Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paratraznet la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009
Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare: este nevoie de paratrasnet la o casa care sa afla intre blocuri? Imobilele din jur, blocuri de 4 etaje aflate la ~50m de casa, au de regula paratrasnetele proprii. Casa mea, care e construita in 1935 dar pe care am inaltat-o cu o mansarda anul trecut (acum are regimul de inaltime P + M), nu a avut niciodata paratrasnet - si nici probleme din cauza asta. Acum insa ma intreb daca nu ar trebui totusi sa montam unul. Ce ziceti: e nevoie de paratrasnet sau nu?

Edited by moncrinu, 31 July 2012 - 10:15.


#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 moncrinu, on 31st July 2012, 11:14, said:

Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare: este nevoie de paratrasnet la o casa care sa afla intre blocuri? Imobilele din jur, blocuri de 4 etaje aflate la ~50m de casa, au de regula paratrasnetele proprii. Casa mea, care e construita in 1935 dar pe care am inaltat-o cu o mansarda anul trecut (acum are regimul de inaltime P + M), nu a avut niciodata paratrasnet - si nici probleme din cauza asta. Acum insa ma intreb daca nu ar trebui totusi sa montam unul. Ce ziceti: e nevoie de paratrasnet sau nu?
Ca sa-ti pot raspunde spune dimensiunile casei:
-lungime
-latime
-inaltime
-structura casei daca e din beton sau metal.
-structura acoperisului daca e beton sau metal (tigla sau tabla Lindab)
-acoperisul are proeminente sau nu.
Daca postezi aceste date, iti fac calculul si afli daca necesita paratrasnet sau nu.
O zi buna!

#3
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009
Iata datele:

- inaltimea finala a casei e 7.30 m
- dimensiunile sunt 10.4 m x 11.5 m
- structura casei e din beton dar am avut subzidiri cu beton armat
- acoperisul e tabla wetterbest, gen lindab
- acoperisul arata ca in poza atasata, cu mentiunea ca nu avem hornul, am renuntat la soba; e o proeminenta pentru ca imbraca limita de proprietate din stanga.

Multumesc mult, dle. Trisina :)

#4
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
jurnalul consolidarii si adugarii M, de ce l-ai lasat balta?

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 moncrinu, on 31st July 2012, 11:52, said:

Iata datele:

- inaltimea finala a casei e 7.30 m
- dimensiunile sunt 10.4 m x 11.5 m
- structura casei e din beton dar am avut subzidiri cu beton armat
- acoperisul e tabla wetterbest, gen lindab
- acoperisul arata ca in poza atasata, cu mentiunea ca nu avem hornul, am renuntat la soba; e o proeminenta pentru ca imbraca limita de proprietate din stanga.

Multumesc mult, dle. Trisina :)
Nu aveti nimic in atasament mai faceti odata upload.
Am uitat sa va intreb in ce zona aveti locuinta (judetul), ca sa vad zona keraunica.

#6
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009

 budrom, on 31st July 2012, 10:53, said:

jurnalul consolidarii si adugarii M, de ce l-ai lasat balta?

Lucrurile au mers mult mai repede decat ne asteptam si eu nu am mai avut tangenta atat de mult cu procesul consolidarii pe cat anticipam. A fost si bine, dar a fost si rau: constructorul a lucrat atent la faza de subzidire, dar a dat rasol mai tarziu pentru ca prinsese un contract mai bun (ne-a si zis asta in fata la un moment dat). Toata operatiunea a durat 5 luni si a fost fara incidente, lucrat la foc continuu. Avem garantie la constructie asa ca l-am tot chemat inapoi in ultimele luni sa repare diverse lucruri care au fost puse anapoda (acoperisul, instalatiile sanitare, niste infiltratii). Vedem viciile in timp.

Edited by moncrinu, 31 July 2012 - 11:16.


#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 budrom, on 31st July 2012, 11:53, said:

jurnalul consolidarii si adugarii M, de ce l-ai lasat balta?
M-am referit la dimensiunile finale ale constructiei dupa adaugare M

#8
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009

 GeorgeTrisina, on 31st July 2012, 10:59, said:

Nu aveti nimic in atasament mai faceti odata upload.
Am uitat sa va intreb in ce zona aveti locuinta (judetul), ca sa vad zona keraunica.

Am uploadat foto aici: http://moncrinu.file...012/07/casa.jpg
Zona e Bucuresti - Baneasa, zona Bulevardul Ficusului.

Inaltimea pe care am spus-o mai sus, de 7.30 m este cea finala, dupa adaugarea mansardei (dimensiunea casei inainte de mansardare fusese 5.84).
Latimea si lungimea casei nu au fost modificate deloc, sunt cele de mai sus - am pastrat aceeasi amprenta la sol a casei: 11.5 x 10.4m.

Edited by moncrinu, 31 July 2012 - 11:07.


#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 moncrinu, on 31st July 2012, 12:03, said:

Am uploadat foto aici: http://moncrinu.file...012/07/casa.jpg
Zona e Bucuresti - Baneasa, zona Bulevardul Ficusului.

Inaltimea pe care am spus-o mai sus, de 7.30 m este cea finala, dupa adaugarea mansardei (dimensiunea casei inainte de mansardare fusese 5.84).
Latimea si lungimea casei nu au fost modificate deloc, sunt cele de mai sus - am pastrat aceeasi amprenta la sol a casei: 11.5 x 10.4m.
Din datele pe care mi le-ati transmis a rezultat protectie necesara IPT de nivel II.
Va trebuie un paratrasnet de tip PDA cu avans de amorsare de 10 microsecunde ridicat pe un catarg cu lungimea de 4m fixat pe aticul casei de la limita de proprietate pe suporti speciali.
Lungimea efectiva a catargului care sa treaca de varful acoperisului trebuie sa fie de 3 m. Aveti astfel o raza de protectie de 19 m.
Coborarea se face cu platbanda de cupru stanat 30x2mm fixata pe suporti din nylon si se leaga la priza de pamant separata cu rezistenta de dispersie de cel mult 10 ohmi.
Legatura dintre coborare si priza de pamant se face numai prin cutie de jonctiune.
Toate materialele inclusiv accesoriile de montaj vi se livreaza de catre furnizor odata cu paratrasnetul.
Posibili furnizori:
Proelectric Tg. Mures
Proenerg Oradea
Romind Bucuresti

Edited by GeorgeTrisina, 31 July 2012 - 12:00.


#10
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009
Va multumesc mult pentru ajutor, dle. Trisina. O sa iau acum legatura cu Romind :)

#11
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 GeorgeTrisina, on 31st July 2012, 12:58, said:

Coborarea se face cu platbanda de cupru stanat 30x2mm fixata pe suporti din nylon si se leaga la priza de pamant separata cu rezistenta de dispersie de cel mult 10 ohmi.

In topicul de constructii case se vorbeste de pegare la impamntare si se spune clar ca nu trebuie sa existe doua impamantari separate.

#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 dacadrean, on 31st July 2012, 17:34, said:

In topicul de constructii case se vorbeste de pegare la impamntare si se spune clar ca nu trebuie sa existe doua impamantari separate.
Citeste cu atentie normativul I7/2011 la capitolul IPT (Instalatii pt. Protectie la Trasnet)

 GeorgeTrisina, on 1st August 2012, 07:01, said:

Citeste cu atentie normativul I7/2011 la capitolul IPT (Instalatii pt. Protectie la Trasnet)
Nu trebuie sa existe doua impamantari separate ?
De unde stiu eu ca omul acesta avea impamantare la casa ?
Chiar daca ar avea priza de pamant comuna trebuie sa fie in cazul asta mai mica de 1 ohm, iar la conexiunea dintre priza paratrasnetului si priza existenta trebuie sa ai descarcatori de supratensiuni atmosferice. Altfel risti sa induci in instalatia din casa tot felul de tensiuni periculoase.
In alta ordine de idei, ai voie sa legi impamantarea instalatiei tale fata de impamantarea unui post trafo ?
Sigur ca nu. Daca te-a prins furnizorul te alegi cu o amenda de nu te vezi.
Eu nu ma iau dupa alte topice. Eu ma iau dupa normativul strict NP-I7/2011 editat dupa standardele europene.

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 dacadrean, on 31st July 2012, 17:34, said:

In topicul de constructii case se vorbeste de pegare la impamntare si se spune clar ca nu trebuie sa existe doua impamantari separate.
Priza speciala pentru paratrasnet se face din electrozi de cupru stanat si platbanda de cupru stanat nu din OL-Zn la orice priza.
Legatura electrica se face fie in "Laba de gasca" (stea), fie in triunghi.
Lungimea unei laturi trebuie sa fie de 7 m, ingropata la minim 50 cm. Pentru o mai buna dispersie a prizei se adauga la fiecare electrod cate 1 kg de gel special pentru imbunatatirea rezistentei de dispersie a solului.
A se citi cu atentie normativul NP-I7/2011.

 moncrinu, on 31st July 2012, 14:44, said:

Va multumesc mult pentru ajutor, dle. Trisina. O sa iau acum legatura cu Romind :)
Atentie !!!
Va trebuie doua coborari de la paratrasnet la priza de pamant pe o parte si pe alta a imobilului.

#14
moncrinu

moncrinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2009

 GeorgeTrisina, on 1st August 2012, 08:58, said:

Priza speciala pentru paratrasnet se face din electrozi de cupru stanat si platbanda de cupru stanat nu din OL-Zn la orice priza.
Legatura electrica se face fie in "Laba de gasca" (stea), fie in triunghi.
Lungimea unei laturi trebuie sa fie de 7 m, ingropata la minim 50 cm. Pentru o mai buna dispersie a prizei se adauga la fiecare electrod cate 1 kg de gel special pentru imbunatatirea rezistentei de dispersie a solului.
A se citi cu atentie normativul NP-I7/2011.


Atentie !!!
Va trebuie doua coborari de la paratrasnet la priza de pamant pe o parte si pe alta a imobilului.

Am retinut! Multumesc!

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 dacadrean, on 31st July 2012, 16:34, said:

In topicul de constructii case se vorbeste de pegare la impamntare si se spune clar ca nu trebuie sa existe doua impamantari separate.
Ca tot mi-a sesizat cineva! ;)
La o constructie noua eu recomand o priza de pamant comuna <1ohm,iar daca exista doua prize de pamant la o distanta mai mica de 20m acestea trebuie interconectate obligatoriu,ca si normativul si manualele de specialitate specifica asta.

 GeorgeTrisina, on 1st August 2012, 08:58, said:

nu din OL-Zn la orice priza.
Este bun in orice sol sol normal neimibat de cloruri .

 moncrinu, on 31st July 2012, 11:03, said:

Am uploadat foto aici: http://moncrinu.file...012/07/casa.jpg
Zona e Bucuresti - Baneasa, zona Bulevardul Ficusului.
Inaltimea pe care am spus-o mai sus, de 7.30 m este cea finala, dupa adaugarea mansardei (dimensiunea casei inainte de mansardare fusese 5.84).
Latimea si lungimea casei nu au fost modificate deloc, sunt cele de mai sus - am pastrat aceeasi amprenta la sol a casei: 11.5 x 10.4m.
Si in afara de  sfaturile date mai jos va trebui  montat descarcator de supratensiuni atmosferice si de retea,vor trebui facute legaturi de echipotentialitate,etc,,un proiect ar fi ideal,unele companii care vand paratrasnetul asigura si proiectarea,deci succes.
Citeste si aici http://forum.softped...howtopic=682938

Edited by anaki, 02 August 2012 - 15:16.


#16
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
moncrinu,

Am inteles mai sus ca aveti casa intre blocuri. Daca e asa, atunci inainte de a va hotara sa montati un paratrasnet, trebuie sa va interesati daca nu cumva paratrasnetele adiacente (a blocurilor) va protejeaza si perimetrul casei dvs. In asemenea situatii, de regula o sa vedeti ca va protejeaza, iar in acest caz nu este necesar un paratrasnet special pentru casa. De fapt, din ce am inteles mai sus, chiar dvs. ati spus - casa initial nu avea paratrasnet.
Deci, analizati bine ce v-am spus mai sus si dupa aceea treceti la partea de proiectare/executare a unui paratrasnet. Dar repet, dupa modul cum ati expus problema si din experienta, nu cred ca e cazul sa montati un paratrasnet. Dar reveniti cu detalii suplimentare, cum ar fi un mic plan urbanistic a zonei.

Numai bine

Edited by donpetru, 02 August 2012 - 17:04.


#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 donpetru, on 2nd August 2012, 18:02, said:

moncrinu,

Am inteles mai sus ca aveti casa intre blocuri. Daca e asa, atunci inainte de a va hotara sa montati un paratrasnet, trebuie sa va interesati daca nu cumva paratrasnetele adiacente (a blocurilor) va protejeaza si perimetrul casei dvs. In asemenea situatii, de regula o sa vedeti ca va protejeaza, iar in acest caz nu este necesar un paratrasnet special pentru casa. De fapt, din ce am inteles mai sus, chiar dvs. ati spus - casa initial nu avea paratrasnet.
Deci, analizati bine ce v-am spus mai sus si dupa aceea treceti la partea de proiectare/executare a unui paratrasnet. Dar repet, dupa modul cum ati expus problema si din experienta, nu cred ca e cazul sa montati un paratrasnet. Dar reveniti cu detalii suplimentare, cum ar fi un mic plan urbanistic a zonei.

Numai bine
Din datele care mi-au fost prezentate:
-Dimensiunile casei L/l/H rezulta suprafata echivalenta de captare Ae=Lxl+6H(L+l)+9x3,14xH^2
-Inaltimea casei este de 7,30m, iar cel mai apropiata constructie (bloc cu 4 etaje este situat la 50m fata de casa). Deci depaseste cu mult de 3 ori inaltimea casei, fapt ce implica aplicarea formulei de cladire singuratica.
-Structura beton
-Acoperis metalic
-Inainte de mansardare cladirea avea 5,30m. Cu aceasta inaltime Nd<Nc, deci IPT nu este necesara.
La 7,30m s-au schimbat datele problemei deoarece Nc=0,0011, iar Nd=0,0031 deci Nd>Nc.
Astfel eficacitatea E=1-Nc/Nd=0,98. Rezulta astfel o protectie IPT de nivel II (intarit)
Daca nu ar fi fost in zona Bucurestiului si ar fi fost in zona litoralului, atunci aveati perfecta dreptate, dar coeficientul keraunic este dublu fata de zona litoralului.
Chiar va rog sa faceti si dvs calculul, poate am gresit dar nu cred pentru ca am destula experienta ca sa mai pot gresi.
In legatura cu paratrasnetele de la celelalte blocuri cu 4 etaje, sa stiti ca din ce am vazut pana acum ele sunt de tip retea si asigura numai protectia unui singur bloc si nu pot sa cred ca ar avea asa raza mare de protectie care sa asigure si cladirea lui dn. moncrinu.
O seara buna.

Edited by GeorgeTrisina, 02 August 2012 - 20:54.


#18
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Dl. GeorgeTrisina, nu contest calculele dvs. (la ora asta ce-i drept, nici nu prea am rabdare sa le verific), dar fara un plan urbanistic din care sa reiasa exact distanta de amplasare a blocurilor in jurul casei cat si inaltimea lor, o solutie exacta nu prea se poate formula.
Intr-adevar, niciodata nu strica un paratrasnet si instalatia aferenta, dar cred ca ar trebui sa analizam bine lucrurile inainte sa recomandam cuiva sa-si construiasca un paratrasnet, mai ales ca nu este asa de ieftin! Sunteti de acord cu mine ?

Edited by donpetru, 02 August 2012 - 21:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate