Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Problema cu o arenda

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
As avea o problema, mare cred eu. In satul in care cultiv exista niste parcele, comasate, insumand aprox 250ha. Acest teren este scos la licitatie de catre primarie, dar primarul, de vreo 2-3 luni de cand s-a eliberat terenul tot amana licitatia,de cateva ori pana acum, noul termen fiind undeva in iarna, lucru care cam da de banuit. Intrebarea mea este ca daca m-as pune sa seman 50ha grau, fara vreo aprobare, s-ar putea ca cineva sa vina sa se bage peste cultura mea, s-o distruga in mod legal? Mi se pare ca este o bataie de joc sa tina tot terenul gol cand exista destui oameni care ar vrea sa-l cultive.

#2
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Daca esti pe mana cu primarul si esti sigur de castig seamna. Altfel eu zic sa semeni mai mult grau pe terenul pe care deja il ai si daca castigi licitatia cu terenul din iarna te bagi la porumb sau alta cultura de primavara.
Eu daca as participa si as castiga licitatia ti-as da o bere si la anul te-as invita sa insamantezi gratis alte 50 de hectare .

Edited by IdI1, 13 September 2012 - 20:30.


#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
normal ca cel care are dreptul legal de folosinta  poate sa iti intoarca cultura.
Daca cineva ar semana grau pe terenul tau, cu siguranta ca si tu ai intoarce-o...

#4
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Chestia e ca primarul tot trage de timp, s-a tot amanat licitatia, speram ca mai pot prinde ceva luna asta sa bag si grau, dar acum vad ca el incearca sa-l "pastreze" pentru cineva anume... Terenul apartine satului, si plus de asta este pasune, si din cate stiu nu ar fi voie sa se cultive, dar de ani buni este cultivat de mai multi oameni, nustiu pe ce baza...

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pune-te liniștit și seamănă-l, recoltează-l, dar să nu te miri dacă o să vină la anul primăria să-și ia recolta de pe terenul ei. :lol:

De ce nu vorbești cu primarul?

#6
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Am fost si azi la el ...pana in iarna nu se face nimic, asa ca imi iau adio de la grau pe terenul ala...

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
pai daca primaria incaseaza subventia.. nu are nici un interes sa il arendeze

#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Trebuie sa si cultive terenul sa poata lua subventia.
Roaga-l pe primar sa-ti spuna verde-n fata cui vrea sa-l dea sa nu-ti mai faci iluzii.

#9
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
....o sa ma mulumesc cu graul de pe terenul ce il am deja anul asta. Katlin, cand faci contract de arenda cu  oamenii, am inteles ca trebuie sa mergem la primarie, si ce acte trebuie sa aiba arendatorul, pentru ca multi cu care am vorbit au zis ca nu mai stiu de actele terenului, ba le-au pierdut, ba nustiuce.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate