Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Paratraznet la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Cu placere. Nu prea mai sunt sanse de fulgere in 2012 la Slatina, nici nu prea au fost.

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 Paul_l, on 5th August 2012, 00:12, said:

Da-mi voie sa-ți dau un sfat prietenesc .
Si in afara de asta  exista ceva numit verificator tehnic,unii profesori la Politehnica,care au respins solutiile ,,exotice' si scumpe date in defavoarea beneficiarului(si in favoarea unor vanzatori), cu consecintele de rigoare pt ,,proiectant'.



















'
'

#39
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In cazul asta zic eu ca ne intoarcem in epoca de piatra, fara eficienta si pretul tot la fel ajunge.
Imaginati-va cata platbanda se consuma pt un paratrasnet de tip retea careia trebuie sa-i faci caroiaje pe tot acoperisul din 5 in 5 metri si pui niste varfuri din feroaica moarta fara avans de amorsare + coborarile.
Dar asta e traim in Romania.
Daca tot s-a facut atata "tam-tam" pt raspunsul meu de ce nu a postat cineva un raspuns lui moncrinu care sa demonstreze matematic ca nu-i adevarat ce am postat eu.
Ma rog o fi si ceva invidie.

#40
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009
O sa caut un plan urbanistic sa-l uploadez aici. M-am interesat si recunosc ca ma sperie preturile, ma asteptasem la ceva in jurul a 500 euro ca pret total. Asta e, sa speram ca nu e nicio furtuna prea curand, pana putem sa-l instalam. Multumesc pentru raspunsuri, o sa revin cu planul urbanistic.

#41
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 moncrinu, on 6th August 2012, 10:13, said:

O sa caut un plan urbanistic sa-l uploadez aici. M-am interesat si recunosc ca ma sperie preturile, ma asteptasem la ceva in jurul a 500 euro ca pret total. Asta e, sa speram ca nu e nicio furtuna prea curand, pana putem sa-l instalam. Multumesc pentru raspunsuri, o sa revin cu planul urbanistic.

Stai linistit. Calculele acestea se bazeaza pe niste statistici . Sansele sunt foarte mici sa fi traznit. Nici nu e sigur ca trebuie. Ai imprejur copaci mai inalti ca si cladirea, retele electrice de joasa tensiune pe stilpi  ? E a ta cea mai inalta din zona ? Eu nu prea am vazut paratrasnete pe resedinte familiale cind se afla si in oras.

#42
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009
In acest domeniu sunt doua scoli de gandire,una care spune ca o instalatie de paratrasnet  pasiva,clasica,corecta,in momentul unei descarcari electrice ,este acolo si preia curentul de trasnet ,fara a produce pagube majore,si una care spune  ca atunci cand se creeaza conditii favorabile pentru descarcari electrice, pda-ul favorizeaza si conduce descarcarea electrica.Asa ca divertisment ce se spune in normativul european despre protectia unor cladiri cu potential de explozie prin pda-uri?In privinta lui moncrinu,ar trebui sa se protejeze impotriva supratensiunilor atmosferice si de retea.
Cat despre demonstratii matematice,sunt atatea variabile....totusi unii pot posta in amanunt cum cred ei ca se calculeaza,si dupa aia poate vom vedea un raspuns oficial,autorizat,stampilat,care lamureste . <_<

Edited by anaki, 06 August 2012 - 21:08.


#43
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005
pot sa intreb si eu? subiectul chiar ma intereseaza. nu e prostie ridicarea intentionata a potentialului solului (pamantului) la nivelul acoperisului, adica invitarea traznetului? ma refer la situatia ca locuinta e in oras, nu o casa izolata in varful dealului.

#44
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am si eu nevoie de un sfat in ceea ce priveste paratrasnetul

Casa pe care tocmai am ridicat-o este pe structura de lemn si se afla pe un deal ( langa Ploiesti ) "populat" de sonde,unele active inca,altele dezafectate. Cum nu mai am nici o casa mai sus de mine,iar din ce am inteles de la vecini, zona este strabatuta de multe conducte de la sonde,aceasta devine vulnerabila la fulgere. Nu odata li s-au ars prin case electrocasnicele,fapt pt care mi s-a recomandat sa-mi fac paratraznet. Amprenta casei este de 64 mp ( 8x8 ) si inaltimea cu fundatie cu tot este de aprox.9m pana la coama.

Am mers la un magazin de materiale electrice si am intrebat in ce consta acest sistem. Vanzatorul mi-a dat o piesa in care se insurubeaza 7 tije,toate din bronz,care,cica atrag fulgerul.Mentionez ca lungimea coamei este de 10ml iar vanzatorul mi-a spus ca piesa respectiva ar acoperi toata zona.

Attached File  images.jpg   2.63K   39 downloads

Pe langa acesta am mai luat conductor metalic identic cu sufa de tractat plus alti suporti pt jgheab,etc. Piesa respectiva urma sa o montez pe o tija metalica speciala de 1,5m pe varful acoperisului,dar nu pe mijloc in intr-unul din capetele acestuia.

Astazi am discutat cu altcineva si mi-a zis ca nu fac bine,pt ca trebuiesc montate cate o tija in capetele coamei ( acoperisul este in doua ape ),pe care sa le leg la impamantare cu acel conductor.

Pt impamantare am folosit 12 buc de teava zincata la 2m pe care le-am batut 6 pe o latura a casei si restul de 6 pe latura paralela,legate intre ele cu platbanda.

Cum trebuie sa procedez cu paratrasnetul. Sa pun doua tije in capetele coamei sau este de ajuns doar o tija la care sa adaug piesa din foto de mai sus care sa fie pozitionata la unul din capetele coamei ?

Edited by Florin1108, 31 August 2012 - 23:52.


#45
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca problema ta este cu electrocasnicele paratraznetul pe casa nu te va ajuta. Electrocasnicele se ard in special datorita supratensiunilor aparute in reteaua electrica si/sau telefonie , cablu, internet daca e pe cablu ethernet si antene .  Paratraznetul pe casa iti asigura securitatea ca nu iti va lua foc casa de la un traznet  dar in nici un caz nu iti va proteja electrocasnicele de supratensiuni, dimpotriva in cazul in care vei avea descarcari in instalatia ta de paratraznet impulsul de curent prin instalatie va induce supratensiuni suplimentare in electrocasnicele tale.  Fa-ti paratrasnet daca casa e de lemn si in virful dealului dar nu neglija si protectiile cu descarcatoare pe retelele de alimentare cablu sau ce mai ai pe acolo. Verifica obligatoriu  priza de pamint sa aiba o rezistenta adecvata .

Empiric despre paratraznetul tau cu o singura tija  poti gandi ca zona protejata e reprezentata de un con cu virful in virful paratraznetului cu unghiul la virf de circa 60 grade.  Aceasta este o aproximatie grosiera dar poti sa iti faci o imagine

Edited by Paul_l, 01 September 2012 - 08:06.


#46
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
A,nu ma intereseaza in mod special electrocasnicele,eu doar dadeam un exemplu despre ce aflasem de la vecini. Ma intereseaza un paratrasnet facut cum trebuie incat, Doamne Fereste sa nu ia casa foc.

M-ar fi interesat daca acel captator,ca in poza din mesajul anterior,dar cu 7 si nu cu 5 elementi face treaba pe o raza de 10m,atat cat are coama, captator pe care l-as fi montat intr-unul din capetele coamei pe o tija metalica zincata lunga de 2m.

Edited by Florin1108, 01 September 2012 - 09:20.


#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 Florin1108, on 31 august 2012 - 23:39, said:

Am si eu nevoie de un sfat in ceea ce priveste paratrasnetul
Posteaza aici http://forum.softped...age__st__126   si voi  analiza problema.

Edited by anaki, 01 September 2012 - 09:26.


#48
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc

#49
batranu71

batranu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2011
Un link interesant
http://www.proenerg....uarea-riscului/

#50
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Exista vreo lege sau normativ care impune ca blocurile de 8 etaje sa aiba obligatoriu paratraznet? Pe blocul nostru a existat cândva un paratraznet in vargul antenei colective dar a fost furat acum multi ani si de atunci nu am avut nici o problema. oare trebuie sa cumparam altul? Adica sa punem o bila in varful unei bucati de fier sau ....

#51
costicamacovei

costicamacovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2010
salut prieteni
am si eu o intrebare paratrasnetul se poate lega la impamantare s-au trebuie separat facuta instalatie
multumesc

Edited by costicamacovei, 03 July 2018 - 20:33.


#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru paratrasnet aveti nevoie de priza de pamant separata care sa aiba sub 2 ohmi in cele mai nefavirabile conditii.
Paratrasnetul nu se leaga sub nici o forma la priza de pamant a instalatiei electrice indiferent de natura ei si nici prizele de pamant nu se leaga impreuna.
Ba chiar trebuie pastrata o distanta minima intre ele.Vezi I7/2011

LE.Paratrasnetul va fereste locuinta si dependintele de trasnet.
El nu va protejeaza cu nimic de supratensiunile venite pe retea indiferent de natura lor.
Pentru asta aveti nevoie de eclatoare/descarcatoare trasnet in tandem cu protectii la supratensiune tip DPST.


#53
dorucireasa

dorucireasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.07.2008
Buna ziua. Doresc un sfat/raspuns. este corect ca paratraznetul sa fie montat pe un stalp Electrica? daca da, acel curent ce se scurge in pamant in caz de traznet, mai precis campul de inductie creat in jurul lui (a firului ce intra in pamant)nu distruge/defecteaza blocul de masura si protectie, montat si el pe stalp? multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate