Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Windows Phone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#73
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Cum adica? Daca vrei sa inchizi rapid browserul, inchizi intai toate taburile si apoi cu back iesi din IE.

#74
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbadsica, on 16 iunie 2013 - 17:49, said:

cum inchid o pagina in internet explorer ? ma tot uit ca bou si nu gasesc ...

În WP8 nu prea este nevoie sa închizi nimic.

În cazul tău particular, browser-ul funcționează pe baza de tab-uri. Fie închizi taburi (file - în meniuri cu lb. RO) ori sa ieși definitiv din aplicație (butonul <- 'back' este suficient). Cam asa se închid aplicațiile în WP8, cu back.

Edited by alexdonc, 17 June 2013 - 06:16.


#75
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
cu back aveam impresia ca nu se inchide ,  pentru ca atunci cand deschideam iar browseru imi aparea ultima pagina deschisa
am recurs la varianta  cu File , si acolo apar taburile , apesi frumos pe x , asta cautam Posted Image

mersi!

Edited by badsica, 17 June 2013 - 09:53.


#76
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Draciile astea care au WP8 si anume Lumia 520/620 si HTC 8S nu au radio integrat? Sau e o greseala pe GSMArena?

#77
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdanghetau, on 19 iunie 2013 - 09:15, said:

Draciile astea care au WP8 si anume Lumia 520/620 si HTC 8S nu au radio integrat? Sau e o greseala pe GSMArena?
Niciun WP8 nu are radio FM integrat până la următorul update

#78
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Dar acest update:
http://www.nokia.com...oftware-update/
la ce se refera? Scuze, mai slabut cu ingliş.

#79
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdanghetau, on 19 iunie 2013 - 10:28, said:

Dar acest update:
http://www.nokia.com...oftware-update/
la ce se refera? Scuze, mai slabut cu ingliş.
Zice doar că de acum încolo updateurile le vei face OTA, nu o să mai ai nevoie de cablu și suita Nokia pe PC.

#80
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Daca e sa merg pe WP8 voi lua un Lumia 520 desi e la concurenta (ca pret) cu Galaxy Ace 2... Mai sus daca e sa ma uit o fac pentru mine.Posted Image

#81
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdanghetau, on 19 iunie 2013 - 13:36, said:

Daca e sa merg pe WP8 voi lua un Lumia 520 desi e la concurenta (ca pret) cu Galaxy Ace 2... Mai sus daca e sa ma uit o fac pentru mine.Posted Image
Procesorul lui 520 e superior celui de pe Ace 2.

#82
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Doar atat, in rest sta mai bine Ace 2.

#83
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdanghetau, on 19 iunie 2013 - 18:44, said:

Doar atat, in rest sta mai bine Ace 2.
Nu chiar, trage răsuflă androidul pe el ca un catâr din Petroșani după 10 ani de cărat lignit iar pe 520 Windows-ul e Usain Bolt!

#84
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Pai astia de-l are zice altceva... Maine e ultima zi cand trebuie sa ma hotarasc daca iau si ce iau.

#85
bogdan_dlll

bogdan_dlll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 20.06.2013
Salut,
As vrea sa achizitionez lumia 520 sau 620. Celelalte modele cu WP8 nu ma prea intereseaza din pricina dimensiunilor prea mari, de la ecranele de 4.3 in sus. Am butonat zilele trecute la vodafone lumia 520, doar acesta era expus, si am ramas impresionat. Am incercat pe cat posibil sa deschid fiecare aplicatie, sa incerc sa vad daca da semne de lag sau daca agata dar nu am intampinat. Ma rog, cele din magazin nu au avut parte de normal use, sa zic asa, adica sa fie instalate aplicatii, pe urma dezinstalate si etc. Eu eram curios cum se comporta in timp, 1 an, doi.. se misca mai prost sistemul, ce bube apar? Raspunsuri pe care nu prea le-am gasit. Am gasit unele informatii pe forumuri straine dar nu suficiente, parca la android gasesti cu tona :D.
In prezent am un Huawei g300, cu un proc de 1 GHz si 512 ram. Sincer m-am cam saturat de android si de unele momente de lag iar alte modele cu performante mai ridicate au ecranul prea mare pt gustul meu, sa nu mai zic de pret. Ideea era ca m-am saturat de android si as trece la ceva mai stabil, adica wp8.
Pentru mine, telefonul inseamna vorbit, sms si net (fb, mail si navigatie). Voiam sa aflu daca aceste doua telefoane au bube in timp. :)

#86
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Pai, avand in vedere data lansarii, tre' sa mai astepti ceva ca sa afli impresii dupa un an sau doi de utilizare.

#87
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu am fost sa butonez un WP8 si singurele prezente in magazin erau HTC 8X respectiv HTC 8S, Lumia 520 abia azi erau puse la vitrina. Se miscau bine...
In mod cert cele doua terminale Nokia au procesoarele mai bune decat concurentii de la Android in aceeasi gama de pret, eu am studiat ofertele si am gasit si lucruri pozitive si negative la fiecare (normal dealtfel). Probabil pentru ce ai nevoie e suficient 520 chiar daca nu are blitz si camera frontala (inutila) dar are bateria mai mare.
Nici un WP8 nu are inca radio decat prin internet.

#88
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postdanghetau, on 20 iunie 2013 - 18:19, said:

Si eu am fost sa butonez un WP8 si singurele prezente in magazin erau HTC 8X respectiv HTC 8S, Lumia 520 abia azi erau puse la vitrina.
De ce nu mergi pe HTC 8S? La aproximativ aceeasi bani, personal,  mi se pare ca arata mai bine plus ca are si flash, gorilla glass, baterie mai mare.

#89
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
4Gb de memorie internă e mică pentru aplicații și momentan nu se pot muta pe cardul de memorie... In plus parca Nokia are suport mai bun. Si eu si fiica-mea avem acum HTC, sincer la cum arata 8S as lua. Azi a plecat in excursia de final de an 3 zile asa ca mai temporizez achizitionarea.
8S are Corning Gorilla Glass, la fel ca si HTC HD mini pe care-l are acum deci nu Gorilla Glass.
Ecranul la 520 e IPS deci mai bun ca la 8S si 620 dar pentru un copil astea nu conteaza.

#90
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMasterboy, on 21 iunie 2013 - 00:07, said:

De ce nu mergi pe HTC 8S? La aproximativ aceeasi bani, personal,  mi se pare ca arata mai bine plus ca are si flash, gorilla glass, baterie mai mare.

Este o opțiune cît se poate de nefericită, crede-mă. Doar poate prin prisma prețului 8S-ul poate renta ca și alegerea unui terminal WindowsPhone. O spun în cunoștință de cauză  -  am atît 8S cît și un Lumia 620.

View Postbogdan_dlll, on 20 iunie 2013 - 17:18, said:

Salut,
As vrea sa achizitionez lumia 520 sau 620. Celelalte modele cu WP8 nu ma prea intereseaza din pricina dimensiunilor prea mari, de la ecranele de 4.3 in sus. Am butonat zilele trecute la vodafone lumia 520, doar acesta era expus, si am ramas impresionat. Am incercat pe cat posibil sa deschid fiecare aplicatie, sa incerc sa vad daca da semne de lag sau daca agata dar nu am intampinat. Ma rog, cele din magazin nu au avut parte de normal use, sa zic asa, adica sa fie instalate aplicatii, pe urma dezinstalate si etc. Eu eram curios cum se comporta in timp, 1 an, doi.. se misca mai prost sistemul, ce bube apar? Raspunsuri pe care nu prea le-am gasit. Am gasit unele informatii pe forumuri straine dar nu suficiente, parca la android gasesti cu tona Posted Image.
In prezent am un Huawei g300, cu un proc de 1 GHz si 512 ram. Sincer m-am cam saturat de android si de unele momente de lag iar alte modele cu performante mai ridicate au ecranul prea mare pt gustul meu, sa nu mai zic de pret. Ideea era ca m-am saturat de android si as trece la ceva mai stabil, adica wp8.
Pentru mine, telefonul inseamna vorbit, sms si net (fb, mail si navigatie). Voiam sa aflu daca aceste doua telefoane au bube in timp. Posted Image


Mergi pe Lumia cu încredere. Daca tot vrei ceva cu un ecran un pic mai normal îți recomand un 720 în favoarea 520 - avantajele există din plin.

Pe de alta parte eu personal am preferat 620 ptr că avea cameră frontală - utilă ptr Skype.

Over all sunt absolut convins că ai să fi mulțumit făcînd o comarație cu Android-ul. În cazul în care nu ești dependent de o mulțime de aplicații, Windows Phone este alegerea ideală. Ai stabilitate, viteză, NO lag whatsoever, eyecandy UI, meniuri intuitive și ușor de exploatat, Integrare socială foarte bună în SO - fără nevoia de terțe aplicații - People's hub o să te cucerească instant, browser rapid și compresie gen Opera oferită de Nokia prin serverele proprii în IE, navigație offline adevărată NAVTEQ cu actualizări la zi absolut free pe toată durata de viată a terminalului. Sunt destule aplicații thirdparty care vor compensa lipsa unor funcții și aplicații din Android, altminteri vei avea parte si de frustrări atunci cînd ai să constați că este loc de mai bine și că nu e posibil să atașezi mai mult de jpg-uri în e-mail-uri - nici poveste de un document pdf sau oricealtceva - excepție făcînd integrarea Skydrive care vine să te salveze atunci cînd ești nevoit să transferi documente în format electronic. Și lista ar putea continua. "Average smartphone user" este ceea ce definește un terminal WP8, precum și performanță, securitate și stabilitate.

Recomand totuși un 720 ptr că are și camera frontală prezentă spre deosebine de 520 căruia îi lipsește cu desăvârșire.

Edited by alexdonc, 21 June 2013 - 07:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate