Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#127
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Inca o confirmare a faptului ca distanta dintre varful unui pda si acoperisul unei cladiri trebuie sa fie mult mai mare de 2m.Si cate asemenea executii pe malluri ,magazine,etc,am vazut.


,,Ce inseamna indicatia “Varful PDA sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei protejate” ???
Inainte de toate doresc sa atrag atentia cititorilor acestui blog asupra unei grave greseli facute in proiectarea instalatiilor de protectie cu paratrasnete PDA.

Gasim frecvent in proiecte interpretarea / aplicarea gresita a paragrafului 4.2.7. din normativul I20-2000.

I20-2000 indica dupa cum urmeaza:

4.2.7. Varful unui PDA trebuie sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei pe care o protejeaza (de.ex.inclusiv antenele, turnurile de racire, acoperisurile, rezervoarele etc.).

Ce inseamna acest paragraf ?

Acest paragraf spune ca in cazul in care varful unui PDA nu depaseste cu cel putin 2 m zona protejata, nu se poate calcula raza de protectie asigurata de paratrasnet. In acest caz, de fapt PDA-ul nu are raza de protectie.

Din acest paragraf in nici un caz nu rezulta ca h=2 m ajunge ca PDA-ul sa protejeze un obiect aflat la o distanta ce depaseste raza de protectie calculata la h=2 m.

La h=2 m, cel mai puternic paratrasnet PDA (avand avans de amorsare de 60 microsecunde) asigura o raza de 31 m. In concluzie, degeaba obiectele din afara acestei raze se afla cu 2 m sub varful paratrasnetului, acestea  nu vor fi protejate. Acest lucru se intampla frecvent, deoarece aceste paratrasnete au o raza de 79 m doar daca inaltimea lor ajunge la h=5 m.

In mod frecvent cladirea va fi protejata (cum obisnuim la limita maxima a razei de protectie), dar se omite protectia obiectelor instalate pe acoperis (care raman neprotejate).

La paratrasnete mai mici (cu 45 sau 30 microsecunde raza de protectie la h=2 m), raza de protectie la h=2m este de numai 25 - respectiv 19 m.

Este de retinut ca acest “minim 2 m” este departe de a fi un criteriu al protectiei corecte. Protectia corecta se verifica calculand raza de protectie pentru toate obiectele de pe acoperis.

Un sfat important:

Sa nu reducem raza de protectie a paratrasnetelor PDA economisind din lungimea catargului de sustinere, si in special sa nu indicam niciodata 2 m pentru inaltimea PDA-ului. La instalare, intotdeauna se pierde din inaltime mai mult decat s-a presupus in faza de proiect. Rezultatul va fi o protectie ineficienta pe banii clientului, pe deasupra implicand si riscuri de incendiu."
Sursa http://www.echipot.ro/blog/archiva/24

Edited by anaki, 09 May 2012 - 13:07.


#128
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Cu un paratrasnet adecvat se putea evita distrugerea turlei,macar acum la reconstructie, sa puna unul.
http://www.realitate...tat_944024.html

Attached Files



#129
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
pana la urma... ce se recomanda: o impamantare si protectie la paratrasnet legata la fundatie in timpul constructiei, sau una ingropata in pamant la 1m distanta de cladire realizata ulterior cladirii?

#130
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

View Postzugry, on 3rd June 2012, 22:06, said:

pana la urma... ce se recomanda: o impamantare si protectie la paratrasnet legata la fundatie in timpul constructiei,
Asta executata in fundatie.

#131
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Ultimul incident provocat de fulger.  http://www.cancan.ro...vor-224686.html

#132
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Un model de descarcator eficient.

Attached Files



#133
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postanaki, on 9th May 2012, 14:02, said:

Inca o confirmare a faptului ca distanta dintre varful unui pda si acoperisul unei cladiri trebuie sa fie mult mai mare de 2m.Si cate asemenea executii pe malluri ,magazine,etc,am vazut.


,,Ce inseamna indicatia “Varful PDA sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei protejate” ???
Inainte de toate doresc sa atrag atentia cititorilor acestui blog asupra unei grave greseli facute in proiectarea instalatiilor de protectie cu paratrasnete PDA.

Gasim frecvent in proiecte interpretarea / aplicarea gresita a paragrafului 4.2.7. din normativul I20-2000.

I20-2000 indica dupa cum urmeaza:

4.2.7. Varful unui PDA trebuie sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei pe care o protejeaza (de.ex.inclusiv antenele, turnurile de racire, acoperisurile, rezervoarele etc.).

Ce inseamna acest paragraf ?

Acest paragraf spune ca in cazul in care varful unui PDA nu depaseste cu cel putin 2 m zona protejata, nu se poate calcula raza de protectie asigurata de paratrasnet. In acest caz, de fapt PDA-ul nu are raza de protectie.

Din acest paragraf in nici un caz nu rezulta ca h=2 m ajunge ca PDA-ul sa protejeze un obiect aflat la o distanta ce depaseste raza de protectie calculata la h=2 m.

La h=2 m, cel mai puternic paratrasnet PDA (avand avans de amorsare de 60 microsecunde) asigura o raza de 31 m. In concluzie, degeaba obiectele din afara acestei raze se afla cu 2 m sub varful paratrasnetului, acestea  nu vor fi protejate. Acest lucru se intampla frecvent, deoarece aceste paratrasnete au o raza de 79 m doar daca inaltimea lor ajunge la h=5 m.

In mod frecvent cladirea va fi protejata (cum obisnuim la limita maxima a razei de protectie), dar se omite protectia obiectelor instalate pe acoperis (care raman neprotejate).

La paratrasnete mai mici (cu 45 sau 30 microsecunde raza de protectie la h=2 m), raza de protectie la h=2m este de numai 25 - respectiv 19 m.

Este de retinut ca acest “minim 2 m” este departe de a fi un criteriu al protectiei corecte. Protectia corecta se verifica calculand raza de protectie pentru toate obiectele de pe acoperis.

Un sfat important:

Sa nu reducem raza de protectie a paratrasnetelor PDA economisind din lungimea catargului de sustinere, si in special sa nu indicam niciodata 2 m pentru inaltimea PDA-ului. La instalare, intotdeauna se pierde din inaltime mai mult decat s-a presupus in faza de proiect. Rezultatul va fi o protectie ineficienta pe banii clientului, pe deasupra implicand si riscuri de incendiu."
Sursa http://www.echipot.ro/blog/archiva/24

"4.2.7. Varful unui PDA trebuie sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei pe care o protejeaza (de.ex.inclusiv antenele, turnurile de racire, acoperisurile, rezervoarele etc.).

Ce inseamna acest paragraf ?"
Asta inseamna ca varful de captare sa fie mai inalt cu cel putin 2 m fata de punctul cel mai inalt al cladirii.
Din cauza asta catargele sunt formate din tronsoane de 2,2m cu lungime utila de 2m. Restul de 0,2m este folosit pentru imbinarea lor. Daca de exemplu pe terasa cladirii unde amplasezi catargul ai si o antena sau horn sau mai stiu eu ce altceva cu inaltimea de 2m, nu folosesti un singur tronson ci doua, ca sa treci de punctul cel mai inalt cu cel putin doi metri.

#134
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGeorgeTrisina, on 5th August 2012, 07:57, said:

"4.2.7. Varful unui PDA trebuie sa fie cu cel putin 2 m deasupra zonei pe care o protejeaza (de.ex.inclusiv antenele, turnurile de racire, acoperisurile, rezervoarele etc.).

Ce inseamna acest paragraf ?"
Asta inseamna ca varful de captare sa fie mai inalt cu cel putin 2 m fata de punctul cel mai inalt al cladirii.
Din cauza asta catargele sunt formate din tronsoane de 2,2m cu lungime utila de 2m. Restul de 0,2m este folosit pentru imbinarea lor. Daca de exemplu pe terasa cladirii unde amplasezi catargul ai si o antena sau horn sau mai stiu eu ce altceva cu inaltimea de 2m, nu folosesti un singur tronson ci doua, ca sa treci de punctul cel mai inalt cu cel putin doi metri.
Si cui ii explici tu asta?Doua exemple de iesiri de platbanda pt casa(2) si bloc(6),imagini complete am postat pe siteul de specialitate.

Edited by anaki, 05 August 2012 - 16:33.


#135
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Scuze.
N-am obsevat

#136
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Partial imagini.

Attached Files



#137
R-NOS

R-NOS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.12.2005
Buna ziua!

Vin si eu cu o rugaminte... :)

Am cateva intrebari... pt o hala lunga de 60m si lata de 14m.

Pt realizarea unui sistem paratrasnet... - Am nevoie de 1 tija de paratrasnet sau 2?
                                                         - Sunt suficienti 8 electrozi de impamantare lungi de 2m?  (4 pe o parte a cladirii, 4 pe cealalta)
                                                         - Este recomandat sa fac legatura prin stalpii de sustinere ai halei?
                                                         - Unde gasesc un magazin de unde sa pot cumpara toate piesele si eventual unde sa mai pot primi si cateva sfaturi?

Multumesc mult!

#138
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

View PostR-NOS, on 22nd August 2012, 18:13, said:

Buna ziua!

Vin si eu cu o rugaminte... :)

Am cateva intrebari... pt o hala lunga de 60m si lata de 14m.

Pt realizarea unui sistem paratrasnet... - Am nevoie de 1 tija de paratrasnet sau 2?
Poti folosi o singura tija de tip pda care acopera acea suprafata.
                                                         - Sunt suficienti 8 electrozi de impamantare lungi de 2m?  (4 pe o parte a cladirii, 4 pe cealalta)
Totul depinde de tipul solului, daca nu exista studiul geo,se masoara priza si daca  masuratoarea indica  o valoare necorespunzatoare,se bat tarusi pana se ajunge la o valoare adecvata.
                                                         - Este recomandat sa fac legatura prin stalpii de sustinere ai halei?
Se pot folosi in anumite conditii,trebuiesc facute verificari.
                                                         - Unde gasesc un magazin de unde sa pot cumpara toate piesele si eventual unde sa mai pot primi si cateva sfaturi?
Sunt pe net destule,dar vei avea nevoie de o analiza complexa si un proiect.


Multumesc mult!

Edited by anaki, 22 August 2012 - 19:35.


#139
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Imagini de la montarea unei instalatii de paratrasnet de tip PDA Gromostar.

Attached Files


Edited by anaki, 27 August 2012 - 08:20.


#140
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am si eu nevoie de un sfat in ceea ce priveste paratrasnetul

Casa pe care tocmai am ridicat-o este pe structura de lemn si se afla pe un deal ( langa Ploiesti ) "populat" de sonde,unele active inca,altele dezafectate. Cum nu mai am nici o casa mai sus de mine,iar din ce am inteles de la vecini, zona este strabatuta de multe conducte de la sonde,aceasta devine vulnerabila la fulgere. Nu odata li s-au ars prin case electrocasnicele,fapt pt care mi s-a recomandat sa-mi fac paratraznet. Amprenta casei este de 64 mp ( 8x8 ) si inaltimea cu fundatie cu tot este de aprox.9m pana la coama.

Am mers la un magazin de materiale electrice si am intrebat in ce consta acest sistem. Vanzatorul mi-a dat o piesa in care se insurubeaza 7 tije,toate din bronz,care,cica atrag fulgerul.Mentionez ca lungimea coamei este de 10ml iar vanzatorul mi-a spus ca piesa respectiva ar acoperi toata zona.

Posted Image

Pe langa acesta am mai luat conductor metalic identic cu sufa de tractat plus alti suporti pt jgheab,etc. Piesa respectiva urma sa o montez pe o tija metalica speciala de 1,5m pe varful acoperisului,dar nu pe mijloc in intr-unul din capetele acestuia.

Astazi am discutat cu altcineva si mi-a zis ca nu fac bine,pt ca trebuiesc montate cate o tija in capetele coamei ( acoperisul este in doua ape ),pe care sa le leg la impamantare cu acel conductor.

Pt impamantare am folosit 12 buc de teava zincata la 2m pe care le-am batut 6 pe o latura a casei si restul de 6 pe latura paralela,legate intre ele cu platbanda.

Cum trebuie sa procedez cu paratrasnetul. Sa pun doua tije in capetele coamei sau este de ajuns doar o tija la care sa adaug piesa din foto de mai sus care sa fie pozitionata la unul din capetele coamei ?

#141
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009
Sunt doua aspecte de care trebuie tinut cont,protectia impotriva descarcarii directe care se poate realiza in mod clasic cu retea de conductoare si tije de captare pasive,jucaria din poza ta nu ,,atrage" fulgerul,poate doar in capul vanzatorului,sau cu PDA ,paratrasnet cu dispozitiv de amorsare.
Indiferent de sistemul ales ,acesta trebuie completat de un sistem de protectie interior,compus din descarcator de supratensiuni atmosferice si de retea,legaturi de echipotentialitate(valabil si a exterior)descarcatoare pt instalatiile de curenti slabi,tv,tl,tc.
Uite un desen  orientativ pt instalatie clasica de paratrasnet pt un acoperis de 10 m in doua ape.

Attached Files

  • Attached File  ex.JPG   21.84K   199 downloads

Edited by anaki, 01 September 2012 - 10:34.


#142
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Sa inteleg ca trebuie tras conducor pe ambele ape pana la impamantare ? Unde as putea gasi acest sistem de paratraznet ?

#143
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,326
  • Înscris: 17.03.2009

View PostFlorin1108, on 01 septembrie 2012 - 11:29, said:

Sa inteleg ca trebuie tras conducor pe ambele ape pana la impamantare ? Unde as putea gasi acest sistem de paratraznet ?

Pe ambele fete trebuie sa fie la fel,coborarile spre priza de pamant trebuie sa fie minim 2.
Gasesti materialele la obo,hornbach,etc.

#144
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Salutare!

Anaki, citind paginile forumului am realizat am o mica mare problema. Impreuna cu rudele ne facem case pe un teren de cca 2000mp, ce au inaltinea maxima de cca 8 m.
Din pacate nici unul nu am montat platbanda perimetrala pe armaturile fundatiilor si acum suntem la stadiul in care s-au turnat elevatiile si placile de la parter, ramanand expuse doar mustatile de la stalpi (structura va fi pe cadre din beton armat P+1-2).
Nu stiu daca acestea sunt sudate sau nu cu restul armaturilor din fundatie (presupun ca nu). Mai mult decat atat, casele vor fi termoizolate cu polistiren. Am citit intr-unul din linkurile puse de tine ca acel conductor ce coboara pe langa casa ar trebui dispus la min. 1 metru de structura metalica a casei daca nu e conectat la aceasta (constructia e cu stalpi si grinzi armate). In cazul asta  este cam dificil tehnic de montat acel fir la distanta asta. Sau nu am inteles bine, se referea la structura metalica expusa?
In plus, solul este loess pana la 1.30m dupa care calcar degradat, care inteleg ca e slab conducator de electricitate.Acum asta e de bine (nu sunt atrase fulgere?) sau e de rau, ptr ca nu e destul pamant pentru dispersia electricitatii fulgerelor?

Fiind mai multe case apropiate, ar putea fi cumva o solutie un paratraznet central ptr protectia tuturor, izolat fata de impamantarile prizelor? Trebuie el sa fie departe de puturi, garduri metalice s.a.?

Mersi frumos ptr ajutor!

Edited by paperkite, 03 September 2012 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate