Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Dieta ketogenica

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1531
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Până nu calculezi exact cat mănânci e cam greu de zis. Poate sunt pre multe calorii, lucru usor de otinut pe high dat
Niste HIT/HIIT ar accelera treaba, ar creste sensibilitatea la insulina si ar mai consuma din carbo.
Eu as renunta complet la orice cereale :)

In cazul cetozei, ideea e sa fie cat mai putin insulinogenici carbohidratii.
Cel mai insulinogenica e glucoza. Iar amidonul din cartofi si cereale sunt, de fapt, mai multe molecule de glucoza legate intre ele.
Pe când fructele au un amestec de fructoza si glucoza, iar fructoza nu ridica insulina.
La 5-10 g oricum nu prea contează, daca ai stomacul deja captusit cu grăsimi sat+mono.

#1532
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Mda, asa m-ai pacalit si prima data si painea aia mi-a adaugat niste sunci pa patratele.
Eu ti-am mai spus ca prima data spargeam frigiderul si totusi, se topea grasimea de pe mine. Bine, nici nu ma puteam misca din pat, asa leuza ce ma simteam.

Deci nu pot sa renunt de tot la cereale, orice ar fi. Nu vreau sa-mi iau adio nici de la sushi nici de la porumbul fiert din august. No freaking way. O sa merg pe inductie pana apara ciresele, apoi pe 60 grame carbs pana in august si apoi full carbs din fructe: pepene, struguri si alte bunatati. Si apoi, pana in iunie urmator pe maxim 50 carbs, cu o praji accidentala odata pe luna. Si poate niste cartofi prajiti odata la doua-trei luni. Ca nu-s Thair.
Nu vb nici de croissante, paine sau fulgi de cereale.

Edited by Taylor_M, 14 May 2015 - 19:58.


#1533
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Porumb fiert in august nu înseamnă cereale. Ala cred ca e mai mult fructoza, cat e crud. Si e doar in august. E vorba de zi cu zi.
Citeste Wheat Belly si ti se taie complet :D
Niste sushi când si când iar nu e problema. E regula aia cu 90/10. In aia 10% poti sa-ti faci de cap.

#1534
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Tencs! Tencs!

:D

Bine, sa zicem ca nici de la mamaliga cu niscai branza framantata de oaie sau de burduf. Dar pe aia o mananc odata la vreo 2 ani, ca nu gaseac branzele prin zona. :(

#1535
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Astea-s exceptii, nu contează.
Contează ce mănânci zi de zi, luni la rând.
Daca vrei Wheat Belly da un semn.

#1536
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Ok. Am Gary Taub la schimb. Faza e ca transferl de date de pe ipad poate fi greoi.

O sa incerc sa-l descarc io online direct in ibooks.

Am si oe Atkins si cartea marelui John Yudkin.

#1537
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 Taylor_M, on 14 mai 2015 - 19:11, said:

Nu ma intereseaza ideologia dumitale. Slabeste-ma (no pun intended).
...
Nu te invitam sa cunosti ideologia mea ci sa citesti ce spune stiinta despre taubsu' tau. Ti-ar fi fost cu adevarat folositor.
Decat sa mai adaugi inca 5 texte in care te intrebi daca e mai bine cu 20, 30 sau 60 de grame de carbohidrati mai bine ai petrece o ora citind ce ti-am indicat.

#1538
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Topicul ăla e pentru cei care trăiesc într-un univers paralel în care carbohidrații sunt alfa și omega, combustibilul preferat și sănătos al organismului.
Noi suntem din alt univers. Știi tu, ăla în care viețuitoarele au depozite de grăsime fiindcă aia e combustibilul suprem.

Edited by proxtu, 14 May 2015 - 21:54.


#1539
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Baieti, iar a facut-o lata. :(
Am manca de dimineata jumatate de banana, ca avea probleme cu somnul si bananele ajuta. Si mi-am zis ca atat, doar 15 grame de carbs mananc azi.
Apoi pe seara am decis sa halesc si jumatate din cealalta, dupa cina. Am uitat ca salatele imi fac foame. Si evident, mi s-a trezit pofta de carbohidrati. Mi-am ads aminte ca aveam niste mere granny smith, preferatele mele, in bucatarie si am halit pe unul dintre ele. Apoi nu m-am mai putut opri si l-am mancat s pe ala ramas si inca o banana. :(
De maine, am zis, doar doua mese, aia de seara fiind foarte mica si grasa.


 EXIT, on 14 mai 2015 - 21:48, said:


Nu te invitam sa cunosti ideologia mea ci sa citesti ce spune stiinta despre taubsu' tau. Ti-ar fi fost cu adevarat folositor.
Decat sa mai adaugi inca 5 texte in care te intrebi daca e mai bine cu 20, 30 sau 60 de grame de carbohidrati mai bine ai petrece o ora citind ce ti-am indicat.
Babe, lowfat si high carb nu e pentru mine. Ive been there.

#1540
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Esti mic copil. Invata de la @Thair cum s-o faci lata :)

#1541
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 proxtu, on 15 mai 2015 - 20:29, said:

Esti mic copil.
Thanks. :blush:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate