Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Telefonul computer (concept)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsylkyella21, on 12 noiembrie 2012 - 11:20, said:

10 ani cel putin

In 2 ani vor aparea deja PC-uri in format de telefon. Chiar si acum poti lua un Galaxy Note 2, sa-l legi la un dock si sa instalezi Kingsoft Office :)

#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Sa-mi comand si eu atunci un PC in format de telefon. Sa fie pe componente asa sa-l configuram: cu celeron D 2,80GHz, 1GB RAM, HDD de 250GB, DVD-RAM, floppy,  ecran de 15 inci TFT sa-i pun dual boot XP si Ubuntu. Mai mult de 200 lei nu dau pe el. Partea de telefon nu o folosesc la el ca nu-mi trebuie, am alt telefon.

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsylkyella21, on 12 noiembrie 2012 - 11:20, said:

mai dureaza... 10 ani cel putin la cum arata... s-ar putea sa am stra-stra-nepoti cred... dar e misto...Posted Image
Daca ai vreo stranepoata care-i insarcinata acum...   Posted Image

Serios vorbind, dpdv tehnic va fi posibil mult mai repede.  Poate pe partea de acumulatori sa se miste ceva mai greu...
Aparitia pe piata depinde insa, in mare masura, de studiile care se vor face in privinta oportunitatii/interesului existent pt asa ceva.
Ca, daca reactiile majoritatii vor fi precum cele ale lui popascu (este evident ca pt el este inutil, combinatia "desktop de treij de kile + Nokia 3200" fiind cea castigatoare, asta in caz ca nu e doar un troll), e clar ca n-o sa apara.  Sau va ramane un produs exclusivist, de nisa, cu un pret pe masura.

Edited by Barboso, 13 November 2012 - 15:44.


#40
sylkyella21

sylkyella21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.01.2012
dar e frumos...:)) pt nevoile mele exista deja telefoane... Navigat pe net, muzica si mai fac documente din cand in cand... imi place ca telefonul sa imi incapa in buzunar, si tot ce am nevoie mai fac pe pc acolo unde telefonul e limitat. Daca se va dovedi in timp ca nu mai este nevoie de pc atunci as achiziona cv la moda. Mai nou s-a facut un tel cu video-proiector, asta ar putea tine loc de monitor...

#41
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Posted Image Buna remarca. Dar auzi. Daca am deja acele 2 obiecte enumerate de tine sau cine nu le are le cumpara  f ieftin (200 PC-ul ala de 30 de kile desi are doar vreo 5 si nokia 3200 cu 15 lei), la ce sa dai domne 2000 lei pe un device care iti umple buzunarul mai bine si tot nu va substitui complet desktopul, ba il mai si manjesti cu degetele de la WC pe ecran prin autobuz si-l mai si scapi pe jos sau te asezi cu fundul pe el si-l rupi. As vrea sa vad daca tiganii de la noi din care jumate au PC clasic acasa si cate 2 telefoane  si traiesc din ajutor social isi vor lua "devicele telefon PC". Lafel 80 % din populatia Indiei si Bangladesului.

Ai perfecta dreptate ca cu dăştia ca mine nu e progres cum vor unii. Dar treaba e ca de fapt nu e progres din alte motive: Marile corporatii si cercuri de interese nu au ajuns la un acord cum sa-si umfle ei mai mult buzunarele fara sa se certe intre ei si cum sa jupoaie mai bine clientul.

Aparatele acelea nu vor mai oferi nici o libertate, ele vor veni direct cu SO instalat pt care vei plati si o anume configuratie pe care nu o schimbi. Devicele cu tot cu SO "va expira" in 4-5 ani complet si nu vei mai putea rula mai nimic pe el, doar asta e si interesul sa dai bani iar si sa-ti iei altul. In felul acesta se vor fixa monopolurile si imparti pietele pt urmatorii zeci de ani. Upgradarile de aplicatii si SO-uri daca vor fi compatibile vor costa o gramada , sa nu credeti ca va supravietui Google Play ca un mare binefacator de unde descarci gratis. Si daca va exista aplicatiile lui vor fi incompatibile cu Windows.

Pai fanii butonatului de linuxuri, de programari, de experimente cu PC-uri, de reparat si vandut rable cum isi mai vor exercita hobiul?

Cel putin ma gandesc la situatia ca daca Microsoft (si intel ca doar sunt prieteni de mult timp) va avea monopol si se va merge pe aparate gen Poket PC  (cu telefon + alte "accesorii") sau tableta (dinaia cu dedicatie pt  doar un SO) ve-ti reveni in anii 80-90 cand aveau "PC" doar f putini utilizatori.

Sunt destui "tampiti" care sa spuna si sa se mire ca ce aparat fain s-a facut, doar s-au inghesuit oile si berbecii la lansarea Iphone ca la portile raiului, desi era un aparat care nu aducea cam nimic nou.

Nu sunt impotriva progresului dar aceste incercari ar trebui primite cu oarecare prudenta.

Edited by popascu, 13 November 2012 - 17:15.


#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsylkyella21, on 13 noiembrie 2012 - 16:58, said:

Mai nou s-a facut un tel cu video-proiector, asta ar putea tine loc de monitor...
Adica pe la inceputul anului trecut...


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

la ce sa dai domne 2000 lei pe un device care iti umple buzunarul mai bine si tot nu va substitui complet desktopul.
[...]
As vrea sa vad daca tiganii de la noi din care jumate au PC clasic acasa si cate 2 telefoane  si traiesc din ajutor social isi vor lua "devicele telefon PC". Lafel 80 % din populatia Indiei si Bangladesului.
Repet, nu te obliga nimeni sa-l cumperi, poti ramane la Nokia 3200.  Si ceilalti la fel.
Dau banii pe el pt ca mie mi-e util, sau pur si simplu pt ca-mi place si-l vreau/imi permit.


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

il mai si manjesti cu degetele de la WC pe ecran
In principiu nu-i problema mea ca tu nu te speli pe maini dupa ce te ...
Decat daca-mi da vanzatoarea rest banii primiti de la tine.
Recomand totusi spalatul !  Garantez ca nu doare !


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

si-l mai si scapi pe jos sau te asezi cu fundul pe el si-l rupi.
De scapat se mai poate intampla, dar toate telefoanele (inclusiv PPC/smartphone) pe care le-am avut si le-am scapat au "supravietuit" fara probleme, doar cu vreo eventuala zgarietura minora pe carcasa.
De asezat iti garantez ca nu ma asez pe el.  Telefonul il tin permanent intr-un toc de piele la curea, niciodata in buzunar.  Iar in buzunarele de la spate nu tin nimic.


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

Aparatele acelea nu vor mai oferi nici o libertate, ele vor veni direct cu SO instalat pt care vei plati si o anume configuratie pe care nu o schimbi.
Daca-mi ofera functionalitatea de care am nevoie, nici nu simt nevoia sa schimb ceva.
Iar in momentul in care cumpar ceva de genul asta ma asigur ca poate face ceea ce vreau.


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

Devicele cu tot cu SO "va expira" in 4-5 ani complet
Si-n prezent vrei sa spui ca telefoanele/PC-urile performante acum 4-5 ani sunt altceva decat niste "rasnite" ?  Sau ca pot face (tot) ceea ce fac cele actuale, la fel de repede/bine ?


View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 17:07, said:

sa nu credeti ca va supravietui Google Play ca un mare binefacator de unde descarci gratis. Si daca va exista aplicatiile lui vor fi incompatibile cu Windows.
Google a fost gratuit de la inceput, si nu cred ca se va schimba asta.
Iar Android  si Google Play n-au absolut nici o legatura cu Microsoft si Windows.

Deja e clar cat de bine stapanesti "subiectul".  Fara suparare, dar asta arata ca, cel putin pe acest topic, esti un simplu troll obosit, caruia deja i s-a acordat prea multa atentie.

#43
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostBarboso, on 13 noiembrie 2012 - 20:05, said:

Google a fost gratuit de la inceput, si nu cred ca se va schimba asta.
Iar Android  si Google Play n-au absolut nici o legatura cu Microsoft si Windows.
Nu au, iar cand Microsoft va detine 96% din acele aparate cum se intampla acum la PC-uri si laptopuri Google si Android nu vor mai conta. Asa cum nu conteaza acum linux in segmentul desktopuri si laptopuri.

Tot din naivitatea voastra Microsoft si intel au acaparat piata. Ca va placut un logo sau un program. Stati apoi si plangeti ca sunt scumpe proacele intel si ca windows 8 e scump si nu e alta alternativa. Pai inca e alta alternativa tocmai cea a libertatii oferite de PC-urile in genul x86 si softurile open source. Odata cu acest concept de telefon PC cele 2 libertati "fundamentale" sunt suprimate si utilizarea dispozitivelor oferite este puternic influentata, limitata si supravegheata de marile corporatii care l-au produs.

Recomand sa va inscrieti de acum pe lista de asteptare pt a cumpara primii asemenea aparate telefon PC pt ca va fi mare coada si bataie cand se vor lansa. Asta in caz ca vor fi pe asteptarile a macar 25% din utilizatori. Si sa nu uitati sa mai incarcati cartela telefonului PC inainte de a iesi din perioada de gratie.

#44
sylkyella21

sylkyella21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.01.2012
fiecare cu a lui, eu una nu as investi prea mult intr-un telefon. intr-adevar instinctual cascam ochii la ele, simturile sunt incantate, dar daca am deja un telefon care face ce vreau eu nu vad rostul. poate nici nu imi permit dar chiar daca as avea bani as cauta tot ceva mai compact, sunt mai practica... am incercat de cateva ori sa folosesc husa la telefon si a sfarsit uitata prin casa, nu am rabdare sa foiesc husa aia toata ziua cand ma uit la ora sau dau un telefon. unele telefoane din ziua de azi sunt performante, pot face multe si daca nu ai un pc acasa sau esti plecat mai tot timpul poate fi folositor. dar pt mn nu poate inlocui un pc/laptop sau ce poate face el.

#45
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

View Postsylkyella21, on 14 noiembrie 2012 - 07:03, said:

fiecare cu a lui, eu una nu as investi prea mult intr-un telefon. intr-adevar instinctual cascam ochii la ele, simturile sunt incantate, dar daca am deja un telefon care face ce vreau eu nu vad rostul. poate nici nu imi permit dar chiar daca as avea bani as cauta tot ceva mai compact, sunt mai practica... am incercat de cateva ori sa folosesc husa la telefon si a sfarsit uitata prin casa, nu am rabdare sa foiesc husa aia toata ziua cand ma uit la ora sau dau un telefon. unele telefoane din ziua de azi sunt performante, pot face multe si daca nu ai un pc acasa sau esti plecat mai tot timpul poate fi folositor. dar pt mn nu poate inlocui un pc/laptop sau ce poate face el.
Eu cred ca mai bine sa "investim" in cunoastere, ca sa avem ce comunica la telefon

#46
sylkyella21

sylkyella21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.01.2012
eu zic sa nu fim aroganti... nu-mi place sa scriu mesaje pompoase ca sa arat cat stiu eu... nu ma intereseaza...

#47
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsylkyella21, on 14 noiembrie 2012 - 07:03, said:

. dar pt mn nu poate inlocui un pc/laptop sau ce poate face el.

Cari laptopul sau PC-ul cu tine ? In prezent poti lega telefonul la o tastatura+mouse, ca sa nu mai vorbim de un ecran extern. Practic un telefon gen Note 2 e unitatea unui PC in format redus, ce are pe o latura un ecran touch pentru folosire mobila :)

View Postpopascu, on 13 noiembrie 2012 - 21:08, said:

Odata cu acest concept de telefon PC cele 2 libertati "fundamentale" sunt suprimate

Stai sa vezi cate libertati fundamentale vei mai avea daca Android ajunge sistemul de operare dominant :)

#48
sylkyella21

sylkyella21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.01.2012
eu am zis ca daca se va dovedi ca telefonul poate tine loc de pc voi avea si eu, acum am un pc care poate face ce fac si telefoanele performante. Tehnica evolueaza rapid si cn stie ce v-a mai fi in cativa ani, pb e ca sunt si f scumpe fata de un pc.... Inca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate