Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Shabat.Ritualuri si traditii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#55
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 30 noiembrie 2012 - 15:23, said:

Inca o data,ca nu ai inteles de cateva alte ori:    Asta-i mireasa.  

Domnul despre ce vorbeste ????

#56
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 abbulafia, on 30 noiembrie 2012 - 11:38, said:

Dintre toate interdictiilre de Shabat,poate niciuna u irita populatia laica majoritara decat
aceea ce interzice functionarea transportului in comun.
Putine sunt locurile unde autobuzele de stat functioneazamin general se petrec in cartierele musulmane ca cel din Haifa.
Au fost perioade cand protestul populatiei impotriva acestei masuri complet anacronice si nepopulare s-a materializat prin introducerea in functiune a unor linii de autobuz particulare.As aa facut partidul de stanga Meretz care a infiintat o lonie care sa tracerseze localitatile centrale din jurul Tel avivului..
Presiunea religiosilor facuta asupra Ministerului Transportului a dat rezultate.
Azi cine nu are masina particulara,deci tot oamenii fara posibilitati sufera.
Ca sa vizitezi familia,sa mergi la un spital sa iesi cu copii la un parc de distractii,ori renunti,ori iei un Taxi...
Sa vezi minune...Taxi functioneaza.Aici nu se aplica interdictia de Shabat.Normal.Multi proprietari de parcuri de taxiuri sunt religiosi.....

februarie 2012...
Consiliul local al primariei din Tel Aviv a decis sa furnizeze locuitorilor transport public  de Sabat.
Masura a fost aprobată cu 13 voturi pentru si 7 impotriva.
Totul bine si frumos,dar ca sa fie operabila trebuie aprobata de Ministerul transporturilor...
Aceasta reglementare este parte a „status quo-ului" ce datează din 1948 !!!!!
Ce raspunde azi Ministerul Transporturilor?
"Acestea reglementări sunt vechi de zeci de ani şi Ministerul Transporturilor nu intenţionează să le încalce"

"Curat democratie...curat progres. coane Fanica.."



Foarte interesant. Carevasazica, democratia acolo nu e si pentru "catei"... Nu se gaseste niciun goim care sa conduca autobuzele, ci doar pentru condus taxiuri... Inseamna ca afacerile taximetristilor credinciosi infloresc prin "mila Domnului" tocmai de shabat(!)...

#57
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 karuna, on 30 noiembrie 2012 - 15:42, said:

Foarte interesant. Carevasazica, democratia acolo nu e si pentru "catei"... Nu se gaseste niciun goim care sa conduca autobuzele, ci doar pentru condus taxiuri... Inseamna ca afacerile taximetristilor credinciosi infloresc prin "mila Domnului" tocmai de shabat(!)...
Exact, democratia este ca in germania
Adica nu-i un stat ca arabia saudita in care fetite sunt lasata sa moara intr-o scoala pentru ca de frica focului si-au uitat baticurile si au iesit cu capul descoperit afara
Asa ca tu si cu Abbulafia impacati-va cu asta
Oricum Abbulafia nu recunoaste dreptul oamenilor de a fi fericiti, este singura care-i insulta pe credinciosii romani ca se duc in pelerinaje la manastiri
Dupa ea, oamenii ar trebui sa nu aiba nici un drept, sa fie peste tot totalitarism si sa i se pupe ei picioarele ori cuvintele.

Edited by ThinkAbout, 30 November 2012 - 15:59.


#58
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 perpetumobile, on 30 noiembrie 2012 - 15:23, said:

Ca romanca clasica ...

Baiete, tine-ti generalizarile in lesa ca altfel o sa credem ca nu faci altceva decat sa-ti dai arama pe fata ...

#59
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ThinkAbout, on 30 noiembrie 2012 - 15:58, said:

Exact, democratia este ca in germania
Adica nu-i un stat ca arabia saudita in care fetite sunt lasata sa moara intr-o scoala pentru ca de frica focului si-au uitat baticurile si au iesit cu capul descoperit afara
Asa ca tu si cu Abbulafia impacati-va cu asta
Oricum Abbulafia nu recunoaste dreptul oamenilor de a fi fericiti, este singura care-i insulta pe credinciosii romani ca se duc in pelerinaje la manastiri
Dupa ea, oamenii ar trebui sa nu aiba nici un drept, sa fie peste tot totalitarism si sa i se pupe ei picioarele ori cuvintele.

N-as prea zice... iar retorica ta nu ma convinge deloc... e demagogica(!)..
Dupa toate datele e o "democratie" a oamenilor cu doua fete.
Ma intreb daca serviciul ambulanta si respectiv spitalele de urgenta au permisiunea ultrareligiosilor de a functiona...

Edited by karuna, 01 December 2012 - 00:23.


#60
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 karuna, on 01 decembrie 2012 - 00:23, said:

Ma intreb daca serviciul ambulanta si respectiv spitalele de urgenta au permisiunea ultrareligiosilor de a functiona...

si la ce raspuns ai ajuns?

#61
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 karuna, on 01 decembrie 2012 - 00:23, said:

N-as prea zice... iar retorica ta nu ma convinge deloc... e demagogica(!)..
Dupa toate datele e o "democratie" a oamenilor cu doua fete.
Ma intreb daca serviciul ambulanta si respectiv spitalele de urgenta au permisiunea ultrareligiosilor de a functiona...
Cred ca un copil de 3 ani nu-si pune intrebari din asta.
Cinste copiilor de 3 ani de azi, care au mintea frumoasa.
Nu imbacsita de prejudecati
Pacat ca unii din ei au nesansa sa se imbaieze in toxicitatea unora

#62
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ThinkAbout, on 01 decembrie 2012 - 15:09, said:

Cred ca un copil de 3 ani nu-si pune intrebari din asta.
Cinste copiilor de 3 ani de azi, care au mintea frumoasa.
Nu imbacsita de prejudecati
Pacat ca unii din ei au nesansa sa se imbaieze in toxicitatea unora


Asta fiind o lamentatie facuta pentru copiii din Israel, desigur...

Ca doar de evrei a fost judecat Iisus ca facea vindecari de Shabat, asa ca m-as astepta ca si in prezent sa existe aceeasi situatie, daca tot am aflat ca e interzis autobuzelor sa circule si ca niciun magazin nu este deschis...

Altfel, doar imi dau cu presupusul, in functie de datele care deja exista... stiind si  ca unii evrei precum unii din cei de fata, nu judeca precum un crestin... Ca de cate ori nu mi s-a intamplat ca eu una sa spun si ei cu totul alta sa inteleaga, si nici ca i-ai putea urni din convingerile lor privitor la ceea ce doreai sa exprimi... Asa ca de unde atatea prejudecati, cand experienta personala imi spune ca este vorba de crunta realitate?...

#63
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 karuna, on 01 decembrie 2012 - 22:21, said:


Ca doar de evrei a fost judecat Iisus ca facea vindecari de Shabat,
Eu am scris ca salvarea unei vieti este considerata mai importanta decit Shabatul, dar vad ca nu ai priceput.

#64
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Bluebrain, on 01 decembrie 2012 - 23:44, said:

Eu am scris ca salvarea unei vieti este considerata mai importanta decit Shabatul, dar vad ca nu ai priceput.
Un copil de 3 ani pricepea cu siguranta
Nu vezi ca bate cu acuzatia de deicid, ce pretentii poti avea de la o asemenea fiinta?
Ea este fariseul din povestea lui Isus ia primul piatra si o arunca, un neprihanit nu arunca cu pietre.
Nu ai vazut cat de repede s-a aruncat sa acuze, desi era vorba despre Coja
Ea l-a crezut evreu si pe coja
Ce poti sa ai  pretentii de la un interlocutor care a dovedit ca-i tabla rasa?
E ca si cum te-ai supara pe un chinez ca nu ti-a adus un pahar cu apa cand l-ai rugat in romaneste desi el nu stia romaneste
Ea practica mimetismul de grup, vede ca unul scuipa, face si ea la fel.

Edited by ThinkAbout, 01 December 2012 - 23:52.


#65
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 ThinkAbout, on 01 decembrie 2012 - 23:51, said:

Un copil de 3 ani pricepea cu siguranta
Nu vezi ca bate cu acuzatia de deicid, ce pretentii poti avea de la o asemenea fiinta?
Ea este fariseul din povestea lui Isus ia primul piatra si o arunca, un neprihanit nu arunca cu pietre.
Nu ai vazut cat de repede s-a aruncat sa acuze, desi era vorba despre Coja
Ea l-a crezut evreu si pe coja
Ce poti sa ai  pretentii de la un interlocutor care a dovedit ca-i tabla rasa?
E ca si cum te-ai supara pe un chinez ca nu ti-a adus un pahar cu apa cand l-ai rugat in romaneste desi el nu stia romaneste
Ea practica mimetismul de grup, vede ca unul scuipa, face si ea la fel.

Cred ca doamna are idei preconcepute gresite si sper ca cele scrise de noi aici ii vor arata o alta fateta a lucrurilor.

#66
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 karuna, on 01 decembrie 2012 - 22:21, said:



Asta fiind o lamentatie facuta pentru copiii din Israel, desigur...

Ca doar de evrei a fost judecat Iisus ca facea vindecari de Shabat, asa ca m-as astepta ca si in prezent sa existe aceeasi situatie, daca tot am aflat ca e interzis autobuzelor sa circule si ca niciun magazin nu este deschis...

Altfel, doar imi dau cu presupusul, in functie de datele care deja exista... stiind si  ca unii evrei precum unii din cei de fata, nu judeca precum un crestin... Ca de cate ori nu mi s-a intamplat ca eu una sa spun si ei cu totul alta sa inteleaga, si nici ca i-ai putea urni din convingerile lor privitor la ceea ce doreai sa exprimi... Asa ca de unde atatea prejudecati, cand experienta personala imi spune ca este vorba de crunta realitate?...
Ce minciuni si prostii o sa mai inventati numai ca sa ponegreasca evreii?
Este patetic si o grandioasa ignoranta ce scriti cu "judecarea "lui Iisus de catre evrei... Evreii au judecat si "cum se stie", romanii primeau ordine de la evrei in acele timpuri..Mai tampita ideie ca asta nu ati gasit?  Cum  ati descoperit si delictele care Iisus a facut evreilor ca a insanatosit bolnavi Sambata. Cauta replica care am scris de mult aci in care am atras atentia ca salvarea unei vieti,nu conteaza a cui,prieten,aliat sau dusman,anuleaza toate interdictile  din Judaism inclusiv cele legate de Shabat-ul evreilor.
Cateva fapte despre Iisus. El a fost toata viata sa numai evreu si tocmai evreu evlavios,dupa povestile din NT. Iisus a murit evreu din mainile soldatilor romani daca a existat si nu este totul legenda care sa raspandit nu in tara in care El a trait ci departe in Europa. NT a fost scris 335 de ani dupa rastignire.  Nu sa gasit niciodata vre-o urma a lui Iisus insusi de catre arheologi .Iisus a murit ca evreu.

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 perpetumobile, on 02 decembrie 2012 - 15:20, said:

Ce minciuni si prostii o sa mai inventati numai ca sa ponegreasca evreii?
Este patetic si o grandioasa ignoranta ce scriti cu "judecarea "lui Iisus de catre evrei... Evreii au judecat si "cum se stie", romanii primeau ordine de la evrei in acele timpuri..Mai tampita ideie ca asta nu ati gasit?  Cum  ati descoperit si delictele care Iisus a facut evreilor ca a insanatosit bolnavi Sambata. Cauta replica care am scris de mult aci in care am atras atentia ca salvarea unei vieti,nu conteaza a cui,prieten,aliat sau dusman,anuleaza toate interdictile  din Judaism inclusiv cele legate de Shabat-ul evreilor.
Cateva fapte despre Iisus. El a fost toata viata sa numai evreu si tocmai evreu evlavios,dupa povestile din NT. Iisus a murit evreu din mainile soldatilor romani daca a existat si nu este totul legenda care sa raspandit nu in tara in care El a trait ci departe in Europa. NT a fost scris 335 de ani dupa rastignire.  Nu sa gasit niciodata vre-o urma a lui Iisus insusi de catre arheologi .Iisus a murit ca evreu.
Cred ca te doare in basca de crestinism. Altfel nu se explica ineptiile postate cata vreme toata lumea stie ce si cum.

#68
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 mario_bril, on 02 decembrie 2012 - 17:20, said:

Cred ca te doare in basca de crestinism. Altfel nu se explica ineptiile postate cata vreme toata lumea stie ce si cum.

Nu vad ca perpetu sa se fi referit la crestini.
Pe vremea lui Iisus nici nu existau crestini.

#69
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 mario_bril, on 02 decembrie 2012 - 17:20, said:

Cred ca te doare in basca de crestinism. Altfel nu se explica ineptiile postate cata vreme toata lumea stie ce si cum.

Mario Brill,faptul ca toata lumea stie,nu inseamna ca si crede.
Crestinismul -sa ma scuzi,se bazeaza pe o insmamtare artificiala si o nastere cezariana.
A fost singura posibilitate de a anula iudaismul lui Isus -pana la moarte (aici de acord cu Perpetumobile).Singura posibilitate.
A-l transplanta din viata reala in "pogorat din ceruri"  in pantecul Mariei,fecioara si ramasa fecioara si dupa nastere.
Asa ca e normal sa nu se gaseasca nimic material si concret caci nu exista.Totul este un subterfugiu si un frumos artificiu a celor ce au scris Evangheliile, de a-i creea  evreului Yeshua o alta identitate,ceresca,numai sa nu fie pamantean pacatos.

Edited by abbulafia, 02 December 2012 - 17:48.


#70
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Perpetum este evreu asa ca este normal sa fie impietrit, nu ne putem supara pe el daca ne luam dupa evanghelii
Tu insa ce scuza ai, ca atee care tine ramadanul, alta decat a incaiera crestinii cu evreii spre folosul "adevarului" islamic?
Nimeni nu a dorit sa anuleze iudaismul lui Isus, dimpotriva el este implinirea legii
plinatatea ei, iubirea
Nu este nici un subrefugiu ci umanism
In loc de un zeu nemilos, departe de umanitate Dumnezeu s-a facut om, omul l-a inteles pe Dumnezeu, altfel nu se putea.
Cum sa poti pricepe un Dumnezeu nedefinibil si nepatruns mintii omenesti?

#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Bluebrain, on 02 decembrie 2012 - 17:24, said:


Nu vad ca perpetu sa se fi referit la crestini.
Pe vremea lui Iisus nici nu existau crestini.
Matale probabil ca nu ai aflat ca de fapt crestinismul exista datorita lui Hristos si marturiilor despre el. Ori negand existenta lui Hristos sau veridicitatea marturiilor, automat desfiintezi crestinismul.

#72
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 abbulafia, on 02 decembrie 2012 - 17:47, said:

artificiu a celor ce au scris Evangheliile, de a-i creea  evreului Crestinismul -sa ma scuzi,se bazeaza pe o insmamtare artificiala si o nastere cezariana.

Zeita Diana s-a nascut din fruncea lui Zeus.

 mario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:08, said:

Matale probabil ca nu ai aflat ca de fapt crestinismul exista datorita lui Hristos si marturiilor despre el. Ori negand existenta lui Hristos sau veridicitatea marturiilor, automat desfiintezi crestinismul.

Nu ma deranjeaza ca exista

Edited by Bluebrain, 02 December 2012 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate