Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

NAS Zyxel NSA 325 - SAMBA

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Am achizitionat un NAS Zyxel NSA325 pe care as vrea sa il folosesc pe post de Media server.

Acesta este deservit de un router TP Link 1043 parca.

Ca player folosesc un Egreat S5 conectat prin WIFI. Acum, pe UPNP l-am facut sa mearga, dar acesta este limitat cel putin prin prisma subtitrarilor (si ce farmec mai au serialele daca trebuie sa fii atent ce se vorbeste.)

Acum - Egreat are posibilitate SAMBA. Scrie ceva si despre NSA 325 ca ar avea aceasta posibilitate. De asemenea am inteles ca acesta este mai bun.

Acum, aceasta este intreaga mea intelegere a problemei. Daca cineva ar reusi sa ma ghideze prin pasi practici cum sa reusesc o asemenea legatura, ar fi excelent. Daca s-ar gasi altcineva care sa explice prin cuvinte de inteles pentru un medic, ar fi foarte bine. Daca imi indicati niste explicatii ca pentru prosti, iarasi bine. Daca va bazati ca as avea cea mai mica informatie suplimentara de ce se ascunde in spatele unor cuvinte ca SAMBA, atunci va inselati profund.

Deci, multumesc pentru orice ajutor care sa imi faca din nou liniste in casa.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Te-ai complicat, dupa ce ai un MP outdated S5-ul ala ai achizitionat si un NAS ieftin (cu limitarile de rigoare hard si soft).

Aveai 2 solutii elegante un alt MP (Egreat sau Himedia dar bazat pe Realtek) sau un NAS mai performant cu un OS utilizabil gen Synology (bineinteles mai scump) aceasta mai ales in ideea ca-l mai folosesti si la altceva in afara de stocare in retea.
Daca ramai la Zyxel ala nu-ti ramane decat sa gasesti prin setari cum poti activa SAMBA pe el. NAS Zyxel au aparut ft.recent in ofertele din RO si e destul de greu sa gasesti pe cineva care foloseste un NAS Zyxel la noi, poate pe afara. Daca nu-i dai de cap eu iti recomand sa returnezi cat mai poti Zyxel-ul si sa te gandesti eventual la una din cele 2 solutii pe care ti le-am sugerat

Edited by MD, 26 July 2012 - 22:42.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Samba e un protocol vechi si ar trebui sa fie activabil f. usor.
E default pentru Windows/Linux...

Manualul e aici.
Vezi prin interfata SAMBA/SMB/CIS etc.

Trebuie sa poti da "share" la unele foldere.

#4
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Singura referire in acel manual la SAMBA este ca se poate. :D

CIFS este in mai multe locuri, dar nu foarte pe intelesul meu.

Din nefericire, indemnul consumatorist ca era mai bine sa arunc totul si sa iau altceva nu functioneaza=nu mai am loc de inca o slujba in viata mea. Nu sunt convins ca un MP din generatia noua Realtek ajuta cu ceva (oricum nu are Meniu full la BD). De asemenea un NAS mai scump era mult mai scump. Faptul ca este ieftin nu inseamna ca este limitat Hardware (are cam aceeasi structura ca un Synology 212). Software este in mod evident, dar nici eu nu vreau sa fac mult mai multe cu el.

Ce poate insemna NFS? Lagat de share.

Edited by adrg, 27 July 2012 - 07:46.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am Synology si e o minunatie tehnica, daca stii sa il folosesti.

Din pacate suportul Zyxel e 0, iar manualul e o bataie de joc :(

Stii, totul are un cost ascuns.
E mai ieftin, promite multe, dar sunt bine ascunse...

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu nu inteleg legatura intre upnp, samba si subtitrati.

#7
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
si eu am o solutie asemanatoare - insa customizata la maxim - NAS seagate dockstar ce ruleaza linux openwrt folosit de un MP himedia HD300a cu fw alternativ de aici de pe forum.
eu am mers pe solutia de a face share la toata partitia cu filme/seriale fara nici o autentificare.
din ce am vazut in manualul tau la pagina 305 - creeaza un share cu folderul dorit apoi: Edit share -> advanced
si la permisiuni dai Everyone
asfel ar trebui sa-l vezi din media player si sa-l adaugi la shortcuts sa-l accesezi mai usor

#8
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
INca mai sap, am reusit printr-o minune a tehnicii sa accesez prin SAMBA share-ul dupa ce am facut minunatia de a seta NAS si MP la acelasi workgroup. Dar dupa mai multe modificari efectuate mai mult in orb, nu a mai aparut. Va trebui sa identific cine a comis-o. Una peste alta, nu-i deloc asa de rau de folosit.

#9
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Bun, a trecut ceva timp de la ultma postare si pot spune ca share prin SAMBA functioneaza foarte bine wired. Wireless nu chiar asa de bine din cauza vitezelor inconstante dar asta nu este nici o surpriza pentru nimeni. Acum am o noua problema: NFS. Atat Egreat (care am aflat ca are FW portat de la Dune Prime 3) ar putea folosi acest protocol cat si NSA 325 poate seta un server de NFS. Acum - folosind acest video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xnREgyxL6HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am vazut ce trebuie facut pentru a modifica in NFS. Doar ca acolo spune ca este suficient sa schimbi numele server-ul cu adresa de IP. Ori desi am facut acest lucru, nu am putut accesa share-ul de pe NAS: Imposibil de conectat la network folder.
IN setarile lui NSA cand am facut server-ul de NFS, acolo imi permite sa share-uiesc numai volumele interne si de asemenea scrie o chestie : full Path for server . Am incercat sa introduc si acest PAth in MP, dar fara succes, am incercat sa adaug IP inainte, dar degeaba. Acum, poate imi explica si mie cineva care ar fi baza acestui protocol la modul practic in acest fel poate identific unde gresesc. Si asta doar pentru ca am auzit ca as putea stoarce cative Mbps pentru a putea rula si BD folder prin retea.

Multumesc pentru orice informatie care m-ar putea ajuta sa rezolv aceasta probelema inainte sa dau in insomnie cronica.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adrg, on 01 octombrie 2012 - 09:22, said:

Bun, a trecut ceva timp de la ultma postare si pot spune ca share prin SAMBA functioneaza foarte bine wired. Wireless nu chiar asa de bine din cauza vitezelor inconstante dar asta nu este nici o surpriza pentru nimeni. Acum am o noua problema: NFS. Atat Egreat (care am aflat ca are FW portat de la Dune Prime 3) ar putea folosi acest protocol cat si NSA 325 poate seta un server de NFS. Acum - folosind acest video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xnREgyxL6HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am vazut ce trebuie facut pentru a modifica in NFS. Doar ca acolo spune ca este suficient sa schimbi numele server-ul cu adresa de IP. Ori desi am facut acest lucru, nu am putut accesa share-ul de pe NAS: Imposibil de conectat la network folder.
IN setarile lui NSA cand am facut server-ul de NFS, acolo imi permite sa share-uiesc numai volumele interne si de asemenea scrie o chestie : full Path for server . Am incercat sa introduc si acest PAth in MP, dar fara succes, am incercat sa adaug IP inainte, dar degeaba. Acum, poate imi explica si mie cineva care ar fi baza acestui protocol la modul practic in acest fel poate identific unde gresesc. Si asta doar pentru ca am auzit ca as putea stoarce cative Mbps pentru a putea rula si BD folder prin retea.

Multumesc pentru orice informatie care m-ar putea ajuta sa rezolv aceasta probelema inainte sa dau in insomnie cronica.

Am avut si eu dune si vreau sa spun ca orice player se descurca mult mai bine pe NFS. Odaca configurat serverul de NFS dispar probleme de buffering din retea. Sunt destule teste pe internet in care se arata diferenta de viteza dintre SMB si NFS.  La SMB ai nevoie de  user si password. La NFS ai nevoie sa dai acces la Ip-ul mediaplayerul tau. Cand te conectezi la NAS cu nfs ai nevoie doar de ip-ul nas-ului si numele sub care fost share-uit folderul \\nume_nas\folder1 etc . Zyxel NSA 325 e un storage foarte bun sub 8 milioane ce ofera RAID1, 1.6Ghz si 512MB ram. Eu zic ca este de ajuns. In fond daca ai nevoie de 70 de mii de functii iti iei altceva. Dar rolul NAS-ului ramane pur si simplu de a fi folosit pentru acces la fisierele proprii.

 adrg, on 26 iulie 2012 - 21:02, said:

Am achizitionat un NAS Zyxel NSA325 pe care as vrea sa il folosesc pe post de Media server.

Acesta este deservit de un router TP Link 1043 parca.

Ca player folosesc un Egreat S5 conectat prin WIFI. Acum, pe UPNP l-am facut sa mearga, dar acesta este limitat cel putin prin prisma subtitrarilor (si ce farmec mai au serialele daca trebuie sa fii atent ce se vorbeste.)

Acum - Egreat are posibilitate SAMBA. Scrie ceva si despre NSA 325 ca ar avea aceasta posibilitate. De asemenea am inteles ca acesta este mai bun.

Acum, aceasta este intreaga mea intelegere a problemei. Daca cineva ar reusi sa ma ghideze prin pasi practici cum sa reusesc o asemenea legatura, ar fi excelent. Daca s-ar gasi altcineva care sa explice prin cuvinte de inteles pentru un medic, ar fi foarte bine. Daca imi indicati niste explicatii ca pentru prosti, iarasi bine. Daca va bazati ca as avea cea mai mica informatie suplimentara de ce se ascunde in spatele unor cuvinte ca SAMBA, atunci va inselati profund.

Deci, multumesc pentru orice ajutor care sa imi faca din nou liniste in casa.

Nu ai nevoie de uPNP. Trebuie doar sa dai share la folderul tau de filme folosind CIFS/SMB sau sa setezi serverul de NFS.
Folosind  SMB te conectezi folosind : ip-ul nasului, share-ul \\nas_zyxel\folder_filme, user si password
Folosind NFS te conectezi la NAS folosind: ip-ul nasului, share-ul de pe nas \\nas_zyxel\folder_filme

Cazul 2, folosind NFS este mult mai eficient, pentru ca dai acess doar la clasa ta local de ip-uri: 192.168.1.2- 192.168.1.254 sau depinde cum ai tu ip-urile locale setate la router.
Din proprie experienta avand NFS setat pe zyxel, il poti accesa inclusiv de pe windows 7.

#11
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Eu schimbam playerul in secunda 2.
Oare DLNA nu exista tocmai pentru ca tot prostu` (scuzati termenul de comparatie) sa se descurce fara batai de cap?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate