Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

A murit scriitorul Romulus Vulpescu

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Poet, scriitor, traducător, editor și publicist român, Romulus Vulpescu a murit la vârsta de 79 de ani.
Poetul Romulus Vulpescu a încetat din viață la vârsta de 79 de ani, a confirmat pentru tvrinfo.ro familia scriitorului.
Romulus Vulpescu s-a născut la Oradea, în 1933, și a urmat cursurile Facultății de Filologie, secția Limba și Literatura Română  a Universității din București (1955).
A lucrat ca redactor la Editura de Stat pentru Literatură și Artă (1955-1960), apoi la Editura pentru Literatură Universală (1961-1964), și la revista „Luceafărul" (1964-1965).
A fost secretar literar și director adjunct la Teatrul „Barbu Delavrancea" (1967-1969), muzeolog la Muzeul Literaturii Române și în redacția „Manuscriptum" (1970-1973), secretar la Uniunea Scriitorilor (1973-1989), director al Teatrului Mic (1990-1991).
În urmă cu mai bine de o lună, pe 12 august, poestul și soția sa, Ileana, își pierduseră unicul copil.
http://www.realitate...campaign=trkweb

#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Romulus Vulpescu îşi vindea cărţi din casă pentru a supravieţui



Poetul Romulus Vulpescu a murit marţi, la vârsta de 79 de ani, după o perioadă fi nanciară grea
    [ http://www.evz.ro/typo3temp/pics/17_Vulpescu_agerpres_1c768fdfb7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poetul şi traducătorul Romulus Vulpescu a murit, marţi, la vârsta de 79 de ani. A fost căsătorit cu scriitoarea Ileana Vulpescu, cunoscută pentru romanul "Arta conversaţiei". Cei doi au fost zguduiţi acum o lună de tragedia morţii fiicei lor, de 41 de ani, Ioana Vulpescu.
Poet strălucit, Romulus Vulpescu a fost, totodată, cel mai bun traducător român din franceza veche şi era pasionat de cărţi şi discuri, pe care, de altfel, le şi colecţiona.


"Am mai vândut din cărţi… ca să mai existăm, am vrut să facem aici o casă-muzeu… Pentru că sunt cărţi valoroase. Am avut aproape 20.000 de cărţi. Chiar biblioteci mari, publice, nu au aceste titluri. Noi avem pe puţin 200- 300 de titluri de rarităţi, cărţi unice în ţară, pe care nu le are nici Academia. Există în colecţia noastră peste 3.000 de cărţi cu autograf. Noi strângem biblioteca asta de prin ‚55. Adică de-o viaţă! În treacăt fie spus, am avut un Samuel Beckett cu autograf. L-am dat. Marile biblioteci refuză cărţile, casă memorială nu se poate face(…) Eu eram cu pensie de stat obişnuită. Şi aşa am muncit prea mult. Am depăşit cu mult vechimea obişnuită dintr-o carte de muncă. Am vreo 50 de ani trecuţi. După lovitura de stat, pentru Parlamentari s-au dat pensii. Eu nu am fost decât doi ani parlamentar, cât a fost Adunarea Constituantă, adunarea pentru a constitui Constituţia. Pensia de la Senat era mai mare… şi am ales-o. Acum, ne-a mâncat din pensia de la Senat", spunea poetul.
http://www.evz.ro/de...l#ixzz271k0bhH4


Edited by chaosss, 20 September 2012 - 18:13.


#3
YigruZeltil

YigruZeltil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.10.2010
Dumnezeu să-l odihnească... în viitor Romulus Vulpescu poate că va fi considerat unul dintre cei mai valoroși manieriști postbelice, pavând în anii șaizeci drumul lui Gheorghe Tomozei (care debutase deja, dar nu în acest stil) și al lui Șerban Foarță (considerat de Nicolae Manolescu „unicul mare manierist român”, având și neavând dreptate). Iată o poezie:

Testament

Ştiind că studiat voi fi în şcoală
Şi clasic voi ajunge (abia mort),
La port şi-n vorbă-s grav, grav mă comport,
Svîrl mici biografii pe-un colţ de coală

Şi-s vesel când prevăd cu cît efort
M-o comenta un critic-din-greşală
Găsind că-n orice strofă e-o scofală:
Nu dau pe glosa lui măcar un ort!

Las operele-mi - toate - în ediţii
Cu textul integral ne variétur:
N-am chef ca peste ani neisprăviţii

Pe barba mea să-şi cumpere-acareturi
Şi să petreacă-n Franţa o vacanţă
Cu-o scórie-n doi peri din nu ş'ce stanţă.

23 iunie 1956

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate