Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...
 Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...

Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...
 [CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere

Despre irigatoarele bucale !

Recomandare frigider fiabil pana ...
 Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni?

Transmite cineva in Romania?

TĂTUȚU...se intoarce!
 

Importanta adevarului la teisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
512 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postkaruna, on 29 august 2012 - 22:17, said:

Tu cu mine nu ai discutat niciodata.
Ipocrit-o! Pe tine nici nu te intereseaza dialogul. Tot ceea ce stii sa faci e sa scoti o prostie, si sa nu fii in stare sa o explici.

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 07:00, said:

Mai sa stii ca ai si tu dreptate. Trebuia sa citesc mai atent, dar probabil ca ora era prea tarzie.Posted Image

Dar tu stii ca Bayes asta este in stare sa verifice si ce nu stii, sau asa cred unii.

Cu Bayes sau fara Bayes, se baga de buna voie si nesiliti de nimeni intr-un absurd de situatie, dar nu pot sa recunoasca...

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,917
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlucifer76, on 30 august 2012 - 07:14, said:

Pe tine nici nu te intereseaza dialogul. Tot ceea ce stii sa faci e sa scoti o prostie, si sa nu fii in stare sa o explici.
Confirm, se incurca singura dupa aia zice ca altii sunt devina Posted Image Iar daca ii atragi atentia domne, e atac e nu stiu ce capcana etc...

Edited by andreic, 30 August 2012 - 08:34.


#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postlucifer76, on 30 august 2012 - 07:14, said:

Ipocrit-o! Pe tine nici nu te intereseaza dialogul. Tot ceea ce stii sa faci e sa scoti o prostie, si sa nu fii in stare sa o explici.

Mey, nu stiu de ce am eu senzatia ca tu de fapt ma alinti. Posted Image

#23
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008

View Postkaruna, on 30 august 2012 - 08:57, said:

Mey, nu stiu de ce am eu senzatia ca tu de fapt ma alinti. Posted Image
Si eu cred acelasi lucru. Mi-am dat seama ca a folosit in mod inexplicabil cratima la ipocrito.
Dar ateii sunt mai greu de inteles. Si gramatica capata alte intelesuri pentru ei.

Edited by johnnickelby, 30 August 2012 - 09:03.


#24
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 09:03, said:

Si eu cred acelasi lucru. Mi-am dat seama ca a folosit in mod inexplicabil cratima la ipocrito.
Dar ateii sunt mai greu de inteles. Si gramatica capata alte intelesuri pentru ei.

Pai de aceea ii si consider mai interesanti decat gandacii...

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008

View Postkaruna, on 30 august 2012 - 09:24, said:

Pai de aceea ii si consider mai interesanti decat gandacii...
Da, si se observa asta din cauza ca spray-ul de gandaci nu functioneaza la atei.Posted Image

#26
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 00:12, said:

Credinta nu si-a propus niciodata sa verifice adevarul.
Ea este folosita de acolo de unde omul nu mai poate verifica nici unul din adevarurile posibile.
Credinta nu verifica ci inlocuieste adevarul.

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 07:00, said:

Mai sa stii ca ai si tu dreptate. Trebuia sa citesc mai atent, dar probabil ca ora era prea tarzie.Posted Image

Dar tu stii ca Bayes asta este in stare sa verifice si ce nu stii, sau asa cred unii.
Cunoasterea implica constructia unui model in corespondenta corecta cu realitatea. Rezulta din definitia ei.
Bayes nu se refera la ce nu stii, se refera la modalitatea de constructie a unui model care are probabilitatea cea mai mare sa fie cel din definitia cunoasterii.
Nedumerirea mea era in legatura cu modul in care credinciosii pentru care adevarul este important se asigura ca modelul lor reflecta realitatea si ii ajuta sa raspunda in mod corect intrebarilor pe care si le pun in legatura cu ceea ce li se intampla si ii ajuta sa faca predictii cu privire la rezultatul comportamentului lor.

Edited by TOPCATBV, 30 August 2012 - 18:33.


#27
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 30 august 2012 - 18:32, said:

Nedumerirea mea era in legatura cu modul in care credinciosii pentru care adevarul este important se asigura ca modelul lor reflecta realitatea si ii ajuta sa raspunda in mod corect intrebarilor pe care si le pun in legatura cu ceea ce li se intampla si ii ajuta sa faca predictii cu privire la rezultatul comportamentului lor.
Eu nu inteleg nedumerirea ta. Insusi faptul ca ateii reprezinta doar 3% din populatia globului ne spune ca modelul teistilor este valid si ii ajuta sa supravietuiasca si se reproduca.
Problema se pare ca dimpotriva, este la atei.

#28
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 09:03, said:

Si eu cred acelasi lucru. Mi-am dat seama ca a folosit in mod inexplicabil cratima la ipocrito.
Dar ateii sunt mai greu de inteles. Si gramatica capata alte intelesuri pentru ei.

Realizezi ca omul era ironic? (as putea emoticonul tau preferat aici dar mi-e lene)


View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 18:49, said:

Eu nu inteleg nedumerirea ta. Insusi faptul ca ateii reprezinta doar 3% din populatia globului ne spune ca modelul teistilor este valid si ii ajuta sa supravietuiasca si se reproduca.
Problema se pare ca dimpotriva, este la atei.

Doar 3%? Ohooo, putini rau.
Deci toata puterea este in mainile teistilor.
Nu-i opreste nimic sa creeze o lume cat mai frumoasa, pasnica, fara crime, violuri, jafuri, doar cu floricele pe campii si pasarele cu triluri.

#29
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 29 august 2012 - 21:49, said:

ADEVẮR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă.

Inainte ca Islanda sa fie calcata de picior de om, afirmatia "Islanda exista" era adevarata sau falsa?

#30
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostTOPCATBV, on 30 august 2012 - 18:32, said:

Credinta nu verifica ci inlocuieste adevarul.


In fine... Oricum o dai, e mai bine sa ai ceva decat nimic. :console: Asta o dovedesc credinciosii spre deosebire de atei.

#31
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008

View Postquantiqus, on 30 august 2012 - 18:59, said:

Doar 3%? Ohooo, putini rau.
Deci toata puterea este in mainile teistilor.
Nu-i opreste nimic sa creeze o lume cat mai frumoasa, pasnica, fara crime, violuri, jafuri, doar cu floricele pe campii si pasarele cu triluri.
Tu probabil ca insinuezi ca daca lumea ar fi fost atee de la inceput, acum ar fi aratat mult mai bine.
Te-ai gandit ca in felul asta n-ar fi aratat de loc?

#32
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postquantiqus, on 30 august 2012 - 18:59, said:


Realizezi ca omul era ironic? (as putea emoticonul tau preferat aici dar mi-e lene)




Doar 3%? Ohooo, putini rau.
Deci toata puterea este in mainile teistilor.
Nu-i opreste nimic sa creeze o lume cat mai frumoasa, pasnica, fara crime, violuri, jafuri, doar cu floricele pe campii si pasarele cu triluri.

Autoironic, cred ca ai vrut sa spui... De asta am si spus ca simt ca ma alinta.Posted Image

Pai cred ca nu au trebuit sa fie mai multi atei convinsi ca sa creeze cateva state comuniste totalitare, lumi mai bune, intr-adevar, unde responsabilii cu reducarea, tortionarii, doar isi faceau treaba la servici!

#33
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 19:31, said:

Tu probabil ca insinuezi ca daca lumea ar fi fost atee de la inceput, acum ar fi aratat mult mai bine.
Te-ai gandit ca in felul asta n-ar fi aratat de loc?

Nicidecum!
Spun doar ca puterea actuala este in mana celor 97% de teisti si ca nu ii impiedica nimic sa creeze o lume din ce in ce mai buna, fara violenta, fara crime, fara furturi.
Bine, scursurile acelea de 3% ateisti s-ar putea sa recurga la crime si violuri. Dar pot fi stopati foarte usor ca, deh, 97 vs. 3. Sa li se dea o tarisoara a lor, de exemplu. Australia e prea mare, de exemplu? Ca-i si izolata. Si ii pui sa jure pe Dawkins ca nu vor parasi niciodata tara in cautarea de noi locuri teiste pe care sa le distruga.


View Postkaruna, on 30 august 2012 - 19:36, said:

Autoironic, cred ca ai vrut sa spui... De asta am si spus ca simt ca ma alinta.Posted Image

Pai cred ca nu au trebuit sa fie mai multi atei convinsi ca sa creeze cateva state comuniste totalitare, lumi mai bune, intr-adevar, unde responsabilii cu reducarea, tortionarii, doar isi faceau treaba la servici!

Esti populara, mandreste-te cu asta.
Statele alea comuniste s-au dus. Nici chinezii nu mai sunt ce-au fost, nici cubanezii. Acum puterea e in mana teistilor.

#34
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008

View Postquantiqus, on 30 august 2012 - 19:44, said:

Nicidecum!
Spun doar ca puterea actuala este in mana celor 97% de teisti si ca nu ii impiedica nimic sa creeze o lume din ce in ce mai buna, fara violenta, fara crime, fara furturi.
Bine, scursurile acelea de 3% ateisti s-ar putea sa recurga la crime si violuri. Dar pot fi stopati foarte usor ca, deh, 97 vs. 3. Sa li se dea o tarisoara a lor, de exemplu. Australia e prea mare, de exemplu? Ca-i si izolata. Si ii pui sa jure pe Dawkins ca nu vor parasi niciodata tara in cautarea de noi locuri teiste pe care sa le distruga.
Acum vorbind serios, te-ai gandit ca la un moment dat din motive obiective vor trebui sa interactioneze cu ceilalti? Este posibil ca nivelul de dezvoltare sa-i forteze si sa inceapa sa inglobeze diferitele insule si atoluri din imprejurimi si sa intre in conflict cu vecinii.
Din momentul acela nu se vor confrunta atei cu teisti ci oamenii asa cum sunt ei. Asa cum au facut de-a lungul istoriei asteia asa cum o stim.
Cand omul isi doreste ceva, isi inventeaza justificari ca sa obtina ceea ce-si doreste.
Credinta si implicit religia nu a facut decat sa incerce sa mentina asta sub control.
Si pana la urma de ce era nevoie de credinta?

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 29 august 2012 - 20:47, said:

Sunt curios daca pentru un teist este important a afla adevarul si in ce masura. Dar, mai ales, ce face, efectiv, pentru a-l afla.
Prin adevar inteleg corecta corespondenta intre realitate si cunostintele noastre despre ea.
depinde de persoana, pentru unii e important adevarul si il cauta asta e si motivul pentru care sint teisti. altii in schimb iau un dunmezeu in brate pentru a se amagi si le convine de minune. foarte valabil si la ateisti.

#36
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postjohnnickelby, on 30 august 2012 - 19:56, said:

Acum vorbind serios, te-ai gandit ca la un moment dat din motive obiective vor trebui sa interactioneze cu ceilalti? Este posibil ca nivelul de dezvoltare sa-i forteze si sa inceapa sa inglobeze diferitele insule si atoluri din imprejurimi si sa intre in conflict cu vecinii.
Din momentul acela nu se vor confrunta atei cu teisti ci oamenii asa cum sunt ei. Asa cum au facut de-a lungul istoriei asteia asa cum o stim.
Cand omul isi doreste ceva, isi inventeaza justificari ca sa obtina ceea ce-si doreste.
Credinta si implicit religia nu a facut decat sa incerce sa mentina asta sub control.
Si pana la urma de ce era nevoie de credinta?

Daca vor intra in conflict, o sa fie naspa pentru atei. Ca ei sunt putini, teistii sunt multi. Ateii se inmulmesc incet (pastile, cauciucuri, alte gauri), teistii se inmultesc rapid.

Acum serios serios, da, ai dreptate. Au mentinut un anumit control. Poate mergea si prin simpla legislatie, in acele vremuri. Cert e ca multi, temandu-se de pedepse divine, n-au facut pe Pamant lucruri cele (bine, chestia asta cu fa ''bine doar ca sa ajungi in rai'' nu e tocmai crestineasca, spune si Biblia, insa a ajutat).
La inceput, oferea niste raspunsuri, de asta era nevoie de ea. Vedeai fulgerul si aveai nevoie sa crezi in zeul fulgerului.

Edited by quantiqus, 30 August 2012 - 20:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate