Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

apa de la robinet e curata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 popascu, on 16th July 2012, 23:44, said:

In marile metropole "apa de la rubinet" nu prea se consuma pt baut din cauza poluarii. Stiu si eu destui care beau doar apa din butelii desi mie nu-mi place. Insa e bine sa nu bei apa dura daca e cunoscuta in oras la tine ca fiind dura pt ca vor aparea treptat calculii renali. Poate fi si toxica pt ca se mai folosesc niste sulfati de aluminiu pt curatare.

Sorry, in Londra si Viena apa de la robinet se bea si e foarte buna; or mai fi si altele, de astea doua stiu de la bastinasi si din experienta.
Apa de la noi teoretic ar trebui sa fie buna de baut, insa reteua e atit de veche si avariata ca si daca ar fi purificata corect tot nasoala ar ajunge la robinete. Daca gasesc pun niste poze cu namolul care curgea intr-o zi la mine in chiuveta de pe teava de apa rece.

#20
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Asa cum zici, si in occindent unii beau apa de la robinet - exista si reclame in unele orase ca e buna - altii vand apa plata la greu.

Mie majoritatea apelor plate de pe piata mi se par... plate :D adica au un gust obosit si greoi. Nu se compara cu apa de izvor, desi pretind ca asta ar fi. De fapt nici nu cred asta, majoritatea sint apa din retea filtrata.

La Baia Mare si la Borsa de ex. apa de robinet e buna si rece, are ceva de proaspat, dar sincer nu cred ca poti avea intr-o retea o apa ideala oricat ai fi de riguros, or la noi... stim cum stam cu rigurozitatea.

In Austria la o cabana scria pe oglinda "gustati apa limpede de izvor care curge la robinetul din camera dvs" :)
Fain, si apa era intr-adevar foarte buna, dar asa cum zic daca ar fi sa aleg as lua una direct din izvor.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Morosanul, on 17th July 2012, 11:46, said:

Asa cum zici, si in occindent unii beau apa de la robinet - exista si reclame in unele orase ca e buna - altii vand apa plata la greu.

Mie majoritatea apelor plate de pe piata mi se par... plate :D adica au un gust obosit si greoi. Nu se compara cu apa de izvor, desi pretind ca asta ar fi. De fapt nici nu cred asta, majoritatea sint apa din retea filtrata.

La Baia Mare si la Borsa de ex. apa de robinet e buna si rece, are ceva de proaspat, dar sincer nu cred ca poti avea intr-o retea o apa ideala oricat ai fi de riguros, or la noi... stim cum stam cu rigurozitatea.

In Austria la o cabana scria pe oglinda "gustati apa limpede de izvor care curge la robinetul din camera dvs" :)
Fain, si apa era intr-adevar foarte buna, dar asa cum zic daca ar fi sa aleg as lua una direct din izvor.
Nu se compara apa de munte care se da in  statiunile din Austria sau in orasele noastre de la munte sau poalele muntilor cu apa namoloasa din orasele de campie.

#22
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar vaca, porcul, pestele, cainele pisicul cum beau apa din baltoaca si nu au nimic? :thumbup:

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
apa nu este curata pentru ca este apa filtrata cu tot felul de sulfati si chestii de genul asta. Pe langa asta daca desfaci filtrul de la chiuveta iti dai singur seama cat de buna este. Si nici nu este recomandat pentru ca exista impuritati si nu se bea.

#24
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

 popascu, on 17th July 2012, 14:19, said:

Dar vaca, porcul, pestele, cainele pisicul cum beau apa din baltoaca si nu au nimic? :thumbup:
Sint mai antrenati  :)

#25
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 popascu, on 17th July 2012, 14:19, said:

Dar vaca, porcul, pestele, cainele pisicul cum beau apa din baltoaca si nu au nimic? :thumbup:

Din aceasi motiv pentru care tu nu poti sa traiesti mincind fin sau soareci cu blana cu tot.

#26
Ragalie

Ragalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 26.05.2012

 CTU99, on 16th July 2012, 22:26, said:

E mai curata apa plata de la magazin decat cea de la robinet ?
Depinde de la ce magazin cumperi. :fear:
Majoritatea patronilor de magazine provin din vechea garda a aprozaristilor si ti-ar vinde si cacat pe post de crema BIO daca ar stii ca le-ar merge.
Asa ca n-ar fi exclus sa bei apa din Dambovita pe post de apa minerala adusa tocmai de la izvorul ala minune.

Aia de la robinet, daca nu e curata, o poti spala. :P

#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Aia din navele spatiale colecteaza pipi si-l purifica si-l beau dupaia. Oxigenul il obtin din peroxid de sodiu care-l combina cu CO2 -ul rezultat si el din respiratie -> alta reciclare. Obtin in reactie si soda de rufe-> le propun s-o utilizeze si pe aia, ca sa spele rufele.

 Aprilia, on 17th July 2012, 18:32, said:

Din aceasi motiv pentru care tu nu poti sa traiesti mincind fin sau soareci cu blana cu tot.
dar oamenii primitivi mancau si soareci cu blana sau fara blana sau cu oase. Exista si insecte foarte primitive care nu elimina din corp resturile nedigerate pt ca traiesc foarte putin.

Edited by popascu, 17 July 2012 - 20:24.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 popascu, on 17th July 2012, 21:30, said:

Aia din navele spatiale colecteaza pipi si-l purifica si-l beau dupaia. Oxigenul il obtin din peroxid de sodiu care-l combina cu CO2 -ul rezultat si el din respiratie -> alta reciclare. Obtin in reactie si soda de rufe-> le propun s-o utilizeze si pe aia, ca sa spele rufele.


dar oamenii primitivi mancau si soareci cu blana sau fara blana sau cu oase. Exista si insecte foarte primitive care nu elimina din corp resturile nedigerate pt ca traiesc foarte putin.
La oamenii  aia primitivi media de varsta era 30 de ani.

#29
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
La ce va referiti cand ziceti ca apa nu e curata ? Ca vad ca o dati si pe suspensii, si pe bacterii. Si ce patim daca bem apa asa, cu suspensii ? Doar zicea cineva mai sus ca iasa "prin spate" :). Hai ca cu bacteriile inteleg, dar totusi e dezinfectata cu clor.

Si parca, daca luam ceva in cantitati mici, corpul isi facea imunitate, cum e si cu vaccinurile, muscaturile de insecte, serpi, etc... Si tiganii cresc scotocind prin gunoaie de mici si n-au nici pe dracu. Noi daca ne-am baga acum capul in gunoi, imediat ne-am imbolnavii.
Asadar daca bem uneori apa din surse contaminate (cu bacterii, nu chimicale), isi va face corpul anticorpii necesari ?

Eu in drumetii beau apa de unde gasesc. Odata am baut dintr-o urma de roata de tractor, sau din tot felu de izvorase din tot felu de locuri, lacuri, rauri... Bine, daca mi-se pare chiar dubios, filtrez sau fierb, dupa caz.

#30
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Facusera unii niste teste de calitate a apei de robinet din mai multe orase din Ro si la toate mostrele s-au descoperit urme de fecale.
Eu cand am facut niste modificari prin apartament si am schimbat tevi am vazut cum arata tevile astea de apa pe interior. :puke: Sunt pline de depuneri de rugina, namol, etc. Teava principala (coloana de apa din care se alimenteaza tot palierul) era aproape obturata de depuneri.
Atentie si cu apa plata din comert ca multe firme nici macar nu au put de alimentare. E de fapt apa de robinet la sticla, unele chiar mai rau. De Dorna stiu ca e una din putinele firme care are apa din izvor.

Edited by dan84, 17 July 2012 - 23:15.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 dan84, on 18th July 2012, 00:12, said:

Atentie si cu apa plata din comert ca multe firme nici macar nu au put de alimentare. E de fapt apa de robinet la sticla, unele chiar mai rau. De Dorna stiu ca e una din putinele firme care are apa din izvor.

De apa plata Borsec ce stii? Si asta e apa de robinet? Mie asta imi place mai mult decat Dorna care e recomandata de medici bolnavilor de rinichi.

#32
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Poza cu apa rece de la robinet.

Attached Files



#33
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

 Freddy12, on 17th July 2012, 22:39, said:

La oamenii  aia primitivi media de varsta era 30 de ani.
Da, da nu din cauza aia :D

#34
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Freddy12, on 18th July 2012, 00:31, said:

De apa plata Borsec ce stii?
Nu stiu nimic.

#35
Ragalie

Ragalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 26.05.2012

 Aprilia, on 18th July 2012, 06:27, said:

Poza cu apa rece de la robinet.
...imediat dupa ce s-au facut reparatii in retea. :)

Hai sa nu o dam in altele.

#36
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Folosesc filtru de foarte multa vreme, carbunele din interior il schimb cam la 6 luni. Cand il scot din dispozitiv are cam 1-2 cm de reziduuri, deci va dati seama ca fara el acele impuritati ajungeau prin rinichii mei s a m d. Oricum, apa de la robinet, cel putin la mine, contine deseori o cantitate peste limita suportata de organism de clor. De obicei prefer apa minerala daca nu se poate filtrata decat cea de robinet, in stare "originala".

 Freddy12, on 18th July 2012, 00:31, said:

De apa plata Borsec ce stii? Si asta e apa de robinet? Mie asta imi place mai mult decat Dorna care e recomandata de medici bolnavilor de rinichi.
Am urmarit odata pe la tv un reportaj in care se prezenta infestarea unui brand cunoscut de apa plata din Romania cu substante din materiile fecale si tot felul de dejectii urbane. Bineinteles ca nevrand sa se faca publicitate, fie ea si negativa, au facut blur pe marca, dar sticla de apa plata borsec este inconfundabila datorita acelor asperitati sub forma piramidala. Desigur ca nu TOATA apa borsec este asa, insa de atunci eu nu prea mai am incredere in ei... :|

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate