Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
5127 replies to this topic

#37
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Macar Romana s-o lase ca subiect obligatoriu...Nu de alta dar si asa avem destui agramati in tarisoara asta...Inca o generatie chiar nu mai trebuie....

#38
unu92

unu92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.10.2010

View Postc14h3r, on 16th July 2012, 00:00, said:

Macar Romana s-o lase ca subiect obligatoriu...Nu de alta dar si asa avem destui agramati in tarisoara asta...Inca o generatie chiar nu mai trebuie....

Te asigur ca proba de romana iti testeaza mai mult spiritul de critic literar, lucru absolut inutile pt. cei de la real...

#39
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Faza cu invatatul in ultima zi e mai mult decat exagerata.
Mai spunea o colega ca repeta-n ultima seara si a luat media la bac 7.
Invatati cu cateva luni inainte(sau din  timpul anului cei de la real) si e ok.

Eu va tin pumnii sa nu va schimbe bacul , mie una mi se pare mai greu diferentiat.

#40
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Dublu post

Edited by Juliee, 16 July 2012 - 08:54.


#41
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostJuliee, on 16th July 2012, 09:54, said:

Faza cu invatatul in ultima zi e mai mult decat exagerata.
Mai spunea o colega ca repeta-n ultima seara si a luat media la bac 7.
Invatati cu cateva luni inainte(sau din  timpul anului cei de la real) si e ok.

Eu va tin pumnii sa nu va schimbe bacul , mie una mi se pare mai greu diferentiat.

N-ai avut colegi prin clasa care se jurau ca n-au pus mana pe carte aproape deloc si intrau asa, subit, intr-o stare panicato-paranoica inaintea vreunui test/teze/whatever? Si cand veneau rezultatele luau 10.
Ce ma enerveaza astia. De obicei, is tocilarii care nu-s in stare sa invete altceva decat schitele profului, da' vor sa se dea ei mari smecheri. Give me a break.

Am ochit ceva surprinzator zilele astea, nu mai stiu linku' si nici n-am chef de cautat. O teza la psihologie (parca) de la BAC a fost notata initial cu 7.80, elevul a facut contestatie si s-a trezit cu 3.40. Reversul, una luase 6.70 la romana, iar dupa contestatie s-a pricopsit cu 9.40.

Edited by Jesssica, 16 July 2012 - 09:07.


#42
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Dar pe cel caruia i-a crescut nota de la 2 la 9 l-ai vazut ? :lol:

In legatura cu invatatul in ultima zi.
E posibil ca unii sa nu invete tot anul, dar sa fie prezenti la ore la romana, de exemplu, si sa prinda din mers cate ceva despre fiecare opera.
Cu una sau doua seri inainte ii cuprinde panica si organismul nu mai reactioneaza normal.
Toata adrenalina eliberata de suprarenale ii ajuta sa mai retina cate ceva daca se uita peste schite, dar asta nu inseamna ca reusesc sa retina tot.
Astfel ca la examen iei 6 - 7  pe primele doua subiecte si la ultimul aburesti cat poti din ce-ti mai aduci aminte din clasa si din ce ai retinut de pe schite a.i sa mai iei 1 pt sau chiar mai mult.

Bineinteles ca pt asta trebuie totusi sa ai idee/un plan despre cum se face o caracterizare, comentariu etc si sa fi citit opera care pica.
Cam asta e parerea mea ...

Edited by Corupt, 16 July 2012 - 09:14.


#43
KmyKZ

KmyKZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 29.09.2009
Bineinteles, in ultima zi chiar n-ai cum. Eu m-am apucat la romana in ultima luna sa repet ce-am studiat intr-a 12a si sa invat restul ca nu mai stiam nimic. Pentru partea a 3a vorbesc, ca la restul n-aveam stres. Si la examen am vazut Eminescu, am pus pixu' pe foaie, am dat pe autopilot si nu m-am oprit pana la sfarsit. Nota mea: 9.70  ^_^ La biologie m-am apucat cam cu 2 luni inainte tot asa sa invat si am scos 9.40. La mate... eh. Mi-a dat bataie de cap matematica in liceu ca am fost in cea mai buna clasa si profu' vorbea numai cu 5-6 care deja terminasera variantele alea din 2009 intr-a 11a.  :blink: Sunt niste inadaptati social colegii aia ai mei.... Eh macar am luat si la mate, eram in al 9-lea cer cand am vazut  :wub: 6.10

#44
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostCorupt, on 16th July 2012, 10:13, said:

Dar pe cel caruia i-a crescut nota de la 2 la 9 l-ai vazut ? :lol:

In legatura cu invatatul in ultima zi.
E posibil ca unii sa nu invete tot anul, dar sa fie prezenti la ore la romana, de exemplu, si sa prinda din mers cate ceva despre fiecare opera.
Cu una sau doua seri inainte ii cuprinde panica si organismul nu mai reactioneaza normal.
Toata adrenalina eliberata de suprarenale ii ajuta sa mai retina cate ceva daca se uita peste schite, dar asta nu inseamna ca reusesc sa retina tot.
Astfel ca la examen iei 6 - 7  pe primele doua subiecte si la ultimul aburesti cat poti din ce-ti mai aduci aminte din clasa si din ce ai retinut de pe schite a.i sa mai iei 1 pt sau chiar mai mult.

Bineinteles ca pt asta trebuie totusi sa ai idee/un plan despre cum se face o caracterizare, comentariu etc si sa fi citit opera care pica.
Cam asta e parerea mea ...

Imagineaza-ti, te duci sa-ti vezi rezultatele, stii c-ai facut bine, si te trezesti c-ai luat 2.  :w00t:

Da, e plauzibila si varianta ta, doar ca inclin sa cred ca-s mai multi in categoria de care pomeneam eu. Nu stiu, imi vine greu sa cred ca daca te-a durut in cot tot anu', ti se trezeste interesu' in ultimele zile si-ncepi sa rascolesti toate materialele care-ti pica-n mana. Dac-as fi in situatia asta, numa' cand as vedea cat am de citit, as da bir cu fugitii cu tot cu panica si adrenalina.  :lol:

#45
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View PostJesssica, on 16th July 2012, 10:06, said:

N-ai avut colegi prin clasa care se jurau ca n-au pus mana pe carte aproape deloc si intrau asa, subit, intr-o stare panicato-paranoica inaintea vreunui test/teze/whatever? Si cand veneau rezultatele luau 10.
Ce ma enerveaza astia. De obicei, is tocilarii care nu-s in stare sa invete altceva decat schitele profului, da' vor sa se dea ei mari smecheri. Give me a break.

Am ochit ceva surprinzator zilele astea, nu mai stiu linku' si nici n-am chef de cautat. O teza la psihologie (parca) de la BAC a fost notata initial cu 7.80, elevul a facut contestatie si s-a trezit cu 3.40. Reversul, una luase 6.70 la romana, iar dupa contestatie s-a pricopsit cu 9.40.u
Ba da. Unii au avut noroc de eminescu ca-l citise in ultima zi.10 n- luat.La liceu lamine nu prea s-a copiat(fata de liceul de fite unde au cazut doar 7 -stiu sigur chiar de la o tipa de acolo)
Una de la un liceu din oras a facut la psiho si de la 7 a ajuns la 4.


Iar in legatura cu prezenta la ore , cei ce chiar sunt atenti la romana(asta daca o fac) se pregatesc si pt bac.

#46
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostJesssica, on 16th July 2012, 10:24, said:

...
Asa e, cei mai multi se inscriu in categoria de care ziceai.
Eu faceam referire la un nr foarte mic de elevi care se afla in situatia de a incerca sa invete cu 1,2 zile inainte de examen.

#47
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostJuliee, on 16th July 2012, 10:30, said:

Iar in legatura cu prezenta la ore , cei ce chiar sunt atenti la romana(asta daca o fac) se pregatesc si pt bac.

Cu siguranta. Daca ai pe cineva calumea la catedra.
In caz contrar poti sa te gandesti in voie pe coclauri, oricum e aceeasi chestie.

Edited by Jesssica, 16 July 2012 - 09:40.


#48
darklaurinho

darklaurinho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2011

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 16:09, said:

Da, corect.. pana la urma, vina ar fi la fiecare categorie cate putin... de la elevi, parinti... profesori... pana la sistem...

p.s.:

corect
Eu sunt de parere ca fiecare om are propriile lui abilitati...mai cu alte cuvinte fiecare individ este facut pe lumea asta pentru ceva,dar la noi in tara facultatea a devenit o moda.Ani la rand toti prostii au luat bacul si s-au inscris la facultate de cele mai multe ori la cele private si mediocre in acelasi timp,iar apoi au inceput sa se planga ca ei au absolvit facultatea si n-au loc de munca in domeniu.Oare tara asta nu are nevoie si de electricieni,tamplari,mecanici,sudori,frezori etc.?
Eu zic ca daca intr-adevar stapanesti cu adevarat una din aceste meserii poti duce un trai cat de cat decent,dar in tara asta mediocritatea atat in clasa de sus cat si in cea de jos este predominanta.

P.S.:Haideti sa ne asumam esecurile

Edited by darklaurinho, 31 July 2012 - 01:19.


#49
paulamada

paulamada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2012
pe mine ma oftica maxim bac ul la romana.se pare ca e de fapt vorba de cel ce toceste mai mult si nu de cel ce e in stare sa faca ceva din capul lui.Si da,daca mai stai in banca la orele de romana tot mai retine ceva si mintea aia care tot zboara la cafeneaua de alaturi . Eu nu recomand invatatul pe ultima suta de metri ,insa tot ce pot spune este ca se poate,iar eu sunt exemplul viu .Cu 2 saptamani de invatat biologie + romana ,fara meditatii : 8.45 media bac. Tot ce va recomand este sa treceti pe la scoala( eu la romana la bac am scris din amintirile testelor date la romana ,bleahh eminescu ) si  nu va panicati,chiar aca pare greu ,tratat cu calm (asta nu inseamna ca nu trebuie tratat cu o oarecare seriozitate) va trece cu usurinta.succes tuturor

#50
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View Postpaulamada, on 31st July 2012, 23:58, said:

pe mine ma oftica maxim bac ul la romana.se pare ca e de fapt vorba de cel ce toceste mai mult si nu de cel ce e in stare sa faca ceva din capul lui.

Eu stiu cativa elevi (putini, dar sunt) care nu dau doi bani pe regurgitarile altora. Isi fac singuri comentariile si s-au descurcat foarte bine la teze/teste. E clar ca nu toti poa' sa faca asta, din moment ce majoritatea se exprima ca bolovanii.

View Postpaulamada, on 31st July 2012, 23:58, said:

Si da,daca mai stai in banca la orele de romana tot mai retine ceva si mintea aia care tot zboara la cafeneaua de alaturi . Eu nu recomand invatatul pe ultima suta de metri ,insa tot ce pot spune este ca se poate,iar eu sunt exemplul viu .Cu 2 saptamani de invatat biologie + romana ,fara meditatii : 8.45 media bac. Tot ce va recomand este sa treceti pe la scoala( eu la romana la bac am scris din amintirile testelor date la romana ,bleahh eminescu ) si  nu va panicati,chiar aca pare greu ,tratat cu calm (asta nu inseamna ca nu trebuie tratat cu o oarecare seriozitate) va trece cu usurinta.succes tuturor

Apropo de ultima suta de m, am visat ca era 22 martie si le spuneam colegilor ca n-am invatat nimic, nimic pentru Bac.  Si nu eram deloc panicata, din contra. :lol:

#51
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Inainte cu 1 luna de bac cred ca am visat de vreo 4 sau 5 ori ca dau bacul in momentul acela.
Odata chiar am visat ca aveam de ales intre 3 autori.  :uhuhno:

#52
Krazilec

Krazilec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2011
S-a mai auzit ceva de bac-ul diferentiat? Sau il schimba in ultimul moment cum au facut si cu metodologia de admitere la facultate ?  Ca de ... doar e prea mic numarul de picati la bac ...

#53
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Cred ca ramane la fel, n-am chef sa mai rascolesc netul si sa dau peste stiri de genu': ''iata cum va arata Bac-ul din 2013'', fiind de fapt ïnsotite de ''este posibil, s-ar putea, la nivel de proiect''. Nimic concret.

Totusi, citisem pe un site ca Bac-ul diferentiat va fi aplicabil elevilor care vor sustine examenul in 2016.

#54
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Mi se pare normal sa se dea abia din 2016, eu o sa dau bacul in 2014 si deja stau si urmaresc ce schimbari mai fac idiotii astia. Sincer, ar fi mai bine daca ar ramane aceeasi structura + camere. Toata agitatia asta (chiar daca nu are finalitate) e stresanta, e exact situatia din 2007 cand s-a scos examenul de capacitate si s-au bagat tezele unice, o mizerie mai mare in invatamant nu se putea face, si s-a vazut la rezultate, care au fost foarte proaste.

Edited by Audrey_bb, 09 August 2012 - 22:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate