Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#3223
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Asa e diferente nu sunt intre a rula un joc de pe ssd si hard dar na, ssd e silentios stii cand ai un hdd din ala zgomotos si carie si daca mai si "agata" un pic te scoate din sarite

#3224
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postzzhunt, on 28 decembrie 2018 - 09:29, said:

Asa e diferente nu sunt intre a rula un joc de pe ssd si hard dar na, ssd e silentios stii cand ai un hdd din ala zgomotos si carie si daca mai si "agata" un pic te scoate din sarite
Singurul joc care mi-a sufocat hardul complet a fost Dota2, nu stiu exact cum l-au conceput insa ca sa pot intra online sa joc, trebuia mai intai sa fac vreo doua probe cu boti ca sa se incarce harta si texturile bine, altfel daca intram direct mi se bloca si isi revenea peste aproape un minut timp in care ceilalti jucatori deja au luat avans. Asta a fost unul din motive sa trec la SSD pe langa windows10 care cand isi face update sufoca orice hard fie el si hibrid.
Da, la celelalte jocuri s-a simtit o mica diferenta, s-au instalat mai repede si se incarca o idee mai rapid dar nu e mare diferenta. Am probat, GTA5, TitanFall2, Call of Duty Infinite Warfare, Shadow of TombRider. Deci toate astea se pot rula lejer de pe hard, nu stiu daca un hibrid e mult mai rapid decat un hard normal.
Pe viitor cu siguranta SSD-urile vor fi peste tot, mult mai rapide, mai bine optimizate si durata de viata mai mare, insa pana atunci mai dureaza....

Edited by maladetz, 29 December 2018 - 14:17.


#3225
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmaladetz, on 29 decembrie 2018 - 14:16, said:

Pe viitor cu siguranta SSD-urile vor fi peste tot, mult mai rapide, mai bine optimizate si durata de viata mai mare, insa pana atunci mai dureaza....

De ce sa mai dureze? Se pune un Samsung 830 Evo de 7 ani pus la munca grea, torrenti and shit, menajamente zero, inclusiv folosit ca hard extern, scris pe el grupa mare?

Adica mie mi se pare deja had SSD-urile sunt mega fiabile, optimizate si mai robuste decat hardurile mecanice. Adica am trantit SSD-ul fara niciun fel de frica. Hardul mecanic cand imi scapa din mana pe masa ma treceau fiori reci de frica pana sa verific daca mai functioneaza sau nu.

#3226
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
"Pana atunci mai dureaza" doar prin prisma pretului. Nu oricine vede valoare in a da o sacosa de bani per GB de spatiu cand poate lua acelasi spatiu cu o lingurita de bani doar, in format HDD.
Un SSD (860 evo de ex) de 2TB e vreo 350 EUR pe cand un HDD de aceeasi capacitate e vreo 80.

Nu vezi ca lumea alearga doar dupa mocangeli si ieftinaturi? Nu oricine e dispus sa dea bani pentru performanta.

#3227
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postro_explorer, on 29 decembrie 2018 - 15:10, said:

"Pana atunci mai dureaza" doar prin prisma pretului. Nu oricine vede valoare in a da o sacosa de bani per GB de spatiu cand poate lua acelasi spatiu cu o lingurita de bani doar, in format HDD.
Un SSD (860 evo de ex) de 2TB e vreo 350 EUR pe cand un HDD de aceeasi capacitate e vreo 80.

Nu vezi ca lumea alearga doar dupa mocangeli si ieftinaturi? Nu oricine e dispus sa dea bani pentru performanta.
Inca cativa ani si vor fi extrem de accesibile la pret. Chiar si acum cred ca ar putea oferi un pret bun insa trag si ei cat mai pot, asta e marketingul. La fel a fost cu toate mediile de stocare, spre exemplu prin '99-2000 cat de scumpe erau CDRW , era destul de greu sa te atingi de ele, iar de prin 2005 erau deja la un pret neglijabil, DVD-urile le luase locul.

View Postabac, on 29 decembrie 2018 - 14:26, said:

De ce sa mai dureze? Se pune un Samsung 830 Evo de 7 ani pus la munca grea, torrenti and shit, menajamente zero, inclusiv folosit ca hard extern, scris pe el grupa mare?

Adica mie mi se pare deja had SSD-urile sunt mega fiabile, optimizate si mai robuste decat hardurile mecanice. Adica am trantit SSD-ul fara niciun fel de frica. Hardul mecanic cand imi scapa din mana pe masa ma treceau fiori reci de frica pana sa verific daca mai functioneaza sau nu.
Da, am auzit ca seria evo sunt foarte bune, eu am luat un WD blue pentru ca am avut doar harduri WD(am unul din 2006 de 160GB si e in forma maxima), pentru ce am nevoie se misca excelent(ma tenta varianta black pentru vitezele mari insa eu nu am nevoie de asa viteze, as fi aruncat banii) , o sa vad cat va tine. Poate esti norocos insa cea mai mare problema ramane atunci cand moare pleaca pe lumea cealalta cu toate datele care nu mai pot fi recuperate in nici un fel

Edited by maladetz, 29 December 2018 - 15:30.


#3228
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmaladetz, on 29 decembrie 2018 - 15:20, said:

Poate esti norocos insa cea mai mare problema ramane atunci cand moare pleaca pe lumea cealalta cu toate datele care nu mai pot fi recuperate in nici un fel

Vorbeste pentru tine. Eu am NAS Synology raid 1 + Dropbox + Google Drive.

Este aproape exclus sa pierd vreo informatie vitala.

#3229
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postabac, on 29 decembrie 2018 - 15:23, said:


Vorbeste pentru tine. Eu am NAS Synology raid 1 + Dropbox + Google Drive.

Este aproape exclus sa pierd vreo informatie vitala.
Cu un HDD sau eventual doua nu ai nevoie de toate astea decat daca lucrezi la NASA , de curiozitate , cat te costa backup-ul pentru 400GB? Si mai usor cu atitudinea, ca nu am dat in cap nimanui.

#3230
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018
Draga sensibilule, despre ce atitudine vorbesti? Imi exprim liber parerea fara a jigni pe nimeni. Daca esti o mironosita plapanda, paguba ta.

Asadar, am 12GB pe dropbox, 15 GB pe google drive. Asta imi este suficient pentru fotografii si documente importante.

Pe synology tin backup cu fisierele mele de lucru, in regiunea 200 GB.

Am doua harduri de 4TB in raid 1. Adica daca pica unul, ramane celalalt si am oportunitatea sa ii fac backup. Desigur, in caz de incendiu sau spargere exista riscul sa le pierd. Drept pentru care am sistem de alarma cu senzori de fum, senzori de caldura, senzori de miscare, senzori la usi, ferestre.

Ah, era sa uit, am un backup complet si pe un hard extern de 200 GB Toshiba bagat intr-un seif YALE YFM-520-FG2 rezistent la foc 60 de minute. Fara niciun misto, vorbesc cat se poate de serios.

Alta intrebare?

Edited by abac, 29 December 2018 - 16:06.


#3231
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postabac, on 29 decembrie 2018 - 16:02, said:

Draga sensibilule, despre ce atitudine vorbesti? Imi exprim liber parerea fara a jigni pe nimeni. Daca esti o mironosita plapanda, paguba ta.

Asadar, am 12GB pe dropbox, 15 GB pe google drive. Asta imi este suficient pentru fotografii si documente importante.

Pe synology tin backup cu fisierele mele de lucru, in regiunea 200 GB.

Am doua harduri de 4TB in raid 1. Adica daca pica unul, ramane celalalt si am oportunitatea sa ii fac backup. Desigur, in caz de incendiu sau spargere exista riscul sa le pierd. Drept pentru care am sistem de alarma cu senzori de fum, senzori de caldura, senzori de miscare, senzori la usi, ferestre.

Ah, era sa uit, am un backup complet si pe un hard extern de 200 GB Toshiba bagat intr-un seif YALE YFM-520-FG2 rezistent la foc 60 de minute. Fara niciun misto, vorbesc cat se poate de serios.

Alta intrebare?
Bravo, esti profesionist, vezi poate te angajeaza astia de la NASA, fara nici un misto :)

#3232
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018
Inteligent era cuvantul. Nu fi trist. Nu toti oamenii s-au nascut egali.

#3233
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postro_explorer, on 29 decembrie 2018 - 15:10, said:

Un SSD (860 evo de ex) de 2TB e vreo 350 EUR

Nu vezi ca lumea alearga doar dupa mocangeli si ieftinaturi? Nu oricine e dispus sa dea bani pentru performanta.
860 EVO nu e performanta :)

#3234
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postabac, on 29 decembrie 2018 - 16:11, said:

Inteligent era cuvantul. Nu fi trist. Nu toti oamenii s-au nascut egali.
Ala poate fi "o vorba", o fraza"  un proverb dar nu un cuvant. Dar e adevarat, nu toti ne-am nascut egali , inteligentule :)

#3235
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
A vrut sa spuna ca in loc de profesionist puteai pune inteligent.
Referire la acel cuvant, singur, nu la intreaga fraza.

#3236
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdanghetau, on 29 decembrie 2018 - 17:01, said:

A vrut sa spuna ca in loc de profesionist puteai pune inteligent.
Referire la acel cuvant, singur, nu la intreaga fraza.
Nope, profesionist e cel mai potrivit ca si atitudinea lui de altfel :)

View Postlucifer76, on 29 decembrie 2018 - 16:21, said:

860 EVO nu e performanta Posted Image
Probabil el a comparat cu un HDD, si cam orice SSD(acel EVO de ex) e "performanta" pe langa un HDD.

#3237
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmaladetz, on 29 decembrie 2018 - 17:30, said:

Nope, profesionist e cel mai potrivit ca si atitudinea lui de altfel Posted Image

Multumesc, in general lumea imi spune ca sunt profesionist. E o frumoasa confirmare sa mi se spuna si pe forum :)

#3238
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postlucifer76, on 29 decembrie 2018 - 16:21, said:


860 EVO nu e performanta :)
Nu vorbesc de performanță extrema ( nvme mlc - seria pro de la Samsung). Vorbesc de stocare generala de date. Dacă aducem în discuție performanta hdd-urile sunt pierdute în ceata istoriei.

Eu am că disc c (system) un 960 Pro și ca disc de date un 860 Evo. Au costat un rinichi și un plămân... Dar eu am văzut valoare în achiziția lor... Alții probabil ca nu considera o achiziție bună asa ceva. Dacă ar costa cam cat hdd-urile de capacitate echivalenta da, toată lumea ar considera asta ca o achiziție excelenta.

Edited by ro_explorer, 29 December 2018 - 18:58.


#3239
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postabac, on 29 decembrie 2018 - 18:46, said:

Multumesc, in general lumea imi spune ca sunt profesionist. E o frumoasa confirmare sa mi se spuna si pe forum Posted Image
Tot in mod ironic o spune si lumea ? Posted Image Ca la cum te-ai exprimat "nea alta intrebare" cred ca Veorica ar avea un post de ministru in guvern pentru tine.
P.S: si ca sa intelegi despre ce vorbesc, raspunsul tau la postul meu a fost lipsit de respect iar atitudinea la fel. Nu e vorba ca suntem sau nu mironosite, sensibili , e vorba de educatie si bun simt. Nu ma cunosti , nu te cunosc insa atat pe forum cat si in realitate trebuie sa vorbim cu demnitate si respect nu cu mandrie si lipsa de respect. Sunt curios daca in public la fel vorbesti cu lumea .
Forumul nu e despre lupte de orgolii dupa cum crezi tu ( vezi felul in care te-ai aruncat in capul meu), forumul e o "conversatie productiva" daca vrei, unde lumea isi exprima parerile si experientele pentru ca altii sa invete si sa capete informatiile de care au nevoie sau sa-si rezolve diferitele probleme.
Imi cer scuze de offtopic tuturor. Respect comunitatea softpedia.

Edited by maladetz, 29 December 2018 - 21:51.


#3240
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Exagerezi .. omul a spus clar ca sa vorbesti pentru tine referitor la expresia "Poate esti norocos insa cea mai mare problema ramane atunci cand moare pleaca pe lumea cealalta cu toate datele care nu mai pot fi recuperate in nici un fel" si ii dau dreptate. Daca ai date importante sau cu valoare sentimentala pentru tine nu le tii doar pe hard-discul curent ci pastrezi cel putin un backup.
Eu nu am chiar hdd tinut in seif dar am un NAS cu RAID1 de asemenea pentru datele de valoare plus o copie pe un HDD off-line si off-site (il tin la serviciu, criptat si mai fac cate un backup incremental pe el o data pe luna sau cand consider ca s-au adunat suficient de date noi pe NAS).

Si nu lucrez la NASA, doar ca tin la datele mele.

Dupa cum am mai spus, si pe computerul de lucru, ssd-ul cu sistemul de operare este salvat incremental intr-o imagine backup, automat, o data pe saptamana (cu Macrium Reflect) pe un HDD mecanic care sta in acelasi computer (in caz ca pica SSD-ul sau windowsul am o imagine cu care sa fac restore imediat).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate