Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Termenul ''shia'' - prezent in Coran si hadithuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#235
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postgigel de hohenţolărn, on 17 octombrie 2012 - 20:37, said:

prin jurnal mă refer la jurnal ştiinţific, nu la gazete. de genu nature, pnas, prl, d-astea. nu ştiu în lumea ştiinţelor sociale care-s jurnalele consacrate
Smithsonian magazine colaboreaza adesea cu PEW. Posted Image

Edited by SophistiKat, 17 October 2012 - 20:42.


#236
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View PostThinkAbout, on 17 octombrie 2012 - 19:36, said:

Nu stiu ce tre` sa spuna musulmanii insa avand in vedere ca toate 3 religiile se reclama din aceeasi sursa presupun ca cel mai intelept lucru este ca atunci cand se raporteaza plenar la evrei, crestini si musulmani un om, nu conteaza care din cele trei categori ar spune ca Adevarul inseamna:intelepciune, iubire si pace.

Musulmanii nu se raporteaza la evrei si nici evreii la musulmani sau crestini. In toate traditiile exista un ax metafizic foarte clar: raportarea si urmarirea unui mod de existenta conform adevarului.
Poti sa recunosti valori culturale si umane in celelalte traditii fara a relativiza adevarul.

#237
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSophistiKat, on 17 octombrie 2012 - 20:37, said:

N-am niciun motiv sa fiu invidioasa. Mai ales pe tine! Posted Image
sofico nuș ce pățiși. tu totuși aveai simțu umorului dezvoltat :D

View PostThinkAbout, on 17 octombrie 2012 - 20:38, said:

Gigele fii atent ca forumistele se intrec in competitii de talente lingvistice.Ca nu prea mere aici cu batai de gene lungi si alte metode de expresie "naturala"
Daca incep sa iasa scantei si nu-i un moderator prin zona, sa ai stingatorul pregatit ca ne incendiaza forumu`
tu parcă te transformaseși în bărbat, ce faci acu, nu-ți place postura? :lol:

las că-i mai bine fără mod în zonă. eu cred în capacitatea de auto-moderare a oamenilor

#238
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostSophistiKat, on 17 octombrie 2012 - 20:37, said:

N-am niciun motiv sa fiu invidioasa. Mai ales pe tine! Posted Image
Asta-ti recomandam si eu sa-ti invizibilizezi trairile, pardon emoticoanele.
Tu, rasfatata mica si dulce esti inca suparata ca nu ma mai cert eu MegsPosted Image

View Postrabelais, on 17 octombrie 2012 - 20:42, said:

Musulmanii nu se raporteaza la evrei si nici evreii la musulmani sau crestini. In toate traditiile exista un ax metafizic foarte clar: raportarea si urmarirea unui mod de existenta conform adevarului.
Poti sa recunosti valori culturale si umane in celelalte traditii fara a relativiza adevarul.
Asa si, am spus eu ca se raporteaza?
Unde am spus?
Valori culturale&umane&filosofie....& interactiunea nu-i filosofie.

#239
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostThinkAbout, on 17 octombrie 2012 - 21:00, said:

Asta-ti recomandam si eu sa-ti invizibilizezi trairile, pardon emoticoanele.
Am sa le invizibilizez, dar asta numai daca ai sa recunosti în mod deschis ca nu vorbesti limba araba. :)

View PostThinkAbout, on 17 octombrie 2012 - 21:00, said:

Tu, rasfatata mica si dulce esti inca suparata ca nu ma mai cert eu Megs
Draguta, când declari ca doresti sa salvezi planeta cu cineva ca Megara, apoi omu' nu poate decât sa se întrebe daca esti sanatoasa la minte...

#240
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostSophistiKat, on 17 octombrie 2012 - 21:10, said:

Am sa le invizibilizez, dar asta numai daca ai sa recunosti în mod deschis ca nu vorbesti limba araba. Posted Image

Draguta, când declari ca doresti sa salvezi planeta cu cineva ca Megara, apoi omu' nu poate decât sa se întrebe daca esti sanatoasa la minte...
Pune-le strong pe vizibilPosted Image
Draguta da` ce ai tu cu gusturile omului?
Ce tu daca faci razboi nu gasesti o cale sa-l inchei printr-o pace?
Atunci la ce portocala il mai faci?
Sensuri sofico....sensuri....totul este plin de sens....


Ps: sa-ti shoptesc ceva....mai tii minte cand ne-au suspendat pe mine si pe naeema de pe roportal acum cativa ani pentru ne-folosirea limbii romane in postariPosted Image

Edited by ThinkAbout, 17 October 2012 - 21:17.


#241
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 octombrie 2012 - 19:51, said:

Nici in crestinism nu e o asa mare deschidere, daca te duci la preot sa casatoreasca o crestina cu un musulman. Ii pune conditia musulmanului sa treaca la crestinism sau refuza casatoria sau ii spune, oricum, ca altfel e pacat. Nici la evrei nu e situatia mai roz. E o metoda de conservare a religiei.

Nu e vorba de intoleranta.Pentru crestini cununia este un sacrament (taina).Un sacrament presupune in mod necesar ideea de transformare, se refera la evenimentul fundamental al mortii si invierii lui Hristos. Fiecare familie este o imparatie, o mica biserica si, prin urmare, un sacrament si o cale catre imparatie si se bazeaza pe iubirea celor doi ce se completeaza atat pe plan trupesc cat si spiritual. Cum sa cununi o crestina cu un musulman din moment ce taina unirii indisolubile, care se spiritualizeaza intr-o tot mai adanca comuniune, este Taina in Hristos, in care musulmanul nu crede? Mi s-ar parea o ofensa adusa in mod constient divinitatii, prin mimarea ipocriziei in Biserica.

Edited by rabelais, 17 October 2012 - 21:22.


#242
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postrabelais, on 17 octombrie 2012 - 20:42, said:

Musulmanii nu se raporteaza la evrei si nici evreii la musulmani sau crestini. In toate traditiile exista un ax metafizic foarte clar: raportarea si urmarirea unui mod de existenta conform adevarului.
Poti sa recunosti valori culturale si umane in celelalte traditii fara a relativiza adevarul.

Si totusi, daca urmezi acel ax, constati ca la un moment dat sufletele se intalnesc in recunoasterea acelorasi adevaruri metafizice fundamentale. Asta in cazul celor care vorbesc putin si aplica mult invataturile propriei religii, fiind centrati pe devenirea lor spirituala si nu pe discreditarea celor din alte religii.

#243
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostThinkAbout, on 17 octombrie 2012 - 21:15, said:

Ps: sa-ti shoptesc ceva....mai tii minte cand ne-au suspendat pe mine si pe naeema de pe roportal acum cativa ani pentru ne-folosirea limbii romane in postari
Eu am si uitat de existenta Roportalului...deci nu, nu-mi amintesc de întâmplarea de mai sus.
Tu care-ti petreci atât de mult din timpul personal pe forumuri, normal ca-ti aduci aminte.

Te-as invita la o cafea, la o bere, la un martini, sa mai renunti la atâta lumea virtuala forumistica.

#244
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postrabelais, on 17 octombrie 2012 - 21:19, said:


Nu e vorba de intoleranta.Pentru crestini cununia este un sacrament (taina).Un sacrament presupune in mod necesar ideea de transformare, se refera la evenimentul fundamental al mortii si invierii lui Hristos. Fiecare familie este o imparatie, o mica biserica si, prin urmare, un sacrament si o cale catre imparatie.  Cum sa cununi o crestina cu un musulman din moment ce taina unirii indisolubile, care se spiritualizeaza intr-o tot mai adanca comuniune, este Taina in Hristos, in care musulmanul nu crede? Mi s-ar parea o ofensa adusa in mod constient divinitatii, prin mimarea ipocriziei in Biserica.
Da, pot sa accept aceasta si este dreptul acelui credincios de a avea alaturi pe cineva care ii intelege nevoile spirituale, il sustine si il ajuta pe calea sa, nu il confuzioneaza cu alte concepte si modalitati de raportare la divin. Nu am vrut sa sune peiorativ, dar am intentionat sa semnalez ca nu doar musulmanii au aceasta reticenta de a accepta casatoria cu cei din alte religii. Oamenii au propriile lor istorii personale si alegeri, vor fi intotdeauna si cei care vor trece peste reguli si poate se vor implini personal prin asta sau poate nu. Unui credincios practicant ii va fi insa mai util sa evolueze impreuna cu cea/cel care are aceeasi viziune.

#245
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostSophistiKat, on 17 octombrie 2012 - 21:22, said:

Eu am si uitat de existenta Roportalului...deci nu, nu-mi amintesc de întâmplarea de mai sus.
Tu care-ti petreci atât de mult din timpul personal pe forumuri, normal ca-ti aduci aminte.

Te-as invita la o cafea, la o bere, la un martini, sa mai renunti la atâta lumea virtuala forumistica.
Daca ai avut mii de postari si ai uitat de forum, nu inseamna ca nu ai fost pe el.
Iote si aici ai multeadecatelea si tu petreci timp.Deci nu fii rautza, fi caldutza
Iar de unii useri imi aduc aminte cu placere Sophie, mai ales ca nu am mai vazut-o de vreo 2 ani, sper sa-i fie bine unde o fii..
Te-as invita pa`acilea la nise vin de ksara insa daca ai nume de evreica nu-ti dau astia viza de intrarePosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate