Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
5127 replies to this topic

#1
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Buna dragilor,

Asa cum am precizat si in descrierea subiectului, sunt si eu in cauza: viitoare absolventa de liceu. Si toti cei care trec a XII-a, sunt asteptati aici la diverse discutii pe acest subiect.
Iar ca sa incep sa dezvolt subiectul, in iunie, cand s-a terminat anul scolar, clasele de a XI-a au primit ( de la minister.. cica ... ) niste chestionare referitor la cum se va desfasura in continuare bacalaureatul ... ati primit asa ceva ?

Cum la noi nu se stie ce schimbari se fac de pe o luna pe alta, nu stiu de ce ne mai intreaba pe noi cum sa se desfasoare bacu` la anu... ca oricum tot ei aleg.

Am auzit intr-o vreme cum ca s-ar vrea sa se dea bac-ul in functie de profil... total de acord !

#2
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Stiu ca o sa primesc multe reply-uri la asta dar:
As vrea ca bacul din 2013 sa fie la fel ca cel din 2012 respectiv 2011, aici ma refer la dificultate. Pentru ca hai sa fim seriosi nu oricine trebuie sa ia bacul si sa faca o facultate nu? Trebuie, vorba aia, sa puna osul la treaba ;).

#3
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Viorele,pe vremea ta nu erau camere,nu? :naughty:

#4
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Deja vreti sa ne scoateti la pensie ? :(

Daca vreti sa invatati din greselile altora, va zic eu una: nu va apucati la romana sa invatati cu 2-3 saptamani inainte de bac.
Ar fi bine sa incepeti cat mai din timp.

Si sper, pentru binele vostru, al celor care chiar invatati ceva, sa fie si in 2013 camere si subiectele cam ca anul acesta, adica destul de accesibile pt un 6-7.

Oricum, eu va urez de pe acum mult succes !

Edited by Corupt, 15 July 2012 - 17:31.


#5
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Eu, sincer, m-am ingrozit cand am vazut ce note au fost anul acesta. Deci nu e absurd nimeni.. ca sa trebuiasca sa iei doar 10 pe linie.. etc .. dar sa iei 2... sau si mai rau.. 1 ??? Ok, recunosc.. nu sunt de 10 pe linie.. ca deh.. nimeni nu-i perfect.. dar nici sa ma duc la bac si sa dau foaia goala, doar cu numele. M-am uitat si eu peste subiectele care au picat anu asta si la toate luam lejer 7. Dar cand sunt mii de elevi .. cu 1..2..3 !!!

Eu nu pot sa inteleg o chestie: cum se explica faptul ca la teste, ascultat si ce-o mai fi pe acolo.. esti de 8-9-10.. si te duci la bac si iei 2 cu stelutza .. ? Aici a cui e vina ? A elevului ? A profesorilor ? Ma gandesc ca a profesorilor... ca nu dau note pe merit ..

Cum te si poti duce sa dai bac-ul si sa fi bata ? Singura explicatie ar fi ca toti s-au bazat ca s-ar putea cum necum .. copia.. si n-au invatat NIMIC.

@Corupt, multumim ! :)

Edited by FloriD3Tei, 15 July 2012 - 17:35.


#6
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
sfat: lasati meditatiile, mai treceti si pe la scoala !

#7
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
@mihhay nu toti au trecut prin meditatii ... si un exemplu as fi eu ... in 11 ani de scoala n-am facut O ORA de meditatii.. la nici o materie.. nimic. Am mai dat si gres cu notele, ca doar.. asta-i viata.. dar n-a fost an in care sa nu-mi iasa media peste 9..

Eu sunt pro pt camere... adica acum vezi cine a invatat si cine nu.. si asta cel mai bine reiasa din rezultate care s-a vazut ca n-au fost deloc bune.

#8
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View PostCorupt, on 15th July 2012, 18:31, said:

Deja vreti sa ne scoateti la pensie ? :(

Daca vreti sa invatati din greselile altora, va zic eu una: nu va apucati la romana sa invatati cu 2-3 saptamani inainte de bac.
Ar fi bine sa incepeti cat mai din timp.

Si sper, pentru binele vostru, al celor care chiar invatati ceva, sa fie si in 2013 camere si subiectele cam ca anul acesta, adica destul de accesibile pt un 6-7.

Oricum, eu va urez de pe acum mult succes !
Eu am invatat fix cu o zi inainte TOT si am luat 8.30 :)

#9
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Eu am avut norocul de a face foarte bine materia de a X-a, care ar fi cam 70% din materia de BAC.. la romana.. am un biblioraft arhiplin de foi.. doar cu teorie si opere...

la isto cam cum e ? am inteles ca se merge mai mult pe exercitii pe baza textelor ce se dau.

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ai fost norocos si vei fi in continuare (ai memorie foarte buna)...
Ce te faci cu aia care se "mediteaza" iau banii lu mamica si se duca la club ca acolo nu poti intra fara sa consumi...Dupa care te plangi (ma rog se plange mamica si taticu) ca vezi domn'e nu a fost buni porfesorii cu toti banii bagati in curul lor....Daca ar fi fost sa inregistrez pana acuma ceea ce am auzit de la exemplare pasibile si penibile de BAC cred ca as fi lansat pe piata o noua comedie (Comedia conditiei Romane)...La fel, daca ar fi sa inregistrez parintii care ameninta si platesc profesori (uneori bat) doar ca plod-ul (pardon, odrasla) lor sa aiba note mari indiferent de ceea ce stie probabil ca as fi pus la zid...
Pe scurt: gradul de cultura al elevilor se reflecta in cel al parintilor si al vedetelor:
- parintii = boii care trag ca odrasla sa o duca bine indiferent de ceea ce face aceasta..
- odrasla care ca idol pe "vedeta" (in cazul fetelor) fotbalistul/manelistu de succes (in cazul baietilor), care le confirma o certitudine: Nu trebuie sa ai scoala ca sa faci bani indiferent de consecinte..
- profesorii, care se resemneaza si-si baga picioarele...Motivul? Salariul mult prea mic pentru a lua bataie de la eelvi sau parinti sau, pentru a fi amenintati cu violul...Apropos de ultima afirmatie, aceasta am auzit-o la terasa intr-o seara intre 2 viitoare bacalaureate: "Fata, m-am dus la prifu si i-am zis in fata: Daca nu ma treci te acuz de viol.."...Parintii in mod sigur vor crede "printesa" pardon tuta familiei...

Cu ce ar trebui sa deranjeze faptul ca ai camere in sala? Bac-ul e simplu: STII, treci; NU STII - mars la sapa..

Edited by c14h3r, 15 July 2012 - 18:00.


#11
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 18:35, said:

Eu nu pot sa inteleg o chestie: cum se explica faptul ca la teste, ascultat si ce-o mai fi pe acolo.. esti de 8-9-10.. si te duci la bac si iei 2 cu stelutza .. ? Aici a cui e vina ? A elevului ? A profesorilor ? Ma gandesc ca a profesorilor... ca nu dau note pe merit ..

Nu poti sa atribui vina doar unei categorii.

O parte din vina revine profesorilor care nu reusesc sa se faca bine intelesi (unii), nu isi dau interesul sau, in cel mai rau caz, trec elevii si le umfla notele doar ca sa dea bine pe foaie.

Alta parte din vina le revine parintilor. Aici intra cei carora nu le pasa de copiii lor incat sa se intereseze cum se descurca la scoala, sa ii motiveze si sa le deschida ochii, pe cat pot, despre anumite avantaje pe care le pot obtine prin invatatura, dar intra si cei care isi ajuta prea mult copiii prin diverse plocoane catre profesori.

Completand aceasta vina ajungem si la elevi care (majoritatea, conform rezultatelor), din diverse motive, nu isi dau interes de loc pt a avansa dpdv social prin invatatura si prefera sa mearga pe principiul ca "merge si asa". Intr-un fel nu-i poti condamna foarte mult pt gandirea aceasta avand in vedere ce "modele" se flendureaza zi de zi prin media, dar totusi, de la o anumita varsta ar trebui sa poti discerne anumite lucruri si sa stii ce e mai bine pt tine.

In final, desi e posibil sa mai fi uitat ceva, o vina o poarta si sistemul. Organizarea proasta, materie de multe ori multa si fara rost, punandu-se accent pe capacitate de a retine si reproduce informatiile intr-o forma cat mai exacta in loc sa ajute la dezvoltarea elevului, sa il ajute sa isi dezovlte anumite aptitudini si sa-l determine sa gandeasca singur.
Un exemplu cred ca este numarul elevilor care la terminarea liceului nu stiu ce vor sa faca mai departe. Daca vor sa urmeze cursurile unei facultati, sa faca o postliceala, sa se angajeze doar cu diploma de bac (desi in cazul fostelor SAM se schimba putin treaba) etc. (in fosta mea clasa erau destul de multi in situatia aceasta).
Tot aici as da exemplu si modul cum la bac, la unele subiecte, se pune mai mult accentul pe capacitatea de a reproduce ceea ce gandesc/au scris altii despre anumite texte/opere.

Per total trebuie schimbate multe, dar, din pacate, nu se pot face toate dintr-odata, asa ca si in timp e bine, doar sa se faca ceva.

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 18:35, said:

Cum te si poti duce sa dai bac-ul si sa fi bata ? Singura explicatie ar fi ca toti s-au bazat ca s-ar putea cum necum .. copia.. si n-au invatat NIMIC.
Bingo ! (in cazul multora)

Quote

Eu am invatat fix cu o zi inainte TOT si am luat 8.30 smile.gif
Pai cu ajutorul subiectelor I si II poti sa iei usor nota 7 prin exercitiu.
Dar la subiectul III nu e chiar asa de usor sa inveti tot pentru o nota mare.
Totusi, daca zici ca ai invatat tot (inclusiv dacia literara si criticismul junimist) doar cu o zi inainte nu pot decat sa te felicit. :P

View Postc14h3r, on 15th July 2012, 18:59, said:

...
Asta mi-a adus aminte de unul ce a dat bacul anul acesta si era revoltat ca nu a fost lasat sa copieze.
Nu doar ca era revoltat, dar a incercat sa il bata si pe un supraveghetor si, pe urma, a adunat vreo 5-6 ciumpalaci in fata scolii ca sa-l astepte pe ala.
In final au avut grija niste jandarmi de ei ...

Edited by Corupt, 15 July 2012 - 18:06.


#12
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Da, corect.. pana la urma, vina ar fi la fiecare categorie cate putin... de la elevi, parinti... profesori... pana la sistem...

p.s.:

Quote

Cu ce ar trebui sa deranjeze faptul ca ai camere in sala? Bac-ul e simplu: STII, treci; NU STII - mars la sapa..

corect

#13
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 18:12, said:

nu stiu de ce ne mai intreaba pe noi cum sa se desfasoare bacu` la anu... ca oricum tot ei aleg.

Pe noi ca pe noi, da' io nu pricep de ce copiii de clasa a IX-a si a X-a au fost asteptati sa completeze acel chestionar, impreuna cu parintii lor.
Elevul de clasa a IX-a abia s-a obisnuit in banca liceului, nici nu s-a dezmeticit bine de buimaceala evaluarii nationale, ce stie el de BAC?

A, si nu numai asta. Parintii... numa' daca ma uit la mine-n clasa numar lejer vreo 10 copii ai caror parinti habar n-au ce-i ala BAC, da' au venit foarte zambareti si au completat chestionaru' ala. O fi bine, o fi rau, pe mine m-a amuzat tot circalaul asta.

#14
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012
Sesiune de toamna la ce Bacalaureat intra 2020?

#15
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ma bucur cand vad ca lumea e de acord cu mine...Eu am dat bacu acu multi ani in urma, n-am avut camere in sala (nu ca ar fi contat) dar dintr-o clasa de 25 de insi 20 au luat bac-ul ultima medie fiind 5,00...Din fericire, atunci, elevii chiar constientizau importanta Bac-ului fata de actualii elevi care nu dau doi bani pe ei insisi ca sa numai spun de viitorul lor...Traiasca banii lu mama si a lu tata...Daca sunt fata ma ia de nevasta unu cu bani, daca nu, fac video chat si fac bani...Punct.
Welcome to Romania! Population 21 milions, Cultural developement: barely 1 milion and dropping...
Cei care nu ma cred sa se uite in continuare la OTV....

#16
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 19:23, said:

Sesiune de toamna la ce Bacalaureat intra 2020?

Cui ii pasa de sesiunea din toamna?
Mie nu. Si bag mana in foc ca nici acelora in cauza.

#17
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011

Quote

Pe noi ca pe noi, da' io nu pricep de ce copiii de clasa a IX-a si a X-a au fost asteptati sa completeze acel chestionar, impreuna cu parintii lor.
Elevul de clasa a IX-a abia s-a obisnuit in banca liceului, nici nu s-a dezmeticit bine de buimaceala evaluarii nationale, ce stie el de BAC?

Iti spun eu de ce:

Pentru ca aveau nevoie de cat mai multe pareri ( chestionare ) ... chiar daca.. nu stiu pentru ce, dar in fine.. si 2. erau anonime.. deci nu cauta nimeni ca chestionarul respectiv era completat de un elev de a 9-a, de a 11-a..sau ... poate .. de un profesor...

#18
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 19:23, said:

Sesiune de toamna la ce Bacalaureat intra 2020?
BAC 2012, Sesiunea a II-a BAC 2012

View PostJesssica, on 15th July 2012, 19:22, said:

...
Pai schimbarile de la bac trebuiau sa aiba loc doar de la cei care anul (scolar) trecut erau pe clasa a IX-a.

Oricum, ma indoiesc ca vor tine cont de alea.
Andronescu deja si-a anuntat intentia de a schimba modul de sustinere a examenului de bacalaureat de anul viitor.

Edited by Corupt, 15 July 2012 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate