Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
5127 replies to this topic

#19
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 19:27, said:

Iti spun eu de ce:

Pentru ca aveau nevoie de cat mai multe pareri ( chestionare ) ... chiar daca.. nu stiu pentru ce, dar in fine.. si 2. erau anonime.. deci nu cauta nimeni ca chestionarul respectiv era completat de un elev de a 9-a, de a 11-a..sau ... poate .. de un profesor...

S-ar putea.
Sau: Anu' trecut toata lumea arata cu degetu' spre parinti, asa ca, anu' asta au zis sa-i ia la intrebari si pe ei, astfel incat cand vor veni din nou rezultatele dezastruoase, sa nu mai zica nimeni ca n-au fost bagati in seama pentru o minunata schimbare.

View PostCorupt, on 15th July 2012, 19:29, said:

Pai schimbarile de la bac trebuiau sa aiba loc doar de la cei care anul (scolar) trecut erau pe clasa a IX-a.

Dea, intr-adevar, asa era, da' au zis ca vor sa inceapa de anu' asta.
Oricum, nu vad rolu' personajului de clasa a IX-a in datu' cu parerea.

Edited by Jesssica, 15 July 2012 - 18:37.


#20
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
IAR?!?!? Acum ce mai vor? Implant GPS pentru elevi si profi ca sa stie de unde sa-i ia? Nu de alta dar sa ma pregatesc si pentru astfel de dispozitive..

#21
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Aici e un subiect despre intentiile noului ministru:

http://forum.softped...;#entry11678107

"Modificarea bacalaureatului ar fi posibilă chiar din această toamnă. Avem Legea educaţiei în Senat, acesta este for decizional pentru LEGEA EDUCAŢIEI. Astfel că, dacă vom decide modificarea bacalaureatului, acest lucru s-ar putea produce din toamnă", a spus Andronescu, la preluarea mandatului de la Liviu Pop.

"Ar fi bine să putem renunţa la camere. Mie, dacă mi s-ar pune în spate o cameră când am examen cu studenţii, nu m-aş simţi bine. Dar acum nu cred că putem renunţa, încă, la aceste camere", a adăugat Andronescu.

Si, legat de acele chestionare, se pare ca nu au primit toti:

View PostRandomHero, on 3rd July 2012, 23:19, said:

Eu am terminat clasa a XI-a si nu am primit niciun chestionar, desi se zvonise ca vom primi.

Edited by Corupt, 15 July 2012 - 18:37.


#22
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Io le-am primit in penultima zi de scoala, pe ultima suta de m. Probabil era prea mare zapaceala si asa se explica faptu' ca nu le-au primit toti.

#23
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostJesssica, on 15th July 2012, 19:26, said:

Cui ii pasa de sesiunea din toamna?
Mie nu. Si bag mana in foc ca nici acelora in cauza.

Problema este alta... mai are rost sa pierzi timpul cu sesiunea de Toamna?
Poti sa recapitulezi(am folosit un cuvant mai frumos...) ceva pana atuncea?
Eu zic ca dupa 1-2 ori este cazul sa iti vezi de viata ca daca ai reusit sa treci bacalaureatul din 1-2-3- cate astea ai fost special sa pici... eu zic ca nu mai are vreun rost si cred ca o sa te priveasca lumea ca pe un special...

View PostCorupt, on 15th July 2012, 19:29, said:

BAC 2012, Sesiunea a II-a BAC 2012
Pai schimbarile de la bac trebuiau sa aiba loc doar de la cei care anul (scolar) trecut erau pe clasa a IX-a.
Oricum, ma indoiesc ca vor tine cont de alea.
Andronescu deja si-a anuntat intentia de a schimba modul de sustinere a examenului de bacalaureat de anul viitor.
Se schimba probele... automat o sa fie anulate notele respective si o sa ai de sustinut un nou examen(adica o sa platesti înca o proba) si o sa trebuiasca sa bagi materia respectiva la recapitulare, deci mai mult încurca ca o sa ai sanse mai slabe de trecere ca o sa fie variante diferite într-o singura sala de examen.
Bacalaureatul diferentiat este VAX din cauza la un singur numitor comun: Romana este proba obligatorie - Matematica este proba iara dusa la nivel obligatoriu ca aproape la orice liceu se face si îmi pare Normal ca bacalaureatul sa fie sustinut la: Romana/Matematica + proba profilului: 3 examene din care se face media de 6: Sa zicem ca Romana poti scoate 6 fara probleme ca oricine pate face grila doar cu ce învatata la generala, Matematica sa zicem ca obiectivul este 5: 6 + 5 + 7 la proba pe profil(7 la proba pe profil este un fel de mare 0... adica 4 ani de zile ai stat pe un profil si la examen ai luat un rahat de 7): 5+6+7 = 18 : 3 = 6 -> Bacalaureatul perfect: 3 probe.
Acuma am înteles ca nu s-au sustinut examenele de oral... lucru bun ca la oral se trecea pe NEPOTISM si buchete si costume si cravate.

#24
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 19:42, said:

Problema este alta... mai are rost sa pierzi timpul cu sesiunea de Toamna?
Poti sa recapitulezi(am folosit un cuvant mai frumos...) ceva pana atuncea?
Eu zic ca dupa 1-2 ori este cazul sa iti vezi de viata ca daca ai reusit sa treci bacalaureatul din 1-2-3- cate astea ai fost special sa pici... eu zic ca nu mai are vreun rost si cred ca o sa te priveasca lumea ca pe un special...

Io zic ca tre' sa constientizezi daca esti prost. Da' cum asta e mai greu, da, merge si ce-ai zis tu.

#25
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostJesssica, on 15th July 2012, 19:45, said:

Io zic ca tre' sa constientizezi daca esti prost. Da' cum asta e mai greu, da, merge si ce-ai zis tu.
Sunt tentat sa spun si eu ca dupa ce ca esti prost... mai bine sa nu stie toata lumea ca esti prost si tot ai ramas agatat cu bacalaureatul, mai bine îl lasi sa se stinga si lumea o sa uite de tine.
Dar cum mai sunt N... pe forum care l-au picat... cica îi jignesc pe internet.
În viata reala mai am câte unul care tot încearca sa îl treaca deja de 1-2-3(si aici vorbim aniIIIII... ADICA A TRECUT dincolo de numarul examenelor, numara ANIIIIIIIII): Ma uit la el si tot astept ce zici si tu: Asta când se prinde ca îi cam prost si sa renunte dracu cât timp mai are un 0.01% mândrie în el.

#26
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 19:42, said:

Acuma am înteles ca nu s-au sustinut examenele de oral... lucru bun ca la oral se trecea pe NEPOTISM si buchete si costume si cravate.
:huh:
S-au sustinut competente: lingvistice (romana sau lb materna), digitale si la o limba de circulatie internationala.
Diferenta fiind ca, in loc de note (ca in alti ani), s-au dat calificative (incepator, mediu, avansat, experimentat nu mai stiu sigur cum erau) si nu au mai intrat in media finala de la bac.

Cei care au diploma ECDL si/sau Cambridge/IELTS si care mai sunt nu au mai sustinut competentele digitale si/sau la o limba de circulatie internationala.

#27
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 19:51, said:

Sunt tentat sa spun si eu ca dupa ce ca esti prost... mai bine sa nu stie toata lumea ca esti prost si tot ai ramas agatat cu bacalaureatul, mai bine îl lasi sa se stinga si lumea o sa uite de tine.
Dar cum mai sunt N... pe forum care l-au picat... cica îi jignesc pe internet.
În viata reala mai am câte unul care tot încearca sa îl treaca deja de 1-2-3(si aici vorbim aniIIIII... ADICA A TRECUT dincolo de numarul examenelor, numara ANIIIIIIIII): Ma uit la el si tot astept ce zici si tu: Asta când se prinde ca îi cam prost si sa renunte dracu cât timp mai are un 0.01% mândrie în el.

:lol:
Io zic ca-si da lumea seama, ca doar nu poti s-o indesi sub pres.

P.S: Am inteles ce-ai vrut sa zici, io doar am chef de ras.

#28
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostCorupt, on 15th July 2012, 19:54, said:

:huh:
S-au sustinut competente: lingvistice (romana sau lb materna), digitale si la o limba de circulatie internationala.
Diferenta fiind ca, in loc de note (ca in alti ani), s-au dat calificative (incepator, mediu, avansat, experimentat nu mai stiu sigur cum erau) si nu au mai intrat in media finala de la bac.

Cei care au diploma ECDL si/sau Cambridge/IELTS si care mai sunt nu au mai sustinut competentele digitale si/sau la o limba de circulatie internationala.

Deci un fel de ... examene inutile?

View PostJesssica, on 15th July 2012, 20:01, said:

:lol:
Io zic ca-si da lumea seama, ca doar nu poti s-o indesi sub pres.

P.S: Am inteles ce-ai vrut sa zici, io doar am chef de ras.
Lume mai uita si îti spun ca eu doar pe forum ce mai vorbesc de bacalaureat.
Eu zic ca în loc sa astepte toata lumea cu speranta dupa tine... mai bine îl lasi sa se stinga.
Ca ala de care îmi zicea Malls ca a luat permisul dupa 12 ori... pai ba nene ala este ceva epic: De povestit si de aratat cu degetul pe strada.
Si eu am chef de ceva placut...asa ca te înteleg.

#29
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 20:18, said:

Deci un fel de ... examene inutile?
Depinde din ce punct de vedere privesti.
Eu, de exemplu, daca as fi patron (la o firma oarecare, dar mai micuta) si m-ar interesa sa angajez pe cineva vanzator, dar care trebuie sa foloseasca calculatorul (sa caute produse, sa faca factura etc) as face o selectie initiala si as pastra doar pe cei care pot dovedi din start ca stiu sa foloseasca un calculator.
Poate ca exista si printre ceilalti candidati persoane care se descurca pe calc, dar ar dura ceva timp sa le gasesc (daca sunt) pe cand la astia am dovada in fata.

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 20:18, said:

Ca ala de care îmi zicea Malls ca a luat permisul dupa 12 ori... pai ba nene ala este ceva epic: De povestit si de aratat cu degetul pe strada.
Cunosc si eu pe unu care si-a luat masina si pe urma a dat pt permis.
Problema e ca a ajuns la a 8-a incercare si tot nu l-a luat.
A picat ori la proba teoretia ori la cea practica.

#30
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostCorupt, on 15th July 2012, 20:30, said:

Depinde din ce punct de vedere privesti.
Eu, de exemplu, daca as fi patron (la o firma oarecare, dar mai micuta) si m-ar interesa sa angajez pe cineva vanzator, dar care trebuie sa foloseasca calculatorul (sa caute produse, sa faca factura etc) as face o selectie initiala si as pastra doar pe cei care pot dovedi din start ca stiu sa foloseasca un calculator.
Poate ca exista si printre ceilalti candidati persoane care se descurca pe calc, dar ar dura ceva timp sa le gasesc (daca sunt) pe cand la astia am dovada in fata.


Cunosc si eu pe unu care si-a luat masina si pe urma a dat pt permis.
Problema e ca a ajuns la a 8-a incercare si tot nu l-a luat.
A picat ori la proba teoretia ori la cea practica.

Pai pentru asta s-a inventat interviul si cerintele interviului.
La vânzator îmi pare logic ca cerinta minima sa fie bacalaureatul, adica nu stiu cine angajeaza vânzator cu 8 clase... mi-ar sta inima ca ala se tapeste din greseala si face praf gestiunea.

Oare cum se pica examenul de permis care se da dintr-o singura carticica mica de doua sute si câte are...
Deci cum ai vrea sa ma uit eu la unul care da de permis de 8 ori si tot pica: Acuma sincer sa fiu nici nu stiu cât se plateste PROBA SCRISA la permisul auto... sau este moca!? stiu ca dupa 10/12 luni o sa trebuiasca sa faca iara scoala auto.

Edited by EtnicUngur, 15 July 2012 - 19:43.


#31
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostEtnicUngur, on 15th July 2012, 20:18, said:

Deci un fel de ... examene inutile?

Lume mai uita si îti spun ca eu doar pe forum ce mai vorbesc de bacalaureat.
Eu zic ca în loc sa astepte toata lumea cu speranta dupa tine... mai bine îl lasi sa se stinga.
Ca ala de care îmi zicea Malls ca a luat permisul dupa 12 ori... pai ba nene ala este ceva epic: De povestit si de aratat cu degetul pe strada.
Si eu am chef de ceva placut...asa ca te înteleg.

Nu-i inteleg.
Daca nu l-ai luat din prima, hai sa zicem ca sunt ceva sanse sa-l iei in toamna. Asta daca nu l-ai picat cu succes maxim, adica 1, 05. In situatia asta, mi se pare ca tre' sa fii infiorator de inconstient sa mai incerci de n de ori, sperand ca "poate de data asta iau 1.06 si in 89748763254 de ani o sa ajung la un 6.
Initial ma gandisem ca poate incearca de amuzament sau, habar n-am... Da' nici asa nu mi-as pierde vremea.

Edited by Jesssica, 15 July 2012 - 19:44.


#32
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View Postteapavoua, on 15th July 2012, 18:25, said:

Viorele,pe vremea ta nu erau camere,nu? :naughty:
Nu, dar ma crezi ca nu am copiat? Nu am avut de la cine :lol:

#33
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostJesssica, on 15th July 2012, 20:43, said:

Nu-i inteleg.
Daca nu l-ai luat din prima, hai sa zicem ca sunt ceva sanse sa-l iei in toamna. Asta daca nu l-ai picat cu succes maxim, adica 1, 05. In situatia asta, mi se pare ca tre' sa fii infiorator de inconstient sa mai incerci de n de ori, sperand ca "poate de data asta iau 1.06 si in 89748763254 de ani o sa ajung la un 6.
Initial ma gandisem ca poate incearca de amuzament sau, habar n-am... Da' nici asa nu mi-as pierde vremea.

Se poate întâmpla sa nu îl treci din prima... a doua este tot moca, beleaua este când trece anul si aia din generatia ta merg mai departe si tu...
Depinde despre ce materie vorbim: La Romana este logic ca poti sa tocesti si în 1-2 ani s-a rezolvat, la biologie/istorie/geografie merge pe toceala de unul singur.
La Matematica mai are rost sa deschidem subiectul!? Nu învata nimenea acasa si matematica este singura materie la care lectiile se leaga: Ai lipsit la una... ai ramas în urma pe la nivel de generala si o sa ajungi în situatia în care o sa ai de recuperat de la clasa a 7... pâna la materia S.F. de liceu.

View Postalexandru_viorel, on 15th July 2012, 22:08, said:

Nu, dar ma crezi ca nu am copiat? Nu am avut de la cine :lol:
O cam luai ca nu era internet pe telefon sa îti rezolve careva subiectele pe forum.
Cadrele supraveghetoare la matematica erau parca special alese de la materiile inutile: religie, muzica, sport. Ce poti cere la unul care a terminat teologia si el este analfabet la Limba Romana... ce speranta ai tu de la el când prostul nu dat bacalaureat la matematica!?

Edited by EtnicUngur, 15 July 2012 - 21:18.


#34
Bob16

Bob16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.06.2012

View PostprogressiveM, on 15th July 2012, 18:46, said:

Eu am invatat fix cu o zi inainte TOT si am luat 8.30 :)

:lol: :lol: :lol: :lol:    Ma apuca rasul...serios. Cine crezi ca te crede ca tu ai invatat 3 materii intr-o zi? Sa fim seriosi...mie mi-a trebuit cel putin o luna sa le am pe toate la punct, dar aici nu vorbesc doar de mine...hai sa zic...minim o saptamana, chiar doua, in general, pentru orice om care lasa invatatul pe ultima suta de metri. Poate tu ai invatat de ai rupt in timpul anului si de asta in ultima zi le-ai repetat.

M-am saturat de oamenii care spun ca au invatat totul intr-o zi, doua...ca vai draga ce minte geniala au ei si cum pot retine doar citind o data o lectie si toata lumea se intreaba: daca ei pot, eu de ce sa nu pot?

ATENTIE! Nu va mai luati dupa toti pentru ca ajungeti sa va deprimati cand veti vedea ca voi nu puteti retine intr-o zi mai mult de 2-3 lectii la fiecare materie. Cei care de obicei spun ca au invatat in putin timp, de fapt ei probabil au REPETAT...ei stiind lectiile ca pe Tatal nostru.  <_<

P.S. Cat despre camere...la mine la liceu degeaba au fost. Nu va mai stresati atat...depinde f mult de liceul in care dati bacul, daca va lasa sau nu sa copiati. Noi am vorbit, s-au dat ciorne, s-au facut smecherii cu supraveghetorii... Am ajuns la saturatie si cu "dreptatea" din Romania.

Edited by Bob16, 15 July 2012 - 22:24.


#35
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
1. De ce sa schimbe bac-ul acum? cine preda materiile alea transdisciplinare? unde-s manualele pentru asa ceva?
Cred ca vor de fapt sa faca o smecherie ca sa dea la examen subiecte de retardati.

2. Ma indoiesc ca se vor scoate camerele. Nici nu o sa conteze asa mult pentru ca deja s-au obisnuit toti cu ele, iar dupa cum puteti observa, NIMENI nu verifica filmarile.

Edited by Shade14, 15 July 2012 - 22:27.


#36
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostShade14, on 15th July 2012, 23:25, said:

1. De ce sa schimbe bac-ul acum? cine preda materiile alea transdisciplinare? unde-s manualele pentru asa ceva?
Cred ca vor de fapt sa faca o smecherie ca sa dea la examen subiecte de retardati.
Tot profii ce sunt acum.
Doar ca nu se mai da proba doar la biologie/chimie/fizica sau geografie/logica/filosofie ci o sa se dea intr-un singur subiect, toate combinate.
Intrebari din bio+chimie+bio+info sau geografie+logica+ce se mai face la uman ...
Cel putin eu asa am inteles ca va fi ...

Auzisem la un moment dat ca vor sa lase doar romana obligatorie si asta in functie de profil (mai greu/usor) si inca un subiect care sa contina mate+ce am zis mai sus sau alte materii.

Doar ei stiu ce au in cap, din pacate.  :ewwpu:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate