Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Dieta ketogenica

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
Pentru cei care nu stiu pe ce se bazeaza dieta ketogenica ,cautati pe google,aici as dori sa postam diferite impresii despre acest regim,despre ce alimente mai folosim,ce am mai gasit nou prin hipermarketuri pentru dieta,ce meniuri mai aveti zilnic,ce suplimente nutritive folositi precum si ce activitati fizice efectuati,eventual si rezultatele obtinute

Edited by pika21, 03 December 2012 - 05:35.


#2
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Niște articole despre cetoză, pentru neinițiați: Metabolism and ketosis, Ketogenic diet and brain energy.

#3
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
da interesante

#4
BiancaJ12

BiancaJ12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.11.2012
tot un fel de limitare a zaharului pare. spuneti-mi si mie mai multe despre aceasta dieta.

#5
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E o limitare a tuturor zaharurilor (simple sau complexe). De obicei de merge pe 60% grasimi, 30% proteine si 10% carbohidrati (din numarul de calorii).

#6
BiancaJ12

BiancaJ12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.11.2012

View Postproxtu, on 04 decembrie 2012 - 17:17, said:

E o limitare a tuturor zaharurilor (simple sau complexe). De obicei de merge pe 60% grasimi, 30% proteine si 10% carbohidrati (din numarul de calorii).

si care e elementul nou fata de celalate diete?

#7
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Celelalte fiind care ?

#8
BiancaJ12

BiancaJ12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.11.2012

View Postproxtu, on 04 decembrie 2012 - 18:40, said:

Celelalte fiind care ?

spre exemplu Montignac.

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu cunosc dieta Montignac, poate ne zici tu in ce consta.

#10
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
diferenta este ca poti manca grasimi si nu trebuie sa cauti "iaurturi" cu 0% grasimi ca la dukan de exemplu

scz de dublu post proxtu tu iti mai calculezi caloriile pe care la mananci pe zi sau mananci "din ochi"

#11
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu îmi calculez niciodată caloriile în sensul că nu îmi impun să mănânc X calorii, mănânc cât am chef, dar mereu mi le calculez și mi le notez pentru statistică. De fapt, mă interesează mai mult carbohidrații, pe ăia îi urmăresc și mai reglez din aportul lor. Asta în timpul săptămânii, că în weekend e orgie :D

#12
BiancaJ12

BiancaJ12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.11.2012

View Postproxtu, on 04 decembrie 2012 - 19:33, said:

Nu cunosc dieta Montignac, poate ne zici tu in ce consta.

se bazeaza pe consumarea alimentelor cu un indice glicemic cat mai scazut, adica alimente care sa mentina nivelul glucozei din sange la un nivel optim pentru organism, astfel eliminandu-se kg in plus, oboseala etc.
http://www.dietamont...dicele-glicemic

Edited by BiancaJ12, 04 December 2012 - 20:35.


#13
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
nu imi mai gasesc site-ul pe care imi calculam ce mancam ,poate ma ajuta cineva

bianca acum ce pot spune,nu te pot obliga sa iti placa keto ,cum nici tu nu ma poti obliga sa imi placa montignac,important este sa te simti tu bine si sa iti faca placere sa mananci ce prevede dieta respectiva ,mie imi place mai mult aceaasta dieta deoarece nu imi pierd masa musculara prin slabire ,cum se intampla in majoritatea dietelor ,ba chiar daca combini cu exercitii fizice la sala masa musculara crreste ,aceast regim keto este folosit de mult timp pentru culturistii care se pregatesc de concursuri

#14
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu stiu ce site foloseai, mie www.fitday.com mi sa parut ok.

#15
BiancaJ12

BiancaJ12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.11.2012

View Postpika21, on 04 decembrie 2012 - 20:49, said:

nu imi mai gasesc site-ul pe care imi calculam ce mancam ,poate ma ajuta cineva

bianca acum ce pot spune,nu te pot obliga sa iti placa keto ,cum nici tu nu ma poti obliga sa imi placa montignac,important este sa te simti tu bine si sa iti faca placere sa mananci ce prevede dieta respectiva ,mie imi place mai mult aceaasta dieta deoarece nu imi pierd masa musculara prin slabire ,cum se intampla in majoritatea dietelor ,ba chiar daca combini cu exercitii fizice la sala masa musculara crreste ,aceast regim keto este folosit de mult timp pentru culturistii care se pregatesc de concursuri

Nu e vorba de obligat, eu doar vroiam o comparatie cu orice alta dieta (nu neaparat Montignac sau low-carb) ca sa ii inteleg mai bine principiile de functionare. :) Felicitari daca ai gasit ceva care indeplineste toate cerintele organismului/programului tau. Eu inca oscilez, nici nu sunt sigura ca vreau o dieta, cat un regim de viata.

#16
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
tu cauti exact ce cautam eu acum 3 luni de zile,ai aceleasi intrebari ca si mine si aceleasi dubii.Eu eram cam asa ,vream nu o dieta ci un regim pe care sa il folosesc toata viata si sa nu fiu nevoit sa renunt la el si sa intervina efectul de yo-yo ,acum eu nu stiu pentru ce vrei tu un regim ,vrei sa slabesti vrei sa mananci mai sanatos ?

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pai e un stil de viata/alimentatie, nu o dieta temporara. Diferente este ca Montignac incearca sa evite intr-un fel secretia exagerata de insulina, ceea ce este bine, pe cand dieta ketogenica, pe langa asta, mai stimuleaza si starea de cetoza, care cica are diverse beneficii.

#18
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012
proxtu ai vreo varianta de site romanesc ,imi merge greu pe telefon asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate