Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Operatie de cataracta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Unde se face operatie de cataracta in Iasi si cat costa, tinand cont si de faptul ca e vorba de o persoana in varsta de 86 de ani? Poate recomanda cineva o clinica si un medic (sau mai multi)?

#2
D A N

D A N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2005
Bunicul meu s-a operat in Ploiesti, la o clinica privata, OPTICLINIC, d-na dr.Stroescu. Operatia a reusit perfect, ne pregatim pentru al doilea ochi.  Preturile sunt cam piperate (10-14 mil.), dar daca o sa vezi ce aparatura si ce conditii au, o sa intelegi si tu de ce sunt asa mari. Vezi ca au pagina pe net, www.opticlinic.ro.  Multa sanatate. Dan.

#3
fiica dacilor

fiica dacilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2007
M-ar interesa si pe mien o asemenea operatie, dar pentru Pitesti, daca detine cineva date. Mentionez ca este vorba de o persoana in varsta (65 ani), dar imobilizata la pat ...
multumesc mult

#4
adriansn

adriansn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2007
Operatii pentru cataracta prin facoemulsificare cu cristalin pliabil gasiti la clinica Alcor din bucuresti. Am cunostinte foarte multumite de aceasta clinica.

Clinica se mai ocupa cu:
Chirurgie refractiva pentru reducerea viciilor de refractie-miopie, hipermetropie si astigmatism - prin laser "Excimer"
Operatii pentru glaucom, strabism
Chirurgie palpebrala (a pleoapelor)
Ecografie
Biometrie
Camp vizual
Gonioscopie Ecografie
Exoftalmometrie
Laser
Prescriptii ochelari si lentile de contact
Optica medicala

Edited by mianna, 21 May 2007 - 15:17.


#5
lgeorge

lgeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2012
Buna seara, ma intereseaza si pe mine cam cat costa toata "treaba" asta cu operatie de cataracta. Am vazut pe un site al unei clinici din Bucuresti niste preturi, si scria cam asa: "Operatii(pret in lei pentru un ochi) - Facoemulsificare manopera=1600 ron; Op. cataracta - facoemulsificare cu cristalin artificial foldabil silicon=1950 ron; Op. cataracta – facoemulsificare cu cristalin artificial foldabil acrilat, sferic=1950 ron..." si asa mai departe, preturile crescand in functie de tipul de cristalin folosit. Ce nu inteleg eu este ca, pretul asta include operatia si pretul cristalinului pentru un ochi, sau doar manopera, cristalinul cumparandu-l separat. As vrea sa stiu asta, deoarece este diferenta maricica intre 1600 ron/ochi/total sau 1600 ron/ochi+cristalin. Sper sa ma poata ajuta cineva cat de curand cu un raspuns. Am citit mai multe raspunsuri pe net, dar erau vechi de cativa ani, si nici prea lamuritoare nu erau, si oricum cred ca s-au mai schimbat preturile.
Sanatate!

#6
raza_de_soare23

raza_de_soare23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.12.2010
Bunica mea a fost la clinica Oftaprof din Iasi.Operatia a costat-o 23 de milioane vechi,dar in cazul complicatiilor se ajungea la 28.Asa a zis asistenta.In acest pret intrau si consultatiile de dupa operatie.

Edited by raza_de_soare23, 27 January 2012 - 18:24.


#7
lgeorge

lgeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2012
Multumesc pentru raspuns. Ai idee, se poate face operatia intai la un ochi, iar peste un timp la celalalt? Si cum este acum bunica ta? este multumita de operatie, de doctorul care a operat-o, a avut probleme dupa operatie? Adica imi recomanzi clinica unde a fost operata, ca inca sunt in cautare de una.
Mersi, o zi buna!

#8
raza_de_soare23

raza_de_soare23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.12.2010

 lgeorge, on 29th January 2012, 16:50, said:

Multumesc pentru raspuns. Ai idee, se poate face operatia intai la un ochi, iar peste un timp la celalalt? Si cum este acum bunica ta? este multumita de operatie, de doctorul care a operat-o, a avut probleme dupa operatie? Adica imi recomanzi clinica unde a fost operata, ca inca sunt in cautare de una.
Mersi, o zi buna!
Bunica mea e in aceeasi situatie,adica in toamna aceasta si-a facut operatia la ochiul stang,urmand ca anul acesta sa isi faca operatia la ochiul drept,deci se poate. E multumita de operatie,probleme nu a avut dupa,vede bine,mult mai bine ca inainte.Doctorul care a operat-o e destul de cunoscut,se numeste Dorin Chiselita. Eu ti-o recomand,cunosc multe persoane care au fost si sunt multumite.Singura problema e ca trebuie sa astepti destul de mult sa-ti vina randul,chiar daca ai programare,adica nu intri la ora la care ai programarea.La bunica mea asa a fost de fiecare data.Operatia in sine nu dureaza mult ,cam 20 de  minute,nu necesita spitalizare. Inca un amanunt.consultatia e 200 de lei,ca sa nu te trezesti cu surprize;)Ma bucur ca te-am putut ajuta !

#9
busu412

busu412

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009

 lgeorge, on 27th January 2012, 17:37, said:

Buna seara, ma intereseaza si pe mine cam cat costa toata "treaba" asta cu operatie de cataracta. Am vazut pe un site al unei clinici din Bucuresti niste preturi, si scria cam asa: "Operatii(pret in lei pentru un ochi) - Facoemulsificare manopera=1600 ron; Op. cataracta - facoemulsificare cu cristalin artificial foldabil silicon=1950 ron; Op. cataracta – facoemulsificare cu cristalin artificial foldabil acrilat, sferic=1950 ron..." si asa mai departe, preturile crescand in functie de tipul de cristalin folosit. Ce nu inteleg eu este ca, pretul asta include operatia si pretul cristalinului pentru un ochi, sau doar manopera, cristalinul cumparandu-l separat. As vrea sa stiu asta, deoarece este diferenta maricica intre 1600 ron/ochi/total sau 1600 ron/ochi+cristalin. Sper sa ma poata ajuta cineva cat de curand cu un raspuns. Am citit mai multe raspunsuri pe net, dar erau vechi de cativa ani, si nici prea lamuritoare nu erau, si oricum cred ca s-au mai schimbat preturile.
Sanatate!

preturile cuprind si cristalinul
ex.: facoemulsificare cu cristalin artificial foldabil silicon=1950 ron - cuprinde manopera si cristalinul

am fost personal la acea clinica asa ca poti bune baza pe raspunsul meu

succes!

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Desi  se cere detalii despre operatie in IASI,   eu o  sa va povestesc  despre Suceava.  In speranta ca unele detalii  pot  fi  de folos  tuturor.

     Mama mea si-a facut recent un consult medical. Diagnosticul: ,,cataracta senila''.
     Si s-a operat de cataracta.

     Vorbesc pentru cei din zona Suceava si nu numai.  Chiar sunt doi chirurgi (femei) acolo, care stiu ce fac. Si depun pasiune, suflet, discuta cu rudele pacientului, ii fac sa inteleaga, dupa necazul si puterea de intelegere a fiecaruia. Au o rabdare demna de laudat.
      Mai este un medic oftalmolog, barbat, tanar, pe care n-am avut placerea sa-l cunosc, insa l-am vazut mereu ocupat cu pacientii, nu l-am vazut stand (timp de cateva ore in zilele in care am stat langa mama). Ceea ce-i aduce laudele mele. Sigur va deveni mare, dupa cum munceste.
     Si e aglomerat, dar dansii incearca sa-si multumeasca pacientii. Si reusesc.

     Dr. Martiniuc Georgeta (sef sectie oftalmologie) si dr. Trifina Anca. Personal, o recomand pe cea de-a doua, pentru ca ea a operat-o pe mama.  Nu spun varsta mamei mele, pentru  a nu da indicii. Oricum...cca 80  ani.  Repet, a fost o optiune personala si subiectiva in favoarea d-nei dr. Trifina Anca.
      Surorile medicale, personalul auxiliar isi dau tot interesul, n-am intampinat neplaceri. Dimpotriva, daca am avut intrebari, mi-au raspuns, fara ocolisuri chiar. Apreciez mult asta si le multumesc.
    Spitalul Judetean Suceava este renovat, saloane cu 3-4 paturi, conditii f bune.

   NU fac recalama deloc, stiu ca suna a lauda, dar nu este asa. Am stat langa mama de luni (internare ) pana joi (externare), cateva ore, zilnic.  Nu am reprosuri.

     Detalii despre ,,cataracta'' gasiti pe Google. Apare , de regula, la varsta inaintata si nu se poate corecta cu ochelari.
     In cazul acestui diagnostic, problema este ca daca nu se intervine urgent chirurgical, pacientul risca orbirea definitiva, ramane nevazator si nu se mai poate face nimic, absolut nimic.
     Deci....NU AMANATI! Nu ca ,,mai la vara'', nu peste doua luni, cand o sa am bani. Faceti-o urgent.

     CAS-ul deconteaza pensionarilor cca 260 lei din costul cristalinului (suma e aproximativa.)..insa trebie sa umbli pe drumuri, sa depui acte aprioric, sa astepti aprobare. Aprobarea vine dupa cca o luna si poate fi prea tarziu.

      Despre costuri: pretul unui cristalin variaza intre 850 si 1200 lei. Difera calitatea materialului din care este facut. Se spune cel mai scump ar avea o durata de ,,functionare'' de cca 20 ani. Made in Ireland. Cel mai ieftin are o durata de viata de cca 7-10 ani. Dar sunt doar discutii, nu pot certifica asta cu nimic. Fiecare alege ce vrea, in functie  de cati bani are (si de varsta pacientului as  spune). Detalii va da chirurgul in primul rand.
     Operatia dureaza cca 20 minute si nu este deloc dureroasa. Doar injectia care ti se face inainte de operatie, doare putin.
     Stand de vorba cu diferiti pacienti (colege de salon cu mama) , toti au spus acelasi lucru.
     Apoi te aduce o d-na asistenta in salon. In rest, picaturi in ochi si odihna la pat.

     Nu ai voie sa faci efort, nu ai voie sa stai aplecat, nu ai voie sa pui bandaj la ochi, nu ai voie sa te speli la ochi cu diferite ceaiuri. Pana la controlul la care te prezinti dupa externare (ti se precizeaza data). Aceste interdictii ti se spun la externare. Si alte recomandari, in functie de fiecare pacient.
    Dupa externare am platit pe picaturile de pe reteta data pentru tratamantul facut acasa pana la controlul medical :cca 65 lei.

       Concluzie: daca nu aveti timp si nervi sa umblati pe la CAS pentru o reducere de cca 260 lei, aveti nevoie in total de cca 2.000 lei (cristalin, taxe internare, taxe analize, picaturi de dupa externare, etc.).

      NU mi-a cerut nimeni bani! Am aflat ca au fost pacienti care si-au platit doar cristalinul si taxele.
      Totusi, daca puteti, ganditi-va ca, dupa Dumnezeu, aici, pe Pamant, ei, acesti oameni ne repara sanatatea! Au muncit mult ca sa stie, ca sa poata, si-au sacrificat ani din viata lor pentru asta.

       Repet, NU este nici o reclama, este  doar o informare mai amanuntita pentru cei interesati de oparatia de cataracta.

Sper ca v-am fost de folos!
       Sanatate si numai bine tuturor!
Multe multumiri si respect d-nei dr. Trifina Anca!

Edited by Topp, 03 June 2012 - 21:57.


#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Prezint  scuze pentru dublu post!
       Insa am omis sa precizez faptul ca mai sus  am dat amanunte pentru operatia unui singur ochi.
      Asa este procedura,  ochii  se opereaza  pe rand.

Mamei i-au fost  date pe reteta,  dupa externare, doua feluri de picaturi, simultan,  (cate o picatura din fiecare flacon, de   trei ori /zi) ca tratament pentru acasa, pana la controlul medical.
      Mama este pensionara, cu o pensie mica.
  Nu  cunosc detalii pentru alta categorie  de pacienti (referitor la costuri), in afara pensionarilor. Oricum, trebuie  sa aveti cca  2000 lei, pentru  a  acoperi totul, pentru operatia unui singur ochi.
      Al doilea   se opereaza, am inteles, dupa  cca  doua luni  sau  chiar   mai tarziu.
Sanatate tuturor!

Edited by Topp, 03 June 2012 - 22:44.


#12
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Buna ziua,

Dezgrop putin postul pentru operatia de cataracta, un cunoscut se va opera de cristalin subluxat ( transplant de cristalin ) si cataracta la domnul Chiselita. Stie cineva mai multe despre acest tip de interventie si despre domnul doctor ( cat de bun/rau este, daca are nevoie de "atentie" ... ( operatia se va face la cabinetul privat ), etc ... ?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate