Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

decodor RDS Humax

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012
Salutare. Am o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Am un decodor RDS, DIGI (Humax) si as vrea sa il conectez la PC. Cum pot face chestia asta? Tin sa precizez ca am si un tv tunner Super TVPRO. Se poate conecta prin tvtunner sau cum?

Edited by taz69haotika, 04 August 2012 - 12:52.


#2
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011

View Posttaz69haotika, on 4th August 2012, 13:30, said:

Salutare. Am o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Am un decodor RDS, DIGI (Humax) si as vrea sa il conectez la PC. Cum pot face chestia asta? Tin sa precizez ca am si un tv tunner Super TVPRO. Se poate conecta prin tvtunner sau cum?
Imi voi da si eu cu parerea:
Din humax SD(presupun) ai mai multe iesiri:
Ai odata 3 mufe RCA (rosu galben si alb) 2 audio si 1 video. Il poti conecta la monitorul PC - ului printr-un anumit cablu si un anumit driver. Ex: Acesta
Mai ai inca o iesire de EuroScart care se aplica aceasi etapa de sus.
Sau daca ai zis ca ai un tunner Super TV PRO, bagi cablul de retea in el, si voila ai tv analogic pe calculatorul tau, fara a mai folosi decodorul.

Edited by bogdanbbo, 04 August 2012 - 13:20.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In principiu, in 2 feluri:
-tuner-ul are si o intrare video (si/sau svideo), unde legi iesirea video de la humax
-daca humaxul are iesire rf, cu-n cablu coax (tv), te legi la intrarea tv a tunerului, apoi cauti freventa pe care "emite" humaxul. Recomand prima varianta.

#4
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Postrumegus, on 4th August 2012, 15:03, said:

In principiu, in 2 feluri:
-tuner-ul are si o intrare video (si/sau svideo), unde legi iesirea video de la humax
-daca humaxul are iesire rf, cu-n cablu coax (tv), te legi la intrarea tv a tunerului, apoi cauti freventa pe care "emite" humaxul. Recomand prima varianta.
Ma poti ajuta cu mai multe detalii? Ce fel de cable am nevoie? Cablul de la RDS unde il bag? Chiar nu ma prind.

Edited by taz69haotika, 04 August 2012 - 15:07.


#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sa le luam pe rand :
- Super TV Pro din cate citesc pe net este o aplicatie/soft cu care vine tunerul XDC 700
La acest tuner ( XDC 700 sau daca este alta firma/model ) , ar trebui sa ai un cablu de intrari semnale analogice gen : 3 x rca ( galben-video , rosu+alb-semnal audio stereo +/- intrare svhs-mufa cu 4 pini ) ,fara acest cablu nu poti face nimic ( adica nici o conexiune )
- Decodorul Humax banuiesc ca este varianta sd ( nespecificand daca este sau nu hd ) , pe spate ar trebui sa gasesti mufa scart +/- 3 x rca ( galben-video , rosu+alb-sunet stereo )
Solutia ceea mai simpla ar fii sa cauti un cablu la lungimea dorita si la ambele capete 3 x rca ( galben, rosu+alb ) , astfel ca nu iti ramane decat sa conectezi la un capat deocodorul Humax si la celalalt capat cablu cu intrari analogice de la tunerul avut , apoi din softul propietar/Super TV Pro comuti in AV si astfel vei aveea imaginea/sunetul primit de la deocdorul Humax sd
Daca decodorul Humax are doar mufa scart , atunci iti trebuie un cablu adaptor scart la 3 x rca ( galben, rosu+alb ) ( la un capat are mufa scart - Humax sd - sin in capatul celalalt 3 x rca - cablu de intrare semnale analogice de la tunerul detinut )
Ai grija ca in acest caz pe mufele rca trebuie sa scrie OUT , adica semnalul trebuie sa vina de la mufa euroscart si nu invers , sau cel mai bine cauti un cablu adapttor scart + 6 x rca ( 3 x rca = IN si 3 x rca = OUT ) , folosind doar cele 3 x rca OUT la cablul de intrari semnale analogice ale tunerului detinut
La fel procedezi si in cazul cablului adaptor scart - 3/6 x rca , comutand in AV din softul propietar/Super TV Pro pt. a aveea imagine/sunet primite de la Humax sd ,   sper sa ma fii facut inteles

#6
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Postlupull, on 4th August 2012, 19:37, said:

Sa le luam pe rand :
- Super TV Pro din cate citesc pe net este o aplicatie/soft cu care vine tunerul XDC 700
La acest tuner ( XDC 700 sau daca este alta firma/model ) , ar trebui sa ai un cablu de intrari semnale analogice gen : 3 x rca ( galben-video , rosu+alb-semnal audio stereo +/- intrare svhs-mufa cu 4 pini ) ,fara acest cablu nu poti face nimic ( adica nici o conexiune )
- Decodorul Humax banuiesc ca este varianta sd ( nespecificand daca este sau nu hd ) , pe spate ar trebui sa gasesti mufa scart +/- 3 x rca ( galben-video , rosu+alb-sunet stereo )
Solutia ceea mai simpla ar fii sa cauti un cablu la lungimea dorita si la ambele capete 3 x rca ( galben, rosu+alb ) , astfel ca nu iti ramane decat sa conectezi la un capat deocodorul Humax si la celalalt capat cablu cu intrari analogice de la tunerul avut , apoi din softul propietar/Super TV Pro comuti in AV si astfel vei aveea imaginea/sunetul primit de la deocdorul Humax sd
Daca decodorul Humax are doar mufa scart , atunci iti trebuie un cablu adaptor scart la 3 x rca ( galben, rosu+alb ) ( la un capat are mufa scart - Humax sd - sin in capatul celalalt 3 x rca - cablu de intrare semnale analogice de la tunerul detinut )
Ai grija ca in acest caz pe mufele rca trebuie sa scrie OUT , adica semnalul trebuie sa vina de la mufa euroscart si nu invers , sau cel mai bine cauti un cablu adapttor scart + 6 x rca ( 3 x rca = IN si 3 x rca = OUT ) , folosind doar cele 3 x rca OUT la cablul de intrari semnale analogice ale tunerului detinut
La fel procedezi si in cazul cablului adaptor scart - 3/6 x rca , comutand in AV din softul propietar/Super TV Pro pt. a aveea imagine/sunet primite de la Humax sd ,   sper sa ma fii facut inteles

Deci am asa, la tvtunner:
- o mufa alba si una galbena
- mufa pt telcomanda si mufa pt antena radio

La decodor (este SD) am asa:
- cele 2 mufe pt audio (rosu si alb) si cea video (galbena)
- mufa spdif
- cable in (aici presupun ca am sa bag mufa cu semnalul tv)
- mufa tv scart

Cand am cumparat tv tunnerul nu mi-au dat niciun cablu la el. Doar cd-ul cu drivere. Eu il folosesc acuma normal, adica cu cablu in el si prind programele. Dar vroiam sa folosesc decodorul pentru ca oricum il tin degeaba. Si chiar vreau sa rezolv chestia asta.
Pana la urma crezi ca merge? Adica din ce ti-am spus, ce mufe au.

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai cumperi/folosesti exact cum ti-am scris despre cablu cu 3 x rca la ambele capete si de lungimea dorita
Din pacate sunetul la tv tunerul avut este mono/1 canal/ rca alb , mai departe citesti/faci cum ti-am scris mai sus
Ce naiba nu esti in stare sa conectezi 2 device-uri la acelas tip de conectori si dupa culori ?

#8
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Postlupull, on 4th August 2012, 22:07, said:

Pai cumperi/folosesti exact cum ti-am scris despre cablu cu 3 x rca la ambele capete si de lungimea dorita
Din pacate sunetul la tv tunerul avut este mono/1 canal/ rca alb , mai departe citesti/faci cum ti-am scris mai sus
Ce naiba nu esti in stare sa conectezi 2 device-uri la acelas tip de conectori si dupa culori ?
M-ai facut sa rad. Maine am sa ma duc sa iau cablu si revin cu amanunte. Ms frumos de sfat. O noapte linistita.

#9
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Posttaz69haotika, on 4th August 2012, 22:14, said:

M-ai facut sa rad. Maine am sa ma duc sa iau cablu si revin cu amanunte. Ms frumos de sfat. O noapte linistita.
Salutare. Am luat cablul, l-am conectat, am imagine dar nu am sunet. Stii cumva de la ce poate sa fie? Am observat ca tvtunnerul are doar o mufa galbena pe care scrie AV iar cea alba e de fapt antena FM si mai are o mufa SV. Daca vrei urc niste poze cu mufele tvtunnerului si mufele decodorului. Eu cred ca imi trebuie altfel de cablu daca exista. La un capat sa fie cu 3 mufe pentru video si cele doua audio iar la celalalt capat sa fie cu o mufa. Nu stiu, nu ma pricep, doar imi dau cu parerea.

Edited by taz69haotika, 06 August 2012 - 12:21.


#10
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012
Am rezolvat. Am cumparat un adaptor din RCA in jack si l-am bagat in placa de sunet in line-in. Acuma am asa, cablul video din decodor intra in tv tunner la AV, iar cele de sunet prin adaptorul RCA-jack intra in placa de sunet la line in. Va multumesc tuturor de ajutor. Din punctul meu de vedere se poate inchide topicul.

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Bine ca ai rezolvat-o pana la urma si pe viitor vino cu descrieri mai concludente si nu generaliste , fiindca cei care vor sa te ajute nu au de unde sa stie ce tipuri de mufe exsta la toate modelele de tunere tv
Tu in schimb avand tunerul puteai foarte frumos sa iti scoti pe o hartie - mufa si inscriptionarea de deasupra ei - astfel ca daca scriai exact cum scrie pe bracket-ul tunerului aici , stiam si noi cum si ce cabluri/adaptoare trebuiai sa iti cumperi
Asa doar prin descrierile tale generaliste - Deci am asa, la tvtunner: - o mufa alba si una galbena - mufa pt telcomanda si mufa pt antena radio - ca apoi sa vii cu descrierea concreta - Am observat ca tvtunnerul are doar o mufa galbena pe care scrie AV iar cea alba e de fapt antena FM si mai are o mufa SV. , oare cine este devina ca nu descrii corect ce tipuri de mufe/inscriptionari are tv tunerul sau ?

Edited by lupull, 08 August 2012 - 09:51.


#12
taz69haotika

taz69haotika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Postlupull, on 8th August 2012, 10:50, said:

Bine ca ai rezolvat-o pana la urma si pe viitor vino cu descrieri mai concludente si nu generaliste , fiindca cei care vor sa te ajute nu au de unde sa stie ce tipuri de mufe exsta la toate modelele de tunere tv
Tu in schimb avand tunerul puteai foarte frumos sa iti scoti pe o hartie - mufa si inscriptionarea de deasupra ei - astfel ca daca scriai exact cum scrie pe bracket-ul tunerului aici , stiam si noi cum si ce cabluri/adaptoare trebuiai sa iti cumperi
Asa doar prin descrierile tale generaliste - Deci am asa, la tvtunner: - o mufa alba si una galbena - mufa pt telcomanda si mufa pt antena radio - ca apoi sa vii cu descrierea concreta - Am observat ca tvtunnerul are doar o mufa galbena pe care scrie AV iar cea alba e de fapt antena FM si mai are o mufa SV. , oare cine este devina ca nu descrii corect ce tipuri de mufe/inscriptionari are tv tunerul sau ?
Asa este. Ai dreptate. Pe viitor promit sa nu mai fac greseli. Multumesc frumos inca o data de ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate