Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Shabat.Ritualuri si traditii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#19
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 11:50, said:

Am vazut la ce se refera linkurile.
La ceea ce s-a scris acum mii de ani.
Dar ce facem azi ?
nu ti se pare caraghios si anacronic sa:
-nu apesi pe butonul starterului sa aprinzi lumina pe scari ? Sa nu apesi pe butonul soneriei sa anunti ca ai venit?Sa rasuceti butonul aragazului sa incalzesti mancare ?
-"Nu cara nimic afara din casa de shabat "...nu cheie,nu agenda telefonica,nu breloc nu portofel.
-orice folosire a energiei elecrice,asimilata cu focul este interzisa.De cine e interzisa? unde scrie asta in vre-o carte.....Interzis telefonul,interzis internetul,soneria,...
-stingerea unei flacari...ca atare interzis a opri gazul de shabat...
-terminarea,finalizarea sau reglarea oricarui lucru...ca potrivitul ceasului,ridicarea panzelor,ascutirea unui cutit,taierea unei harti,inotul....
-scrisul,desenul,calculele,masuratorile,sahul si tablele....
-Stergerea si despartirea oricarui scris,despartirea in cuvinte,silabe,ruperea scrisului cand rupi un ambalaj,desi nici ambalaj nu ai voie sa rupi de shabat...
-gatitul de orice fel,prajit,fiert,copt,fierberea apei.
-spalarea si albirea oricarui lucru...scoaterea petelor
-Cusutul
-ruperea
-facerea unui nod
-dezlagarea
-lucrarea pamantului,culesul udatul pomilor si al florilor
-separarea alimentelor,a miezului de fruct,a cojii de leguma a samburilor de fruct.
-selectarea
-fructelor rele de cele bune,graului de neghina,
-Cernerea fainii,macinarea,facerea aluatului
-impletitul
-schimbarea culorii oricarui lucru
-cusutul impletirea tricotarea repararea gaurilor in ciorap
-tunsul
-relatiile sexuale

Citind cele de mai sus,gasite si adunate din fel de fel de surse,intreb evreii de pe forum:

-Totusi cum va petreceti Shabatul ???
Cu ce umpleti cele 24 de ore daca la fiecare miscare reprezinta o interdictie...???

Asta este ca evreii tocmai se inghesuiesc sa aiba releatii sexuale tocmai Sambata.  Supriza!  Nu cunosti  judaismul cum ai vrea sa se creada. Despre toate altele interdictii,situatia este asa:  Ista este modul lorde viata a religiosilor evrei si ei nu vad nici o greutate sa implineasca legile Shabatului.
Credinta lor face parte nedespartita din viata lor. Asa vor si cat timp nu supera pe altii,sa faca ce vor.  Te supara ca nu fac sex (dupa tine) sambata?

Numai ca sa echilibrez  situatia:  La evrei, inclusiv si in special cei religiosi este o situatie care anuleaza toate alte legi in Judais, sa faci si sa nu faci.Asta este  situatia in care este pericol de viata a cuiva.  Am mai scris ca evreii sunt practici?

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 12:06, said:

Cui vinzi matale de pesah "Hammetz-ul" si de ce ?Eu zic sa e timpul sa te instruiesti.Au fost familii evreieasti care au angajat permanet un "goi de shabat".
Sunt institutii azi in Israel care au lucratori neevrei pentru munci de sambata...



IAR ???
Ce inseamna iar?  Pai debitezi aci  teoriile tale care se bazeaza numai  pe ignoranta dumitale. De exemplu ,amesteci "vanzarea hametzului"  la sarbatoarea Pesah  cu restrictii care se refera vla ziua de Sambata. Unde bati si unde crapa?   Societatile anonime de care scrii,nu sunt familii evreiesti care goii le aprinde lumina sau o stinga Dupa cum ai scris dumneata induci oamenii in eroare,amesteci lucruri care nu se potrivesc si le prezinti ca altele,un intreg ghiveci. Eu cred ca era mult mai destept din partea dumitale sa nu scrii la un subiect  in care esti prost informata.

#20
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012
<p>

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 11:50, said:

Am vazut la ce se refera linkurile.La ceea ce s-a scris acum mii de ani.Dar ce facem azi ?nu ti se pare caraghios si anacronic sa:@-relatiile sexualeCitind cele de mai sus,gasite si adunate din fel de fel de surse,intreb evreii de pe forum:-Totusi cum va petreceti Shabatul ???
Cu ce umpleti cele 24 de ore daca la fiecare miscare reprezinta o interdictie...???
Vad aici o colectie imensa de aberatii strinse in acelasi loc.Intrebare:dumneata ce meserie ai si din ce iti casligi painea de toate zilele?

#21
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Eu le-am inteles "logica", doar ca porunca spune clar:

14. Ziua a şaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău şi roaba ta cum te odihneşti şi tu.

Cum se vede, un strain de evreu, un goi, carevasazica, nu trebuie pus la munca, indiferent ce crede acel strain despre ziua de odihna; practic evreul ar fi obligat sa ii refuze serviciul, ca sa fie corect cu adevarat in fata lui Dumnezeu, in caz ca respecta la sange porunca cu pricina si nu aprinde de shabat niciun bat de chibrit...

#22
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 karuna, on 27 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Eu le-am inteles "logica", doar ca porunca spune clar:

14. Ziua a şaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău şi roaba ta cum te odihneşti şi tu.

Cum se vede, un strain de evreu, un goi, carevasazica, nu trebuie pus la munca, indiferent ce crede acel strain despre ziua de odihna; practic evreul ar fi obligat sa ii refuze serviciul, ca sa fie corect cu adevarat in fata lui Dumnezeu, in caz ca respecta la sange porunca cu pricina si nu aprinde de shabat niciun bat de chibrit...

Exact asa.  A pune pe cineva sa munceasca (inclusiv animale) Sambata  de catre un evreu religios,asta este un mare pacat.
Ca evreu laic eu nu implinesc nici o clauza din ce se cere la evreii religiosi Sambata sau in alte zile dar nu inteleg dece se afereaza doamna Abulafia (nume arab) de ce trebuie evreii religiosi sa faca sau sa nu faca Sambata. Parca cineva o obliga sa faca si ea asa. Cat stiu eu,dmneaei nu locuieste intr-un cartier religios-evreu.
Noi, evreii laici nu ne supara ce fac alti credinciosi,evrei sau crestini sau musulmani. Cu singura conditie ca sa nu ni se impune si noua implinirea traditiei si cererilor religioase  in care noi nu credem.

#23
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Bluebrain, on 27 noiembrie 2012 - 13:57, said:

<p>Vad aici o colectie imensa de aberatii strinse in acelasi loc.Intrebare:dumneata ce meserie ai si din ce iti casligi painea de toate zilele?

Intrebare of topic.
Dumneata aparti celor ce se baga in seama, sau celor ce cunosc mai bine lucrurile ?Daca sti mai bine,pune umarul la teaba si fa ordine intre aberatii.

 perpetumobile, on 27 noiembrie 2012 - 15:52, said:

Noi, evreii laici nu ne supara ce fac alti credinciosi,evrei sau crestini sau musulmani. Cu singura conditie ca sa nu ni se impune si noua implinirea traditiei si cererilor religioase  in care noi nu credem.

Gresit si rupt de realitate.
Ma intreb cand ai vizitat ultima data Israelul daca eu din Obor stiu mai bine.
Religiosii impun si inca ce mai impun.Transportul public de shabat este oprit.Teatrele,cinematografele alte locuri de distractie, sunt inchise.Deschiderea de Shabat a mall-ului din Ierusalim s-a lasat cu agresiune fizica.Aceasta minune a durat numai o zi.Mai toate mall-urile ca atare sunt inchise,afara de un chiosc-doua care vinde inghetata.
Circulatia pe anumite drumuri PUBLICE este oprita pentru a se asigura siguranta si integritatea fizica a soferilor in fata religiosilor furiosi
.Marele noroc este ca numarul de laici este mult mai mare ca al religiosilor si totusi viata pulseaza si de shabat Sontac-sontac...dar pulseaza.

Edited by abbulafia, 27 November 2012 - 17:48.


#24
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Sa revenim insa la lucruri mai interesante.
O problema extrem de delicata a relatiei vis-a-vis de shabat a reprezentat Brit Mila (circumcizia).
Asdar,ce se intampla daca Brit Mila (circumcizia noului nascut) care este obligatoriu sa se faca in ziua a opta de viata,
se intampla a fi de shabat.??
Caci s-ar incalca atatea interdictii...
Taierea,transportul de shabat,sangele,etc..
Realitatea arata ca Brit Mila este mai important decat shabatul.
Asta deoarece prin Brit Mila,se defineste evreul fata de alte natii.
Brim Mila si shabatul, amandoua sunt "legaminte".
Circumcizia insa este mai importanta si se poate efectua de Shabat

#25
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 edikup, on 27 noiembrie 2012 - 12:18, said:

@abbulafia

1. tu cam amesteci acolo melachoturile (lucrurile interzise de Shabat) si legile deoraita (cele mentionate expres in Tora) cu cele de'rabanan (interpretari rabinice). Interpretarile se schimba permanent, se adapteaza... de aceea in ziua de azi chiar si in cadrul curentului ortodox avem diferite interpretari, in special in privinta utilizarii tehnologiei moderne.

2. Nimic din ce e legat de credinta nu mi se pare caraghios. Pot sa nu fiu de acord, sa mi se para exagerat, sau chiar fanatic, dar caraghios niciodata, indiferent de religie. Nu imi bat joc de credinta nimanui.

3. Sunt o gramada de lucruri care se POT face de Shabat, Iar faptul ca traim timpuri moderne nu este o scuza pentru orice. Cineva a denumit Shabatul o "insula in timp" (intr-adevar, iudaismul este o religie a timpului, dar asta e deja alta discutie).
Insa una dintre ideile centrale ale Shabatului este ca in aceasta zi ne rupem de viata noastra cotidiana, in care in aproape fiecare clipa modificam lumea (adica creatia lui D-zeu), si i-o redam Lui.

Cu atat mai mult in ziua de azi avem nevoie de acest interval de timp, pentru a gasi o oaza de liniste, de introspectie, de petrecut timpul cu prietenii, cu familia, rupti un pic de iuresul zilnic. Nu inseamna sa aplicam acelasi legi rabinice de acum 1500 de ani, dar nici nu inseamna sa abolim totul, de dragul comoditatii de a nu ne dedica in primul rand noua acest timp.

Si, ca o paralela la nivel macro, cam acelasi sens il are si anul de Shmita (anul Shabatic).

In ziua de azi distrugem natura, nu ii mai lasam timp sa se regenereze, sa-si recapte vitalitatea, o exploatam dincolo de limite. Ii secatuim resursele, si NE secatuim resursele necesare supravietuirii

Shabatul este o binecuvantata insula de timp-frumos spus si adevarat este.O zi de odihna, de familie,de reculegere, de rugaciune.
Lucrurile insa s-au schimbat odata cu ritmul nostru de viata.
Odata cu aparitia a noi si noi posibilitati alipite aceleasi actiuni.
putem sta familia impreuna de shabat in fata televizorului cine vrea,jucand rummy,sau rasfoind albume de familie,putem comunica cu prietenii in aceasi idee de a ne odihni mintea si trupul.Sau putem lua copii si bunicii la distractie in afara casei, tot in ideea de a ne odihni si relaxa.
Dar multele interdictii,fac parte din ele aproape imposibile...

Anul de Shmita sti bine ca nu se pastreaza.Se inchiriaza pamantul si recolta si se recupereaza prin usa din dos.

Nici eu nu imi bat joc de credinta cuiva.Mai mult o respect.Iar omul care are o credinta il respect mai mult decat pe mine care nu am niciuna.
Problema pentru mine este respectarea automata,mecanica, a unor presriptii anacronice, care in loc sa dispara sau sa adapteze vremurilor,sunt intretinute si azi cu cele mai nastrusnice "recomandari halahice" inventate de un rabin sau altul.

#26
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 17:47, said:

Dumneata aparti celor ce se baga in seama, sau celor ce cunosc mai bine lucrurile ?Daca sti mai bine,pune umarul la teaba si fa ordine intre aberatii.

nu curat gunoiul altora

#27
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Bluebrain, on 27 noiembrie 2012 - 23:17, said:

nu curat gunoiul altora

Ben_Gal, nici nu te vad cu o matura in mana...mai curand cu un ciomag...caci sabia este prea aristocratica.

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 23:00, said:

cele mai nastrusnice "recomandari halahice" inventate de un rabin sau altul.

Una care imi vine acum in minte este:"Interzis sa te scarpini in nas cu mana drepata caci este mana cu care te stergi la toilette..."

Edited by abbulafia, 27 November 2012 - 23:59.


#28
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
@abbulafia.

Regret, dar relaxarea in fata televizorului cu familia nu mi se pare in spiritul Shabatului. Pentru ca in afara de faptul ca stam impreuna, altceva nu prea avem. Nu avem comunicarea. Cat despre rummy, sau rasfoit albume de familie, sau jucat impreuna jocuri... nu e nici o interdictie.

Referitor la undele restul activitatilor descrise, daca te raportezi la curentul ortodox strict, sau ultra-ortodox, ai dreptate, sunt cam imposibile (sau foarte greu de indeplinit). Daca te referi insa la ortodoxia moderna... exista solutii.... ask the Rabbi :P

Cat despre anul de Shmita, unii il respecta, majoritatea nu. Dar ca idee ecologista - o ecologie moderata, in sens de dezvoltare durabila... impreuna cu alte legi similare in iudaism si dezvoltarile acestora... e mai moderna decat multe legislatii actuale in domeniu.

#29
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

 karuna, on 27 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Eu le-am inteles "logica", doar ca porunca spune clar:

14. Ziua a șaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău și roaba ta cum te odihnești și tu.

Cum se vede, un strain de evreu, un goi, carevasazica, nu trebuie pus la munca, indiferent ce crede acel strain despre ziua de odihna; practic evreul ar fi obligat sa ii refuze serviciul, ca sa fie corect cu adevarat in fata lui Dumnezeu, in caz ca respecta la sange porunca cu pricina si nu aprinde de shabat niciun bat de chibrit...
Frumusetea shabatului, cred eu, rezida din acest "un strain nu trebuie pus la munca".- Exista aici un aspect social care a fost negat la alte popoare si pentru realizarea caruia au fost razboaie si revolutii. Pare ca religia iudaica stirneste multa curiozitate la neevrei, insa chiar si aici vad acel "din cauza copacilor nu vezi padurea". Daca evreii au sau nu dreptul de a se scarpina cu o mina sau alta, sau daca trebuie inventat un aparat special in acest scop ..., Aici este ceva care obtureaza, ba chiar degradeaza intelesul profund uman al shabatului si din acest punct de vedere cred ca doamna cu initiativa rateaza subiectul.Vedem in iudaism periodicitatea cifrei sapte in tot ceea ce priveste odihna.Pamintul trebuie lasat sa-si revina odata la sapte ani, sclavul trebuie eliberat dupa sapte ani, ziua a saptea de odihna pentru om - fara deosebire de etnie, religie, etc., tot asa si pentru animalele de povara .. - Toate astea sunt chestiunile principale si nu are niciun rost sa ne piedem vremea cu teoria scarpinatului, prezentat noua cu atata larghete stranie si susceptibila de intentii lipsite de bunavointa. - Vreau sa accentuez atitudinea liberala a iudeilor fata de strainul care roboteste in gospodaria acestuia. Respectul pe care aceste il primeste prin aceea ca i se recunoaste dreptul la odihna si chiar libertatea [acea eliberare amintita mai sus]. Si daca un evreu sovaie sa-i dea drepturile, i se aminteste ca si el a fost sclav in Egipt. - Si totusi exista o importanta flexibilitate in ceea ce priveste shabatul. Ceva mai puternic decit interdictia de a munci in aceasta zi. Este vorba de salvarea unei vieti. In NT citim ca Iisus a "incalcat" shabatul in acest scop si sta scris acolo ca habotnicii i-au reprosat acest lucru. Se pune mare accent pe acest incident, insa eu cred ca un evreu cunoscator al legii nu putea condamna pe evreul Iisus pentru acea binefacere.Cel care a scris regulile shabatului a cunoscut firea omeneasca. De fapt odihna este un dar mai mult decit o obligatie si interzicerile scrise in lege sunt intentionate pentru "work-oholici".Scriitorul Tanachului a intentionat sa-l apere de el insusi.

#30
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Bluebrain, on 28 noiembrie 2012 - 08:35, said:

Vreau sa accentuez atitudinea liberala a iudeilor fata de strainul care roboteste in gospodaria acestuia. Respectul pe care aceste il primeste prin aceea ca i se recunoaste dreptul la odihna si chiar libertatea [acea eliberare amintita mai sus].

Pe cine crezi tu ca inseli? Una-i legea scrisa, teoria care ar trebui aplicata, si alta-i adevarata atitudine a evreului, dupa cum se vede din faptele lor si dupa cum marturisesc  martorii...

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 23:58, said:

Ben_Gal, nici nu te vad cu o matura in mana...mai curand cu un ciomag...caci sabia este prea aristocratica.




Nici macar.. Tocmeste un bataus, poate...

#31
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012
<p>

 From 28 noiembrie 2012 - 09:54:

Pe cine crezi tu ca inseli? Una-i legea scrisa, teoria care ar trebui aplicata, si alta-i adevarata atitudine a evreului, dupa cum se vede din faptele lor si dupa cum marturisesc  martorii
Inteleg - Bine. Adu-ti martorii.

Edited by Bluebrain, 28 November 2012 - 10:02.


#32
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Bluebrain, on 28 noiembrie 2012 - 10:01, said:

<p>Inteleg - Bine. Adu-ti martorii.

Sunt deja de fata...

#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Bluebrain, on 28 noiembrie 2012 - 08:35, said:

Cel care a scris regulile shabatului a cunoscut firea omeneasca.
Cred ca cei care au scris despre religii au cunoscut firea omeneasca.
Exista ceva frumos in toate religiile, un fel de poezie ce vibreaza cu dorintele din noi, si ca sa o diseci si sa o comentezi trebuie in primul rand sa fii om si in al doilea rand sa o cunosti.
Unii rateaza ambele, nu incearca nici sa inteleaga de ce o religie este asa cum este si nu reusesc nici sa fie oameni, in definitia comuna data termenului.
Toate religiile sunt adevarate  si frumoase.
Problemele apar la oamenii care isi iau ca misiune apararea lui Dumnezeu, ca si cum baza existentei umane ar fi ceva slab si neajutorat.
Acesti oameni trec pe langa altii si-i acuza, religia voastra nu-i buna, voi nu faceti bine sau pe langa un copil deformat de boala si-si intorc privirea in alta parte spunandu-si "nu-i cine stie ce"
Dar daca observa cea mai mica ofensa adusa teoriei lor despre Dumnezeu ori viziunii lor despre o religie, se apuca sa bata din picior, insulta sau recurg chiar la omor.
Comportamentul lor este inspaimantator.
Acestia nu-si dau seama ca Dumnezeu nu trebuie aparat in afara sinelui, ci inauntrul lui.
Prin urmare ar trebui sa caute acolo ce le lipseste inainte de a judeca fie o religie, fie pe altii.
Pentru ca raul ce se vede si rabufneste din postarile lor este o reflectare a neputintei si a propiului lor eu interior, lipsit de valoare dar iesit la suprafata.
Nu putem apartine toti aceleiasi religii, dupa cum nu putem apartine toti aceleiasi natiuni, migratia si istoria l-a impiedicat pe homo sapiens de la asta.
Insa deasupra acestor diviziuni, rasiale, nationale si religioase exista ceea ce se numeste pasaportul de om, si daca nu te califici pentru el, nimic de pe lumeea asta ori Dumnezu nu te ajuta sa gasesti pe omul din tine.

Edited by ThinkAbout, 28 November 2012 - 10:35.


#34
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 17:47, said:

Intrebare of topic.
Dumneata aparti celor ce se baga in seama, sau celor ce cunosc mai bine lucrurile ?Daca sti mai bine,pune umarul la teaba si fa ordine intre aberatii.



Gresit si rupt de realitate.
Ma intreb cand ai vizitat ultima data Israelul daca eu din Obor stiu mai bine.
Religiosii impun si inca ce mai impun.Transportul public de shabat este oprit.Teatrele,cinematografele alte locuri de distractie, sunt inchise.Deschiderea de Shabat a mall-ului din Ierusalim s-a lasat cu agresiune fizica.Aceasta minune a durat numai o zi.Mai toate mall-urile ca atare sunt inchise,afara de un chiosc-doua care vinde inghetata.
Circulatia pe anumite drumuri PUBLICE este oprita pentru a se asigura siguranta si integritatea fizica a soferilor in fata religiosilor furiosi
.Marele noroc este ca numarul de laici este mult mai mare ca al religiosilor si totusi viata pulseaza si de shabat Sontac-sontac...dar pulseaza.

Cine-i rupt de realitate aci nu eu sunt. Eu traiesc in Israel si am acceptat din totdeauna sa ma lipsesc de transportul public deoarece asta nu ma suparat. Cand am vrut sa calatoresc Sambata, am luat bicicleta,motocicleta sau masina si am mers unde am vrut.
"Drumurile publice" care sunt inchise sambata sunt numai acele strazi care le gasesti in cartierele religiosilor evrei unde nu ai tu ce face sambata.
Sa mor de ras... Singurul oras din Israel in care functioneaza transportul public Sambata este orasul Haifa din nordul Israelului. Ghiciti in ce oras locuieste doamna care se plange ca nu este serviciu de transport public Sambata?

Doamna Abulafia (nume arab),asa-i la noi in Israel. Si laicii  fac concesii religiosilor evrei. In armata si in toate institutile publice in care se mananca,se mananca numai mancare cusher. Cine vrea sa manance porc sau mancare nu cusher sa mearga la restaurant sau sa cumpere carne de porc sa sa o gateasca acasa la el.
In tot cazul,asta este mireasa.La cine nu-i place,sa plece acasa. Asa ar fii insa cantarind situatia in Israel  nimeni nu vrea sa se intoarca in tara in care sa nascut,in Europa si totii raman fara mancare nu-cusher,fara pravalii deschise Sambata si fara transport public. Afara de cel din Haifa.

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 18:31, said:

Sa revenim insa la lucruri mai interesante.
O problema extrem de delicata a relatiei vis-a-vis de shabat a reprezentat Brit Mila (circumcizia).
Asdar,ce se intampla daca Brit Mila (circumcizia noului nascut) care este obligatoriu sa se faca in ziua a opta de viata,
se intampla a fi de shabat.??
Caci s-ar incalca atatea interdictii...
Taierea,transportul de shabat,sangele,etc..
Realitatea arata ca Brit Mila este mai important decat shabatul.
Asta deoarece prin Brit Mila,se defineste evreul fata de alte natii.
Brim Mila si shabatul, amandoua sunt "legaminte".
Circumcizia insa este mai importanta si se poate efectua de Shabat

Ei si? Te supara si asta?  E ca si cum cineva ar pretinde ca acea candela care popa o leagana la biserica in timpul rugaciunii ii face ameteala.... Nu crezi ca acest bagat de nas al tau in religie si traditie care nu-i a ta  este cam o magarie din partea dumitale?   Te-a obligat  cineva sa faci circumcizie la copii tai?

Edited by perpetumobile, 28 November 2012 - 11:33.


#35
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Pacat... ar fi putut fi un topic interesant... dar a devenit acelasi ..... cu apa rece, cu atacuri ad hominem si vorbit in afara subiectului.

#36
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 23:00, said:

Shabatul este o binecuvantata insula de timp-frumos spus si adevarat este.O zi de odihna, de familie,de reculegere, de rugaciune.
Lucrurile insa s-au schimbat odata cu ritmul nostru de viata.
Odata cu aparitia a noi si noi posibilitati alipite aceleasi actiuni.
putem sta familia impreuna de shabat in fata televizorului cine vrea,jucand rummy,sau rasfoind albume de familie,putem comunica cu prietenii in aceasi idee de a ne odihni mintea si trupul.Sau putem lua copii si bunicii la distractie in afara casei, tot in ideea de a ne odihni si relaxa.
Dar multele interdictii,fac parte din ele aproape imposibile...

Anul de Shmita sti bine ca nu se pastreaza.Se inchiriaza pamantul si recolta si se recupereaza prin usa din dos.

Nici eu nu imi bat joc de credinta cuiva.Mai mult o respect.Iar omul care are o credinta il respect mai mult decat pe mine care nu am niciuna.
Problema pentru mine este respectarea automata,mecanica, a unor presriptii anacronice, care in loc sa dispara sau sa adapteze vremurilor,sunt intretinute si azi cu cele mai nastrusnice "recomandari halahice" inventate de un rabin sau altul.

Ca sa  iei bunicii,copii si nepotii la plimbare Sambata in Israel ai nevoie de cateva lucruri ca de exemplumasina ta,bunici si altii  inclusiv.
Doamna Abulafia,(nume arab) s-ar intelege din ce te plangi aci despre restrictile Shabatului  ca dumneata  suferi foarte mult din cauza evreiilor. Raposata mea mama mi-a zis o data cand am fost suparat pe sora mea:  "De nevasta ta tu poti sa divortezi insa de sora ta -nu.Asa ca invata sa traiestim in pace cu sora ta."
Asa si dumneata. Daca  nu-ti place viata in tara in care traiesti,ia-ti geamandanul si pleaca in alta tara. Ai facut asa o data,poti sa faci si a doua oara ca se pare,suferi mult acolo unde traiesti.

 abbulafia, on 27 noiembrie 2012 - 23:58, said:


Una care imi vine acum in minte este:"Interzis sa te scarpini in nas cu mana drepata caci este mana cu care te stergi la toilette..."

Iar induci in eroare. In Islam nu-i politicos a intinde mana stanga la cineva ca acesta mana stergefundul. Cand se mananca cum arabii mananca ,dintr-o mare tava,toti oaspetii,se manmanca numai cu mana dreapta.
Ce ai scris este inca o gogoasa  cum ai scris toate in acest subiect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate