Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Calcul desfasurata piesa ambutisata

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
Salut

Am si eu o mica problema. Am facut in solidWorks o piesa din tabla cu dimensiunile din imaginea atasata dar cand dau FLat la piesa desfasurata este eronata. Cu ce pot calcula mai usor aceasta piesa? Grosimea tablei este de 2mm

Merci.

[ https://i.imgur.com/ym00j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Incearca sa creezi aceasta piease din 3 sheet metals si va rezulta un ansamblu. Prima tabla ca si un cilindru apoi urmeaza a 2-a tabla ca un fel de inel sa-i zicem format de arcul de cerc Raza 6mm la interior apoi a 3-a tabla ca si un capac (parca ca si o calota sferica).Fiecare tabla pe rind,le vei atasa bend edge si vei vedea ca ar trebui sa se desfasoare. La final faci calculul celor trei desfasurate.Sper sa te ajute. Ar mai fi o solutie sa creezi aceasta tabla rezultat al unui Punch ca si forma daca clasicul si nastrusnicul Revolve din SW nu vrea sa creeze forma tablei, dar ptr desfasurate cred ca solutia ce ti-am relatat-o mai sus este singura care merge.

Sandu,

#3
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Daca o modelezi ca si solid dupa care o transformi in tabla nu merge?

#4
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
to Robotelu and Al3xT,

Din pacate aceasta piesa tabla cum vrei sa-i zice-ti nu se poate crea decit ca un part prin Revolve feature, or Punch, deci ca un Solid
urmind ca dupa aceea sa i se poata aplica Insert Bend si devine Sheet Metal.Problema a fost ca a creat solidul dar la trecerea catre Sheet Metal dupa inserarea Bend Zone ii da eroare, si atunci am propus solutia de a crea un ansamblu din part sheet metal mai simple si la fiecare sa i se faca Insert Bend ptr ca toate sunt solide de Revolve si astfel are ptr fiecare desfasurata.

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
  • Piesa se executa prin ambutisare, nu i se poate concepe desfasurata cu sheetmetal. Iar prin aceasta metoda de deformare plastica la rece, grosimea este doar teoretic, constanta.

Edited by ploiesteanu, 13 September 2012 - 16:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate