Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

"spalatul" la pompa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#73
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
realitatea la romani e asa: daca vine "bossul" si face plinu poate sa stea minim 5 minute la pompa si chiar sa-si spele si geamurile.
dar daca vine un "sarac" care pune cativa litri si sta mai putin decat ala de face plinul (in timpul asta spalandu-si si geamurile) ei bine asta trebuie rastignit de pompa, dupa ce ca are tupeul sa treaca pe acolo isi mai si mareste stationarea cu spalatul lui, ce conteaza ca sta mai putin decat ala de face plinul.

ar trebui ca macar una din firme sa se dedice "bossilor", sa intre doar cine vrea sa faca plinul si poate sa stea si sa faca ce vrea si cat vrea el acolo, ca doar are dreptul dupa un plin.
NU CONTEAZA CAT STAI CI CAT PUI- pur romanesc. am impresia ca aici discut numai cu patroni de benzinarii sau numai cu "bossi", conteaza cati bani face benzinaria pe unitatea de timp ocupata.

Edited by kim1, 23 November 2012 - 23:27.


#74
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

View Postkim1, on 23 noiembrie 2012 - 23:25, said:

conteaza cati bani face benzinaria pe unitatea de timp ocupata.
Exact.  
Pt ca benzinaria aia-i o afacere care vrea sa faca bani.  Si, la cat de multe-s in ziua de azi, io (si probabil nu-s singurul) imi bag picioarele (in pedale  Posted Image ) si ma duc sa alimentez in alta parte daca vad un gigel (nu meritati majuscula) ca tine ca freaca duda langa pompa.  Ceea ce nu-i bine pt afacere.
Asta vazut din pdv al "benzinariei".


Din pdv uman, asa cum ti s-a mai spus, ce faci tu e nesimtire.

Edited by Barboso, 23 November 2012 - 23:36.


#75
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
vorba bancului cu cazanu in iad, romanii se trag singuri inapoi.
iar compresor la omv e pus culmea la pompa, la petrom e in alta parte si logic ca nu am tras de el sa-l aduc la pompa, unde e pus acolo trebuie folosit, asa se intelege in mod NORMAL.

mie nesimtire mi se pare ca ala de face plinu sa poata sta mai mult decat mine, iar eu care stau mai putin sa n-am voie sa fac x fiindca "n-am dreptul".
treaba mea ce fac in timpul in care altul face plinul.ala are nevoie de plin, eu am nevoie de cativa litri plus geamuri curate, stationam la fel.
daca nu le convine patronilor atunci sa faca precum francezii. dar nu fac fiindca nu le-ar conveni tot lor, asa ca nu le mai purtati de grija. oricum romanii tot ar comenta, ar trebui sa puna limita de 20 de litri ca sa nu mai fiu luat la rost de ce imi sterg geamurile.

Edited by kim1, 23 November 2012 - 23:54.


#76
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,748
  • Înscris: 26.08.2008

View Postkim1, on 22 noiembrie 2012 - 23:25, said:

...  deci fac ce vreau si cat vreau cu stergatorul ala de geamuri.
Pai Doamne iarta-ma, ce "fac ce vreau" poti face cu stergatorul ala de geamuri in afara - desigur - de a spala geamurile??

View Posttest_driver, on 23 noiembrie 2012 - 22:24, said:

La pompa alimentezi, stersul geamurilor este activitate secundara, si neobligatorie, este obligatoriu sa te duci sa platesti, pentru activitati care dureaza mai mult, cum ar fi facut piata, luat micul dejun sau bautul unei cafele in interior exista zona de parcare.
Nu zi de doua ori, te pomenesti ca se ajunge si la asa ceva, mai ales ca din ce stiu eu OMV-urile (parca la astea zicea ca ar alimenta) au si facilitatea asta cu mancatul si cafelitul.
Chiar, daca stai sa te gandesti cate poti face atat timp cat este masina stationata / parcata la pompa.

#77
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,728
  • Înscris: 30.01.2006
Nu se ajunge aici, ca pierd si benzinariile daca faci asa.

View Postkim1, on 23 noiembrie 2012 - 23:49, said:

mie nesimtire mi se pare ca ala de face plinu sa poata sta mai mult decat mine, iar eu care stau mai putin sa n-am voie sa fac x fiindca "n-am dreptul".
treaba mea ce fac in timpul in care altul face plinul.ala are nevoie de plin, eu am nevoie de cativa litri plus geamuri curate, stationam la fel.
daca nu le convine patronilor atunci sa faca precum francezii. dar nu fac fiindca nu le-ar conveni tot lor, asa ca nu le mai purtati de grija. oricum romanii tot ar comenta, ar trebui sa puna limita de 20 de litri ca sa nu mai fiu luat la rost de ce imi sterg geamurile.
Ma omule, ala cand face plinul isi spala geamurile in timpul in care se umple rezervorul, tu ai putea sa-l pui pe ala de la pompa sa-ti stearga geamul in timp ce te duci sa platesti. Dar stai ca am uitat ca ala care spala geamrile nu se pricepe, asa ca tine si nu-ti cnvine, sa stergi geamuri ai nevoie de 3 facultati... asta e mai draga. Deci uite ca se poate sa stergi geamurile si sa alimentezi doar 2 litri. Iti a 3 secunde sa arunci 2 litri in rezervor si jumatate de an sa platesti, timp in care iti pot sterge aia geamurile. Dar, iarasi, problema, dupa ce ca suntem rupti in dos, facem figuri pana nu mai putem ca ala e prost si nu stie. Parerea mea e sa faci plinul, ca iesi la aceeasi bani intr-un final, si ai si timp sa speli geamurile. Dar daca faci plinul o sa stergi geamurile doar o data pe luna, decat in fiecare zi cu cate doi litri, si acasa apa e scumpa, la fel si ceva detergent de geamuri daca tot nu vrei sa folosesti rahatul ala de stergator.

P.S. Eu sterg foooarte rar geamurile la peco, doar daca sunt la drum lung si s-au lipit prea multe muste. De aia nici nu prea am problemecu timpul, de obicei fac fulul la drum lung, si la fel si in rest, si nu pentru ca sunt miliardar, patron, si... mai nu stiu cum ai zis tu acolo. Ci pentr ca altfel as baga de 30 RON pe zi, sau chiar mai mult, in fiecare zi, asa bag de 3-400 RON o data, si mai bag cand se termina, Sunt fix aceeasi bani, plus ca daca bagi cate 2 litri mai trebuie sa umplii si furtunul daca ala dinainte l-a scurs in rezervor, si daca patesti asta de 3 ori, deja ai pierdut o gramada de bani, dar romanul este econom, el cumara cu taraitea.

#78
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postkim1, on 23 noiembrie 2012 - 00:09, said:

eu cred ca legea va tine cu mine, daca indrazneste sa spuna ca bunul simt spune sa ma plimb cu galetusa, atunci il cer si pe seful lui si tot asa. sa vedem cine are dreptate.

sa puna limita de 10 litri sa vedem daca le convine pe urma.Posted Image
latimea nu ma sperie, sunt dispus sa fiu facut afis pt dreptate. Posted Image
si sincer, trag concluzia ca multi au geamurile murdare si poate nici nu stiu, altfel nu-mi explic. sa se plimbe unu cu galeata ca nu se poate muta un tolomac la alta pompa, e de otv.

unde zici ca alimenbtezi? .... si cam cand?

eu nu-s in tara pana la anu prin februarie ca sa ma simt "incurcat" dar am cativa amici care vor fi cred bucurosi sa-ti explice ei cum sta treaba cu bunul simt si respectarea celorlalti.

#79
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si amenintatul pe forumuri denota nesimtire si lipsa de respect. Nu pentru cei vizati neaparat, ci pentru noi astialalti care vrem sa participam la o discutie degajata.

#80
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
cata "sensibilitate" .....


dupa 5 paginii de explicatii si argumentatii crezi tu ca mai e nevoie de "degajare"?

#81
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Stii cum e? Noi ne distram aici. Si vii tu ca un taur in magazinul de portelanuri si incepi sa ameninti.

#82
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
aham .... atunci va rog sa ma scuzati ..... va las sa va distrati in continuare .... bag de seama ca la mine simtul umorului a avut de suferit daca marlania si mitocania celor din jur imi genereaza alte sentimente.

Edited by Tarzy, 24 November 2012 - 08:44.


#83
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Multumim.

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkim1, on 23 noiembrie 2012 - 23:25, said:

realitatea la romani e asa: daca vine "bossul" si face plinu poate sa stea minim 5 minute la pompa si chiar sa-si spele si geamurile.
dar daca vine un "sarac" care pune cativa litri si sta mai putin decat ala de face plinul (in timpul asta spalandu-si si geamurile) ei bine asta trebuie rastignit de pompa, dupa ce ca are tupeul sa treaca pe acolo isi mai si mareste stationarea cu spalatul lui, ce conteaza ca sta mai putin decat ala de face plinul.

ar trebui ca macar una din firme sa se dedice "bossilor", sa intre doar cine vrea sa faca plinul si poate sa stea si sa faca ce vrea si cat vrea el acolo, ca doar are dreptul dupa un plin.
NU CONTEAZA CAT STAI CI CAT PUI- pur romanesc. am impresia ca aici discut numai cu patroni de benzinarii sau numai cu "bossi", conteaza cati bani face benzinaria pe unitatea de timp ocupata.

Realitatea la OAMENI CU OBRAZ e asa: alimentatul masinii, este activitatea normala intr-o statie peco. Pentru ea, se sta in pompa atat cat are fiecare nevoie. Unul cale de-un plin, altul cale de 3litri....nu conteaza. Celelalte insa, sunt secundare sau OPTIONALE. Pentru alea, in general patronii de statii, au avut inutilul gand sa prevada si sapuna la dispozitia clientilor, spatii de parcare. Intelegi mai departe?

#85
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Parearea mea de sofer auto,are dreptate ala cu jeep`ul si angajatul si eu imi spal geamurile dar dupa ce alimentez, ies din pompa cu masina, si o spal fara sa incurc pe nimeni,stii ce nasol e sa fii tu ala la ora 17  intr`un peco care sta 20 min sa spele geamurile? in timp ce in spatele lui coada creste lumea se grabetste,,e foame,e dupa munca e etc

SI eu si altii o sa-ti dam multa carne...:D,eu nu-s genul dar am vazut chiar imbranceli in peco exact pe tema asta ,pompa e pentru alimentat si atat,daca vrei sa speli bibi`ul ,te duci la spalatorie sau pleci de langa pompa!

#86
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postrichelieu, on 24 noiembrie 2012 - 09:22, said:

Intelegi mai departe?

Ii explicati degeaba .....omul e in `lumea` lui

Consumam curentul inutil......sper doar sa nu ma duc sa platesc factura la energie electrica si sa dau peste el in timp ce-si plateste in monede de 10 bani facturile neachitate de 1 an .

Edited by polizei, 24 November 2012 - 09:59.


#87
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpolizei, on 24 noiembrie 2012 - 09:48, said:

sper doar sa nu ma duc sa platesc factura la energie electrica
Pai mai platesti facturile la ghiseu ???

#88
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,138
  • Înscris: 14.09.2007

View Postkim1, on 23 noiembrie 2012 - 23:25, said:

realitatea la romani e asa: daca vine "bossul" si face plinu poate sa stea minim 5 minute la pompa si chiar sa-si spele si geamurile.
dar daca vine un "sarac" care pune cativa litri si sta mai putin decat ala de face plinul (in timpul asta spalandu-si si geamurile) ei bine asta trebuie rastignit de pompa, dupa ce ca are tupeul sa treaca pe acolo isi mai si mareste stationarea cu spalatul lui, ce conteaza ca sta mai putin decat ala de face plinul.

ar trebui ca macar una din firme sa se dedice "bossilor", sa intre doar cine vrea sa faca plinul si poate sa stea si sa faca ce vrea si cat vrea el acolo, ca doar are dreptul dupa un plin.
NU CONTEAZA CAT STAI CI CAT PUI- pur romanesc. am impresia ca aici discut numai cu patroni de benzinarii sau numai cu "bossi", conteaza cati bani face benzinaria pe unitatea de timp ocupata.

Bai nene, la peco te duci sa pui benzina nu sa-ti speli masina .
Ce nu ti-e clar ca nu e nimeni obligat sa stea dupa tine. Esti frustrat ca altii fac plinul in peco , e problema lor .
Gandeste-te ca nu toti au timpul tau la dispozitie sa o arda aiurea prin peco , lumea mai are si treaba cand iese in oras , nu doar sa dea 3 ture.
Se mai mira vecinii de talentele tale ? :lol:

#89
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Tehnic peco este folosit incorect pe post de substantiv.

Este de fapt o denumire comerciala. Precum shell, mol, esso, luk oil, petrom, etc.

Edited by Arkouda, 24 November 2012 - 10:55.


#90
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

View Postadrian_r5, on 24 noiembrie 2012 - 10:22, said:

Pai mai platesti facturile la ghiseu ???

il inteleg, e mai sfant. pe mine m-au lecuit astia de la electricitate de tehnicile moderne... http://forum.softped...hp/t414384.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate