Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Shabat.Ritualuri si traditii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postabbulafia, on 02 decembrie 2012 - 17:47, said:

Mario Brill,faptul ca toata lumea stie,nu inseamna ca si crede.
Crestinismul -sa ma scuzi,se bazeaza pe o insmamtare artificiala si o nastere cezariana.
A fost singura posibilitate de a anula iudaismul lui Isus -pana la moarte (aici de acord cu Perpetumobile).Singura posibilitate.
A-l transplanta din viata reala in "pogorat din ceruri"  in pantecul Mariei,fecioara si ramasa fecioara si dupa nastere.
Asa ca e normal sa nu se gaseasca nimic material si concret caci nu exista.Totul este un subterfugiu si un frumos artificiu a celor ce au scris Evangheliile, de a-i creea  evreului Yeshua o alta identitate,ceresca,numai sa nu fie pamantean pacatos.
Crestinismul nu se bazeaza pe o insamantare artificiala ci pe una supranaturala, recte divina. Si asa cum nu exista dovezi arheologice despre Moise, nici despre Iisus nu s-au gasit. Insa cata vreme populatiile asiatice si mahomedanii ii recunosc existenta chiar daca nu de sorginte divina, nu vad cum nenea pepetumobile ar reusi sa o nege. Numai daca insista cu ignoranta sa o faca si cu rea-credinta.

Edited by mario_bril, 02 December 2012 - 18:13.


#74
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:08, said:

Matale probabil ca nu ai aflat ca de fapt crestinismul exista datorita lui Hristos si marturiilor despre el. Ori negand existenta lui Hristos sau veridicitatea marturiilor, automat desfiintezi crestinismul.
Mai Mario, evreii se rezuma la a nu crede in Isus atata tot
Scrie in Biblie ca au fost impietriti si vor fi mantuiti
Evreii nu-ti interzic tie ca si crestin sa nu crezi in Isus si nici nu fac misionarism
Cei care incearca sa perverteasca natura lui Isus impunandu-si propria doctrina sunt musulmanii
Iar ei sunt misionari si umbla cu lugu lugu, ca abulafia
Se dau orice atei, filoevrei, numai sa atenteze la sfintenia lui Isus care a traversat veacurile

#75
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postabbulafia, on 02 decembrie 2012 - 17:47, said:

Totul este un subterfugiu si un frumos artificiu a celor ce au scris Evangheliile, de a-i creea  evreului Yeshua o alta identitate,ceresca,numai sa nu fie pamantean pacatos.
Numai ca aici a aparut o problema.
Mesia va fi din Tribul Yehuda. Ambii sai parinti vor apatine acestui trib.
Deci tatal sau va fi un muritor.
Altfel spus: Iisus nu putea fi mesia.
Va fi paminteam pacatos din spita Regelui David, el insusi un pacatos incintator [cinta la harpa].

#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostThinkAbout, on 02 decembrie 2012 - 18:14, said:

Mai Mario, evreii se rezuma la a nu crede in Isus atata tot
Scrie in Biblie ca au fost impietriti si vor fi mantuiti
Evreii nu-ti interzic tie ca si crestin sa nu crezi in Isus si nici nu fac misionarism
Cei care incearca sa perverteasca natura lui Isus impunandu-si propria doctrina sunt musulmanii
Iar ei sunt misionari si umbla cu lugu lugu, ca abulafia
Se dau orice atei, filoevrei, numai sa atenteze la sfintenia lui Isus care a traversat veacurile
Ba pardon, evreii onesti nu cred in existenta lui Iisus ca fiind Mesia. Nu ca nu ar fi existat deloc. E o diferenta enorma.

#77
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:12, said:

Si asa cum nu exista dovezi arheologice despre Moise, nici despre Iisus nu s-au gasit.
Nu exista nici despre Adam si Eva
Un lucru trebuie tinut minte: intre Moise si Yeshua au fost 1500 de ani.
Cele mai vechi descoperiri arheologice se refera la David Rege - 1000 de ani inaintea lui Iisus.
Eu zic sa cauti. Poate ca vei gasi dovezi arheologice din timpul lui Yeshua.
De fapt mai bine ar fi daca s-ar gasi originalele celor 4 evanghelii, caci Yeshua nu a scris nimic

#78
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBluebrain, on 02 decembrie 2012 - 18:22, said:

Nu exista nici despre Adam si Eva
Un lucru trebuie tinut minte: intre Moise si Yeshua au fost 1500 de ani.
Cele mai vechi descoperiri arheologice se refera la David Rege - 1000 de ani inaintea lui Iisus.
Eu zic sa cauti. Poate ca vei gasi dovezi arheologice din timpul lui Yeshua.
De fapt mai bine ar fi daca s-ar gasi originalele celor 4 evanghelii, caci Yeshua nu a scris nimic
Deosebirea mare pe care uiti intentionat sa o mentionezi, este ca in timp ce despre Moise nu exista niciun fel de marturii istorice, despre Iisus exista destule si credibile.

L.E. Nici Torah nu a fost gasita in forma originala scrisa de Moise. Deosebirea fundamentala o constituie faptul ca Evangheliile nu isi aroga meritul de a fi fost scrise de Iisus ci de apostolii Acestuia.

Edited by mario_bril, 02 December 2012 - 18:25.


#79
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:16, said:

Ba pardon, evreii onesti nu cred in existenta lui Iisus ca fiind Mesia. Nu ca nu ar fi existat deloc. E o diferenta enorma.

Legat de Yeshua, evreii onesti se impart in 3 categorii
1) Yeshua nu a existat
2) A existat, dar nu numai ca nu a fost mesia, dar nici nu a spus sau facut cele atribuite lui, adica era un rabin ca toti rabinii
3) Aici intra onestii carora nu le pasa.

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBluebrain, on 02 decembrie 2012 - 18:25, said:

Legat de Yeshua, evreii onesti se impart in 3 categorii
1) Yeshua nu a existat
2) A existat, dar nu numai ca nu a fost mesia, dar nici nu a spus sau facut cele atribuite lui, adica era un rabin ca toti rabinii
3) Aici intra onestii carora nu le pasa.
Am uitat sa precizez: evreii onesti si informati. Nu ma refeream la cei ignoranti. E in regula acum?

#81
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:24, said:

Deosebirea mare pe care uiti intentionat sa o mentionezi, este ca in timp ce despre Moise nu exista niciun fel de marturii istorice, despre Iisus exista destule si credibile.

Nu toti istoricii au aceasta parere
De fapt cei care cred ca Josephus Flavius s-ar fi ocupat de aceasta chestiune sunt desconsiderati de majoritatea cercetatorilor.

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:27, said:

Am uitat sa precizez: evreii onesti si informati. Nu ma refeream la cei ignoranti. E in regula acum?

inchei cu urarea:
la mai mare

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBluebrain, on 02 decembrie 2012 - 18:29, said:

Nu toti istoricii au aceasta parere
De fapt cei care cred ca Josephus Flavius s-ar fi ocupat de aceasta chestiune sunt desconsiderati de majoritatea cercetatorilor.
De fapt sunt mai multi istorici pe care probabil nu ii stii.

#83
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:24, said:

L.E. Nici Torah nu a fost gasita in forma originala scrisa de Moise. Deosebirea fundamentala o constituie faptul ca Evangheliile nu isi aroga meritul de a fi fost scrise de Iisus ci de apostolii Acestuia.
Ignoranta nu este mama sanatatii
Scrierile originale s-au pierdut
Apostolii? Oricum ei nu l-au cunoscut pe Yeshua.


View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:30, said:

De fapt sunt mai multi istorici pe care probabil nu ii stii.

nici istoricii nu-i stiu [si nu se stiu]

Edited by Bluebrain, 02 December 2012 - 18:33.


#84
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:16, said:

Ba pardon, evreii onesti nu cred in existenta lui Iisus ca fiind Mesia. Nu ca nu ar fi existat deloc. E o diferenta enorma.
E mai diferenta enorma sa vina altii sa-ti spuna ca Biblia este falsa, ca Isus este de fapt profet, ca este Mesia dar nu conteaza ca mai trebuie si Mahdi fara de care nimic nu se misca
Si ca tre` sa fii musulman.

#85
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:12, said:

Insa cata vreme populatiile asiatice si mahomedanii ii recunosc existenta chiar daca nu de sorginte divina, nu vad cum nenea pepetumobile ar reusi sa o nege. Numai daca insista cu ignoranta sa o faca si cu rea-credinta.

Mario_brill,tu esti un om credincios si te respect pentru ca simt ca esti sincer in credinta ta..
Eu nu cred de loc,nu din cauza mahomedanilor sau evreilor, ci din cauza crestinilor, mai exact a Institutiilor crestinesti care mi-au demonstrat ca trebuie sa am mari semne de intrebare asupra lor si impliit a ceea ce propavaduiesc.
Dar nu poti sa faci ignoranti miliarde de oameni care nu cred,sau cred in altceva,doar pentru ca tu esti sigur ca detii adevarul.

Edited by abbulafia, 02 December 2012 - 18:47.


#86
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postabbulafia, on 02 decembrie 2012 - 18:42, said:

Mario_brill,tu esti un om credincios si te respect pentru ca simt ca esti sincer in credinta ta..
Eu nu cred de loc,nu din cauza mahomedanilor sau evreilor, ci din cauza crestinilor, mai exact a Institutiilor crestinesti care mi-au demonstrat ca trebuie sa am mari semne de intrebare asupra lor si impliit a ceea ce propavaduiesc.
Dar nu poti sa faci ignoranti miliarde de oameni care nu cred,sau cred in altceva,doar pentru ca tu esti sigur ca detii adevarul.
Eu pe nenea respectiv l-am facut ignorant si asta prin propriile afirmatii facute. Nu pe cei care nu impartasesc crestinismul. Si institutiile respective nu au prea mare legatura cu religia in sine.

View PostBluebrain, on 02 decembrie 2012 - 18:32, said:

Ignoranta nu este mama sanatatii
...
Apostolii? Oricum ei nu l-au cunoscut pe Yeshua.
Se pare ca la unii este.
Si tu cand faci astfel de afirmatii cu o siguranta demna de un semidoct, pe ce te bazezi?

Edited by mario_bril, 02 December 2012 - 18:56.


#87
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 18:51, said:

Se pare ca la unii este.
Si tu cand faci astfel de afirmatii cu o siguranta demna de un semidoct, pe ce te bazezi?

Eu zic sa scrii mai putin si sa citesti mai mult
Nici ginditul nu strica
Incearca E f sanatos

Hai sa-ti dau un sobect de gindire
Principiul iubirii propovaduit de Yeshua este luat de acesta din Levitic si Deuteronom, asa ca daca un crestin are probleme cu Tanachul, atunci sa se spovedeasca la popa.

Edited by Bluebrain, 02 December 2012 - 19:07.


#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostThinkAbout, on 02 decembrie 2012 - 18:39, said:

E mai diferenta enorma sa vina altii sa-ti spuna ca Biblia este falsa, ca Isus este de fapt profet, ca este Mesia dar nu conteaza ca mai trebuie si Mahdi fara de care nimic nu se misca
Si ca tre` sa fii musulman.
Eu nu vad asa lucrurile dar in fine...

View PostBluebrain, on 02 decembrie 2012 - 18:58, said:

Eu zic sa scrii mai putin si sa citesti mai mult
Nici ginditul nu strica
Incearca E f sanatos
M-as bucura sa iti urmezi propriile sfaturi. Deocamdata nu am constatat asta.

#89
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 19:02, said:



M-as bucura sa iti urmezi propriile sfaturi. Deocamdata nu am constatat asta.
atunci te las in tristetea matale

#90
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2012 - 19:02, said:

Eu nu vad asa lucrurile dar in fine...
Eu iti doresc chiar sincer sa nu fii fortat sa le vezi asaPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate