Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Termenul ''shia'' - prezent in Coran si hadithuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#19
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 searcher-star, on 04 octombrie 2012 - 15:41, said:

Pai io n-am de gand sa regulez nevasta nimanui, nici sa fiu prieten daca nu vrea respectivul, doar sa fiu in relatii corecte si cordiale. Iar idei si principii in comun are toata lumea, mai multe sau mai putine.
Eu am placere de dialogul cu dumneata. M-am referit la religie. Am eu ce am atit cu NT cit si cu Qur'anul. Ambele contin versete care, in direct sau nu, indeamna la persecutarea evreilor. Adica cum devine chestiunea? Evreii le-au dat monoteismul, insa mare bine nu le-a iesit din asta.

#20
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Ben_Gal_1, on 05 octombrie 2012 - 12:34, said:

Eu am placere de dialogul cu dumneata. M-am referit la religie. Am eu ce am atit cu NT cit si cu Qur'anul. Ambele contin versete care, in direct sau nu, indeamna la persecutarea evreilor. Adica cum devine chestiunea? Evreii le-au dat monoteismul, insa mare bine nu le-a iesit din asta.
Deh, unii asta au inteles...
Desi NT e foarte clar cum ca Dumnezeu nu a abandonat evreimea.

#21
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Problema nu e cu sharia, ci cu felul in care e interpretata,

#22
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 19:05, said:

Problema nu e cu sharia, ci cu felul in care e interpretata,
păi dacă e interpretată naşpa, la ce basca mea mai vreţi s-o impuneţi? :lol:

#23
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 gigel de hohenţolărn, on 11 octombrie 2012 - 20:24, said:

păi dacă e interpretată naşpa, la ce basca mea mai vreţi s-o impuneţi? Posted Image

Cine vrea sa o impuna? Nu confunda ce tampenii debiteaza salafitii prin Occident cu opinia shiitilor. Cat timp poti sa iti practici liber religia, musulmanii nu au de ce sa fie nemultumiti de guverne, nu mai mult decat orice alt cetatean.

#24
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 poarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 21:15, said:


Cine vrea sa o impuna? Nu confunda ce tampenii debiteaza salafitii prin Occident cu opinia shiitilor. Cat timp poti sa iti practici liber religia, musulmanii nu au de ce sa fie nemultumiti de guverne, nu mai mult decat orice alt cetatean.
Si totusi, Iranul a fost prima societate revolutionar-integrista.

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 21:15, said:


Cine vrea sa o impuna? Nu confunda ce tampenii debiteaza salafitii prin Occident cu opinia shiitilor. Cat timp poti sa iti practici liber religia, musulmanii nu au de ce sa fie nemultumiti de guverne, nu mai mult decat orice alt cetatean.
ce înseamnă a-ţi practica liber religia? mai precis, ce vrei dumneata să faci în sensul ăsta? să te rogi în casă e ok, să porţi burcă-n casă e ok. să faci mătănii pe trotuaru public dimpreună cu alţii nu mai e ok  - fără autorizaţii & şit. să porţi burcă pe stradă iar nu mai e ok, şamd :D
concret, dumneata ce doreşti?

#26
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 searcher-star, on 12 octombrie 2012 - 09:18, said:

Si totusi, Iranul a fost prima societate revolutionar-integrista.

Arabia Saudita a fost prima, nu singura, care a pretins ca urmeaza Sharia. In Iran, daca sahul nu exagera cu atitudinile antiislamice, probabil nu ar fi existat o reactie atat de radicala. Sahul a interzis purtarea baticului prin forta si agresiune, Khomeini a impus. Cam acelasi lucru, dar in sensul de care a fost privat. Extrema a generat extreme.

 gigel de hohenţolărn, on 12 octombrie 2012 - 11:23, said:

ce înseamnă a-ţi practica liber religia? mai precis, ce vrei dumneata să faci în sensul ăsta? să te rogi în casă e ok, să porţi burcă-n casă e ok. să faci mătănii pe trotuaru public dimpreună cu alţii nu mai e ok  - fără autorizaţii & şit. să porţi burcă pe stradă iar nu mai e ok, şamd Posted Image
concret, dumneata ce doreşti?
Shiitii sunt contra purtarii niqabului, in sensul ca nu e obligatie islamica, dar nu despre asta e vorba, daca o femeie doreste sa poarte trebuie sa fie lasata sa poarte. Nu trebuie sa avem toti uniforma pe strada, asta nu afecteaza cu nimic libertatea ta sau drepturile tale. Si daca sunt oameni care pot face gimnastica in parc, cu ce te deranjeaza daca un musulman nu vrea sa piarda rugaciunea si gaseste un colt, pentru 5 minute, sa si-o faca?

#27
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 14:53, said:


Shiitii sunt contra purtarii niqabului, in sensul ca nu e obligatie islamica, dar nu despre asta e vorba, daca o femeie doreste sa poarte trebuie sa fie lasata sa poarte. Nu trebuie sa avem toti uniforma pe strada, asta nu afecteaza cu nimic libertatea ta sau drepturile tale. Si daca sunt oameni care pot face gimnastica in parc, cu ce te deranjeaza daca un musulman nu vrea sa piarda rugaciunea si gaseste un colt, pentru 5 minute, sa si-o faca?
eu te-am întrebat ce doreşti să faci şi nu eşti lăsat?
dacă doreşte să poarte eu zic că cinstit e să poarte în iran, nu-n anglia. eu în anglia nu vreau să văd burcaţi pe stradă. vreau să văd ninja, mă duc în japonia.
oamenii care fac gimnastică în parc nu fac o chestie intimă. dumneata nu pricepi că rugăciunea necesită un spaţiu intim. că aşa şi mie-m' vine să mă chiş, da uite că nu fac nici după blocuri, nici dup-o tufă, nici la copac şamd. de ce? pt că nu tre să mă vadă lumea cum mă exhib eu. asta cu aşa-mi vine mie pe chelie - hai să fac mătănii la trotuar poate să meargă iran sau în bangladeş, nu-n viena sau mai ştiu eu unde. vrei să te rogi - roagă-te acasă, la moschee şamd. vrei să faci pipi - fă-o în spaţiile amenajate. treburile intime nu se fac în public. credinţa e o chestie ce ţine de intimitatea fiecăruia. eu nu-mi arăt religia-n public, ci-mi port credinţa-n suflet. fă la fel, şi vei avea respectul meu.

#28
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Daca un crestin vrea sa se roage, are acces in orice biserica. Musulmanii sunt o minoritate si nu au un spatiu privat al lor. Nu deranjeaza pe nimeni cu nimic o rugaciune intr-un colt ferit (normal, nu sunt de acord sa faca pe strada sau sa impiedice activitatea celorlalti) sau faptul ca o musulmana vrea sa poarte niqab. Sa iei ca pe o incalcare a libertatilor tale faptul ca nu vezi un chip de femeie sau un musulman vrea sa se roage 5 minute intr-un colt consider ca e o problema de intoleranta a ta si discriminare. Nu toata lumea trebuie sa fie, sa se comporte, sa se imbrace si sa gandeasca [precum tine. Daca eu consider ca pot sa fac rugaciunile la timpul lor si nu deranjez pe nimeni cu aceasta, nu vad de ce i-ar deranja pe ceilalti. La serviciu toata lumea ia o pauza de tigara, mult mai dese decat cele 5 minute necesare unui musulman sa isi faca o rugaciune. Care e problema?

Pe mine nu ma deranjeaza nimic, e ok in ceea ce ma priveste si sper sa ramana asa. De aceea nu e nici o problema sa fii musulman in Romania sau Europa.

Edited by poarta-cunoasterii, 12 October 2012 - 22:14.


#29
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
Multi oameni se tem de teroristi si nu accepta ca fatza sa fie ascunsa.

#30
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 22:13, said:

Daca un crestin vrea sa se roage, are acces in orice biserica. Musulmanii sunt o minoritate si nu au un spatiu privat al lor. Nu deranjeaza pe nimeni cu nimic o rugaciune intr-un colt ferit (normal, nu sunt de acord sa faca pe strada sau sa impiedice activitatea celorlalti) sau faptul ca o musulmana vrea sa poarte niqab. Sa iei ca pe o incalcare a libertatilor tale faptul ca nu vezi un chip de femeie sau un musulman vrea sa se roage 5 minute intr-un colt consider ca e o problema de intoleranta a ta si discriminare. Nu toata lumea trebuie sa fie, sa se comporte, sa se imbrace si sa gandeasca [precum tine. Daca eu consider ca pot sa fac rugaciunile la timpul lor si nu deranjez pe nimeni cu aceasta, nu vad de ce i-ar deranja pe ceilalti. La serviciu toata lumea ia o pauza de tigara, mult mai dese decat cele 5 minute necesare unui musulman sa isi faca o rugaciune. Care e problema?

Pe mine nu ma deranjeaza nimic, e ok in ceea ce ma priveste si sper sa ramana asa. De aceea nu e nici o problema sa fii musulman in Romania sau Europa.
și eu îți spun că rugăciunea aia sinceră n-are nevoie nici de biserică, nici de moschee, nici de templu, nici de nimic. ci de credință. asta nu vine așa la ore fixe precum masa la bebeluș. e păcat că unii nu poa să iasă din această paradigmă, a orelor fixe & șit ;) că altfel se supără alah.

musulmanii sunt o minoritate și n-au spațiu privat? da ce, te pomeni c-or dormi toți în gări pe peroane? n-au și ei cășile lor? pe tine nu te deranjează, pe mine da. din două motive, primo, că credința nu-i o chestiune vulgară ce tre exhibată în public, și doi, pt că nu mă interesează credințele spirituale ale celor din jurul meu. ce port de preț aleg să port în suflet, nu într-o burcă, sau o rugă exhibiționistă-n spațiul public. nu vreau să fac tam-tam de credințele mele, iubirile mele șamd. nici nu mă c4c și nici nu mă f00t în public. din respect pt cei din jurul meu. respectă și vei fi respectat!

dacă duduia respectivă ține așa mult la burcă să rămână în arabia saudită. dacă tot îi place așa mult viața islamică să rămână frate acolea.
tu ești ca fumătorii, crezi că prin "țigara" ta nu-i deranjezi pe cei din jur. pe fumători nu-i deranjezi, dar pe nefumători da. roagă-te la tine acasă. fumează-te în spații amenajate nu unde ți se năzare. repetă cei 7 ani d-acasă dacă nu i-ai absolvit încă. ai impresia că comportamentul tău e normal. că vai, pe cine poa să deranjeze ruga mea, vai, sunt discriminat, cum e posibil așa ceva. pe cine deranjează burca mea. asta nu arată decât că ai beneficiat de-o educație tare precară, și nici la capitolu bun simț nu stai mai bine ;)


dacă nu te deranjează nimic nu te comporta ca și cum te-ar deranja. eu n-am nimic cu credința oamenilor. dar am ceva cu cei care fac ceva pe bunul simț și buna creștere. și cu scelerații. eu în locul tău mi-aș îndrepta polemica către scelerați, nu către oamenii bine-intenționați. dumneata cu ăștia din urmă văd că ai ceva de împărțit. să știi că niciodată nu-i prea târziu să urmezi o școală. cu căldură-ți spun asta.

#31
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 poarta cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 22:13, said:


Pe mine nu ma deranjeaza nimic, e ok in ceea ce ma priveste si sper sa ramana asa. De aceea nu e nici o problema sa fii musulman in Romania sau Europa.

Europa are astazi cca 10% de noi musulmani si crestinii se tem ca vor deveni minoritari acolo.

Quote

gigel

tu ești ca fumătorii, crezi că prin "țigara" ta nu-i deranjezi pe cei din jur. pe fumători nu-i deranjezi, dar pe nefumători da. roagă-te la tine acasă. fumează-te în spații amenajate nu unde ți se năzare. repetă cei 7 ani d-acasă dacă nu i-ai absolvit încă. ai impresia că comportamentul tău e normal
Sper ca nu propui ca musulmanii europeni sa traiasca acolo in Ghetto.

#32
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 gigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 08:57, said:

şi eu îţi spun că rugăciunea aia sinceră n-are nevoie nici de biserică, nici de moschee, nici de templu, nici de nimic. ci de credinţă. asta nu vine aşa la ore fixe precum masa la bebeluş. e păcat că unii nu poa să iasă din această paradigmă, a orelor fixe & şit Posted Image că altfel se supără alah.

musulmanii sunt o minoritate şi n-au spaţiu privat? da ce, te pomeni c-or dormi toţi în gări pe peroane? n-au şi ei căşile lor? pe tine nu te deranjează, pe mine da. din două motive, primo, că credinţa nu-i o chestiune vulgară ce tre exhibată în public, şi doi, pt că nu mă interesează credinţele spirituale ale celor din jurul meu. ce port de preţ aleg să port în suflet, nu într-o burcă, sau o rugă exhibiţionistă-n spaţiul public. nu vreau să fac tam-tam de credinţele mele, iubirile mele şamd. nici nu mă c4c şi nici nu mă f00t în public. din respect pt cei din jurul meu. respectă şi vei fi respectat!

dacă duduia respectivă ţine aşa mult la burcă să rămână în arabia saudită. dacă tot îi place aşa mult viaţa islamică să rămână frate acolea.
tu eşti ca fumătorii, crezi că prin "ţigara" ta nu-i deranjezi pe cei din jur. pe fumători nu-i deranjezi, dar pe nefumători da. roagă-te la tine acasă. fumează-te în spaţii amenajate nu unde ţi se năzare. repetă cei 7 ani d-acasă dacă nu i-ai absolvit încă. ai impresia că comportamentul tău e normal. că vai, pe cine poa să deranjeze ruga mea, vai, sunt discriminat, cum e posibil aşa ceva. pe cine deranjează burca mea. asta nu arată decât că ai beneficiat de-o educaţie tare precară, şi nici la capitolu bun simţ nu stai mai bine Posted Image


dacă nu te deranjează nimic nu te comporta ca şi cum te-ar deranja. eu n-am nimic cu credinţa oamenilor. dar am ceva cu cei care fac ceva pe bunul simţ şi buna creştere. şi cu sceleraţii. eu în locul tău mi-aş îndrepta polemica către sceleraţi, nu către oamenii bine-intenţionaţi. dumneata cu ăştia din urmă văd că ai ceva de împărţit. să ştii că niciodată nu-i prea târziu să urmezi o şcoală. cu căldură-ţi spun asta.


Corect ! Credinta nu e ceva cu care epatezi si agresezi pe cei din jur ! Se pare ca la musulmani credinta e o dovada de forta cuceritoare, agresiune  si de dispret asupra celorlati !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j9vm4bv6zk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 gigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 08:57, said:

şi eu îţi spun că rugăciunea aia sinceră n-are nevoie nici de biserică, nici de moschee, nici de templu, nici de nimic. ci de credinţă. asta nu vine aşa la ore fixe precum masa la bebeluş. e păcat că unii nu poa să iasă din această paradigmă, a orelor fixe & şit Posted Image că altfel se supără alah.

Pentru tine, n-are nevoie. Pentru unii se pare că e nevoie.

 gigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 08:57, said:

musulmanii sunt o minoritate şi n-au spaţiu privat? da ce, te pomeni c-or dormi toţi în gări pe peroane? n-au şi ei căşile lor? pe tine nu te deranjează, pe mine da. din două motive, primo, că credinţa nu-i o chestiune vulgară ce tre exhibată în public, şi doi, pt că nu mă interesează credinţele spirituale ale celor din jurul meu. ce port de preţ aleg să port în suflet, nu într-o burcă, sau o rugă exhibiţionistă-n spaţiul public. nu vreau să fac tam-tam de credinţele mele, iubirile mele şamd. nici nu mă c4c şi nici nu mă f00t în public. din respect pt cei din jurul meu. respectă şi vei fi respectat!

Din nou, judeci pe alţii folosindu-te pe tine drept etalon. Ţie ţi se pare ciudat să-ţi exprimi credinţa în public. Lor nu li se pare. Strada nu e a ta şi nici a lor. E a  voastră.Ce-i de făcut?

 gigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 08:57, said:

dacă duduia respectivă ţine aşa mult la burcă să rămână în arabia saudită. dacă tot îi place aşa mult viaţa islamică să rămână frate acolea.
tu eşti ca fumătorii, crezi că prin "ţigara" ta nu-i deranjezi pe cei din jur. pe fumători nu-i deranjezi, dar pe nefumători da. roagă-te la tine acasă. fumează-te în spaţii amenajate nu unde ţi se năzare. repetă cei 7 ani d-acasă dacă nu i-ai absolvit încă. ai impresia că comportamentul tău e normal. că vai, pe cine poa să deranjeze ruga mea, vai, sunt discriminat, cum e posibil aşa ceva. pe cine deranjează burca mea. asta nu arată decât că ai beneficiat de-o educaţie tare precară, şi nici la capitolu bun simţ nu stai mai bine Posted Image

Acum, după ce te-ai făcut stăpân pe domeniul public, ai o nouă pretenţie. Vrei să dictezi oamenilor cum să se îmbrace. Eşti cam maoist, Gigele, să ştii.
Dacă fumatul poate fi deranjant pentru cei din jur, într-un spaţiu închis, îmi explici şi mie cum te deranjează pe tine că o femeie îşi acoperă faţa cu o cârpă?  
E treaba ta cum se-mbracă lumea pe stradă?
Ce-ar fi dacă eu aş spune că mi se pare complet de prost gust să porţi blugi, nişte pantaloni potriviţi pentru văcari şi zidari, în timp ce umbli prin centrul unui oraş şi aş cere ca această manifestare evidentă a prostului gust să fie interzisă? Ce-ai zice? Că-s cam maoist, este?

Gigele, dacă sunt perfect de acord că o rugăciune colectivă care stânjeneşte circulaţia este deplasată şi ar trebui interzisă, am în schimb mari obiecţii cu privire la dreptul tău de a-mi interzice să îngenunchez pe un trotuar la ce oră vreau eu. Nu de alta, da' acel trotuar e şi-al meu în aceeaşi măsură în care e al tău.

Iar în ceea ce priveşte dreptul meu de a mă îmbrăca cum vreau, aici chiar nu văd ce-ar fi de spus. Nu de alta, da' mâine, unu' ca tine îmi va interzice să port blugi, fiindcă îi deranjează simţul estetic.

Edited by Fumatorul, 13 October 2012 - 11:57.


#34
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

Quote

'Fumatorul'
Ție ți se pare ciudat să-ți exprimi credința în public. Lor nu li se pare. Strada nu e a ta și nici a lor. E a  voastră.Ce-i de făcut?
@
Gigele, dacă sunt perfect de acord că o rugăciune colectivă care stânjenește circulația este deplasată și ar trebui interzisă, am în schimb mari obiecții cu privire la dreptul tău de a-mi interzice să îngenunchez pe un trotuar la ce oră vreau eu. Nu de alta, da' acel trotuar e și-al meu în aceeași măsură în care e al tău.
In Nice i-am vazut in pozitie de rugaciune in mijlocul strazii. Masinile nu au putut trece si politistii nu au putut face nimic.
Cred ca e deranj si pe trotoar. Acolo se merge, nu se sta in genunchi.
Trotoarul nu e moschee   -  dupa cum nici invers.

#35
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Valon_345, on 13 octombrie 2012 - 13:00, said:

Trotoarul nu e moschee   -  dupa cum nici invers.

Stadionul Dinamo ?

#36
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Fumatorul, on 13 octombrie 2012 - 11:57, said:

Pentru tine, n-are nevoie. Pentru unii se pare că e nevoie.
Din nou, judeci pe alții folosindu-te pe tine drept etalon. Ție ți se pare ciudat să-ți exprimi credința în public. Lor nu li se pare. Strada nu e a ta și nici a lor. E a  voastră.Ce-i de făcut?

tu nu vii la mine-n casă să-mi spui că-i casa "noastră". eu nu mă duc învest să spun că vestu-mi aparține. sunt oaspete, sunt tolerat, nu-s proprietar. trebuie să respect regulile locului unde mă aflu, nu bunul meu plac. dacă mie-mi vine să mă c4c pe trotuar iaca n-o fac.

Quote

Acum, după ce te-ai făcut stăpân pe domeniul public, ai o nouă pretenție. Vrei să dictezi oamenilor cum să se îmbrace. Ești cam maoist, Gigele, să știi.
ok, hai să mă îmbrac și eu ca polițai atunci, ce n-am voie? sau ca luptător anti tero? sau în ninja, sau în mai știu eu ce. ăia care vor să se îmbrace în burca o pot face-n iran. de ce tre musai în vest așa ceva? ăia care vor să-și facă căsău cu țuțurloaie țîgănești o pot face-n românia, n-are nevoie parisu de căsoaie rrome acolea :lol:

Quote

Dacă fumatul poate fi deranjant pentru cei din jur, într-un spațiu închis, îmi explici și mie cum te deranjează pe tine că o femeie își acoperă fața cu o cârpă?  
dacă femeia e implicată într-o șmenozeală, nu poate fi ulterior identificată. uite un criteriu. eu femeia aia cu burca o asociez c-o sclavă. e ca și cum aș vedea un bărbat care-și ține-n lesă soția. asta mi se pare inacceptabil chiar dacă în mod direct eu nu sunt implicat.



Quote

Ce-ar fi dacă eu aș spune că mi se pare complet de prost gust să porți blugi, niște pantaloni potriviți pentru văcari și zidari, în timp ce umbli prin centrul unui oraș și aș cere ca această manifestare evidentă a prostului gust să fie interzisă? Ce-ai zice? Că-s cam maoist, este?
îmbrăcămintea, dincolo de scopul ei practic mai arată ceva. de ce crezi că erau interziși blugii în comunism? ei simbolizau într-o oarecare măsură spiritul liber. d-aia erau interziși. burca pe de altă parte reprezintă sclavia, disprețul față de femeie șamd. asta nu trebuie încurajat. nu-i vorba de obiectul vestimentar în sine cât de simbolistica din spatele lui ;)

Quote

Gigele, dacă sunt perfect de acord că o rugăciune colectivă care stânjenește circulația este deplasată și ar trebui interzisă, am în schimb mari obiecții cu privire la dreptul tău de a-mi interzice să îngenunchez pe un trotuar la ce oră vreau eu. Nu de alta, da' acel trotuar e și-al meu în aceeași măsură în care e al tău.
și mă pun apoi și eu în ciuci să-mi arăt paternitatea asupra totuarului. când văd un muslim că se roagă mă pun și eu acolea să joc barbut său să cânt la mandolină. că așa vrea mușchiu meu. d-acord? :D

Quote

Iar în ceea ce privește dreptul meu de a mă îmbrăca cum vreau, aici chiar nu văd ce-ar fi de spus. Nu de alta, da' mâine, unu' ca tine îmi va interzice să port blugi, fiindcă îi deranjează simțul estetic.
atât pricepuși și dumneata :lol:

 Valon_345, on 13 octombrie 2012 - 13:00, said:

In Nice i-am vazut in pozitie de rugaciune in mijlocul strazii. Masinile nu au putut trece si politistii nu au putut face nimic.
Cred ca e deranj si pe trotoar. Acolo se merge, nu se sta in genunchi.
Trotoarul nu e moschee   -  dupa cum nici invers.
în românia se mai blochează străzi că vrea fane cuțît să-și mărite fiica de paișpe ani. nuntă-n stradă, meserie, merțane, ferariu-ri, porșuri, toată crema. lănțoaie de ultimă generație la gâtu burtoșilor. c00l :D
că care e problema vuastră bre, că-și mărită bulibașa balaoacheșa, haolööö. să vină să cântă guță la miri fără număr, fără număr. că să să simtă șî romii bine. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate