Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ajutor! Casa de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
florin_sch

florin_sch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.10.2012
Buna ziua, am si eu o dilema. Vreau sa construiesc o casa din lemn, am cautat oferte la mai multe firme si am intalnit o persoana fizica din acelasi oras cu mine, pare de incredere, insa mi-a facut un pret care mi se pare destul de mic si anume 60euro la mp construit nu stiu exact sa precizez materialele pe care le foloseste insa in acest pret este inclusa contructia casei fara fundatie, fara geamuri, usa si finisajele din interior, este inclusa instalatia electrica, sanitara, tigla, structura, osb, politiren de 10, osb si la interior, vata urmeaza sa ma duc sa imi faca lista cu tot ce va follosi.
Nu stiu ce sa fac daca sa ma apuc de treba cu el sau nu. Sau sa caut o alte firma. Sunt din Galati si majoritatea firmelor pe care le-am gasit sunt din afara judetului. Vreau sa precizez ca nu ma pricep la constructii.
Va multumesc

#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
in primul rand: polistiren??? la o casa de lemn?
eu nu as vrea sa traiesc in asa ceva, daca ia foc arde ca o torta instant.

o casa de lemn, daca e facuta cum trebuie, iese tot atat de scumpa ca una clasica de beton.

daca vrei sa apreciezi ce are de gand sa faca cere-i o lista cu ce materiale foloseste el la constructia casei aleia de 60euro/mp si pune-le aici sa isi dea lumea cu parerea daca sunt ok sau nu.

ceva de genu: copexul la instal electrica de care e metalic sau plastic, sigurantele sunt cu prot diferentiala, cate, ce marca, ce model de fir electric,
la instalatii ce fel de teava, ppr de care, cum o dimensioneaza,
provenienta lemnului pentru structura si cum l-a tratat,
cum arata un perete exterior in sectiune, de care vata si grosimea, pune bariera de vapori sau nu?
cum "incheaga structura" cu scoabe si cuie sau holsuruburi pt lemn, sau conectori metalici?
etc.

Edited by msn2, 06 October 2012 - 16:30.


#3
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
Mergi si cauta un arhitect, stabileste un proiect, detali de constructie si abia apoi cauta constructor. osebeul ala de 10 e zero - pentru inchideri de la 16 mm. in sus.
sfatul meu sa consulti pe cineva de specialitate - l abanii pe care-i cere si ce primesti pentru ei o sa te alegi cu o magazie

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 msn2, on 06 octombrie 2012 - 16:23, said:

in primul rand: polistiren??? la o casa de lemn?
eu nu as vrea sa traiesc in asa ceva, daca ia foc arde ca o torta instant.

o casa de lemn, daca e facuta cum trebuie, iese tot atat de scumpa ca una clasica de beton.

daca vrei sa apreciezi ce are de gand sa faca cere-i o lista cu ce materiale foloseste el la constructia casei aleia de 60euro/mp si pune-le aici sa isi dea lumea cu parerea daca sunt ok sau nu.

ceva de genu: copexul la instal electrica de care e metalic sau plastic, sigurantele sunt cu prot diferentiala, cate, ce marca, ce model de fir electric,
la instalatii ce fel de teava, ppr de care, cum o dimensioneaza,
provenienta lemnului pentru structura si cum l-a tratat,
cum arata un perete exterior in sectiune, de care vata si grosimea, pune bariera de vapori sau nu?
cum "incheaga structura" cu scoabe si cuie sau holsuruburi pt lemn, sau conectori metalici?
etc.

  O casa de lemn bine facuta costa mai putin de jumatate fata de una clasica! Restul sunt aberatii si minciuni ale marilor mesteri din romania ce habar nu au sa bata un cui drept!
Si asta iti spune unul ce are trei case de lemn nu din auzite( personala,parintii si socrii).

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Io nu sunt mare mester in romania, sunt doar unu care s-a documentat ceva sa vada cum sta treaba si concluzia mea este ca:

daca vrei o casa de lemn la ACELASI STANDARD ca una de caramida, costurile sunt aceleasi.
ce economisesti la structura cheltui suplimentar la izolatii mai ales fonice(cand stranut la etaj nu vreau sa se auda pana la basca), la instalatia electrica(cablu cyyf si copex metalic obligatoriu) la finisaje etc.
plus marea problema a gasirii unor meseriasi care sa se priceapa sa iasa ceva de calitate si gasirea unui lemn de calitate, debitat dupa norme si tratat bine, nu spoit cu sare diluata 1:100.

asta daca vrei sa ai aceeasi calitate a vietii ca intr-o casa de caramida.
ca sunt unii care isi fac casa de lemn cu trei vreascuri si 2 scoabe+2kg de cuie... alea sunt mai ieftine intradevar dar...

Edited by msn2, 06 October 2012 - 21:34.


#6
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008
Sa-ti arate o casa facuta de el, poti vorbi cu proprietarii acesteia (in cazul in care a mai facut vreuna). Daca nu a mai facut nici o casa, vezi-ti de treaba.

#7
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 ady_77, on 06 octombrie 2012 - 20:34, said:


  O casa de lemn bine facuta costa mai putin de jumatate fata de una clasica! Restul sunt aberatii si minciuni ale marilor mesteri din romania ce habar nu au sa bata un cui drept!
Si asta iti spune unul ce are trei case de lemn nu din auzite( personala,parintii si socrii).
sper ca  glumesti cu batul cuiului drep. Bine e sa il bati putin oblic alternativ astfel incat sa se creeze un efect de impanare si sa nu existe o directie preferentiala de smulgere.
Incearca tu sa bati o scandura cu 2 cuie batute drept si una cu 2 cuie batute inclinat pe  2 directii diferite. Revino si spune-ne care e mai usor de desfacut cu ranga, bine, cand ai timp , intre alte 4-5 case pe care le mai faci pana atunci.

 florin_sch, on 06 octombrie 2012 - 15:55, said:

si anume 60euro la mp construit nu stiu exact sa precizez materialele pe care le foloseste insa in acest pret este inclusa contructia casei fara fundatie, fara geamuri, usa si finisajele din interior, este inclusa instalatia electrica, sanitara, tigla, structura, osb, politiren de 10, osb si la interior, vata urmeaza sa ma duc sa imi faca lista cu tot ce va follosi.
60 euro este foarte putin si incredibil. Poate ca omul vb de manopera/mp? Intreaba ca sa fii sigur.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 septimiu80, on 07 octombrie 2012 - 11:46, said:

sper ca  glumesti cu batul cuiului drep. Bine e sa il bati putin oblic alternativ astfel incat sa se creeze un efect de impanare si sa nu existe o directie preferentiala de smulgere.
Incearca tu sa bati o scandura cu 2 cuie batute drept si una cu 2 cuie batute inclinat pe  2 directii diferite. Revino si spune-ne care e mai usor de desfacut cu ranga, bine, cand ai timp , intre alte 4-5 case pe care le mai faci pana atunci.



Nu mai fac altele ca nu am motiv sunt multumit cu ce am! Nu stiu de unde ai dedus tu ca as fi facut casa din scanduri batute in cuie de vii cu povesti de adormit copii cand eu ma refeream la calitatea "mesterilor" din romania.Sau esti si tu unul dintre ei si te-ai afectat?

 msn2, on 06 octombrie 2012 - 21:33, said:

Io nu sunt mare mester in romania, sunt doar unu care s-a documentat ceva sa vada cum sta treaba si concluzia mea este ca:

daca vrei o casa de lemn la ACELASI STANDARD ca una de caramida, costurile sunt aceleasi.
ce economisesti la structura cheltui suplimentar la izolatii mai ales fonice(cand stranut la etaj nu vreau sa se auda pana la basca), la instalatia electrica(cablu cyyf si copex metalic obligatoriu) la finisaje etc.
plus marea problema a gasirii unor meseriasi care sa se priceapa sa iasa ceva de calitate si gasirea unui lemn de calitate, debitat dupa norme si tratat bine, nu spoit cu sare diluata 1:100.

asta daca vrei sa ai aceeasi calitate a vietii ca intr-o casa de caramida.
ca sunt unii care isi fac casa de lemn cu trei vreascuri si 2 scoabe+2kg de cuie... alea sunt mai ieftine intradevar dar...

Explica-mi si mie,ce rost mai are copexul metalic(sau care o fi el) daca tot faci instalatia cu cyyf?

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Ady partea de mesaj adresata tie era mai mult o gluma ca tu dai sfaturi dar bati cuiul drept in comparatie cu mesterii aia care nu stiu sa-l bata drept. Stiu nu stiu la lemn e bine sa nu bati cuiul drept. Asta incercam sa-ti spun.

#10
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
1. parca era cerut de normativ la case de lemn. deci e obligatoriu indiferent de cablu.
2. mantaua aia din plastic de la cyyf intarzie focul nu il elimina asa ca tot e nevoie de copex metalic.

... parerea mea

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 septimiu80, on 07 octombrie 2012 - 21:05, said:

Ady partea de mesaj adresata tie era mai mult o gluma ca tu dai sfaturi dar bati cuiul drept in comparatie cu mesterii aia care nu stiu sa-l bata drept. Stiu nu stiu la lemn e bine sa nu bati cuiul drept. Asta incercam sa-ti spun.

In Banat,dar poate si in alte zone ale tarii,asa sunt caracterizati cei ce fac pe mesterii dar in realitate nu stiu meserie: se zice ca nu stiu sa bata un cui drept.

 msn2, on 07 octombrie 2012 - 22:18, said:

1. parca era cerut de normativ la case de lemn. deci e obligatoriu indiferent de cablu.
2. mantaua aia din plastic de la cyyf intarzie focul nu il elimina asa ca tot e nevoie de copex metalic.

... parerea mea

Spune-mi te rog cand ai incercat ultima data sa dai foc unui cablu cyyf si ai reusit?
Se pare ca normativul se refera la conductoare nu la cablu. Eu prefer oricand un cablu cyyf liber decat niste conductori bagati in orice tip de copex.Si inca ceva: nu discutam de gunoaie turcesti ci de cablu ignifugat .

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
e un rationament gresit cel cu incercarea de a da foc la cablu. Nici polistirenul nu arde de unul singur dar prin topire degaja gaze care sunt combustibile.

Edited by septimiu80, 11 October 2012 - 21:09.


#13
-kelul-

-kelul-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.08.2008

 ady_77, on 06 octombrie 2012 - 20:34, said:



  O casa de lemn bine facuta costa mai putin de jumatate fata de una clasica! Restul sunt aberatii si minciuni ale marilor mesteri din romania ce habar nu au sa bata un cui drept!
Si asta iti spune unul ce are trei case de lemn nu din auzite( personala,parintii si socrii).

Sal!
Imi poti da o adresa de mail pt a te intreba diverse deapre casa din lemn?
Multumesc mult!
[email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate