Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Router 3G / Wifi portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incep sa apara tot mai multe oferte pe piata noastra pentru TP-Link M5360 concomitent cu o usoara scadere a preturilor: http://www.price.ro/...id=960350&asc=1

#56
lucyenake

lucyenake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2008

 mirondorelgl, on 04 decembrie 2012 - 19:38, said:

Ptr. ripperu.
am si eu un mf60 de la cosmote, l-am deblocat, vede sim digi, dar nu se conecteaza.
Gresesc undeva la setari ,, Cosmote Hotspot ''
Cum ai facut setarile ca sa mearga mf60 cu sim-ul de la rds.
te rog un printscreen, sau o detaliere

Salut, poti sa mi spui si mie cum ai reusit sa l deblichezi?!!
Multumesc.

#57
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
dc-unlocker + credite

#58
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Tocmai mi-am achizitionat un mini WiFi 3G router, model TP-Link M5360 (mini wifi 3G router), m-am jucat cu el si printre altele i-am facut cateva teste de viteza.
Ca o concluzie, pentru cei ce nu au rabdare sa citeasca tot mesajul meu de amator :) , router-ul nu influienteaza in sens negativ sau pozitiv viteza de acces la internet in comparatie cu un stick, modem 3G sau cu un telefon mobil mai bun.
Acest router iti da posibilitatea sa conectezi mai multe dispozitive la aceeasi sursa de Internet in acelasi timp.

Introducere
Am cautat diverse variante sa folosesc internetul mobil de la RDS, sa nu tin SIM-ul degeaba, pentru situatii de backup sau voiaje in tara.
Situatii de back-up, cand:
- sunt pene de curent electric (eu folosesc laptopuri acasa);
- conexiunea de internetul fix este intrerupta sau are probleme.
Ocazional, in voiaje, insa pana acum in voiaje am stat departe de calculator :) si nu stiu daca o sa-l folosesc.

Detalii tehnice
Modemul intern suporta 2 frecvente 3G: 900 si 2100Mhz, numai bun de folosit pe la noi unde 3G-ul e implementat pe aceste doua frecvente.
De asemenea modemul suporta si 4 frecvente pentru 2G: 850, 900, 1800 si 1900Mhz.
Nu are suport pentru 4G (LTE).
Vitezele maxime teoretice sunt:
- DL: 21.6Mbps
- UL: 5.76Mbps
Bateria interna e de 5200mAh. Inca nu am avut ocazia sa aflu durata de functionare a router-ului pe baterie si care este comportamentul pentru cazurile cand conectezi mai multe dispozitive la el.
Raza de actiune e de cativa metri patrati, o camera o acopera fara probleme.
Prin pereti trece, dar depinde de tipul de material folosit, la mine prin perete de beton cu armatura pierde cam jumatate din puterea semnalului, de la -32dBm ajunge la -66dBm perpendicular si pe la -73dBm oblic, oricum depinde foarte mult de material si orientare.
Asadar, pentru voiaj, pentru o camera de hotel este mai mult decat sufiecienta puterea semnalului antenei interne.

Continut pachet
In cutie, pe langa hartiute/manual mai sunt:
1. incarcator de retea (alimentator):
-- INPUT 100-240V ~ 50/60Hz 0.2A max
-- OUTPUT: 5V 1A
2. cablu de alimentare (poate fi folosit si pentru transfer de date - deci are toti pinii conectati)
-- mufe USB - micro USB (ca la orice smartphone)
-- lungime 80 cm (scurt, spre exemplu cablul de date original al telefonului meu e de 1m)
-- aspect alb, grosut, cam rigid, pare de buna calitate, cred ca datele nu sunt afectate.
3. doua adaptoare pentru standard SIM si 4 stickere adezive pentru a fi lipite pe adaptoare si sa tina cartela:
-- micro SIM (3FF) -> standard SIM (2FF)*
-- nano SIM (4FF) -> standard SIM (2FF)*
* standard SIM de fapt este cel cu dimensiunea "normala" a cartelelelor SIM, dimensiunea mare (Full Size) e de fapt tot plasticul, inclusiv partea pe care sunt scrise codurile PIN/PUK, mai multe detalii legate de dimensiuni si formate SIM pe wiki.
4. router-ul WiFi - 3G
- are 2 conectori, 2-a sloturi si 2-a butoane:
-- 1 micro USB pentru alimentare, INPUT 5V max 1A (am masurat in timp ce se incarca si ajungea pe la 0,92A, asadar puteti sa folositi orice incarcatori ce ofera un curent mai mare de 1A);
-- 1 USB pentru incarcarea altor dispozitive, OUTPUT 5V 1A;
-- slot pentru mini SIM (normal/mare);
-- slot pentru card micro SD;
-- 1 buton power;
-- 1 buton reset.
Cardul poate fi citit doar daca este conectat router-ul la calculator prin portul de alimentare, router-ul se comporta ca cititor de carduri, ar fi fost interesant daca router-ul ar fi avut suport pentru FTP server sau File Sharing (asemanator cu SAMBA).
Router-ul nu poate fi desfacut, pare lipit, se simte pe spate, sub eticheta o adancitura, cred ca acolo se afla un surub.
Oricum bateria este astfel dificil de schimbat in cazul in care trebuie inlocuita.
Forma, greutatea si dimensiunile destul de mari ale router-ului ar incomoda purtarea lui in buzunar la pantaloni ori geaca, insa purtat intr-un rucsac ori geanta nu ar incomoda deloc.
Dimensiuni: 10cm inaltime x 4.5cm latime x 3cm grosime. Are aproximativ dimensiunile unui pachet de servetele igienice normale.
Greutate aproape 100g (nu am un cantar prea exact)

Cum l-am folosit eu?
Am testat router-ul cu doua SIM-uri, unul de la Cosmote si unul de la RDS folosit intr-un stick primit gratuit pentru cei ce au abonamente Fiberlink 200 (fost Fiberlink 2).
La cel de la Cosmote nu i-am setat APN-ul si nu l-am testat pentru transfer de date, doar am dorit sa vad daca trebuie sa fac vreo schimbare in setari dupa ce folosesc un SIM de la un alt operator.
Asadar, revenind la cum l-am folosit eu.
Am pus SIM-ul de la RDS si... am avut prima emotie, pe ecranul LCD imi scria: NO SIM CARD.
Am luat un SIM de la Cosmote si mi-a aparut acelasi mesaj, am crezut ca-i defect router-ul. Atunci am luat o scobitoare si am resetat router-ul.
Dupa reset (initializare) a recunoscut SIM-urile fara a mai face nimic.
In mod implicit router-ul, dupa un reset este setat sa se conecteze automat la reteaua de telefonie mobila si cel mai probabil recunoaste operatorul pentru a-si seta singur, automat, setarile necesare pentru o conexiune de date. Spre exemplu cand am pus SIM-ul de la RDS nu a fost nevoie sa setez numarul ori APN-ul, s-a conectat automat la Internetul Mobil.
Pe ecran apar afisate cateva informatii legate de status-ul router-ului si numele operatorului, viteza curenta de download si upload dar si un total al traficului efectuat.

Teste de viteza
Am facut teste de viteza si nu am avut nici o diferenta notabila dintre viteza inregistrata folosind acest model de router sau stick-ul de la RDS, un ZTE MF667.
Test de viteza pe laptop folosind M5360:
[ http://www.speedtest.net/result/3946232754.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Test de viteza pe laptop folosind modemul 3G ZTE MF667:
[ http://www.speedtest.net/result/3946273013.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am atasat si o poza cu testele facut pe telefon, direct, folosind conexiunea de date a abonamentului Digi Mobil Optim 3 sau conectat prin router-ul
- vitezele directe pe telefon: DL 3.60Mbps / UL 0.38Mbps + DL 4.78Mbps / UL 0.39Mbps
- viteze conectat prin router: DL 2.47Mbps / UL 0.41Mbps + DL 4.54Mbps / UL 0.20Mbps
Am verificat de exemplu daca se conecteaza doua dispozitive in acelasi timp daca este afectata viteza si

Pagini oficiale - TP-LINK M5360
Specificatii tehnice: 3G Mobile WiFi, 5200mAh Power Bank M5360
Firmware: Download for M5360 V1
Downloads: Documente/Imagini/Software

Sper sa fie util acest mesaj celor ce sunt interesati de utilizarea unui mini WiFi 3G router.

Attached Files


Edited by Ciubex, 29 November 2014 - 15:12.


#59
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu am observat constant pinguri mai bune fata de varianta cu stick 3g.
felicitari pentru review.

#60
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Revin cu o completare legata de TP-Link M5360.
Pe spate nu exista nici un surub, golul ce se simte sub eticheata de pe spate, este de la zona prin care a fost turnat plasticul pentru realizarea carcasei, se vede mai bine in poza atasata.

Am folosit in weekendul trecut in zona comunei Sadova, pe langa Campulung Moldovenesc, Suceava, acest mini WiFi router.
Am stat conectat pe el cu 4 dispozitive: 2 laptopuri si 2 telefoane mobile, nu s-a golit in timpul noptii, de cu seara de pe la 21 pana a doua zi dimineata pe la 11.
S-a comportat destul de bine, probleme am avut cu identificarea unui operator de telefonie mobila care sa aiba acoperire pentru date, am folosit cartele de date de la doi operatori:
1. Cosmote (Telekom), l-a, folosit doar in prima seara, cand am ajuns, mergea doar 2G si abia se taraia cu o singura conexiune. Profilul default (APN: internet), cel din firmware-ul router-ului nu mi-a fost folositor, a trebuit sa definesc altul pentru a ma putea conecta la net.
2. Vodafone, l-am folosit restul timpului. Operatorul avand acoperire 3G, am putut sa ma folosesc de Internetul mobil fara probleme. Daca pentru Cosmote a trebuti sa creez un profil nou pentru conexiune, pentru Vodafone nu a fost nevoie de nici o modificare, a mers din prima cartela de date.
Viteza conexiunii de la Vodafone a fost de ~8Mbps
[ http://www.speedtest.net/result/3999906478.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Router-ul daca nu are nici o conexiune WiFi, in mod normal intra in standby dupa 15 minute, aceasta perioada se poate modifica din pagina de administrare.
De pe pagina de login, daca se conecteaza de pe telefonul mobil pe adresa: http://192.168.0.1/ se poate alege varianta mobila a paginilor, dar acestea nu ofera spre exemplu vizualizarea/trimiterea de SMS-uri, doar setari legate de conexiunea la Internet (profile) sau setari legate de WiFi. Vedeti ultimele 6 poze atasate cu paginile de administrare, in varianta mobila.

Contorul de date iti contorizeaza traficul in continuare indiferent daca schimbi cartela (operatorul), de asemenea nu se pot defini perioade dupa care sa se reseteze contorul. Mi-ar fi placut sa-i setez spre exemplu o zi din luna de la care se reseteaza contorul traficului de date.

Inainte de aceasta mini vacanta l-am folosit acasa de vreo cateva ori cand am avut probleme cu furnizarea curentului electric in cartier :)

Attached Files


Edited by Ciubex, 26 December 2014 - 00:26.


#61
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Folosesc,  combinația din imagine. Routerul accepta stick 3g sau cablu UTP. Are și baterie interna (wifi câteva ore sau Power bank)
A fost vreo 25 euro,  merita toți banii chiar dacă e "chinezarie".

Attached Files



#62
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

 Muale, on 13 ianuarie 2015 - 16:59, said:

Folosesc,  combinația din imagine. Routerul accepta stick 3g sau cablu UTP. Are și baterie interna (wifi câteva ore sau Power bank)
A fost vreo 25 euro,  merita toți banii chiar dacă e "chinezarie".

Ce model  de router este?

#63
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Știe cineva vreun router cu USB, nu neapărat portabil (de preferat nu) care să suporte și rețea 2G? Chiar dacă suportă 2G, să nu înceapă să dea erori sau să mă complic cu setările.

Edited by KyKyKyKy, 04 June 2015 - 02:58.


#64
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
lancom 1780ew-4g.

#65
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Buna ziua. Stie cineva ceva despre Mifi-ul 4G de la RDS? Are cumva si posibilitatea setarii server DDNS?

#66
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 dragos_b1, on 23 ianuarie 2016 - 09:42, said:

Buna ziua. Stie cineva ceva despre Mifi-ul 4G de la RDS? Are cumva si posibilitatea setarii server DDNS?
Chiar daca ar avea nu ar ajuta la nimic.Pe conexiunile mobile nu se ofera ip public.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate