Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

i5 vs i7

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
leadhead

leadhead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2009
am inteles acum. ma gandeam ca display-ul limiteaza cumva rezolutia pe un ecran extern mai mare.

da, raman la acest asus.
sper sa reusesc pana saptamana viitoare sa il cumpar si dupa o sa revin cu niste comentarii despre ce poate.

#20
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
E un laptop foarte fain :D Eu am ales Maguayul in detrimentul lui pentru ca pot sa il desfac si sa il curat fara sa pierd garantia (se scoate un capac si ai acces la absolut tot, inclusiv la cooler), are doua bayuri de HDD (printre singurele laptopuri de 15inch cu aceasta posibilitate) si are placa video o idee mai performanta (GT650 GDDR5 nu GDDR3...pe siteul maguay e trecuta gresit :lol:). SIgur, asusul are avantajul sistemului audiu mai fain, al designului+tastatura iluminata. Pana la urma depidne de ce vrei de la laptop. Nici unul dintre ele nu te va dezamagi :)

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostHouse_MD, on 10 octombrie 2012 - 20:24, said:

Maguay nu-s cine ştie ce la calitate. Eu m-aş feri de ele.

Maguay sunt undeva pe nivelul Asus, mult peste Acer la calitate...

#22
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
Din punctul meu de vedere Maguay sunt prea scumpi, raportul calitate / pret e foarte prost.

P.S. Nu inteleg ce tot Maguay in sus Maguay in jos. HP sau Dell ofera aproape acelasi lucru, iti poti configura sistemul la ei pe site, la seriile business poti face upgrade etc. Nu au inventat Maguay apa calda, doar o vand la pret mai mare.

Edited by LensFlare, 11 October 2012 - 09:14.


#23
cryptic

cryptic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.04.2008
http://www.pcgarage....0-starter-grey/ Are placa video cu GDDR5 http://www.notebookc...0M.71859.0.html dar depaseste putin bugetul.

#24
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

View PostLensFlare, on 11 octombrie 2012 - 09:03, said:

Din punctul meu de vedere Maguay sunt prea scumpi, raportul calitate / pret e foarte prost.

P.S. Nu inteleg ce tot Maguay in sus Maguay in jos. HP sau Dell ofera aproape acelasi lucru, iti poti configura sistemul la ei pe site, la seriile business poti face upgrade etc. Nu au inventat Maguay apa calda, doar o vand la pret mai mare.
Nu vorbesc dintr-o experienta vasta, doar common-sense si cateva exemple.
1. La specificatii similare seriile business cum ar fi Latitude sau Elite sunt mult mai scumpe decat Maguay. Da, or fi si mai bune dar discutam de alt pret. Nici Thinkpad seria T nu e aproape desi are un pret mai apropiat.
2. La seriile consumer ca sa faci upgrade de RAM sau HDD trebuie sa desfaci tastatura. Cel putin la majoritatea (la XPS din cate stiu, Inspiron). Iar un Inspiron are racirea si foarte proasta, de aia crapa cel putin bateria dupa 1 an.
3. Cat de usor poti sa cureti coolerul la seria consumer de la HP/Dell?
4. Display-ul de la Clevo W150ER (aka Maguay) este net mai bun decat panelurile de consumer de la Dell/Hp/Lenovo. Contrast, culori, etc, cel putin asta e concluzia forumurilor de specialitate
5. Nu stiu cum e cu garantia la consumer (sau daca Dell respecta NBD pentru business) insa Maguay asigura repararea in 7 zile, daca vrei si asta se duce in cost.

Personal am ales N56VZ in loc de Maguay pentru ca am vrut aluminiu, tastatura iluminata si zgomot mai mic. In plus desi la firmele de afara (cum e XoticPC) Asus-ul la aceeasi configuratie e mai scump putin, la noi a fost o idee mai ieftin. Insa la seriile consumer Dell/Lenovo/HP nici nu m-as fi uitat. Si apoi ia configureaza pe site-ul HP sau Dell un laptop consumer cu SSD Samsung 830 sau 16GB RAM, poti sa o faci?

Edited by Hansolo, 12 October 2012 - 16:12.


#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
@Hansolo de ce bagi tu seriile consumer in aceasi oala? La fel de bine nu poti compara ce ofera seriile Thinkpad sau Latitude cu Maguay, deoarece sunt net superioare. Imi mentin ideea, Maguay sunt prea scumpi pentru ce ofera.

Edited by LensFlare, 12 October 2012 - 16:32.


#26
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Tu ai amestecat lucrurile. Maguay nu-l vad la seria business, il vad la seria consumer avansat. De fapt discutia nu este atat la Maguay cat la ODM Clevo/Sager vs alte branduri. Pe forumurile notebookreview se cam cunosc clasele, la noi mai greu.
Bine, daca discutam de seriile gaming eu ma retrag, acolo e o incurcatura si mai mare.

#27
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
@initiator - Lucrezi in graphic design si nu stii care e treaba cu rezolutia? :lol:

Si am si eu o curiozitate: toti graphic designerii chiar fac bani din asta sau doar photoshpeaza si ei o poza doua, le pun pe facebook, si gata, is mari designeri. Si daca tot fac bani, chiar cumpara toate licentele de photoshop & shit?
Vad ca a trecut oarecum moda cu "vreau sa fiu programator". Acu e la moda "vreau sa fiu graphic designer".

#28
leadhead

leadhead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2009

View PostThe0nly0ne, on 12 octombrie 2012 - 17:00, said:

@initiator - Lucrezi in graphic design si nu stii care e treaba cu rezolutia? Posted Image

Si am si eu o curiozitate: toti graphic designerii chiar fac bani din asta sau doar photoshpeaza si ei o poza doua, le pun pe facebook, si gata, is mari designeri. Si daca tot fac bani, chiar cumpara toate licentele de photoshop & shit?
Vad ca a trecut oarecum moda cu "vreau sa fiu programator". Acu e la moda "vreau sa fiu graphic designer".

esti glumet :)

am fost toma necredinciosul cu rezolutia scoasa de placa video pentru ca am conectat un packard bell de 17.3 (1440x900) la tv si surpriza, tot atat imi scoatea si pe tv ;)  si cum am zis si intr-un post anterior, am crezut ca rezolutia maxima suportata de placa video este limitata de dimensiunea ecranului.

am insistat asupra acestui lucru tocmai pentru a obtine un raspuns din partea cuiva care se pricepe.

si ca sa nu mai fii asa de curios: da, fac bani, nu photoshopez poze, nu sunt mare designer si am photoshop cu licenta.

#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Probabil ai folosit modul Clone. Aveai aceeasi imagine si pe laptop si pe TV,nu?

#30
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostThe0nly0ne, on 12 octombrie 2012 - 17:00, said:

@initiator - Lucrezi in graphic design si nu stii care e treaba cu rezolutia? Posted Image

Si am si eu o curiozitate: toti graphic designerii chiar fac bani din asta sau doar photoshpeaza si ei o poza doua, le pun pe facebook, si gata, is mari designeri. Si daca tot fac bani, chiar cumpara toate licentele de photoshop & shit?
Vad ca a trecut oarecum moda cu "vreau sa fiu programator". Acu e la moda "vreau sa fiu graphic designer".

Dacă n-ai bani de licență, ia-ți creative cloud-ul, e 30$ pe luna pentru cine a avut o licenta anterior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate