Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
5127 replies to this topic

#55
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostJesssica, on 9th August 2012, 22:30, said:

Totusi, citisem pe un site ca Bac-ul diferentiat va fi aplicabil elevilor care vor sustine examenul in 2016.
In actuala lege a educatiei, nu cred ca era vorba de bac diferentiat ci de sumarea mai multor materii intr-o singura proba.
Ex: toti dau la fel, dar intr-un subiect vor fi intrebari din biologie, chimie, fizica si ce o mai fi. (la real)

Dar Andronescu incearca acum sa modifice legea si, in acelasi timp, sa grabeasca aplicarea ei.
Daca am inteles bine, in septembrie sau octombrie veti afla daca se schimba bacul din 2013 sau nu.

#56
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Mi-e absolut indiferent cum se va da Bac-ul.
Faptul ca ar putea fi diferentiat nu ma sperie, ba chiar ma bucura demonic de mult. Vreau sa vad cat mai mai multi picati, jelind in pumni, insangerati si ingenuncheati.  :inlove:

#57
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da' ce sperie atat de tare acest bac diferentiat. Daca este pus in aplicare cum trebuie , el nu o sa fie mai greu, ba mai mult va avantaja pe unii . De exemplu cei de la filo nu vor mai avea ce sa caute in domeniul economic la facultate decat daca aleg sa dea si matematica la bac.
  Asa ar fi normal, dar momentan nu se stie nimic clar , adica faptul daca se va face acest lucru . A adauga o proba la bac ce insumeaza mai multe materii nu inseamna ca bacul devine diferentiat . Ganditi putin .

#58
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Ce naspa ca-i asa de pustiu topicu' asta. Am un chef devastator si de proportii uriase sa faramitez orice chestie legata de viitorul BAC cot la cot cu colegi din generatia '94.
De exemplu, ce sec si plictisitor mi se pare romanul Enigma Otiliei.

#59
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostJesssica, on 21st August 2012, 20:49, said:

Ce naspa ca-i asa de pustiu topicu' asta.
Stai sa vezi ce va fi inainte de bac :D

#60
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Da, inainte, in timpul si dupa examenul de BAC stiu ca-i prapad.
Nu se gandeste nimeni acu' la el, doar eu ce mai bantui pe aici, ca o tocilara disperata ce sunt, evident. :lol:

#61
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View PostFloriD3Tei, on 15th July 2012, 18:12, said:

Buna dragilor,

Asa cum am precizat si in descrierea subiectului, sunt si eu in cauza: viitoare absolventa de liceu. Si toti cei care trec a XII-a, sunt asteptati aici la diverse discutii pe acest subiect.
Iar ca sa incep sa dezvolt subiectul, in iunie, cand s-a terminat anul scolar, clasele de a XI-a au primit ( de la minister.. cica ... ) niste chestionare referitor la cum se va desfasura in continuare bacalaureatul ... ati primit asa ceva ?

Cum la noi nu se stie ce schimbari se fac de pe o luna pe alta, nu stiu de ce ne mai intreaba pe noi cum sa se desfasoare bacu` la anu... ca oricum tot ei aleg.

Am auzit intr-o vreme cum ca s-ar vrea sa se dea bac-ul in functie de profil... total de acord !


La mine la liceu am primit foi de genul pe care le completam (anonim) apoi le dadeam dirigintei. Eu sincer sper sa nu se schimbe nimic anul care vine ca si asa dau la medicina si asta mi-ar mai trebui, sa ma chinui si cu BAC-ul  :deadtongue:

#62
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Vreau sa stiu exact pentru ca nu gasesc pe net nimic care sa explice clar : daca de la anul se aplica bacul diferentiat, afecteaza asta cu ceva alegerea facultatii? Adica, unul de la real se poate duce la drept si unul de la filologie se poate duce la medicina?

#63
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostAudrey_bb, on 01 septembrie 2012 - 18:42, said:

Vreau sa stiu exact pentru ca nu gasesc pe net nimic care sa explice clar : daca de la anul se aplica bacul diferentiat, afecteaza asta cu ceva alegerea facultatii? Adica, unul de la real se poate duce la drept si unul de la filologie se poate duce la medicina?
Daca se pastreaza bacul cum e acum, poti sa mergi unde vrei.
Daca se face diferentiat, atunci cred ca va trebui sa alegi materia optional in functie de profilul de la facultatea unde vrei sa mergi.

Dar nu cred ca reusesc sa mai schimbe ceva in asa putin timp.

Cel putin asa cred eu ca va fi, dar nu am de unde sa stiu ce idei geniale le mai vin astora.

#64
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAudrey_bb, on 01 septembrie 2012 - 18:42, said:

Vreau sa stiu exact pentru ca nu gasesc pe net nimic care sa explice clar : daca de la anul se aplica bacul diferentiat, afecteaza asta cu ceva alegerea facultatii?
Exact nimeni nu cunoaste, nici ministrul nu s-a hotarat. Mai incolo, ca asa-i la noi.
Unde se da examen la facultate nu conteaza, stii bine - nu adio.

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2012 - 21:13.


#65
Madaa94

Madaa94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.09.2012
Nici mie nu mi-a placut Enigma OtilieiPosted Image

#66
Puf-rooz

Puf-rooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.09.2012
Si eu sunt eleva in clasa a XII-a... Ce pot spune... Ma asteptam sa fie mai dificil fata de restul aniilor,dar totusi parca este prea mare stresul Posted Image. Prea multe pretentii din partea tuturor profesorilor cu toate ca nu dai examen la unele discipline... Eu va doresc tuturor bafta anul acesta, si spor la invatat ,pt ca avem nevoie de o concentrare maxima Posted Image  
Cat despre "Enigma Otiliei" nici pe mine nu prea m-a incantat, prea multe personaje... Cartea nu am citit-o pana la sfarsit, chiar ma plictisea...

Edited by Puf-rooz, 03 October 2012 - 20:22.


#67
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Si eu dau BAC-ul anul asta: mate m1, romana, anatomie. Nu am emotii, dar sper sa treaca timpul mai repede. As prefera sa stiu ca e luna viitoare... :)

#68
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Te vad eu cand ajungi la facultate ce o sa plangi dupa perioada in care erai la liceu.:D

#69
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postflegma, on 04 octombrie 2012 - 21:48, said:

Te vad eu cand ajungi la facultate ce o sa plangi dupa perioada in care erai la liceu.Posted Image
Normal ca o sa plang! Si dupa colegi, si dupa profesori...dupa tot. Posted Image
Ce voiam eu sa spun este ca nu-mi place sa stiu ca mai e muult pana la BAC si la admitere. Iti dai seama ca nu vreau ca anii de liceu sa se incheie, si asa au trecut mult prea repede.

Edited by crank_, 04 October 2012 - 23:03.


#70
Lau200

Lau200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2012
Nu va mai faceti atatea probleme in legatura cu bacul daca va pregatiti calumea indiferent de ora,materia,programa de bac,camere orice altceva nu va poate face probleme. Eu dupa ce am facut asta am intrat pe rechizitelemele.net si mi-am cumparat un pix norocos si asta a fost.

#71
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postcrank_, on 04 octombrie 2012 - 20:47, said:

Si eu dau BAC-ul anul asta: mate m1, romana, anatomie.
Doar jumatate e anatomie.
Restul e genetica, ecologie si ce se mai face pe a 12-a. Inclusiv probleme si aici (pe langa cele de la anatomie si fiziologie)

#72
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostCorupt, on 05 octombrie 2012 - 10:33, said:

Doar jumatate e anatomie.
Restul e genetica, ecologie si ce se mai face pe a 12-a. Inclusiv probleme si aici (pe langa cele de la anatomie si fiziologie)
Eram cu capul in alta parte. De fapt nu dau bio deloc, tocmai fiindca nu coincide materia de BAC cu cea de admitere pentru medicina. Dau chimie organica la BAC. Posted Image

Edited by crank_, 05 October 2012 - 13:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate