar fi cel mai bun SSD de pe piata.
In ceea ce priveste garantia: Samsung ofera garantie 36 luni, in timp ce Intel ofera garantie 60 de luni.
Din pacate nu am gasit suficiente informatii si despre cat de sigure sunt (ce sansa de failure are fiecare)...

#677
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Samsung 840 Pro e mai bun decat 840 Evo, dar e si mai scump.

#678
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu imi permit sa fac o investitie prea mare. Si aceasta ar fi un efort, deoarece am cheltuit cam mult in ultimele luni.

In alta ordine de idei ma intriga ce am citit intr-un comentariu din pagina de la eMAG dedicata modelului Solid State Drive (SSD) Samsung 840 EVO Basic, 2.5", 120GB, SATA III: ca 'nu vine cu nimic extra in cutie'.
As mai avea nevoie de altceva ca sa il montez in laptop in locul HDD-ului de 2.5''?

#679
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu, ai deja adaptorul pe HDD fixat, pur si simplu schimbi HDD'ul cu SSD'ul.

Edited by georgik12, 03 June 2014 - 19:15.


#680
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In putinele laptop-uri pe care le-am desfacut eu, HDD-ul se monta direct. Nu stiu despre ce cablu vorbeste ala ca i-a trebuit pentru a monta SSD-ul in laptop. Poate ca lipsea conectorul de la bay-ul secundar (adica avea locasul fara nici o mufa), dar asta e o componenta ce apartine de laptop, nu de SSD/HDD. Samsung (sau oricare alt producator de SSD-uri) nu are de ce sa livreze conectori/cabluri sau alte componente pentru diverse modele de laptop-uri.

Edited by Seb, 03 June 2014 - 19:49.


#681
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. M-am lamurit ca nu as avea nevoie decat de adaptor de la 2.5 inch la 3.5 inch ca sa montez in desktop ori SSD-ul ori HDD-ul din laptop. Poate imi recomandati voi si un astfel de adaptor.

Acum voi reveni la cele doua modele:

 _-_, on 03 iunie 2014 - 17:03, said:


Sintetizez informatiile de mai sus:
- Al doilea este mai rapid pe hartie decat primul. Primul este mai rapid in practica decat al doilea.
- Samsung ofera garantie 36 luni, in timp ce Intel ofera garantie 60 de luni.
- Despre SSD-urile Intel toata lumea spune ca au rata de failure cea mai mica. Despre SSD-urile Samsung nu prea se spune nimic si asta ma cam necajeste. Voi stiti mai mult in acest sens?
- In general, ca si voi, se recomanda Samsungul over Intel (ma refer la cele doua modele) din perspectiva performantelor.

Personal inclinam mai mult spre Intel, deoarece SSD-urile lor par a fi mai safe. Dar tinand cont de recomandari ar fi absurd sa dau din mana Samsungul care poate fi la fel de safe sau chiar mai safe...

#682
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 _-_, on 03 iunie 2014 - 20:46, said:

Da. M-am lamurit ca nu as avea nevoie decat de adaptor de la 2.5 inch la 3.5 inch ca sa montez in desktop ori SSD-ul ori HDD-ul din laptop. Poate imi recomandati voi si un astfel de adaptor.
Nu il cumperi pentru un laptop? De ce vrei adaptor de la 2,5" la 3,5"?

Pentru laptop trebuie doar distantierul ala care se vede in poza (rama aia neagra de la Intel 520 din link-ul tau), in cazul SSD-urilor groase de 7mm montate in laptop-uri cu locas pentru grosime de 9,5mm. Evident ca daca laptopul are locas de 7mm, trebuie sa cumperi obligatoriu SSD de 7mm.

LE
Am vazut in postul de mai sus ca ziceai ca poate te razgandesti si montezi SSD-ul intr-un desktop. Multe carcase noi au locas (sau mai multe) dedicat pentru SSD. Daca nu ai, poti improviza o prindere. Adaptoare 2,5" la 3,5" gasesti cu preturi incepand de la vreo 15 lei. Mai greu de gasit sunt cele care sa permita montarea SSD-ului intr-un locas de HDD cu prinderi de jos, nu din lateral (locasuri in care HDD-ul de 3,5" s-ar monta cu suruburi prinse de jos).

Edited by Seb, 03 June 2014 - 21:29.


#683
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ca idee va fi pentru laptop. Daca il pun la laptop, atunci trebuie sa scot HDD-ul din laptop. Ca sa nu il arunc il voi pune fie intr-un rack extern, fie intr-un adaptor de la 2.5" la 3.5" si apoi in desktop.
M-am gandit si ca la un moment dat ar putea sa-mi vina ideea sa procedez invers: adica sa mut SSD-ul in desktop si HDD-ul de 2.5'' inapoi in laptop.

Nu stiam ca SSD-urile pot fi mai subtiri. Acum observ ca Samsungul are 7 mm si Intel are 9.5 mm.
Pai daca as lua Samsungul, atunci ar fi posibil sa nu se poata fixa in locasul de la laptop fara sa caut un adaptor special (cum ar fi o rama ca aceea neagra de la SSD-ul Intel) in situatia in care la mine este de 9.5 mm?
Eu credeam ca SSD-urile de 2.5" au acelasi factor de forma ca si HDD-urile de laptop.

#684
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Exista si HDD-uri de 2,5" groase de 7mm (se gasesc in ultrabook-uri in special).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate