Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Dieta ketogenica

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#73
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postecho3, on 31 mai 2013 - 18:10, said:

Chiar iese cu 2 linguri o pizza cat tava de la aragaz??? Adica cam 30-50g de faina de cocos???


da, da, chiar iese, dar vezi ca trebuie si in macinat.

View PostFCBK, on 31 mai 2013 - 18:19, said:


Acum 2 zile am facut un fel de "nutella" low carb, doar ca nu-i cu nuci ci cu gust de cacao si nu-i chiar nutella, da' nu stiu cum sa-i zic, crema de ciocolata misto? azi mai fac, daca intereseaza pe careva reteta
A iesit foarte buna, atat de buna incat am mancat mult prea mult si mi s-a facut rau, normal. Posted Image



Da, da, zi-o!

Cred ca se pune faina de cocos in loc de fulgi de cocos, pentru ca atunci cand mesteci blatul simti fulgii aia de cocos si, stiind ce ai pus, ai senzatia ca mananci prajitura cu gust de pizza :lol:
Dar cred ca merg fara probleme macinati in rasnita de cafea, am macinat asa semintele de in si nu s-au facut pasta sau ceva.

#74
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mi-am cumparat semintele de in. Inca mai caut faina de cocos, inclusiv online. In ultima instanta, iau si fulgi si-i macin.

In alta ordine de idei, azi la Cora am cautat vita maturata si nu am gasit. Pana nu gasesc si nu fac si eu, nu ma las.

#75
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Fa linistita cu fulgi de cocos macinati, Diorama. Iese foarte bine asa.

Eu nu am gasit niciodata carne de vita maturata.

#76
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
La vitrina frigorifica unde scria "carne de vita maturata" se vindea pui si rata. proxtu zicea ca a gasit la Cora intr-un timp si am zis sa-mi incerc norocul, daca tot imi fac veacul prin Bucuresti o vreme. Mai caut si la Metro, nu-i problema.

#77
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
...si mi-am luat si fulgi de cocos. Abia astept sa ajung acasa si sa-mi fac pizza.

#78
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

View Postdiorama, on 01 iunie 2013 - 19:01, said:

...si mi-am luat si fulgi de cocos. Abia astept sa ajung acasa si sa-mi fac pizza.
Postezi de pe telefon din supermarket ? :blink:

#79
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,899
  • Înscris: 21.04.2011

View PostFCBK, on 31 mai 2013 - 18:19, said:

Acum 2 zile am facut un fel de "nutella" low carb, doar ca nu-i cu nuci ci cu gust de cacao si nu-i chiar nutella, da' nu stiu cum sa-i zic, crema de ciocolata misto? azi mai fac, daca intereseaza pe careva reteta
A iesit foarte buna, atat de buna incat am mancat mult prea mult si mi s-a facut rau, normal.
Si eu vreau!

#80
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostSharazano, on 01 iunie 2013 - 19:04, said:

Postezi de pe telefon din supermarket ? Posted Image

Nu chiar. Sunt prin Bucuresti o perioada. Pana ajung acasa (Timisoara), fac doar planuri.

#81
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am blatul la cuptor, am pus de data asta fulgii de cocos macinati si nu am mai pus praf de copt. Zic mai incolo cum a iesit.

#82
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postdiorama, on 31 mai 2013 - 23:39, said:

La vitrina frigorifica unde scria "carne de vita maturata" se vindea pui si rata. proxtu zicea ca a gasit la Cora intr-un timp si am zis sa-mi incerc norocul, daca tot imi fac veacul prin Bucuresti o vreme. Mai caut si la Metro, nu-i problema.

Ciudat. Eu întotdeauna când merg la Cora găsesc carne maturată. E drept că merg doar la Cora din SunPlaza, Berceni, prin alte locuri n-am fost. Carnea de vită maturată e în zona în care sunt și celelalte cărnuri, pe colț, și are câteva vitrine doar pentru ea :)

#83
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Dap, stiu exact cum zici. E vitrina special pentru asta si si scrie pe ea. Atata ca in ziua in care am fost eu vindeau pui si rata acolo. Am fost la Cora Alexandriei.

#84
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Diorama, ai facut pizza pana la urma?

La mine a iesit foarte buna si fara praf de copt.

#85
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu inca, de doua zile sunt in Timisoara dar nu am apucat sa merg la cumparaturi, sa nimic. As putea sa fac blatul, dar nu as avea ce sa pun pe el :D

#86
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Iti trebuie
- Unt ( nesarat! )
- Branza full fat philadelphia - Sau alta branza crema, io folosesc asta ca pana acum la retete nu m-a dezamagit deloc.
- heavy cream - ( cred ca e smantana pentru gatit, nu aia din care se face frisca, dar nici aia acra, ci de aia mai lichida asa, stii la ce ma refer, nu? )
- vanilie ( io folosesc nu stiu ce crema madagascana de vanilla bean, e net superioara esentelor )
- si cacao - pur, neindulcit
- si zahar probabil sau daca vrei low carb si ceva mai sanatos, indulcitor.

Io tai cu cutitul 3 felii de unt de vreo 7-8 mm grosime ( probabil vreo 50 de grame de unt ) si-l topesc la foc mic, arunc peste branza crema philadelphia dar mai maruntita, sa se topeasca mai usor, vreo 150 de grame
Cand s-a topit total branza si s-a incorporat in unt, dar sa ai mare, mare grija sa se topeasca total si si dupa mai amesteci acolo ca nebuna, pui vreo 300 de grame de smantana de aia de gatit dulce sau ce naiba e.
Incorporezi calumea si ala si in momentul asta trebuie sa ai un fel de crema consistenta in ce ai pus pe foc ( destul de curgatoare insa )
Dupa asta io pun crema aia mea de vanilie care e si dulceaga de felul ei  si mai amestec putin. Ieri am facut 2 creme, am lasat-o pe asta de vanilie asa, am pus capsuni intr-un bol mai mic si am turnat peste vreo 60% din crema de vanilie, dupa care am revenit la cratita si am pus 3 lingurite de cacao peste restul de crema si am pus-o la loc pe foc si am frecat pana s-a omogenizat complet si aici trebuie sa pui zahar/indulcitor ca cacao e cam amara.
M-am dus la bol si am pus crema de cioco in zig zag, ca e mai grea ca aia de vanilie si o sa se adanceasca, dar nu voiam s-o torn alandala peste, ci sa fac un fel de jumi juma in zig zag.
Am pus-o initial in apa rece bolul, sa se raceasca putin mai repede si dupa la congelator pana s-a racit total.
Am pus 2 portii, capsuni si frisca peste si efectiv a fost o chestie extraordinar de delicioasa, mai ales crema de ciocolata, mi-a iesit super bine.
Prima oara mi-a iesit buna, a doua oara ceva mai nasoala si acum a treia oara mi-a iesit super =)) Ca tot ajustam cantitatile, dar astea-s cum le-am facut ieri.


Azi fac iar, dar de data asta in cantitate mai industriala, o sa triplez ingredientele, ca mi-e lene sa tot fac o data la 2 zile. Si scoasa de la rece cu niste capsuni si frisca e dementiala.


Intre timp am descoperit ca ori m-am prostit, ori chestia asta e tare misto. Am facut cateva felii de carne de aia de hamburger si am pus pe grill si avocado si avocado asta grilluit parca a iesit asemanator cu niste cartofi. Cu parmezan, salata, ciuperci la cuptor si avocado asta grilluit carnea de hamburgeri a fost super buna, nici nu mi-a lipsit painea.

Edited by FCBK, 05 June 2013 - 10:29.


#87
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Saptamana asta, printre altele care-s banale si nu merita mentionate, am facut lasagna low carb cu spanac ( spanacul nu se simte deloc ), un quiche foarte usor de facut si super bun, mie-mi plac de 70 de ori mai mult ca omletele traditionale si ciocolata low carb. Si evident pizza, ca am un fan in casa.

Pun reteta de cioco acum:

    -Ulei de cocos - Io am folosit cam 300 de grame si mi-au iesit doua seturi de forme de alea de 15 cubulete.
    -esenta de vanilie ( io folosesc chestia aia madagascana si deja e destul de dulce asa ca am sarit peste cantitatea de indulcitor recomandata )
    -indulcitor, se poate folosi ori splenda granulat, puneti cat va place, mie-mi plac chestiile mai putin dulci, unora le plac foarte dulci ori chestii lichide, cum am io sucralose lichid care cica n-ar avea carbsi si mai e cantitatea de o picatura echivalenta cu o lingura de zahar.
    -si cacao pura, neindulcita.
Io prima am amestecat uleiul de cocos cu vanilia, a trebuit sa pun bolul in apa fierbinte ca sa se faca uleiul mai lichid si sa fiu sigura ca s-a incorporat, pe aici la mine nu-i asa cald si cocsul inca e in stare cat se poate de consistenta.
Dupa, am adaugat vreo 3 lingurite de cacao, am gustat, mai mergea, am mai bagat niste indulcitor lichid, am mai bagat niste cacao si tot asa, pana am ajuns la un gust foarte puternic de cacao, pentru ca o data racit se va duc putin din gust, primele le-am facut asa, sa aiba gust OK cat sunt lichide, da' o data inghetate parca mai mergea cacao. Am pus si cate-o aluna de padure in ele, pe viitor ma gandesc sa le fac cumva in 3 randuri, cu cacao, vanilie si capsuni, o sa vad io cum le modific.

Se face extra repede si in congelator tre' sa stea destul de putin pana s-au intarit si din cauza cocosului se vor intari instantaneu, asa ca nici nu tre' asteptat 2 ore dupa.

Edited by FCBK, 16 June 2013 - 11:55.


#88
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
Pune si poze sa vad daca e scarbos sau nu!

#89
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Cu ciocolata?
Le-am mancat ( Posted Image ), dar am comandat vineri un kil de ulei de cocos ca io-l luam la suprapret ca fraiera din supermarket si cand imi vine o sa incerc sa fac ceva variatiuni pe tema si le postez daca vrei.
De aratat a iesit foarte fina textura, fix ca o ciocolata si s-a mulat perfect pe forma.

http://www.instructa...H4Y8G.LARGE.jpg
Asa aratau alea de unde m-am inspirat, doar ca el a pus parca prea multa cacao, io am facut-o mai light si culoarea a iesit mai maronie si nu le-am pus cocos macinat ( care vad ca le-a deformat putin ca a turnat ciocolata peste cocos ), ci alune de padure.

Edited by FCBK, 16 June 2013 - 12:19.


#90
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Hai ca am fost azi la cumparaturi si am mai luat o tura de ulei de cocos, ala comandat ajunge doar pe miercuri sau cand.



Scuzati ca nu prea m-am ocupat de partea estetica a fotografiilor, doar le-am trantit in farfurie, am facut 2 poze si le-am halit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate