Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

"spalatul" la pompa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#1
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
mi s-a intamplat de cateva ori iar azi fu maximul.
la o statie lukoil, dupa ce am alimentat si am achitat, am inceput sa-mi spal geamurile. un Jeep s-a oprit in spatele meu si i-am facut semn catre alta pompa si a intrebat ca de ce? e stricata pompa? i-am raspuns ca nu dar ca sa nu stea pana termin, la cealalta deja alimentase si pleca.
jeeparul a mormait ca nu e corect ca ar trebui s-o trag in alta parte si s-a dus la cealalta. eu mi-am vazut de geamuri. intre timp alta masina vine iar in spatele dar se muta aproape imediat vazand ca spal geamurile.
si punctul culminant iese ala din peco(ajutatorul de pistol) si comenteaza si el ca nu e corect sa spal toate geamurile ca aia e doar pt parbriz?!! si ca omul defapt trebuia sa alimenteze dupa mine ca are rezervorul tot pe partea aia.
asta intr-o statie cu 2 "pompe" 4 sensuri-parti mai exact, iar masinile descrise au fost singurele prezente in ordinea data, in intervalul de 1-2minute maxim cat am sters eu geamurile.

am de gand sa sun la lukoil sa le spun de angajatul lor si ii amenint ca data viitoare sun la opc daca se mai intampla. iar astia de mai comenteaza o sa-i trimit inauntru sa se planga(daca atat ii duce mintea), iar aia daca imi comenteaza mie sun la opc.

din moment ce alea sunt puse langa pompa si nu in alta parte e clar!!! ca acolo stai cu masina sa o speli, iar unde mai ai si pt roti(compresoare) la fel e clar ca acolo stai. daca vor sa faci astea in alta parte atunci sa amenajeze in alta parte!!! wtf!!!!
nenorocita tara....poate apar la stiri cu astia de gat.

Edited by kim1, 22 November 2012 - 17:08.


#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai vezi daca te zgarcesti la 1-2 lei? Posted Image Daca i-ai mancat ajutatorului de pompa bacsisul, acu suporti consecintele.....
Dar ca idee, spalatul ala se poate face si in timp ce se alimenteaza masina....

Edited by richelieu, 22 November 2012 - 17:16.


#3
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
eu mi le fac mai bine decat ajutorul, am experienta. plus ca uneori imi sterg si farurile si oglinzile cand e nevoie. si conteaza aia 1-2 lei oricum, nu vreau sa dau banii astia la 3 zile pe ceva pe care pot face mai bine.
sa specifice daca au chef ca e doar pt parbriz, sau ca se spala doar in timpul alimentarii/cu angajatul.
altfel inteleg ce vad, nu ce viseaza ei.

nici macar "opriti motorul" sau "nu fumati" nu prea mai observ cum era inainte si cum e normal.

Edited by kim1, 22 November 2012 - 17:24.


#4
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 21.04.2009
Nimic nu se compara in schimb cu masina lasata inchisa dupa alimentare la pompa, si se fac cumparaturile pe indelete, eventual sfatuindu-te telefonic cu soacra, amanta, sau vecina. @Initiator, nu ai dreptate. Sper sa fii si tu in postura celui grabit , si sa astepti dupa cel care spala. Poate chiar mai multi .

#5
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Si nu era mai ok sa mergi la casa  sa achiti si apoi sa muti masina si sa o cureti si  o ora ca nimeni nu te deranja?

Mie asa mi se pare mai civilizat. :)

PS: Cat dureaza alimentarea cu 70 litri a rezervorului masinii mele am timp sa fac si un interior. :D

#6
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Mai bine ca mine: nici eu nu spal geamurile masinii insa nici vreun angajat al statiei nu se atinge de masina mea, nici macar sa bage benzina, d-apai sa spele vreun geam. La matiz l-am lasat odata pe unul sa alimenteze ca ma grabeam si ala a spalat si geamurile din fata+parbriz. Drept urmare, pe geamul din stanga fata m-am trezit cu o mandrete de zgarietura(vazuta la 2 minute dupa ce am plecat). M-am intors la ei, le-am aratat ce a reusit angajatul lor, au ridicat din umeri si...la spate Ghita.

Toyota este si ea "insemnata", tot pe geamul de la sofer, de catre un angajat zelos de la un OMV. Si fostul proprietar a patit-o la fel ca mine si a avut parte de aceeasi reactie din partea angajatilor pompei, ba chiar i-au zis "Da...ce-ati dori, sa va platim noi geamul acum? Haide dom`le, ce dracu!".

#7
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
dupa cum am spus, cam batea vantul in statia aia, nu se poate numi ca am tinut coada de masini dupa mine.
plus ca eu as prefera ca soferii sa aibe geamurile si oglinzile ca mine si sa poata vedea optim decat sa fie satisfacuti cativa grabiti la peco. deci voi astepta sa termine cu geamurile sau ma mut la alta pompa, nu voi comenta aiurea.
plus ca de multe ori, de obicei cand ma ocup si de oglinzi si faruri eventual si roti, ma duc pe partea la care nu am rezervorul, trag de cordon mai mult dar sunt nederanjat de obicei.

in cazul asta trebuia trasa masina undeva in spate si eventual sa car galetuta cu mine sau sa o umplu de zoaie mai rau luand doar stergatorul in mana.

Edited by kim1, 22 November 2012 - 17:34.


#8
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postkim1, on 22 noiembrie 2012 - 17:32, said:


plus ca de multe ori, de obicei cand ma ocup si de oglinzi si faruri eventual si roti, ma duc pe partea la care nu am rezervorul, trag de cordon mai mult dar sunt nederanjat de obicei.

in cazul asta trebuia trasa masina undeva in spate si eventual sa car galetuta cu mine sau sa o umplu de zoaie mai rau luand doar stergatorul in mana.

Si care este logica de te duci la o pompa aflata pe partea opusa rezervorului masinii tale?

Nu-mi zice ca 70% din masini au rezervorul pe aceeasi parte ca masina ta si tu vrei sa deranjezi doar 30% din soferii ce opresc in acea statiie. :D

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postdacadrean, on 22 noiembrie 2012 - 17:27, said:

Si nu era mai ok sa mergi la casa  sa achiti si apoi sa muti masina si sa o cureti si  o ora ca nimeni nu te deranja?

Mie asa mi se pare mai civilizat. Posted Image



eu asa fac de obicei
mi se pare aiurea sa stea dupa mine altii in timp ce au frec la geamuri

dupa ce alimentez si platesc, trag masina intr-o parte, iau bidineaua si spal linistit, eventual verific si roti...

si mi-ar placea ca si altii sa faca la fel, nu sa ma oblige, poate, sa ma bag la alta pompa de pe partea opusa alimentarii si sa intind furtunul de la pompa la maxim ...

#10
george5110

george5110

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.05.2012
ce probleme existentiale au unii.....Posted Image

unii chiar au probleme serioase in viata, nu ca ale tale....

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Asta cu spalatul geamurilor in fata pompei tine de bun-simt.
Procedeul este urmatorul: bagi pompa in rezervor, ii dai drumul, pana cand face poc speli si luneta ca tot esti langa ea - pentru asta sunt galetusele alea, nu pt. parbriz ca pt. ala ai stergatoarele.
Daca ai nevoie de mai mult, te duci la spalatorie sau tragi masina in alta parte.

La fel si cu umflatul rotilor: acolo unde sunt chestiile alea mobile, se procedeaza in acelasi mod - se umfla roata pana cand se face plinul, nu sunt pt. verificat presiunea la toate rotile samd.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
ce poc sa faca? ca daca pune de 20 de lei, trebuie sa fie pe faza la pompa, nu are timp de geamuri.

kim, ai fost cumva azi pe la mol? ca am stat 5 minute dupa un bou sa-si spele geamurile. freca la ele si facea la ture cu mopul ala, sau cum s-o fi chemand, de ziceai ca vrea sa distruga si ultima bacterie de pe geam.

Edited by slai, 22 November 2012 - 17:50.


#13
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ptr. shopping si umflat de roti mut mereu masina de langa pompa.
Geamurile le spal la pompa doar daca nu asteapta nimeni dupa mine cand ma intorc de la casa, iar daca apare cineva in timp ce le spal o intind instant, indiferent cate am apucat sa curat.
In acelasi timp, daca stau la pompa si cel din fata alege sa umfle rotile + sa curete geamurile, nu ma apuc sa ma cert cu el.

Habar n-am cine "are dreptul" sa faca operatiunile astea sau de ce. Cu siguranta, insa, nu mi se pare ca merita sa pierd timpul intr-o discutie pe tema asta la pompa, in conditiile in care ajung in benzinarie de maxim 2-3 ori pe luna.
Ne facem (soferii de la noi) prea multi nervi pentru nimic.

#14
motranu

motranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.12.2009
si eu cred ca pune doar de maxim 20 de lei sau poate de 10 si vine pe la peco mai mult sa spele geamurile domnu' Kim , dar nu trebuie sa ne suparam acum dar si domnu' Kim acum sa stie ca nu are voie sa blocheze pompa de benzina ....

#15
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
exact de 20 de lei am alimentat.Posted Image deci clar dupa pot sa le spal. si din moment ce alea sunt acolo mi se pare logic ca trebuie facute aceste operatiuni acolo, nu sa le cari dupa tine prin parcarea lor pe unde ai loc.

nu sunt de acord ca soferii romani sa fuga cu geamurile murdare de frica sa nu-l streseze pe cel din spate. dar nici sa stai 5 minute doar pt geamuri. eu in 5 minute fac si roti si tot.

si da, am pe dreapta  rezervorul si din experienta pe sensul celalalt e mai mult gol si chiar n-am prea fost deranjat facand toate operatiunile.

cred ca am stat o data dupa unu care isi stergea geamurile in timp ce vorbea la telefon. :|

Edited by kim1, 22 November 2012 - 18:13.


#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
kim, ia-ti si tu o decapotabila ... merge mai repede cu spalatul si esti si in spiritul evocat de ajutatorul de pistol.

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Hahaha, ce misto faza. Omul alimenteaza de 20 de lei - 3 litri de benzina si se strofoaca ca un taur ca ii sunt incalcate drepturile de consumator ca nu e lasat sa spele masina de-a fir a par in fata pompei.

Aia cu spalat toate geamurile, farurile, oglinzile si uneori rotile mi-a placut cel mai tare. Vezi ca daca te chinui putin poti sa speli toata masina cu prostia aia de spalat geamuri. Doar sa nu te linseze aia care asteapta dupa tine.

Apropo, fii si tu tare in gura cand le faci statiilor de benzina profit. Caci pentru 3 litri de benzina pompa a consumat curent cam cat profitul statiei la aia 3 litri. Daca mai pui si pompa ocupata unde clientii platitori nu au putut alimenta, te poti considera norocos ca nu ai plecat batut de acolo.

#18
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postkim1, on 22 noiembrie 2012 - 18:11, said:

exact de 20 de lei am alimentat.Posted Image deci clar dupa pot sa le spal. si din moment ce alea sunt acolo mi se pare logic ca trebuie facute aceste operatiuni acolo, nu sa le cari dupa tine prin parcarea lor pe unde ai loc.
In hypermaketuri ti se pare normal / logic ca la o casa libera sa blocheze cineva accesul pana cand isi alege tipul de prezervativ pe care il doreste?

View Postkim1, on 22 noiembrie 2012 - 18:11, said:

nu sunt de acord ca soferii romani sa fuga cu geamurile murdare de frica sa nu-l streseze pe cel din spate.
Nici eu. Dar mi se pare ok sa nu spele geamurile din respect pentru ceilalti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate