Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Termenul ''shia'' - prezent in Coran si hadithuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#37
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostValon_345, on 13 octombrie 2012 - 13:00, said:

In Nice i-am vazut in pozitie de rugaciune in mijlocul strazii. Masinile nu au putut trece si politistii nu au putut face nimic.
Cred ca e deranj si pe trotoar. Acolo se merge, nu se sta in genunchi.
Trotoarul nu e moschee   -  dupa cum nici invers.
De acord. Nu trebuie sa ii deranjezi e ceilalti. Poti gasi un colt de parc, un loc mai ferit, nu pe trotoar.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 13:15, said:



în românia se mai blochează străzi că vrea fane cuţît să-şi mărite fiica de paişpe ani
Democratie inseamna respectarea unor reguli de catre toti ,indiferent de rasa ,cult,stare sociala , iar abaterile trebuiesc corectate .

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 14:12, said:

De acord. Nu trebuie sa ii deranjezi e ceilalti. Poti gasi un colt de parc, un loc mai ferit, nu pe trotoar.
In cazul acelor excentrici care se apuca oriunde sa arate ca e evlavios , este doar de fatada . O persoana care cu adevarat vrea sa-l slaveasca pe creator , va alege un moment in care sa nu fie tulburat de nimeni si nimic (claxoane ,injuraturi , frane ,avioane ) .Se va retrage unde este liniste deplina unde nu va intriga pe nimeni , si astfel va avea o stare spirituala completa.

#39
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 13:15, said:

tu nu vii la mine-n casă să-mi spui că-i casa "noastră". eu nu mă duc învest să spun că vestu-mi aparţine. sunt oaspete, sunt tolerat, nu-s proprietar. trebuie să respect regulile locului unde mă aflu, nu bunul meu plac. dacă mie-mi vine să mă c4c pe trotuar iaca n-o fac.

Uitati ca sunt musulmani europeni, nu toti musulmanii sunt emigranti. Aici e casa mea, sunt proprietar, nu oaspete, unde vreti sa ma trimiteti?


dacă femeia e implicată într-o şmenozeală, nu poate fi ulterior identificată. uite un criteriu. eu femeia aia cu burca o asociez c-o sclavă. e ca şi cum aş vedea un bărbat care-şi ţine-n lesă soţia. asta mi se pare inacceptabil chiar dacă în mod direct eu nu sunt implicat.

''DACA'', dar sunt femei care aleg liber sa poarte niqab, de obicei sunt chiar europence convertite si pentru ele asta e o eliberare, cel putin de privirile libidioase ale barbatilor. Cu ce drept impuneti dvs o semnificatie asupra unui fapt si nu lasati femeia sa va spuna care e semnificatia pe care ea insasi o da? Nu seamana a totalitarism ideologic si despotism? Ea considera ca este libera iar ''libertatea'' dvs o considera oprimare. Nu e ca nu stie ce e libertatea, fiind convertita, a gustat-o multi ani. Apoi a ales ce a considerat ea ca e mai bine. Ca pentru dvs e bine sau nu, e irelevant, nu aveti voie sa ii controlati ei viata asa cum nici ea nu va controleaza dvs viata. Un pic de respect fata de om, in general, si toleranta fata de ceea ce e diferit nu ar strica.


îmbrăcămintea, dincolo de scopul ei practic mai arată ceva. de ce crezi că erau interzişi blugii în comunism? ei simbolizau într-o oarecare măsură spiritul liber. d-aia erau interzişi. burca pe de altă parte reprezintă sclavia, dispreţul faţă de femeie şamd. asta nu trebuie încurajat. nu-i vorba de obiectul vestimentar în sine cât de simbolistica din spatele lui Posted Image

Aha, deci e vorba de simbolistica pe care DVS o proiectati. Dar cine va spune ca va aveti dreptate si nu fabulati? Cine spune ca sunteti singurul care are voie sa proiecteze o semnificatie? Cine stie mai bine semnificatiile unui text decat autorul care l-a creat? Femeia stie de ce poarta niqab, nu dvs. Ideile dvs merg pe teoria comunista a educarii prin forta si a constiintei care nu stie ea ce e bine si trebuie invatata de partid.

şi mă pun apoi şi eu în ciuci să-mi arăt paternitatea asupra totuarului. când văd un muslim că se roagă mă pun şi eu acolea să joc barbut său să cânt la mandolină. că aşa vrea muşchiu meu. d-acord? Posted Image

Cine va opreste, e dreptul dvs si libertatea dvs. Sunt convins ca musulmanul isi va vedea de treaba si va va ignora, oricat zgomot ati face.

Ce afirmati dvs aici nu iau prea mult in serios pentru ca, Slava Domnului, nu aveti putere de decizie si inca sunt oameni mai inteligenti care reglementeaza chestiunile acestea. Nu aveti argumente pentru nici una dintre restrictii, iar ele insele sunt foarte arbitrare. Daca incepeti cu genul acesta de constrangeri, asa cum a  zis si Fumatorul, nu exista nici un criteriu de a va opri, de a pastra limitele normale dintre drepturile si libertatile fiecaruia. Ne intoarcem din nou la teorii naziste, ori istoria a demonstrat ca nu tin, urmele sunt inca proaspete. Nu puteti sa impuneti la nivel de lege o chestiune dependenta de preferintele si antipatiile dvs personale,  anarhia va fi in floare.


#40
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 13:15, said:

îmbrăcămintea, dincolo de scopul ei practic mai arată ceva. de ce crezi că erau interzişi blugii în comunism? ei simbolizau într-o oarecare măsură spiritul liber. d-aia erau interzişi. burca pe de altă parte reprezintă sclavia, dispreţul faţă de femeie şamd. asta nu trebuie încurajat. nu-i vorba de obiectul vestimentar în sine cât de simbolistica din spatele lui Posted Image


Exact ! Carpa aia nu ar deranja pe absolut nimeni daca simbolistica din spatele ei nu ar fi creat o serie de atitudini negative celor care nu sunt acoperite ! Tarile scandinave se confrunta la ora actuala cu o epidemie de violuri comise de catre musulmani asupra femeilor  NEACOPERITE de "carpa " aia ! Fara  "carpa" aia femeile sunt vazute ca bune de hartuit si violat si va fi tot vina lor pt asta , deoarece Quranul ii invata pe musulmani in versetul Al- Ahzab 53 : " O profetule , spune-le soatelor tale si copilelor tale si muierilor dreptcredinciosilor , sa se inveleasca in jilbaburile lor , caci astfel va fi mai lesne sa fie cunoscute si sa nu li se pricinuiasca necazuri !"


Verset copiat de pe situl http://www.arci.ro/w...carti/Valul.pdf  in articolul Valul - Credinta ,puritate , evlavie, smerenie,demintate

Deci fara val ( carpa)  , femeile sunt vazute de musulmani ca fara credinta , fara puritate , fara evlavie , smerenie si demnitate !


Ce libertate  si respect confera islamul femeilor cand societatea islamica le invata de mici ca fara carpa aia sunt bune de " a li se pricinui necazuri " ??

Este de mirare ca femeile care nu poarta "carpa" nu sunt respectate de musulmani si ajung sa fie batjocorite ???

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g_qJae_4qAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Tarile scandinave se confrunta si la ora actuala cu un val de violuri comise de musulmani asupra femeilor nemusulmane adica neacoperite !



Un exemplu personal . Cand am fost la scoala de limba norvegiana am avut foarte multi colegi musulmani printre care si 2 care ( unul din Afganistan si unul din Cecenia care efectiv m-au hartuit sexual fara rusine ! Afganezul a sarit efectiv pe mine cand m-a prins singura pe coridor iar cecenul ma curta asiduu desi eram cu verigheta pe mana  iar cand l-am pus la punct mi-a raspuns "voi toate sunteti niste curve pt ca sunteti neacoperite ! Si nu s-a referit la faptul ca eram neacoperita corporal pt ca era iarna si  purtam pantaloni grosi , pulover gros de lana cu gat si cizme ! NU ! S-a referit la carpa aia pe care  eu nu o aveam pe cap si pe care multi o bagatelizeaza si considera ca nu are importanta simbolistica !

Edited by mihaela5, 13 October 2012 - 14:48.


#41
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

Quote

Aha, deci e vorba de simbolistica pe care DVS o proiectati. Dar cine va spune ca va aveti dreptate si nu fabulati? Cine spune ca sunteti singurul care are voie sa proiecteze o semnificatie? Cine stie mai bine semnificatiile unui text decat autorul care l-a creat? Femeia stie de ce poarta niqab, nu dvs. Ideile dvs merg pe teoria comunista a educarii prin forta si a constiintei care nu stie ea ce e bine si trebuie invatata de partid.
nici lesa nu-i ceea ce pare, nici gratiile de la cuşcă nu-s ceea ce par, nici ochelarii de cal nu-s ochelari de cal. şi nici măcar rahatul nu pute. ci-i bici. mai străduie-te -_-

ştie femeia de ce poartă burcă. dacă-l dă jos, o desfigurează apoi bărbatu d-alături. musulmanii ăia europenizaţi n-au treabă nici cu burca nici cu porcu, de par examplu. da vin acuşi ăştia sceleraţi de prin toate colţurile năpăstuite ale lumii, şi cum ajung în vest cum cred că tot calea habotniciei tre urmată.  

Quote

Cine va opreste, e dreptul dvs si libertatea dvs. Sunt convins ca musulmanul isi va vedea de treaba si va va ignora, oricat zgomot ati face.
mie mi-e c-ar ieşi cu cafteală ;)

Quote

Nu puteti sa impuneti la nivel de lege o chestiune dependenta de preferintele si antipatiile dvs personale,  anarhia va fi in floare.
din câte înţeleg, astea-s singurele lucruri pe care le vrei dumneata - portul burcii şi ruga-n spaţiu public, după cum vă e pofta. altceva?
eu de regulă când mă rog la mohamed fac pipi. când se roagă un musulman pe stradă pot şi eu să mă alătur rugii sale? :notangel:

#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca o musulmana doreste sa fie neacoperita , ea va suporta o serie de presiuni din partea tuturor apropiatilor sau cunoscutilor si astfel ca sa aiba liniste va spune ca ea a decis asta .Li se spune ca trebuie .In randurile lor nu sunt  optionale astfel de obiceiuri.

Edited by pacopaco1967, 13 October 2012 - 14:47.


#43
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmihaela5, on 13 octombrie 2012 - 14:39, said:

  S-a referit la carpa aia pe care  eu nu o aveam pe cap si pe care multi o bagatelizeaza si considera ca nu are importanta simbolistica !
un asemenea borât de nici un m juma s-a dat la prietena mea cât era în lift. ea mi-a relatat tărăşenia pe un ton oarecum amuzatâ primul impuls a fost să mă duc la 7 şi să-l întreb de sănătate pe retardat, apoi mi-am dat seama că cu rahaţii nu se discută, ci se trage apa-n urma lor :thumbup:

eu n-aş extrapola atitudinile de genu ăsta la toţi musulmanii. am cunoscut musulmani care se comportă ca nişte oameni, şi n-au nicio treabă cu jihadu, curanu, sau mai ştiu eu ce rahaturi din hadituri sau alte vrăjeli de genu.


însă, e clar că o cuşcă nu simbolizează detenţia, şi nici ochelarii de cal orizontul limitat. burca aia e un accesoriu vestimentar purtat numai din criterii estetice. :D
şi spun asta cu cea mai mare sinceritate. pt că zilele trecute văzui 2 burcate ieşind dintr-un hotel de 5 stele, s-au dus glonţ într-un magazin versace şi-au ieşit d-acolea cu sacoşile pline. nu erau la ciordeală. aia-i clar :D

View Postpacopaco1967, on 13 octombrie 2012 - 14:44, said:

Daca o musulmana doreste sa fie neacoperita ,  
cu siguranţă i se va face cald cu dinţii-n gură. :D

#44
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 14:27, said:

Aha, deci e vorba de simbolistica pe care DVS o proiectati. Dar cine va spune ca va aveti dreptate si nu fabulati? Cine spune ca sunteti singurul care are voie sa proiecteze o semnificatie? Cine stie mai bine semnificatiile unui text decat autorul care l-a creat? Femeia stie de ce poarta niqab, nu dvs. Ideile dvs merg pe teoria comunista a educarii prin forta si a constiintei care nu stie ea ce e bine si trebuie invatata de partid.


Uite de ce poarta femeia niqab ! Pt ca islamul ii baga in cap ca fara el nu are demnitate , nu are credinta , nu are evlavie, nu are smerenie, si poate fi bataia de joc a barbatilor  !

Al- Ahzab 53 : " O profetule , spune-le soatelor tale si copilelor tale si muierilor dreptcredinciosilor , sa se inveleasca in jilbaburile lor , caci astfel va fi mai lesne sa fie cunoscute si sa nu li se pricinuiasca necazuri !"

Respectul dat de islam femeilor sta intr-o carpa !

#45
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 14:40, said:



ştie femeia de ce poartă burcă. dacă-l dă jos, o desfigurează apoi bărbatu d-alături. musulmanii ăia europenizaţi n-au treabă nici cu burca nici cu porcu, de par examplu. da vin acuşi ăştia sceleraţi de prin toate colţurile năpăstuite ale lumii, şi cum ajung în vest cum cred că tot calea habotniciei tre urmată.  

Sunt si femei necasatorite, europence, care aleg sa poarte niqab impotriva vointei familiei lor. Ce faceti cu ele? Femeile astea cred ca asa isi exprima piosenia, calugaritele au alt port din acelasi motiv. V-am spus, chiar daca nu cred ca e o obligatie islamica, e dreptul lor de a purta ce vor, nu va afecteaza cu nimic libertatea dvs si, statistic, nici atentatele nu au fost facute de femei cu niqab ca sa se justifice o astfel de masura. De altfel ele nu au nimic impotriva sa se legitimeze si sa fie controlate daca e cazul. Asta e o gaselnita.

mie mi-e c-ar ieşi cu cafteală Posted Image

Sunt foarte convins ca nu. Profetul sawas isi facea rugaciunea si paganii nu doar ca il batjocoreau, dar il loveau si ii puneau tot felul de mizerii pe spate. Nu a existat nici o reactie violenta iar modelul nostru e Profetul sawas.

din câte înţeleg, astea-s singurele lucruri pe care le vrei dumneata - portul burcii şi ruga-n spaţiu public, după cum vă e pofta. altceva?
eu de regulă când mă rog la mohamed fac pipi. când se roagă un musulman pe stradă pot şi eu să mă alătur rugii sale? Posted Image

Nu, astea sunt exemplele aduse de dvs. Eu v-am zis ca e ok pentru ca pot sa imi practic religia. Pentru dvs nu era ok ca avem aceasta libertate. De altfel, daca am merge pe logica dvs, ar trebui sa interziceti oamenilor, crestinilor, sa isi faca cruce pe strada pentru ca e o manifestare ostentativa a religiozitatii, sa nu se auda slujbele in afara incintei bisericii, sa nu poarte evreii kipa, calugaritele sa treaca si ele la blugi, sa fim cu totii niste robotei identici in spatiul public, o lume infioratoare propuneti, nu credeti? Secularizarea nu inseamna sa stergi diferentele, ci sa nu le scoti in prim plan pentru a face discriminari in functie de ele. Diferentele sunt frumoase si parte din fitra/natura acestei lumi. Toleranta adevarata e cand vezi aceste diferente si totusi gasesti ceea ce e comun si cooperezi, respecti, inveti.

View Postpacopaco1967, on 13 octombrie 2012 - 14:44, said:

Daca o musulmana doreste sa fie neacoperita , ea va suporta o serie de presiuni din partea tuturor apropiatilor sau cunoscutilor si astfel ca sa aiba liniste va spune ca ea a decis asta .Li se spune ca trebuie .In randurile lor nu sunt  optionale astfel de obiceiuri.

Nu este adevarat. Sunt multe musulmane care insista sa poarte batic desi sotii lor arabi nu doresc aceasta. Nu trebuie sa generalizati. O musulmana ramane musulmana si daca nu poarta batic. Este bine sa il poarte, este o parte din regulile islamice, dar nu i se poate impune asa cum nu i se poate impune sa se roage, si a te ruga e o obligatie mai importanta decat baticul.

View Postmihaela5, on 13 octombrie 2012 - 14:52, said:

Uite de ce poarta femeia niqab ! Pt ca islamul ii baga in cap ca fara el nu are demnitate , nu are credinta , nu are evlavie, nu are smerenie, si poate fi bataia de joc a barbatilor  !

Al- Ahzab 53 : " O profetule , spune-le soatelor tale si copilelor tale si muierilor dreptcredinciosilor , sa se inveleasca in jilbaburile lor , caci astfel va fi mai lesne sa fie cunoscute si sa nu li se pricinuiasca necazuri !"

Respectul dat de islam femeilor sta intr-o carpa !

Nu, respectul dat de islam femeilor consta in recunoasterea ei ca fiinta umana care are acelasi scop in aceasta viata si aceeasi putere de a-l atinge ca si barbatul. Baticul e un semn de recunoastere a musulmancelor (In acea vreme, sclavele erau abuzate, femeile in general erau tratate prost de catre pagani.), de pietate.

#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Poarta-cunosterii te rog nu-mi spune tu ce e adevarat si ce nu ,  asta e constatarea mea dupa multe contacte cu femei musulmane (traiesc printre ei )  .Ei nu credinta inspira ci teroare ,si asta se doreste , sa se semene teroarea unde sunt musulmani .Atat timp cat nu oferim protectie acestor femei ,o noua viata departe de comunitati musulmane ,ele nu au liniste .Asta e situatia lor ,iar ceilalti daca nu ia nici o masura ,starea asta se va generaliza .

#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Uite o musulmanca shiita mishto.
[ http://www.listenarabic.com/arabic-music/wp-content/uploads/2010/10/haifa-wehbe-ferrari-19-10-2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din Liban, Haifa Wehbe, tara unde este paradis cand se cara extremisti.

#48
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postpacopaco1967, on 13 octombrie 2012 - 15:26, said:

Poarta-cunosterii te rog nu-mi spune tu ce e adevarat si ce nu ,  asta e constatarea mea dupa multe contacte cu femei musulmane (traiesc printre ei )  .Ei nu credinta inspira ci teroare ,si asta se doreste , sa se semene teroarea unde sunt musulmani .Atat timp cat nu oferim protectie acestor femei ,o noua viata departe de comunitati musulmane ,ele nu au liniste .Asta e situatia lor ,iar ceilalti daca nu ia nici o masura ,starea asta se va generaliza .

Daca sunt cazuri in care sunt fortate, de acord, sa fie protejate. Dar aici se generalizeaza si statisticile au aratat ca convertitele europence sunt mai inclinate sa poarte niqab decat emigrantele. Iar in cazul lor nu se aplica teoria fortarii, dimpotriva se fac presiuni asupra lor din cadrul familiei pentru a renunta la niqab.

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 15:31, said:

Uite o musulmanca shiita mishto.
[ http://www.listenarabic.com/arabic-music/wp-content/uploads/2010/10/haifa-wehbe-ferrari-19-10-2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din Liban, Haifa Wehbe, tara unde este paradis cand se cara extremisti.

Si daca avea batic, nu mai era misto?

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 16:06.


#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 15:50, said:

Si daca avea batic, nu mai era misto?
Eu zambesc cu gura pana la urechi.
Deci pana acum ai tinut discursul tolerantei si acum te iei de gusturile omului.
Ea se simte mishto asa.
Cine esti tu sa stabilesti ce-i mishto si ce nu este.
In plus spre deosebire de voi toti de pe contu` cunoasterii Haifa a ajutat oameni in nevoie cu bani.
Cred ca a donat mai multi bani decat cuvinte goale ati insirat voi pe aici.

Ps: Acu sa vada toti cata dreptate exista in spusele lui gigel.
Voi astia de pe contu` cunoasterii nu cautati toleranta, nu a-ti cautat-o niciodata.
Voi vreti sa va impuneti un punct de vedere absolutist.
Ori ca voi ori daca nu, kalashnikovul..

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 16:13.


#50
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 16:10, said:

Eu zambesc cu gura pana la urechi.
Deci pana acum ai tinut discursul tolerantei si acum te iei de gusturile omului.
Ea se simte mishto asa.
Cine esti tu sa stabilesti ce-i mishto si ce nu este.
In plus spre deosebire de voi toti de pe contu` cunoasterii Haifa a ajutat oameni in nevoie cu bani.
Cred ca a donat mai multi bani decat cuvinte goale ati insirat voi pe aici.

Ps: Acu sa vada toti cata dreptate exista in spusele lui gigel.
Voi astia de pe contu` cunoasterii nu cautati toleranta, nu a-ti cautat-o niciodata.
Voi vreti sa va impuneti un punct de vedere absolutist.
Ori ca voi ori daca nu, kalashnikovul..


Atentie la insulte.

Te simti bine Solstice? Ca vad ca te-ai pierdut in propriile ganduri si acuzatii care nu au nimic in comun cu ce spun eu. Ba mai faci iar si greseli de gramatica pentru ca te-ai enervat prea tare.

Hai sa vedem la cine e intoleranta. Tu ai zis, uite o shiita misto. Si eu ti-am zis, daca avea batic, nu mai era misto? Daca o apreciezi, presupun ca o apreciezi pentru mai mult de picioarele sau decolteul ei, nu? Inseamna ca iti place vocea ei, atitudinea ei, faptele sale. Deci ar trebui sa o placi si daca s-ar hotari sa poarte batic. Pentru mine, ca are sau nu are batic, e irelevant, o apreciez dupa inteligenta si faptele sale, nu dupa carnea expusa sau acoperita. Pentru tine e misto pentru ca e dezbracata. Aceeasi persoana, daca maine ar avea chador, ar deveni tinta atacurilor tale. De ce? E aceeasi femeie, cu aceeasi minte, aceleasi calitati.

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 16:26.


#51
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 15:02, said:

Nu este adevarat. Sunt multe musulmane care insista sa poarte batic desi sotii lor arabi nu doresc aceasta. Nu trebuie sa generalizati. O musulmana ramane musulmana si daca nu poarta batic. Este bine sa il poarte, este o parte din regulile islamice, dar nu i se poate impune asa cum nu i se poate impune sa se roage, si a te ruga e o obligatie mai importanta decat baticul.



Nu, respectul dat de islam femeilor consta in recunoasterea ei ca fiinta umana care are acelasi scop in aceasta viata si aceeasi putere de a-l atinge ca si barbatul. Baticul e un semn de recunoastere a musulmancelor (In acea vreme, sclavele erau abuzate, femeile in general erau tratate prost de catre pagani.), de pietate.


Eu nu cred ca au fost tratate mai prost decat dupa ce a venit Mohamed ! Ca dovada iaca Khadija , prima sotie a lui Mohamed , o vaduva bogata care isi conducea propria ei afacere si angaja singura barbatii inainte de venirea islamului ! Mohamed a fost angajat la ea !

Ce exemplu de alta femeie independenta s-a mai gasit dupa venirea lui Mohamed la putere ?? Poti sa imi dai unul ?

Edited by mihaela5, 13 October 2012 - 16:37.


#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 16:24, said:

Hai sa vedem la cine e intoleranta. Tu ai zis, uite o shiita misto. Si eu ti-am zis, daca avea batic, nu mai era misto? Daca o apreciezi, presupun ca o apreciezi pentru mai mult de picioarele sau decolteul ei, nu? Inseamna ca iti place vocea ei, atitudinea ei, faptele sale. Deci ar trebui sa o placi si daca s-ar hotari sa poarte batic. Pentru mine, ca are sau nu are batic, e irelevant, o apreciez dupa inteligenta si faptele sale, nu dupa carnea expusa sau acoperita. Pentru tine e misto pentru ca e dezbracata. Aceeasi persoana, daca maine ar avea chador, ar deveni tinta atacurilor tale. De ce? E aceeasi femeie, cu aceeasi minte, aceleasi calitati.
Nu o da la intors.
Daca o apreciai spuneai ca-i frumoasa.
Pentru mine este mishto ca-i frumoasa, canta bine si a ajutat oameni saraci.
Din partea mea sa-si puna chador ca nu ma intereseaza.
Eu sustin drepturile omului, tu sustii drepturile chadorului asupra omului.
Uite-o cu hijab
[ http://www.file-zona.com/uploads_e1/2462555463_53a0e3c5e8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 16:33, said:

Nu o da la intors.
Daca o apreciai spuneai ca-i frumoasa.
Pentru mine este mishto ca-i frumoasa, canta bine si a ajutat oameni saraci.
Din partea mea sa-si puna chador ca nu ma intereseaza.
Eu sustin drepturile omului, tu sustii drepturile chadorului asupra omului.
Uite-o cu hijab
[ http://www.file-zona.com/uploads_e1/2462555463_53a0e3c5e8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu n-am spus ca nu e frumoasa. Dimpotriva, te-am intrebat, ''Daca avea batic, nu mai era misto?'' Asta inseamna ca accept ce ai spus tu si iti pun inca o alternativa. Ca e frumoasa si asa, si asa. Nu mai proiecta propriile tale prejudecati asupra mea cand m-am exprimat foarte clar. Si nu insulta.

View Postmihaela5, on 13 octombrie 2012 - 16:33, said:

Eu nu cred ca au fost tratate mai prost decat dupa ce a venit Mohamed ! Ca dovada iaca Khadija , prima sotie a lui Mohamed , o vaduva bogata care isi conducea propria ei afacere si angaja singura barbatii inainte de venirea islamului ! Mohamed a fost angajat la ea !

Ce exemplu de alta femeie independenta s-a mai gasit dupa venirea lui Mohamed la putere ?? Poti sa imi dai unul ?

Fatima as, Zeinab care l-a atacat, prin discurs, public pe tiranul care i-a ucis familia si a pastrat vie amintirea martiriului in constiinta comunitatii. Profetul sawas a pastrat ce a fost bun in traditiile anterioare si a reformat ce a fost rau. Fata de drepturile anterioare a oferit si mai multe drepturi. Femeia era om , avea dret la mostenire, nu mai era pasata de la un tata la sot, putea sa aiba afaceri independente si daca nu era vaduva etc

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 16:42.


#54
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 16:46, said:

Eu n-am spus ca nu e frumoasa. Dimpotriva, te-am intrebat, ''Daca avea batic, nu mai era misto?''
Adica nu ai raspuns in fapt nimic.
Jocuri de gradi....
Sa aduc lopatica, nu de alta dar mie inca imi mai place sa ma joc.
E drept la alt nivel, castelele de nisip fiind un fel de sculpturi mult mai elaborate.
Vara asta am avut ca tema, la concursul de modelat nisipul, "omul in cautarea sinelui"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate