Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Bancile in DE

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Ma relochez cu munca in Germania. Printre multe hartagorii, trebuie sa imi deschid si un cont la banca.

Eu in momentul de fata am un cont care imi ofera printre altele:
- card debit - taxa anuala 7EUR;
- scot EUR de la orice ATM din UE cu comision zero;
- Internet Banking comision zero;
- transfer in zona EUR comision zero;

Gasesc o banca in DE care sa-mi ofere un pachet de servicii in conditii asemanatoare sau macar apropiate?

Multumesc.

Edited by fabian23, 02 September 2012 - 07:57.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca insisti gasesti, dar nu merita, se poate mai bine.
Sint unii (dkb de exemplu) care ofera totul gratis (inclusiv card de credit visa cu extragere gratis de oriunde din lume). Plus dobinda de la primul euro.

#3
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Daca am inteles bine, folosind "google translater", ING Direkt Germany ofera ceva apropiat de ce doresc eu, daca nu chiar la fel cu ce am acum.

Alte sfaturi sunt mai mult decat binevenite.

Edited by fabian23, 02 September 2012 - 11:42.


#4
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
sau poti merge pe varianta traditionala si iti faci un cont la sparkasse si ai o filiala aproape in fiecare sat Posted Image
cardul visa/mastercard te costa 22 euro pe an si contul e gratis daca ai lunar mai mult de 1500 euro in el
pentru internet banking si plati in eur in UE cu cardul de debit nu se plateste comision

Edited by sqryn, 03 September 2012 - 09:23.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Alea sint pentru cei care nu stiu sa foloseasca internetul. Zeci de euro pe an comisioane doar pentru privilegiul de a plati si mai multe comisioane daca te trezesti ca vrei sa scoti bani de la un ATM care nu e in gasca ta, chiar daca e tot in Germania.
Versus variantele fara comisioane atit fixe cit si daca scoti de oriunde, incluzind stiu eu Asia sau America de Sud.

#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
eu sunt de acord cu tine dar ce faci daca de exemplu ti se demagnetizeaza/rupe/zgaraie cardul ala magic cu 0% comision?
explica-i omului ca DKB aia e un fel de banca virtuala iar in caz de ceva probleme vorbesti mai intai cu robotul si te certi cu ei prin telefon nu fata in fata la vreun ghiseu chiar daca cel mai apropiat e in primul oras mai mare din zona.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu conteaza daca se demagnetizeaza sau zgirie pentru ca pe linga banda magnetica mai ai si cipul (care de fapt e folosit mai peste tot, lucru pe care l-au aflat cam o treime din posesorii de carduri cu cip in 2010 cind cipul credea ca e in 2016 si au trebuit sa puna scotch pe cip ca sa forteze citirea de pe banda magnetica)
- nu e un card magic, ai (cel putin) doua - EC-ul si Visa, cu EC-ul platesti gratis mai peste tot prin EU (si e acceptat in mai multe locuri decit Visa) iar cu Visa scoti bani gratis (si platesti unde e acceptat). Nu e nici o problema fenomenala daca pierzi/se distruge unul dintre ele.
- daca ai sotie sau partener mai sint inca doua carduri, fiecare cu cip-ul si banda proprie
- nu te opreste nimeni sa-ti mai faci si fie un alt cont gratis la alta banca fie un simplu credit card din alea fara taxa anuala (de durata, nu numai pe primul an free) - preferabil un Mastercard ca sa ai inca un card de backup, bonus ca e total independent

La prima vedere bancile "fizice" prezente la fiecare colt de strada in Romania sint fenomenale. Dar asta e doar pentru are timp de pierdut si nu gaseste cum sa socializeze altfel; pentru oamenii normali inseamna (mai ales daca nu e in satul tau) ca trebuie sa iti iei juma de zi de concediu (daca nu ai un sef cumsecade) si sa conduci pina la banca, sa gasesti loc de parcare si sa pierzi vremea pe acolo ca sa faci o cerere pe care puteai sa o faci foarte bine si la telefon sau online (si oricum cardul vine tot prin posta ca nu ti-l dau de la filiala de banca fizic).

#8
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
chipul ala e fix pix, e bun doar sa platesti biletul in autobuz sau sa iti cumperi tigari
tot banda magnetica e baza.
mie personal mi se pare un pic ciudat sa scot mereu de la bancomat cash cu cardul de credit cand toata viata am scos cu cel de debit.
la orice banca "fizica" beneficiezi si de serviciile online cu mentiunea ca daca ai vreodata o problema mai delicata poti sa o rezolvi si personal la sediu, nu doar prin scrisori cu confirmare de primire.
la fel de adevarat e ca alegerea bancii este o chestie pur personala si foarte subiectiva si poti sa gasesti despre aceeasi banca de la un caz la altul numai laude sau clienti care nu mai vor sa auda nici la TV numele bancii respective.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Discutia pro si contra ramine la ce vrea fiecare normal.
Nu vreau decit sa precizez un amanunt tehnic:

Tu vorbesti de chip-ul http://de.wikipedia.org/wiki/Geldkarte care trebuie reincarcat si intr-adevar merge doar la automate de tutun si chestii similare.
Eu vorbesc de http://en.wikipedia.org/wiki/EMV (sau chip&pin sau similar). Asta exista in mai toate cardurile emise de citiva ani incoace (si aproape sigur in cardurile noi). In majoritatea tranzactiilor (ATM, supermarket, etc) NUMAI chip-ul asta este citit. Poate or mai exista niste POS-uri mobile sau foarte vechi sa mearga numai cu banda (swipe) dar in general doar cipul e folosit la tranzactii. Stiu pe cineva care "a dat cu cardul" atit de mult de lipsea o bucata maricica din el si in 2010 a venit faza ca nu mai mergeau chip-urile din cauza "bugului y2k10". Si pentru majoritatea a mers faza cu acoperitul cipului cu scotch doar ca in cazul lui banda magnetica era de asemenea distrusa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate